Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

První německé město hořelo v ohnivé bouři obřího náletu před 70 lety

V noci z 28. na 29. března 1942 se nad městem Lübeck objevily první britské bombardéry. Z jejich pumovnic vypadly trhavé bomby, které rvaly domy na kusy. Vzápětí se objevila druhá vlna, která do narušených staveb nasypala svazky zápalných bomb. Vypukly první požáry.

Město Lübeck po kobercovém náletu Britů. | foto:  Wikimedia Commons

Obyvatelé Lübecku naplno okusili to, co zažívali obyvatelé Londýna nebo Coventry a dalších evropských měst. Od okamžiku, kdy se německá Luftwaffe, nebo její složky, zapojily do vojenských operací na Evropském kontinentě, bez rozpaků bombardovaly města v různých zemích. Začalo to ve Španělsku. Masakr v Guernice inspiroval Pabla Picassa k namalování slavného obrazu. Následovala města v Polsku, v Nizozemsku a Francii. Všechny země padly. Zůstala Británie.

Jak se plánuje bombardování

Pomůže lest i zdánlivě sebevražedný útok

Po pádu Francie byly německé bombardéry nasměrované na cíle v Británii. Zpočátku byly napadány především vojenské cíle. Od září 1940 se však bombardování zaměřilo na města, počínaje Londýnem (považovaným za cíl číslo jedna) přes celou řadu přístavů po nechvalně známý nálet na Coventry. Cílem bylo zlomení morálky obyvatel. Ale Britové nebyli Francouzi. Kromě tisíců mrtvých byla jediným výsledkem rostoucí nenávist vůči Němcům a touha po pomstě.

Impérium vrací úder ohnivou bouří

Královské letectvo se od začátku snažilo napadat cíle na území třetí říše, ale nedostatek strojů, jejich omezený dolet a nosnost nutily plánovače vybírat především vojenské cíle, jejichž napadení přinášelo hmatatelné výsledky. Nicméně uvažovalo se i o ničení civilních objektů, aby i Němci pocítili, jak chutná válka, o které zatím slyšeli jen z Goebbelsových a Hitlerových plamenných projevů.

Prvním civilním cílem bylo město Mannheim. Ale v prosinci 1940 byla RAF ještě slabá. Na město dopadlo 108 tun tříštivo-trhavých bomb a 13 000 malých zápalných bomb. Hlavním cílem bylo centrum města, továrna na traktory Lanz a přilehlé okolí, včetně dělnických čtvrtí.

Přestože ve městě vypukla řada požárů, nebyly škody tak velké, jak se původně očekávalo. Na vině byla hlavně slabá koncentrace munice shazované z bombardérů útočících prakticky individuálně. Ale plánovači se rychle poučili a zavedli proudy bombardérů umožňující dosáhnout maximální koncentrace shozu v nejkratším čase.

Cíl prvního kobercového náletu britského letectva.

Cíl prvního kobercového náletu britského letectva.

Den odplaty přišel o jeden a čtvrt roku později, v noci z 28. na 29. března 1942. Cílem bylo slabě bráněné hansovní město Lübeck. K náletu bylo vyčleněno 234 bombardérů Vickers Wellington a Short Stirling, které svrhly 400 tun bomb.  Britové pečlivě studovali metody používané Němci během Blitzu a ještě je zdokonalili. Nálet na Lübeck byl pro spojence prvním úspěšným pokusem o vyvolání nekontrolovatelných požárů, takzvané "ohnivé bouře".

První vlna bombardérů shazovala většinou těžké trhavé bomby Block buster, které měly slabý plášť, ale o to větší náplň Amatolu. Pro představu, trhavina v běžné britské bombě, takzvané MC (Medium Capacity), představovala kolem 50 % její celkové hmotnosti. V případě bomb Block buster, které patřily do kategorie HC (High Capacity), to bylo až 75 % celkové hmotnosti. Cílem bylo zničit střechy domů a odkrýt vnitřní dřevěnou konstrukci. Druhá vlna svrhla svazky malých zápalných bomb, celkem asi 25 000 kusů. 

