Nastavení BIOSu díl 6. - PnP a komunikace integrovaného rozhraní

Pro snadnou a rychlou instalaci nových zařízení potřebujete mít správně nakonfigurovanou technologii Plug and Play, která vybírá ovladače zařízení a provádí složitější nastavení. Ale pokud toužíte po bezproblémovém chodu svojí tiskárny, musíte si pohrát v menu s názvem integrované rozhraní.
  • Nastavení BIOSu díl 1. - Jak pracuje a jaké má funkce
  • Nastavení BIOSu díl 2. - Jak a proč aktualizovat na novější verzi
  • Nastavení BIOSu díl 3. - Jak na standard a advanced BIOS features
  • Nastavení BIOSu díl 4. - Komunikace čipové sady
  • Nastavení BIOSu díl 5. - Snížení nepotřebného napětí: Power management
  • Nastavení BIOSu díl 6. - PnP a komunikace integrovaného rozhraní
  • Nastavení BIOSu díl 7. - Hardware Monitor Setup
  • Naše příručka o nastavení BIOSu se pomalu blíží ke konci. Pokud jste pravidelnými čtenáři našeho informačního webu, jistě jste se prokousali minulými díly bez problému a váš počítač pomalu běží na 100% výkon. K dokonalosti nám zbývá osvětlit problematiku technologie PnP, funkce v menu Integrated Peripherals a Hardware Monitor. V dnešním článku si probereme nastavení prvních dvou zmiňovaných a v příštím, již závěrečném díle neméně důležité nastavení Hardware Monitor.

    Hlavním úkolem technologie Plug and Play (PnP) je zabránit problémům, které vznikají po přidání dalších rozšiřujících karet do systému. Po zasunutí karty je nutné nastavit přerušení, aby BIOS, potažmo operační systém, kartu našel a dokázal s ní komunikovat. Tyto problémy se ve velké míře ještě objevují dnes, a to u ISA slotů. Proto byla vytvořena technologie PnP. Můžete se také setkat s označením Peripherial Setup, PCI/PNP and Onboard I/O Setup. Jde tedy o nastavení komunikace se zásuvnými zařízeními, jakými jsou PCI, ISA, USB a další.

    1. PnP/PCI Configurationnastavení vstupně výstupních zařízení na základní desce

    Nastavení PNP

    Operační systém se postará o veškeré nastavení zařízení.

    Plug and Play Aware O/S – pokud máte v počítači nainstalován operační systém s podporou PnP, nastavte na Yes. Systém se postará o automatickou detekci všech přídavných zařízení a jejich správné nakonfigurování. Všechny moderní operační systémy mají tuto podporu v sobě již naprogramovanou, takže by neměl nastat žádný problém. Pokud máte systém, který nepodporuje technologii PnP, nebo nejsou-li karty správně detekovány, nastavte na No a zpřístupněte ruční konfiguraci přímo v BIOSu.

    Clear NVRAM – vymaže data z CMOS paměti. Pokud potřebujete znovu automaticky nakonfigurovat přerušení a adresy jednotlivých portů karet, zvolte Yes, přičemž dojde k vymazání obsahu paměti CMOS. Při dalším startu počítače se volba automaticky přepne na No.

    Primary Graphics Adapter – operační systém vybere primární grafickou kartu. Pokud máte v počítači nainstalovanou více jak jednu kartu, máte možnost volit mezi AGP slotem nebo PCI. Zvolte si vámi preferovaný grafický adaptér.

    DMA Channel 0 až 7 – přímý přístup do paměti. Pokud používáte zařízení schopná komunikovat technologií PnP, zvolte PnP. Jestliže máte přídavné karty, které nejsou schopná předat systému svoje přerušení, nastavte na ISA.

    IRQ 3 až 15 – přerušení pro PCI nebo ISA. Nastavuje se podobně jako u DMA, buď na automatickou volbu PCI/PnP nebo manuální ISA/EISA.

    2. Integrated Peripherals komunikace integrovaného rozhraní (FDD, paralelní porty, sériové porty a další).

    Nastavení Integrated Peripherals

    Defaultní nastavení: pro nezkušené doporučujeme zachovat

    FDC Function – řadič disketové jednotky. Informuje BIOS o nastavení řadiče pro disketovou mechaniku. Auto volba detekuje, zda je řadič přítomen na desce nebo rozšiřující kartě. Všechny nové desky mají řadič integrován, proto nastavte na Enable, pokud chcete použít jiný řadič, zvolte Disable.

    Serial Port 1 a 2 – specifikace adresy sériových portů. BIOS předá operačnímu sytému adresu prvního a druhého sériového portu. Volba Auto nastaví adresy sériových portů za vás, ale start systému se značně prodlouží. Proto nastavte u SP1 3F8/COM1 a u SP2 2F8/COM2. BIOS sdělí informaci, že první sériový port je integrován na motherboardu s adresou 3F8 a jedná se o port COM1. Pokud sériové porty nepoužíváte, můžete je úplně vypnout.

