SaverWiz 1.1 – vytvořte si vlastní spořič monitoru (recenze)

  • 10
Vlastníte-li nepřeberné množství krásných fotek a hledáte pro ně uplatnění, zkuste využít služeb dnešního prográmku. Pro vytvoření perfektního spořiče monitoru stačí jen velmi málo. Mít fantazii a trochu času. O ostatní se postará SaverWiz.

Také vás již omrzely ty nudné spořiče obrazovky, které jsou součástí operačního systému Windows? Pak je na čase s tím něco udělat. Na výběr máte samozřejmě hned z několika možností. Stačí chvilku brouzdat internetem, kde nových, ale hlavně neokoukaných spořičů existuje na tisíce. Další, a pro někoho lepší možností je tvorba vlastního spořiče na míru. A co k tomu potřebujete? Kromě několika fotek ješte tento povedený freewarový program – SaverWiz.

Funkce programu
S tímto jednoduchým nástrojem můžete během několika vteřin vytvořit vlastní a přesně na míru šitý spořič monitoru. Tvoří je ze statických obrázků nebo fotografií. Výstupem tohoto programu je soubor *.scr, s kterým pracuje OS Windows.

Instalace
Abyste nemuseli po SaverWizu dlouho pátrat, nabízíme vám jej k lokálnímu downloadu – SaverWiz (932 kB). Archív je určen všem verzím OS Windows. Jde o velmi malý soubor, takže při stahování nebude činit problém ani těm, jenž disponují pomalejším internetovým připojením. Samotný instalační soubor je navíc ještě pro větší bezpečí zazipován. Rozbalte ho tedy do libovolné složky, spusťte setup a řiďte se pokyny na monitoru. Protože nejde o aplikaci vyžadující restart, můžete s aplikací začít pracovat ihned.

Podrobný návod k ovládání programu
Ovládání je velice jednoduché. Stačí jen, když do programu naskládáte obrázky z předem připraveného alba a k přechodu mezi nimi použijete jeden z velkého množství efektů. V této verzi máte na výběr hned z 30 možností. Pro snadnější rozhodování je v programu umístěna volba - zvolit náhodný výběr (Random Effect). Vaše obrázky se tak budou objevovat pokaždé s úplně jiným efektem. Mezi jeho další nastavení například patří: jak dlouho má spořič vyčkat, než se aktivuje, či volba, v jakém časovém intervalu se mají obrázky na monitoru měnit.

SaverWiz

Po spuštění programu vás uvítá informační okno o verzi programu a stručná nápověda. Spodních pět tlačítek slouží k ovládání celého programu. Tlačítkem Next se posunete do druhého okna, kde je na vás, abyste zadali obrázky, které chcete zobrazovat.

SaverWiz

Add Pictures – slouží k vložení vámi připravených obrázků. Lze je vložit buď všechny najednou (pokud je máte v jedné složce), anebo adresáři procházet a postupně jeden po druhém vybírat. Mezi klady tohoto menu zcela jistě patří náhled obrázku, informace o rozlišení a hloubce barev a velikosti souboru. Vybírat můžete obrázky z těchto podporovaných formátů: TIFF, TIF, GIF, JPG, JPEG, PCX, BMP, ICO, PNG, WMF, EMF. Jde tedy o nejrozšířenější formáty, které se používají k ukládání fotek a obrázků.

Delete Picture – tlačítko slouží k odstranění označených obrázků

Picture Caption – přidává popisky k obrázkům. Na fotografiích si můžete nechat zobrazit vlastní libovolné komentáře. Vhodné je to zejména pro domácí alba, jednoduchým textem upozorníte, kde se akce konala či kdo byl jejím hlavním protagonistou. Komentář se pak objeví spolu s fotkou a bude umístěn úplně dole.

Thumbnail Options – určuje vlastnosti néhledového okna. Na výběr máte buď změnu velikosti (v procentech) anebo barvu pozadí. Jde jen o doplněk programu. V závěrečné fázi tvorby screensaveru na něho nemá žádný vliv. Vhodný je zejména tehdy, jestliže pracujete s více obrázky najednou.

