Jak se luští kódové knihy (Toulky zajímavými zákoutími kryptologie) - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak se luští kódové knihy (Toulky zajímavými zákoutími kryptologie)

  10:36
Ve čtvrtém pokračování seriálu věnovaném historii šifrování se dozvíte, jak se dají luštit šifry vytvořené pomocí tzv. kódových knih. Přečtete si o chybách, kterých se šifranti dopouštěli, a které ulehčili luštitelům jejich práci. V závěru se seznámíte s využíváním kódových knih americkým expedičním sborem za první světové války.

V minulém díle jsme popisovali práci Tajného kabinetu (Geheime-Kabinets-Kanzlei) na vídeňském císařském dvoře za doby panování Marie Terezie.  Patřil mezi nejvýkonnější a nejlépe organizovaná luštitelská pracoviště v tehdejší Evropě. Zmínili jsme se, že jeho pracovníci s úspěchem luštili tehdejší šifrové systémy. V  té době byl nejpoužívanějším šifrovým systémem nomenklátor resp. jeho rozšířená a zdokonalená podoba – kódová kniha. Možná, že jste si již v duchu položili otázku, jak se taková kódová kniha dá vlastně luštit?
Odpověď na tuto otázku a ještě některé další detaily k systému kódové knihy najdete v této části našeho seriálu.

Kódová kniha

Kódová kniha, s jejímž vznikem jsme se seznámili v předchozích částech, se jako šifrový systém úspěšně používala ještě ve dvacátém století. Koncem devatenáctého století a během první světové války to byl dokonce nejpoužívanější způsob šifrování. Jaký to tedy vlastně byl systém?

Mezi jeho hlavní nedostatky lze patřilo zejména :
- dlouhá a náročná příprava kvalitního kódu
- potřeba zajistit dokonalé utajení tisku těchto knih
- nákladná, bezpečná a rychlá distribuce kódových knih ke koncovým uživatelům
- nutnost dlouhodobě používat jeden typ kódové knihy (výměna za novou je nákladná a komplikovaná)
- "ztráta" jediného exempláře kompromituje celý systém a je nutné přejít ihned na novou kódovou knihu.

Pokud jde o bezpečnost, pak při dlouhodobém používání kódové knihy se kryptoanalytikům dařilo poměrně úspěšně systém prolomit a šifrové zprávy luštit. Základem úspěchu v luštění byla analýza frekventních slov (nebo kódových skupin) a hlavně jejich spojování s událostmi, které pravděpodobně zachycená šifrová zpráva popisovala. Dvě podobné události a k tomu zachycené příslušné šifrové texty se pak často staly klíčem k luštění některých kódů.

S nadsázkou lze říci, že luštitel se při tomto postupu musí umět vcítit do role šifranta a pokusit se uhodnout, jak vypadá jím připravená a odeslaná zpráva v otevřené podobě. Ze šifrové zprávy pak dostane odhad jednotlivých kódů. Zda se mu to podařilo správně nebo ne, kontroluje podle dalších šifrových textů, které má k dispozici. Zdá se to složité, ale věřte, že to poměrně dobře funguje. Luštitel musí mít bohatou fantazii, dostatek informací, čas a musí být schopen kombinovat spoustu detailů různorodého charakteru.

Luštitelům k proniknutí do systému kódové knihy nahrávají chyby, které šifranti a dešifranti dělají. Je potřeba si uvědomit, že tito lidé nejsou vzděláním kryptologové a chovají se přesně podle předpisů a pokynů, které dostali. V kritických nebo nestandardních situacích se pak chovají podle svého uvážení a to může být zdrojem vážných chyb, které luštitel následně může využít.

Obrázek č. 1 Ukázka části šifrantu Hudsonovy kódové knihy, používané americkým expedičním sborem (hesla St-Ta)

 

Chyby šifrantů

V dalším odstavci si popíšeme několik klasických chyb známých především z období první světové války.

Častou chybou bylo, že po převzetí nové kódové knihy byla v některém směru zaslána tatáž zpráva ještě pod starým kódem. Stávalo se to zejména tehdy, když některý z příjemců ještě novou kódovou knihu neobdržel a zpráva byla určena také pro něj. Šifrant místo toho, aby zprávu pozdržel a počkal na úplné dokončení výměny všech šifrových knih, zprávu zašifroval podle knihy, která se již neměla používat, a tuto příjemci odeslal. V případě, že knihy byly měněny z důvodu kompromitace původní kódové knihy, má luštitel po dešifraci zprávy v původním kódu otevřený text a příslušný šifrový text podle druhé kódové knihy.

