Superpočítač NEC SX-9 slouží v Českém hydrometeorologickém ústavu k numerickým předpovědím počasí. Na snímku je Dr. Radmila Brožková, vedoucí oddělení numerických předpovědí, v pozadí je pak předchozí model NEC SX-6.

Superpočítač NEC SX-9 slouží v Českém hydrometeorologickém ústavu k numerickým předpovědím počasí. Na snímku je Dr. Radmila Brožková, vedoucí oddělení numerických předpovědí, v pozadí je pak předchozí model NEC SX-6. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Zvrat v předvídání počasí: superpočítač bude varovat Česko před povodněmi

  • 251
Hrozba, že nic netušící lidé budou muset utíkat o život před náhlou povodňovou vlnou, se přinejmenším výrazně zmenší. Do české meteorologie, do předvídání počasí, přichází velká změna. Zasloužit by se o to měl zbrusu nový superpočítač NEC SX-9, který v těchto dnech spouštějí experti hydrometeorologického ústavu.

S jeho pomocí by měli už den předem přesně vidět, kterému okresu hrozí prudké přívalové deště. Až dosud přitom mohli lidem oznámit nejvýše to, že srážky v následujících dnech spadnou někde v Moravskoslezském či Jihočeském kraji.

"Je to, jako kdybyste pouhým okem sledovali horské údolí bez možnosti ocenit detaily jeho krásy. A pak vám dají výkonný dalekohled a vy najednou vše dokonale vidíte," popisuje rozdíl v kvalitě předpovědi počasí náměstek ředitele hydrometeorologického ústavu Radim Tolasz. Podle něj by se navíc už nemělo stávat ani to, že meteorologové předpovědí na další den husté sněžení, ale místo vloček bude pršet.

ROZHOVOR S KLIMATOLOGEM TOLASZEM

Nový počítač zachrání životy i majetek za stamiliony

Superpočítač za 70 milionů korun s kapacitou přes 100 běžných domácích computerů totiž zvládne 1,6 bilionu operací za vteřinu. Z údajů družic i pozemních meteostanic pak s velkou přesností dokáže určit, kde a kdy v nejbližších hodinách hrozí živelní pohroma.

Například loni v červnu byli doslova ohromeni lidé v dispečinku meteorologického ústavu: předpovídali trvalé deště v Moravskoslezském kraji, jejich tehdejší počítač však nebyl schopen rozlišit, že to největší vodní peklo propukne na několika málo kilometrech čtverečních na Novojičínsku. "Něco podobného by nás už nemělo potkat. Dnes bychom tu blížící se pohromu viděli," říká Tolasz.

Superpočítač se zřejmě zaslouží o další – nenápadnější – změnu: ubude vtípků na adresu meteorologů, kteří se v předpovědi "zase jednou parádně sekli".

Konec nemilých překvapení

Ta zoufalá věta Boženy Blažkové z Jeseníku nad Odrou obletěla při loňských červnových povodních celé Česko. "Dívali jsme se na Poštu pro tebe, když přiběhl syn a povídá: Vy tu čumíte na televizi a nám vzala voda barák!" popsala nečekaný úder povodňové vlny, kdy se říčka Luha, hluboká sotva nad kotníky, změnila za dvacet minut ve smrtící veletok. Její hladina stoupla až o pět metrů.

Tato historka dokonale vystihuje bezmoc meteorologů, kteří sice věděli, že v Moravskoslezském kraji bude vydatně pršet, avšak jejich starý počítač nebyl schopen určit, že většina vody se z bouřkových mraků vylije na Novojičínsku.

A jinde to nevypadalo jinak. Starosta Životic u Nového Jičína Pavel Hasalík vzpomíná, jak ujížděl v autě na plný plyn jako o život do svahu před povodňovou vlnou, která se hrnula korytem řeky Jičínky. A stihl to jen tak tak. Podobné štěstí už neměl jeho kamarád ze zastupitelstva: záchranáři našli jeho převrácený vůz zaklíněný mezi stromy a tělo o několik kilometrů dál po proudu říčky. "Takovou hrůzu už nechci zažít," říká starosta Hasalík.

Zažít by ji starosta v budoucnu už opravdu neměl. "Na předpovědních mapách, které modeloval náš tehdejší meteopočítač, jsme tu náhlou katastrofu neviděli," vysvětluje náměstek šéfa hydrometeorologického ústavu Radim Tolasz.

Dosluhující počítač totiž rozlišoval jen náhlé shluky nebezpečných bouřkových mraků, které přesahovaly čtverec devět na devět kilometrů. Menší pohromy se na obrazovkách meteorologů neobjevily.

Nový superpočítač NEC SX-9 rozliší podobné blížící se katastrofy už na čtverci 4,5 krát 4,5 kilometru. Kromě přesnějšího určení místa bouřky ji předpoví také dříve, a to o jednu až dvě hodiny. Bude tedy možné včas varovat konkrétní obce a poskytnout lidem čas k evakuaci.  

Běžnou předpověď pro celé Česko příliš neovlivní

Dokáže tedy přesně to, co se při loňských povodních nezdařilo. "Hustě pršelo, ale nikdo nás nevaroval, co se na naši obec v několika minutách přivalí," vzpomíná starosta Životic Hasalík.

Zprávu o novém superpočítači v pátek s nadšením přivítal: "Jestli to opravdu včas předpoví i pohromu na tak malém území, jaká postihla loni nás, tak to bude skvělé! Mohli bychom se alespoň včas připravit. Takhle jsme do poslední chvíle nic netušili."

Loňské povodně na severu Moravy byly ničivé hlavně proto, že úzkým koridorem prošla těsně za sebou dlouhá série prudkých bouřek s vydatnými přívalovými dešti.

Nový počítač má oproti předchůdci výhodu i v tom, že do výšky pětatřiceti kilometrů zkoumá sedmdesát atmosférických vrstev místo dřívějších třiačtyřiceti.

"I tohle mnohem přesnější analyzování množství vody v oblacích o poznání zpřesní naše předpovědi náhlých extrémů – ať již jde o jejich sílu, především ale místo. Mít ten počítač už loni v červnu, nemusely by mít povodně pro lidi tak tragické následky," dodává hydrolog Jan Daňhelka. Při záplavách tehdy zahynulo patnáct lidí.

A čím meteorologové superpočítač NEC SX-9 "krmí", aby předpovídal i lokální pohromy? Denně jsou to miliony údajů z družic, radarů, automatických meteostanic, ale i pozorovatelů.

Počítač je však určen právě jen k předpovídání extrémních jevů, běžnou denní či delší předpověď pro celé Česko příliš neovlivní.