Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) nad Zemí.

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) nad Zemí. | foto: AP

Kosmická stanice ISS bude muset znovu uhnout vesmírnému smetí

  • 5
Téměř přesně po roce bude vesmírná stanice ISS patrně nucena k úhybnému manévru. To aby se vyhnula volně poletujícím zbytkům ze zničené družice. Pomůže jí momentálně zaparkovaná ruská raketa.

Podle zprávy agentury Interfax hrozí, že ISS narazí do úlomku, který na oběžné dráze zůstal po zaniklé čínské družici. Může se dostat do nebezpečné blízkosti ISS už během víkendu. Alespoň to ukazují předběžné výpočty ruského střediska pro řízení letů.

Ruští experti proto nevylučují, že stanice bude muset na pokyn ze Země "uhnout". Posloužit by k tomu podle Antonína Vítka z Akademie věd mohla ruská vesmírná loď, která u stanice kotví. "Stačí k tomu jenom takové malé nakopnutí," poznamenal.

Vesmírné smetí a ISS

Není to poprvé a ani naposled, co musí podobný krok stanice udělat. Naposledy se z tohoto důvodu s ISS hýbalo 18. července 2009 (Jak se ISS posunula o 1,5 kilometru, si přečtete zde).

Loni v březnu se dokonce musela posádka vesmírného domu schovat do přistavené rakety, aby se vyhnula případným následkům srážky s jiným objektem. (Více o úkrytu v lodi Sojuz se dozvíte z tohoto článku).

Stanici ohrožuje zbytek družíce Feng-jün 1C, kterou v lednu 2007 zničila čínská balistická raketa. Číňané tehdy provedli ve vesmíru raketový test, při němž zničili dosluhující meteorologický satelit.

Byla to první taková zkouška za víc než dvacet let. Západ vyjádřil znepokojení, americká a japonská vláda požádaly Peking o vysvětlení.

Ruské středisko pro řízení letů je v kontaktu s vědci z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), s nimiž se snaží stanovit míru rizika.

Podle Interfaxu ještě existuje určitá možnost, že úhybný manévr nebude nutný. NASA zatím vyhodnotila situaci jako středně nebezpečnou. Okamžik největšího přiblížení by podle Američanů měl nastat v sobotu.

S vesmírným smetím si nikdo neví rady

A co se samotnými troskami? Zatím neexistuje technicky použitelná a přitom ekonomicky schůdná metoda jejich likvidace.

Kosmické smetí větší než 10 cm v roce 2008

Množství kosmického smetí většího než 10 cm v roce 2008

Uvažuje se o tom, že by se mohly ničit laserovými kanony na oběžné dráze. Ale takový zametač je zatím ve stadiu úvah. Nikdo nedokáže podle Antonína Vítka z Akademie věd odhadnout, kolik by čisticí program stál. Určitě ale desítky a možná i stovky miliard dolarů. (Více o problémech s vesmírným smetím najdete v článku Jak uhlídat 3 000 družic a miliony úlomků smetí).

,