Důsledek je zřejmý - je nutné začít tisknout nové kódové knihy. Naprosto běžným nešvarem mezi šifranty (a to nejen v první světové válce) bylo vzájemné zasílání přání k vánocům, velikonocům, svátkům .... Odhadnout obsah takovéto šifrové zprávy je pro luštitele přímo lahůdkou. Znalost obou textů (šifrového a příslušného otevřeného) je z podstaty systému kódové knihy vodítkem k zisku celé řady kódů, které pak poslouží jako základ k rekonstrukci kódů ostatních.

Naprosto běžným nešvarem mezi šifranty (a to nejen v první světové válce) bylo vzájemné zasílání přání k vánocům, velikonocům, svátkům .... Odhadnout obsah takovéto šifrové zprávy je pro luštitele přímo lahůdkou. Znalost obou textů (šifrového a příslušného otevřeného) je z podstaty systému kódové knihy vodítkem k zisku celé řady kódů, které pak poslouží jako základ k rekonstrukci kódů ostatních.

Známé jsou také případy, kdy byl odeslán text v otevřeném tvaru a následoval za ním stejný text v zašifrované podobě. Ne všechny texty byly totiž v běžném provozu zasílány šifrově a pokud vojáček přehlédl, že se jedná o tajnou zprávu, která měla být zaslána zašifrovaně, lekl se a honem všechno rychle "napravil".  Podobná chyba se stávala také tehdy, když se šifrová zpráva rozesílala na více míst a zjistilo se, že některý z příjemců nemá kódovou knihu. Pokud byla zpráva velmi důležitá (např. výzva k přesunu), stávalo se, že v tomto směru byl zaslán text v otevřeném tvaru.  

 

Obrázek č. 2 - Ukázka části dešifrantu Hudsonovy kódové knihy (kódy 1629-1695)

Pedagogicky "pěkné" jsou i dochované požadavky o opakování např. "...prosím zašli jen tu část od rozkazu k vyplutí" nebo "...nepřečetl jsem poslední blok, zašli od slova zítra...". Pro luštitele neocenitelná jsou i hlášení typu "... v poslední zprávě jsi měl špatně kód, přehlédl jsi se, 15835 je "vojín" ne "velitel", to je o řádku níže - tedy 15836. Dej si příště pozor! Velitel šifrového oddělení …" .

Kryptoanalytikovi potom stačí pouze ověřit, že se v předchozích případech nejednalo o provokaci nebo pokus o záměrné zmatení luštitelů. Pokud takto získané kódy lze použít v dříve zachycené korespondenci, zapíše si je mezi známé kódy a může pokračovat v pokusu zrekonstruovat postupně celou kódovou knihu. To provádí tak, že v telegramech, které má k dispozici (třeba již i z dřívějšího provozu), odhaduje možný otevřený text a tím získává význam dalších a dalších kódů.

Přes všechny výše uvedené nedostatky byla kódová kniha jedním z nejrozšířenějších šifrových systémů a byla masově používána i ve století dvacátém. Vojenští velitelé se domnívali, že se jedná o vhodný systém pro vojenské nasazení a pokud budou schopni zajistit kontrolu všech kódových knih, že je vysoce bezpečný. Aby ztráta nějaké kódové knihy neohrozila celkovou komunikaci, byla vydávána obrovská spousta různých druhů kódových knih. Byly vydány zvláštní knihy pro jednotlivé armády, zvláštní pro námořnictvo, pro generální štáb, pro diplomatickou poštu atd. V úvodu kódové zprávy se pak zapisovala tzv. hlavička, která určovala, která z knih se má použít k dešifrování a další služební údaje (zpravidla datum a celkový počet odeslaných skupin).
 