SaverWiz

Chcete-li jakýmkoliv způsobem změnit zdrojový obrázek (rotace, velikost), nemusíte nutně opouštět prostředí programu. Stačí totiž využít další jeho vlastnosti. Ukažte myší na obrázek, který chcete upravit, a klikněte pravým tlačítkem. Objeví se kontextové menu, z něhož lze dále vybírat. Kromě prvních tří popsaných voleb se tu ještě setkáte s rotací (vlevo či vpravo), vodorovným a svislým převrácením fotky či změnou její velikosti. U poslední zmiňované můžete měnit jak šířku, tak výšku obrázku, a to buď zvlášť anebo jeho proporce zachovat. Změny se dají navíc aplikovat konkrétnímu vybranému obrázku či všem fotkám v náhledovém okně najednou. Políčko View Picture slouží k detailnímu průzkumu obrázku (levým tlačítkem myši přibližujete náhled, pravým oddalujete). Pod poslední volbou se skrývá nastavení programu (zobrazení nápovědy a popis tlačítek).

SaverWiz

Nyní je na řadě samotná kompilace šetřiče. Tlačítkem Next se dostanete do dalšího menu, kde je zapotřebí mimo jiné vyplnit název výsledného souboru, jeho popis, kvalitu obrázků (aby nebyl výsledný soubor příliš velký), jak rychle se mají obrázky střídat a zvolit efekty při přechodu jednotlivých obrázků. Z efektů máte na výběr až třicet možností. Každý z nich si navíc můžete nechat zobrazit v samostatném okně. Vedle těchto dvou voleb jsou umístěny také dva zaškrtávací check boxy. Jejich povolením umožníte komukoliv měnit vlastnosti vámi vytvořeného screensaveru. Zakázáním bude odepřeno jakékoliv cizí nastavení.

SaverWiz

Vytváříme spořič obrazovky
Spodní tlačítka: Exit, Clear a Make mají za úkol tvorbu výsledného souboru. Exitem opustíte program, použijete-li Clear, smažete celý projekt, a konečně Make vytvoří screensaver. Po stlačení této volby máte na výběr ze tří možností:

SaverWiz

OK – můžete se vrátit zpět ke konfiguraci spořiče
Test – otestujete celé dílko
Install – program provede uložení a následné nakopírování do složky Windows, kde se nachází screensavery. Navíc otevře okno vlastnosti obrazovky, pro vaše další individuální nastavení.

Závěr a zhodnocení
Pokud jste hledali zdatného pomocníka pro tvorbu vašich spořičů, už nepátrejte. Aplikace SaverWiz je již delší dobu jednou z nejlepších. Nenabízí sice hlubší volby, jako je například tvorba náročnějších dílek doplněná o hudbu či pohyb obrázku po monitoru tak jako komerční software, ale na rozdíl od nich je zcela zdarma. S tímto nástrojem máme tu čest pracovat již několik měsíců. Za tu dobu jsme vytvořili nespočet screensaverů. Škoda jen, že si program při nové kompilaci nepamatuje předchozí nastavení (doba dalšího snímku, efekty a další). Ale nikdy s ním nebyly žádné problémy a pokaždé svoji práci odváděl perfektně.

SaverWiz

Tip: Chcete-li své dílko poslat vašemu známému či členu rodiny, nahlédněte do složky Dokumenty (případně tam kam jste určili ukládat soubory). Zde najdete všechny dosud vytvořené šetřiče. Vyberte ten, o který se chcete podělit, a jakýmkoliv způsobem ho pošlete na jiný počítač. Soubor nyní stačí umístit do složky Windows\System a ve vlastnostech obrazovky (pravé tlačítko myši na ploše – vlastnosti - spořič obrazovky) vybrat.


Témata: aplikace, JPEG, software