Steve Ballmer hovoří na CeBIT 2008

Steve Ballmer hovoří na CeBIT 2008 | foto: www.cebit.de

První muž Microsoftu Steve Ballmer přežil čtyři revoluce. Chystá se na pátou

  • 19
Po šesti letech se vrátil na CeBIT. Po odchodu Billa Gatese je právě Steve Ballmer tím, kdo v očích veřejnosti zastupuje Microsoft. Na veletrhu CeBIT mluvil o revoluci, která přinese obrovské kapacity disků, výkonný hardware a hlavně přirozenější uživatelské rozhraní počítačů.

Tím měl pochopitelně na mysli microsoftí počítač Surface - stoleček s dotykovým displejem, po kterém rejdí uživatel oběma rukama. Pokud chce něco zkopírovat, prostě to uchopí a přenese (přetáhne) do místa určení. Více o Surface naleznete na Technet.cz zde. V budoucnu nás však podle Ballmera čeká mnohem víc.

Velký výkon v malé krabičce

Nadcházející revoluci podle Ballmera provází několik jevů. Prvním z nich je neustále se zvyšující výpočetní výkon ve stále menších zařízeních. Dalším pozitivním trendem je rapidně bobtnající kapacita harddisků v PC, ale i USB klíčenek a on-line úložních center. Asi nejzajímavější, pro naši wi-fi sítěmi příliš neprotkanou a mobilním internetem nepolíbenou zemi, je Ballmerova vize o masivním rozšíření vysokorychlostního bezdrátového přístupu na internet kdekoliv na světě. Jak jinak se dostat k těm "neustále vzrůstajícím výpočetním výkonům," že?

Za další důležitý krok v rámci páté revoluce považuje již zmíněné nové způsoby ovládání. Zatímco dnes umíme již velmi dobře využít mluvené slovo a textové povely, během pěti let bychom podle Ballmera měli při obsluze počítače používat především gesta a dotyky. Jednou prý místo bušení do klávesnice a tahání myši bude stačit mávnout rukou.

Poslední zlomovou událostí, která by nás měla do konce roku 2015 potkat, je masivní rozšíření displejů s vysokým rozlišením.

Nastanou však i další změny. Uživatelé už si například nebudou muset zvykat na software, on si zvykne na ně. Naučí se jejich návyky a podle jejich potřeb bude předpokládat jejich budoucí kroky. Postupně budou do digitální podoby převedeny všechny dokumenty, knihy, fotografie, filmy, seriály, historické dokumenty, noviny, vládní záznamy apod. Díky tomuto kroku bude možné z domácího počítače vyhledat prakticky jakoukoliv informaci. On-line budou dostupné i nové verze programů.

Steve Ballmer hovoří na CeBIT 2008

Čtyři revoluce, které už byly

Výkonný ředitel Microsoftu Steve Ballmer ve své úvodní řeči (takzvaná keynote) na CeBITu zavzpomínal i na "revoluce", které proběhly v uplynulých 28 letech a kdy on sám byl jako zaměstnanec Microsoftu u toho.

Nejprve se musely počítače stát cenově dostupnými. Jakmile se díky klesající ceně dostaly k masám, nastala druhá fáze, ve které se vyvíjelo uživatelské rozhraní. Vzpomínáte na svou první myš? Třetí revoluce přišla s internetem (v Česku jej máme již 16 let). Co přinesl, asi netřeba připomínat. Když jsem svůj počítač poprvé připojil k pavoučí síti já, měl jsem pocit, jako by ožil. A to byl tenkrát nějaký fofr - celých 56 kbit/s.

Nejmladší revoluce se podle Ballmera odehrála relativně nedávno a měl ji na svědomí tazvaný WEB 2.0. Co to vlastně WEB 2.0 znamená se můžete přesvědčit zde. Díky WEB 2.0 přestal bý internet statický a stal se místem pro služby, publikování a sdílení informací. Tolik Steve Ballmer na veletrhu CeBIT 2008 v německém Hannoveru.

,