Kódové knihy amerického expedičního sboru

Dnešní doprovodné obrázky jsou ukázky z jedné z kódových knih, kterou za první světové války používal americký expediční sbor. Tento sbor používal celou řadu různě složitých kódových knih. Jedna z prvních šifrových brožurek, které se zde používaly měla asi 1800 slov a byla vydána v nákladu 2000 výtisků. Pro velitelství bylo vytištěno 1000 exemplářů tzv. Štábního kódu, který již obsahoval 30 400 slov a vět. Američané vynikali schopností velice rychle vytvořit a v dokonalé tajnosti tyto knihy vytisknout. Byla vedena perfektní evidence a kontrola všech vydaných knih, aby mohlo být včas zjištěno, zda některá nepadla do rukou nepříteli. Dokonce byly distribuovány i rezervní knihy, na které se mohlo ihned v takovém případě přejít. Angličané byli ohromeni, když se dozvěděli, že od tisku k distribuci potřebují Američané ne několik měsíců jako oni, ale jen deset dní!

Howard Barnes, ředitel odboru pro sestavování kódů, systém neustále vylepšoval a zdokonaloval, a to nejen po kryptografické stránce, ale soustředil se i na stránku fyzikální. Papír byl vybírán tak, aby snesl nešetrné zacházení v zákopech a také se dal v případě nutnosti dobře spálit. Druh písma (Typewriter) byl vybrán pro svou dobrou čitelnost ve špatně osvětlených zákopech. Rozměr knihy byl postupně upravován tak, aby byl co nejvýhodnější pro způsob použití (ustálil se na 5,5“ x 7,5“).

Na druhou stranu nutno říci, že Němci měli v luštění amerických kódů velké úspěchy. Byl to důsledek toho, že američtí vojáci přímo vynikali v nekázni při šifrování. Šifrování považovali za nudný a zdržující proces, běžný americký voják navíc považoval dodržování předpisů za něco, co odporuje jeho svobodomyslnému postoji k životu…  Averze k šifrování byla u expedičního sboru tak výrazná, že dokonce jeden z divizních generálů dal rozkaz, aby se zprávy nešifrovaly, neboť to při přesunu vojsk výrazně zdržuje… 

Howard Barnes o těchto problémech věděl, a protože si uvědomoval, že práce jeho oddělení je z tohoto důvodu neúčinná, navrhl, aby ke každému velitelství byl zařazen speciální důstojník, který bude mít šifry (a dodržování pravidel pro šifrový provoz) na starosti. V praxi se však jeho výborný návrh prosadil až o dvacet let poději.
 I když bylo na obou válčících stranách vyluštěno tisíce zpráv, vyluštění jedné z nich (Zimmermannova telegramu) se stalo opravdovou legendou. Tímto příběhem se budeme zabývat příště.

Toulky zajímavými zákoutími kryptografie:
Šifra z doby d'Artagnana (1. díl)
Šifra z doby d'Artagnana (2. díl)
Luštitelé z dob Marie Terezie 
Jak se luští kódové knihy
Zimmermannův telegram poslal USA do války   

Nejčtenější

Orgány nám stárnou různou rychlostí a mohou tak napovědět, na co dát pozor

Biologické stáří se od toho „kalendářního“ zjevně liší. Někdo je v šedesáti překvapivě fit a jiného trápí široká škála chorob. Jak jsme doopravdy staří a co s tím můžeme dělat?

Mrzli, hrozilo zničení vesmírné stanice. Svědectví astronautů z lodi Starliner

Premium

Nešťastný loňský let kosmické lodi Starliner byl mnohem divočejší a nebezpečnější, než se dosud vědělo. Astronauti, kteří kvůli poruchám lodi od firmy Boeing uvázli na tři čtvrtě roku na vesmírné...

Bluetooth by ve sluchátkách mohla nahradit wi-fi. Vyzkoušeli jsme první model

Premium

Díky novince Xiaomi jsme mohli poprvé vyzkoušet systém XPAN od Qualcommu. Ten umí sluchátka přepínat mezi bluetooth a wi-fi a využít tak mnohem širšího přenosového pásma. Jak to funguje v praxi? A...

Chodecká matematika. Na ulici nevědomky přepínáme mezi řádem a chaosem

Vědci zkoumají pohyb lidí po chodnících a v halách. Dokážou předpovědět, kdy se z oddělených pruhů stane klubko navzájem se křížících tras, a naopak. Pravidelné vzorce vznikají z individuálních...

Před 100 lety zažilo Československo komunistické krveprolití v Orlové

Na začátku dubna 1925 zažila Orlová velkou stávku a současně velkou tragédii. Kvůli hornickým protestům za vyšší mzdy po zásahu policie tam zemřeli čtyři lidé.