První úspěšný kobercový nálet Britů způsobil v Lübecku ohnivou bouři.

První úspěšný kobercový nálet Britů způsobil v Lübecku ohnivou bouři.

Zcela zničeno bylo 1 468 budov (7,1 %), těžce poškozeno 2 180 (10,6%) a 9 103 (44,3%) bylo poškozeno lehce. Podle poválečných statistik si nálet vyžádal 301 mrtvých, 3 nezvěstné a 783 raněných. Bez střechy nad hlavou se ocitlo na 15 000 lidí. K úspěšnosti náletu přispěla slabá obrana, dostatečná koncentrace útočících letadel a velmi dobrá viditelnost s dostatkem měsíčního světla. Některé osádky útočily z výšky kolem 600 metrů, přitom běžná výška náletu byla kolem 3 000 m.

Německá propaganda se bála

Z dnešního pohledu se uvádí, že psychologický efekt, respektive vliv tohoto způsobu bombardování na morálku německého obyvatelstva, nebyl velký a že v konečném důsledku nijak nepřispěl ke zkrácení války. Ovšem potvrzení takovýchto tvrzení je stejně obtížné jako jejich vyvrácení, protože vliv na morálku je obtížně měřitelný parametr.

Každopádně německá propaganda ze strachu z reakce veřejnosti přiznala zpočátku jen 50 mrtvých a záběry vybombardovaného města podléhaly přísné cenzuře. Nationalsozialistische Volkswohlfahrt (NSV) zorganizovala mimořádné příděly šatstva, bot a potravin, včetně masa, pomerančů, čokolády, alkoholu nebo konzervovaného ovoce, aby uklidnila veřejné mínění.

Město Lübeck po kobercovém náletu Britů

Vedlejším efektem akce bylo, že část vedoucích představitelů NSV nevydržela pokušení a z luxusních druhů potravin určených postiženým odebrala "svou daň". Aféra se provalila, což značně poškodilo do té doby pozitivní obraz NVA v očích veřejnosti. Během rozsáhlého vyšetřování byla zatčena řada lidí a padaly exemplární tresty. V srpnu 1942 byli tři ze zatčených popraveni za defraudaci státního majetku a jedenáct dalších skončilo v žaláři.   

Sám Goebbels vyjadřoval ve svém deníku značné obavy z dopadu podobných náletů na morálku německého obyvatelstva. Bál se především poklesu průmyslové výroby. Obava se nenaplnila a výroba se po počátečním šoku postupně vrátila k normálu. Mnohem více podobné nálety otřásly důvěrou v Goeringovu Luftwaffe, která nebyla schopna zajistit bezpečnost Berlína, natož ostatních německých měst. 

Gratuloval i Stalin

A druhá strana? Reakce britské veřejnosti byla veskrze kladná. Většina obyvatel britských měst to brala jako spravedlivou odplatu a vyjadřovala naději: "... že to naši chlapci náckům natřou i s úroky." Podobná prohlášení opakovali poslední žijící pamětníci ještě v dokumentech z doby poměrně nedávné.

Americké USAAF (US Army Air Force) preferovalo přesné denní nálety na vojenské cíle, které považovalo za účinnější. Podobné nálety považovalo za mrhání silami, ale jinak nemělo výhrady. Stalin Churchillovi gratuloval a vyjádřil naději, že podobné drtivé útoky budou v rostoucí míře pokračovat i nadále a povedou ke zlomení morálky německého obyvatelstva.

Nálet na Lübeck byl jen předzvěstí dalších mnohem ničivějších spojeneckých náletů, které si Němci vykoledovali tím, že rozpoutali již druhý konflikt světových rozměrů.  

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 171 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 29 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Učili jsme se od alpských záchranářů, líčí pilot počátky letecké záchranky

v diskusi jsou 3 příspěvky

26. dubna 2024

Exkluzivně Za kniplem vrtulníku strávil přes 9 250 hodin. Stál u zrodu letecké záchranné služby, létal s...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 16 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi jsou 4 příspěvky

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...