Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Natočit mizerné video je snadné. Dvanáct tipů, jak se tomu vyhnout

Mizerně natočených videí kolují po internetu miliony. Točit totiž může každý, ať již opravdovou videokamerou nebo digitálním fotoaparátem. Stále se však opakují stejné chyby, které pokazí zajímavé záběry. Poradíme vám, jak s kamerou pracovat, aby se chtěl na výsledek někdo dívat.

Kamery pro amatérské kameramany leckdy dosahují kvalit, které byly ještě před několika lety dostupné jen profesionálům. Plné HD rozlišení, vysoký datový tok, optická stabilizace a výkonné procesory pro zpracování obrazu vedou k tomu, že v domácích podmínkách můžete natočit záběry, které budou skvěle vypadat i na velikém televizoru nebo projekčním plátně.

Ani perfektní technika však není nic platná, pokud je nevhodně použita. Přinášíme tucet jednoduchých tipů a pravidel, nad kterými byste měli před a při natáčení přemýšlet.

Informační minimum

Natáčení videa a focení fotografií má mnoho společných pravidel. Navazujeme na materiál "Nefoťte na dovolené jako mamlas. 12 tipů pro parádní fotky s kompaktem", a než se tedy pustíte do dalších řádek doporučujeme jeho přečtení.

Ukázkové záběry jsme natočili jednoduchou Full HD kamerou Toshiba Camileo X100 v ceně zhruba 7 000 Kč. Natáčeli jsme v rozlišení 720p, pro účely streamování bylo video exportováno ve standardním PAL rozlišení. Kvalita samotného záznamu tedy může být razantně vyšší.

Myslete na diváka

Na výletech a dovolených točí každý druhý, ale málokteré video si pak doopravdy někdo pustí. Hlavní důvody jsou dva - videa bývají většinou dlouhá a nudná.

Proto vždy, než vezmete kameru do ruky, zvažte, zda a čím je zajímavý objekt, prostor či situace, kterou chcete natočit. A zvažte také, jak bude výsledek působit na televizní obrazovce. Například monumentální mohutnost Grand Canyonu je na obrazovku takřka nepřenositelná.

Základní pravidlo tedy zní - nesnažte se natočit vše.

Udržte kameru v klidu

Častým neduhem domácích záběrů je třes a neustálý pohyb obrazu. To při sledování velmi ruší, na velké obrazovce také snadno vede k bolehlavu. Přitom ubránit se mu, alespoň částečně, není příliš složité.

Kameru držte pevně, nejlépe oběma rukama. Ideální je ruce pokrčit a spolu s kamerou opřít o hruď. A samozřejmě aktivovat stabilizátor obrazu. Jen pozor, zatímco optický stabilizátor se na kvalitě výsledného obrazu příliš nepodepisuje, ten digitální snižuje rozlišení a tím celkovou jakost obrazu.

Pomocníkem pro klidné záběry může být také například hrudní opěrka nebo monopod. V prvním případě je to konstrukce, kterou máte zavěšenou na krku, opírá se o hruď a fixuje kameru. Ve druhém případě jde vlastně o jednonohý stativ. Díky kompaktním rozměrům a nízké hmotnosti je bez problémů uplatníte i na pěších výletech.

videokamera - ilustrační foto

Takto kameru v klidu neudržíte. Pro záběry bez třesu ji raději držte oběma rukama.

Zoomujte s rozumem

Kamery se zpravidla pyšní velkými hodnotami zoomu (tedy transfokace neboli přiblížení), lepší je ale tyto vyšší hodnoty nevyužívat.

Při delším přiblížení totiž bez stativu prakticky nemáte šanci udržet kameru dostatečně v klidu a obraz bude roztřesený. Dlouhé změny ohnisek navíc nevypadají přirozeně.

Nejlepší je se k natáčenému objektu přiblížit fyzicky, tedy k němu dojít nebo dojet. Pokud to není možné, pak je dobré pořídit záběr z dálky, přerušit záznam, zazoomovat blíže a pořídit další záběr. Působí to lépe.

Pokud se bez zoomu neobejdete, určitě mějte aktivovaný stabilizátor obrazu. Stativ či hrudní opěrka je velkou výhodou.

Nejdříve komponujte, poté nahrávejte

Každý záběr by měl dávat smysl a mělo by být jasné, proč byl natočen. Pokud zaznamenáváte statické scény, je vždy vhodné si záběr nanečisto vyzkoušet a pak teprve spustit natáčení. Vyhnete se tak oříznuté střeše, nebo zmatenému tápání "kdepak je ta krásná socha".

Pokud natáčíte nějaký děj, kde na kompozici nanečisto není čas, pak je vhodné děj po očku sledovat i mimo hledáček (dnes spíše displej) kamery. Snadněji tak poznáte, kam máte záběr směřovat, a opět - v záznamu nebudou zmatené změny směru pohybu kamery při hledání správného záběru či objektu.

Nekonečné švenky kolem dokola

Do podobného soudku spadá i švenkování kamerou. Švenk je pohyb kamery po kružnici kolem osy kameramana. Nejčastěji ho použijete, když chcete do jednoho záběru dostat rozměrný objekt, který se najednou do záběru nevejde, například celé náměstí.