Jsme wikipedisté. Budete refaktorizováni. Odpor je marný. Lenina si necháme

Jsou opomíjení hrdinové naší doby. Píší nová hesla. Rozšiřují stávající. Formátují je. Organizují a řadí do kategorií. Ověřují a přidávají zdroje. Nahrávají obrázky. Revertují všelijaké vtípky....

9. dubna 2025  11:02

Budapešťská železnice obsluhovaná dětmi je mnohem delší než Lovosice

Mezi turistické atrakce Budapešti patří dětská železnice, kterou musíme pochválit nejen za její délku, ale dokonce i za jeden tunel. Díky své délce se propsala do Guinessovy knihy rekordů. A tunel na...

9. dubna 2025

Na Mezinárodní vesmírnou stanici dorazila posádka z Ruska i s Američanem

V úterý ráno odstartovala z kosmodromu Bajkonur raketa Sojuz 2.1a, aby do kosmu vynesla loď Sojuz MS-27 s tříčlennou posádkou, která vyrazila na zhruba tříhodinovou cestu k Mezinárodní vesmírnou...

8. dubna 2025  12:10

Nechci být Rakušan, jsem Němec. Hitler se před 100 lety vzdal svého občanství

Vysíláme

V dubnu 1925 udělal Adolf Hitler další malý krůček k moci. Vůdce německé nacistické strany, mimo jiné čerstvě propuštěný z vězení po neúspěšném mnichovském pivním puči z listopadu 1923, se vzdal...

8. dubna 2025

YouTube Premium Lite pracuje s okleštěnými funkcemi, ale je levnější

YouTube testuje novou verzi předplatného. YouTube Premium Lite sice nenabízí všechny výhody plného Premium balíčku, ale za téměř poloviční cenu se pro mnoho uživatelů může jevit jako lákavější volba.

8. dubna 2025

Chodecká matematika. Na ulici nevědomky přepínáme mezi řádem a chaosem

Vědci zkoumají pohyb lidí po chodnících a v halách. Dokážou předpovědět, kdy se z oddělených pruhů stane klubko navzájem se křížících tras, a naopak. Pravidelné vzorce vznikají z individuálních...

8. dubna 2025

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning

Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...

Mrzli, hrozilo zničení vesmírné stanice. Svědectví astronautů z lodi Starliner

Premium

Nešťastný loňský let kosmické lodi Starliner byl mnohem divočejší a nebezpečnější, než se dosud vědělo. Astronauti, kteří kvůli poruchám lodi od firmy Boeing uvázli na tři čtvrtě roku na vesmírné...

7. dubna 2025  14:30

Zázračný lék, který může změnit svět. Proč na něm zatím nikdo nenašel žádnou chybu?

Premium

O zázračném léku umožňujícím úbytek na váze nejspíš slyšel už každý. Zpočátku měl pomáhat nemocným cukrovkou, brzy však vyšlo najevo, že se hodí i na hubnutí, a nově se o něm uvažuje jako o...

7. dubna 2025

Orgány nám stárnou různou rychlostí a mohou tak napovědět, na co dát pozor

Biologické stáří se od toho „kalendářního“ zjevně liší. Někdo je v šedesáti překvapivě fit a jiného trápí široká škála chorob. Jak jsme doopravdy staří a co s tím můžeme dělat?

7. dubna 2025

Německo si před 100 lety vybíralo prezidenta. Nakonec vyhrál Hindenburg

Před 100 lety Němci poprvé v historii přímo volili svého prezidenta. V prvním kole nakonec nikdo z kandidátů nedosáhl na absolutní většinu hlasů. Vyhrál kandidát pravice Jarres s téměř 40 procenty...

6. dubna 2025

KVÍZ: Poznáte letadla od studené války do současnosti?

Rozpoznávání vojenských letadel platí za vděčné kvízové téma. Dnes se podíváme na výběr strojů z relativně dlouhého časového úseku, a to od začátku studené války až do současnosti. Vaším úkolem je...

vydáno 6. dubna 2025

Před 100 lety zažilo Československo komunistické krveprolití v Orlové

Na začátku dubna 1925 zažila Orlová velkou stávku a současně velkou tragédii. Kvůli hornickým protestům za vyšší mzdy po zásahu policie tam zemřeli čtyři lidé.

5. dubna 2025