    Serial Port2 Mode (IR Duplex Mode a IR Pin Select) – určuje, jestli bude port pracovat ve standardním režimu nebo využije komunikace pomocí infračerveného portu. Pro další nastavení IrDA slouží ještě tyto položky: IR Duplex Mode a IR Pin Select. Pokud nepoužíváte IrDA komunikaci, volte Normal.

    Parallel Port – specifikace adresy paralelního portu LPT1. BIOS předá operačnímu sytému adresu paralelního portu. Volba Auto nastaví za vás, ale start systému se značně prodlouží. Proto nastavte hodnotu 378h která sdělí operačnímu systému, že paralelní port je integrován na motherboardu s adresou 378. Pokud LPT1 nepoužíváte, můžete ho úplně vypnout.

    Parallel Port Mode – parametry paralelního portu. V minulých letech bylo vytvořeno několik standardů pro komunikaci tohoto rozhraní. Nejnovějším a také nejrychlejším standardem je typ ECP, komunikuje obousměrně s rychlostí až 2MB/s. Pokud máte tuto možnost, určitě ji nastavte.

    EPP Version – určuje verzi staršího standardu EPP, zvolte nejvyšší možnou.

    Parallel Port IRQ – přerušení paralelního portu. Výchozí nastavení je 7 a nedoporučuje se měnit.

    Parallel Port DMA – přímý přístup do paměti. Pokud používáte režim ECP, nastavte na Auto. Pokud chcete nastavit ručně, doporučujeme 3, které je pro toto zařízení vyhrazené.

    OnBoard Midi Port – zapne nebo vypne podporu Midi zařízení (softwarové syntezátory).

    Midi IRQ Select – nastavení přerušení pro Midi port.

    OnBoard Game Port – zapne nebo vypne zásuvku pro herní zařízení.

    Keyboard Power On Function – zapne nebo vypne podporu startu počítače pomocí klávesnice.

    Specific Key for PowerOn Function – specifikuje kombinaci kláves ke startu PC. Zde si můžete nastavit osobní heslo, bez kterého nebude možné počítač žádným způsobem zapnout. Nezapomenout!!!

    Mouse Power On Function – zapne nebo vypne podporu startu počítače pomocí myši.

    IDE Function – vypíná nebo zapíná integrované kanály IDE na základní desce. Pokud chcete používat jak primární, tak sekundární kanál, IDE nastavte na Both. Pro použití jen primárního kanálu je Primary a sekundárního Secondary. Jestli používáte řadič na rozšiřující kartě, zvolte Disable.

    OnChip AC`97 Audio – povoluje nebo zakazuje používání zvukového čipu umístěného přímo na základní desce. Pokud je zvukový čip integrován na základní desce, zapněte, jestli máte vlastní zvukovou kartu v počítači, určitě vypněte, aby nedocházelo ke kolizi v přerušení.

    OnChip AC`97 Modem – povoluje nebo zakazuje používání integrovaného modemu umístěného přímo na základní desce.

    USB Controller – funkčnost USB portů. Zapíná nebo vypíná používání USB zařízení. Pokud používáte všechny USB porty, nastavte na All USB Port. V opačném případě povolte jen ty, které chcete používat.

    USB Legacy Support – povolí používaní USB klávesnice nebo myši bez nutnosti instalovat speciální ovladače do systému (DOS starší verze Windows). Pokud používáte moderní operační systémy, zvolte Disable.

    USB Port 64/60 Emulation – povolení použití některých speciálních funkcí (kombinací) USB zařízení. Prakticky nevyužito, nastavte na Disable.

    Nastavení Integrated Peripherals

    Jak jednoduché: co nepotřebujete, prostě zakažte

    U ostatních základních desek se můžete setkat ještě s nastavením následujících položek:

    DMI Events Logging – záznam událostí DMI. Desktop Management Interface, speciální protokol sloužící ke komunikaci se základní deskou. Využívají jej administrátoři při vzdálené správě počítače. Desktop Management Interface, speciální protokol využíván pro komunikaci se základní deskou. Využívají administrátoři při vzdálené správě. Povolením zpřístupníte další podmenu.

    PCI Slot 1 až 3 IRQ Priority – priorita přerušení. Každé zařízení má určitou prioritu, takže danému zařízení lze nastavit výhodnější IRQ, než které by dostalo přidělené. Ve většině případech nechte na Auto.

    V příštím, již posledním díle se budeme zabývat nastavením funkcí v menu Hardware Monitor a položkami, které neobsahují žádné podmenu.