Zvukovka ve sluchátkách

  5:00aktualizováno  5:00
Co však dělat v případě, že zvukovou kartu nemáte a přesto chcete z počítače vyloudit nějaké rozumné zvuky? Řešení od firmy Labtec je prosté. USB sluchátka s připojenou zvukovkou, které jsme měli možnost prozkoumat jako první v ČR.
Možná vás štve, že kolega v práci měl to štěstí a byl mu přidělen počítač se zvukovou kartou. Možná máte přenosný počítač, který není „zvukovkou“ vybaven. Prostě potřebujete či chcete dostat z počítače i jiné zvuky než je pípání a případný hluk, vytvářený mechanikami nebo větráky a nemáte možnost použít klasickou zvukovou kartu. Řešení přináší společnost Labtec, stačí jeden USB port.

Sluchátka soupravy Labtec Axis-712 Axis-712 bude mít celosvětovou premiéru v prosinci tohoto roku a naše redakce je první, která v České republice přináší jeho test. V Česku se objeví v průběhu prosince a předběžně stanovená cena se pohybuje kolem 2000 korun.

Ve své podstatě se jedná o USB se zvukovým adaptérem, ke kterému jsou připojena sluchátka s mikrofonem. To může někdo cítit jako omezení, protože si nebude moci k tomuto zařízení připojit svou zvukovou sestavu či vlastní sluchátka. To také znamená, že se kvalita zvukového převodníku nedala ohodnotit samostatně.

Vybavení a vzhled

Labtec Axis-712: USB zvukovka se sluchátkyPrůhledný plastový obal je designově přizpůsoben tvaru sluchátek a mimo samotného zařízení, je v něm ještě návod k instalaci (dokonce i v českém jazyce), registrační karta a doklad o technické způsobilosti. Tedy žádné CD ani disketa s ovladači. Samotné otvírání obalu je tak trochu oříšek. Nejdříve jsme si mysleli, že je obal vyroben a připraven pro šetrné rozevření tak, aby se případně dalo zařízení vložit zpátky a obal zavřít. Ale nakonec jsme byli nuceni použít hrubé síly a nože.

Sluchátka jsou pokryta tmavě stříbrnou metalízou. Z levého reproduktoru, ke kterému je připojen mikrofon, vychází USB kabel. Ten vede do zvukového zařízení, které převádí, tak jako zvuková karta, digitální vstup v analogový výstup vhodný pro sluchátka. Zařízení je umístěno v krabičce, která rozměrově odpovídá menšímu dálkovému televiznímu ovladači. Krabička je osazena třemi tlačítky a dvěmi kontrolkami. USB konektor je připojen na konci kabelu, který vede ze zvukového zařízení. Celková délka kabelů dosahuje přibližně 4 metry.

Systémové nároky a instalace

Prakticky všechny počítače, které minimálně zvládnou provoz operačního systému MS Windows 98 SE, nebo v případě počítačové platformy Apple operační systém MAC OS ve verzi 9.0.4, by neměly mít problémy s provozem tohoto přístroje. Samozřejmě je nutná přítomnost USB portu.

Instalace se zdála být tou nejjednodušší věcí na světě. Prostě jsme USB konektor zasunuli do patřičné zdířky na počítači, a pak se jen řídili podle informací, které nám nabídl Průvodce přidáním nového hardware. Bez jediného problému a bez jediné chyby.

Praktické zkušenosti

Krabička se zvukovkou a ovládacímy prvky.Sluchátka jsou lehká a na hlavě sedí pevně a bez větších problémů. Mikrofon je vyroben tak, aby po sklopení před ústa mohl být nastaven do prakticky neomezené polohy před dolní polovinou obličeje. Reproduktory sluchátek nejsou zapuštěny do plastu, ale jsou s ním spojeny pomocí kloubu. Delší nošení sluchátek má za následek nepříjemný tlak na uši. Krabička se zvukovým adaptérem umožňuje pomocí tlačítek ovládat hlasitost, případně díky tlačítku MUTE, sluchátka odpojí od signálu. Respektive měly by být odpojeny od signálu. Nám se při stisku tohoto ovladače sice rozsvítilo kontrolní červené světlo diody, ale sluchátka hrála vesele dál. Alespoň, že se rozsvítila kontrolka, dá se tak využít třeba jako barevná hudba. Nad dvěmi tlačítky, jedno pro zesilování a druhé pro tlumení hlasitosti, je ještě jedna dioda. Je u ní nápis Power a informuje tedy o správném zapojení, neboť přístroj je napájen přímo z USB slotu. Samotné krabičce se nejvíce líbí na pracovní stole (má dokonce protiskluzovou výbavu), či na jiné vodorovné podložce, i když může viset volně ve vzduchu. Co se týče zvuku, ten je na poměrně malé reproduktory překvapivě čistý a bez výraznějších zkreslení. Má sice z našeho pohledu nedostatečné basy, ale jinak se zdají být tato sluchátka ve spojení se zvukovým adaptérem dostatečně kvalitní pro většinu nároků.

Hodnocení

Zajímavý nápad, který má šanci rozšířit možnosti stávajících počítačů. Díky lehké přenositelnosti a minimálním nárokům se hodí každému, kdo pocítil potřebu zvuku na jinak těžko ozvučitelném PC. Na druhou stranu je asi málo počítačů a i těch přenosných, které nejsou osazeny zvukovým adaptérem a zároveň mají USB port.

Labtec Axis-712 je dostačující pro poslech v kanceláři a běžný poslech doma. Náročnější uživatel však bude muset sáhnout po jiné kombinaci.


Nejčtenější

Skrytý mechanismus zničil obraz za 30 milionů. Záhadný Banksy ukázal zuby

Banksy do svého obrazu zabudoval skartovačku.

Banksy, jeden z nejznámějších a zároveň nejzáhadnějších umělců, znovu šokoval umělecký svět. Ani ne tak úspěchem v...

Afrika do Evropy narazí, shodují se vědci. Budoucnost však zůstává záhadou

Předpověď budoucího pohybu kontinentů Christophera Scoteseho.

Zatímco rekonstrukce minulosti pohybu kontinentů je skutečná věda, jejich predikce je spíše koníček či spekulace....Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...

Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Další z rubriky

Wi-fi přichází s velkou změnou, bude jednoduše číslovat verze

Nové značení wi-fi.

Aliance, která má na starosti bezdrátový formát wi-fi, se rozhodla výrazně změnit jeho značení.

Česká firma má 3D tiskárnu s novou koncepcí a vlastní tiskové struny

Nová 3D tiskárna Original Prusa SL1 spolu s mycí a vytvrzovací stanici (vpravo).

Česká firma Prusa Research představila v New Yorku novou 3D tiskárnu, která používá systém stereolitografie.

Facebook uvádí svůj první kus hardwaru. Přes Portal si můžete volat

Facebook Portal v bílé

Společnost Facebook přestavila dvě komunikační zařízení, Facebook Portal a Facebook Portal+.

Jak přežít rekonstrukci s dětmi? Povolejte do zbraně posily
Jak přežít rekonstrukci s dětmi? Povolejte do zbraně posily

Koupelna nebo kuchyně volají po renovaci... a vás už předem děsí všechno to zařizování a péče o děti ve všudypřítomném prachu. Dali jsme proto v redakci dohromady tipy z vlastních zkušeností. Co by nám pomohlo, kdyby nám někdo řekl před rekonstrukcí?Najdete na iDNES.cz