Švenk nesmí být příliš rychlý, protože na televizoru pak bude obraz nesrozumitelný a divák v podstatě nic neuvidí. Musí také směřovat odněkud někam, je vhodné vybrat si dva dominantní objekty a mezi nimi "švenknout". Začátek záznamu musí být vždy ze statického záběru, poté pohyb kamery, pak opět statický záběr a v něm ukončit záznam. Záznam nesmí začít ani skončit v průběhu švenku.

podívejte se na video

Natočili jsme pro vás příklady chybných i povedených záběrů. Podívejte se.

Pozor na vodováhu a horizonty

Platí to i při statických záběrech, při švenkování však dvojnásob. Obraz musí být v rovině a nesmí se kácet. Toho se vyvarujete srovnáním linií budov či vodní hladiny s hranou displeje.

Pokud máte v záběru dominantní horizont - například moře nebo pole - a kamerou chcete švenkovat, pak se rovina horizontu snadno "rozhoupe" ze strany na stranu. Částečným řešením je vyzkoušet si záběr nejprve nanečisto. Stativ či opěrka velkou výhodou.

Nechte pohybovat objekty, nikoli obraz

Nic neunaví diváka tak, jako neustále se pohybující kamera. Objektiv kamery lze považovat za zástupce očí, které budou záznam sledovat. A málokterý divák dobrovolně klátí hlavou sem a tam. Proto by to neměla dělat ani kamera, která obraz zprostředkovává.

Je proto mnohem lepší, když je kamera v klidu a v obraze se pohybují natáčené objekty. Tedy lidé, zvířata nebo auta.

Pokud natáčíte kupříkladu jedoucí motorku nebo cválajícího koně, je vhodné nechat stroj či zvíře "uprostřed" záběru a pohybem kamery ho následovat. Pokud běží vaším směrem, je dobrý statický záběr, kdy zvíře či stroj nakonec "vyběhne" ze záběru. Zbytečné pohyby kamerou záběru jen uškodí.

Střídejte celky, polocelky, detaily

Snažte se střídat celkové a zajímavé detailní záběry. Divákovi pak lépe přinesete detaily a atmosféru místa. Pamatujte, že divák vidí jen to, co jste mu natočili.

videokamera - ilustrační foto

Pokud natáčíte děti nebo třeba psa, neváhejte podřepnout a točit je z jejich perspektivy. Záběry z nadhledu nevypadají dobře.

Obrazové efekty nechte na potom

Mnohé kamery sice nabízejí přehršle obrazových efektů, lepší je však nechat je na pokoji. Na vybrané části je snadno aplikujete je snadno na vybrané části aplikovat v počítačovém software při zpracování, ale je prakticky nemožné se jich zbavit, pokud je vytvoříte přímo při záznamu.

Točte bez efektů, vždy tak budete mít plnohodnotný záznam k dalšímu kreativnímu zpracování.

Delší záběry - ať je co prohlížet

Vybrané záběry natočte raději delší. Rozumným minimem je pět sekund. Kratší záběr se dodatečně nedá moc stříhat a divák nebude mít dost času na prohlížení. Je důležité pamatovat, že vy jste tuto možnost měli, ale divák ne.

Netočte na výšku

Zdá se to absurdní, ale YouTube je nám svědkem, že čas od času někdo na výšku opravdu točí. Zatímco fotografii snadno otočíte, ať papírovou, nebo softwarově, u videa to tak jednoduché není. A otáčet televizor na bok není koncepční řešení. Proto pamatujte, točí se vždy na šířku.

Zdržte se komentářů

Dost možná vás při natáčení napadají různé legrační komentáře a poznámky. Snažte se je ale do nahrávky nepřidávat, s odstupem času vám mohou připadat nevhodné, nebo dokonce trapné. Lepší je tedy nechat nahrávku bez komentářů, jen se zvukem okolí.

I jednoduché programy na editaci videa dodatečné přidání komentáře a zvukové stopy většinou umožňují a tak je vždy můžete dodatečně do videa přidat.

Zážitek je lepší než záznam

Pokud není videozáznam cílem vaší cesty, nenechte se kamerou ovládnout. Je totiž škoda vnímat polovinu výletu či dovolené skrze displej kamery. Naživo je to nejlepší.

Kdo chce vědět víc:

Začínáme s videokamerou. Radí zkušený kameraman

starší článek na Technet.cz

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 179 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 30 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Byla to druhá nejjasnější hvězda. V budoucnu může svítit jako druhý Měsíc

v diskusi je 17 příspěvků

21. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v devatenáctém století náhle zjasnila a stala se druhou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 47 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi je 11 příspěvků

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

KVÍZ generála Pattona. Vypořádejte se s ocelovou lavinou

v diskusi nejsou příspěvky

28. dubna 2024

Jak jste dobří v tancích, poznáte je nejen na plese, ale i v následujícím kvízu? Je zaměřen na...

Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

v diskusi je 10 příspěvků

27. dubna 2024

27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

Přistávat s vrtulníkem je jako balancovat na míči a zůstat při tom něžný

v diskusi jsou 4 příspěvky

27. dubna 2024

Mysli na to, že při záchraně druhých nesmíš sebe ani nikoho jiného ohrozit. Tak zněla jedna z...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...