Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Převzal Microsoft na vrcholu, pak to šlo z kopce. Třináct let Ballmera

  19:45aktualizováno  23:45
V Microsoftu strávil 33 let, z toho posledních třináct jako jeho šéf. Ještě dlouho však žil ve stínu zakladatele Billa Gatese. Přebral firmu na vrcholu a vedle rozvážného Gatese působil spíše jako zábavný chlapík než manažer. Jaké jsou významné úspěchy a co se naopak Microsoftu pod Ballmerovým vedením nepovedlo?
Šéf firmy Microsoft Steve Ballmer představuje Windows 8

Šéf firmy Microsoft Steve Ballmer představuje Windows 8 | foto: stream Micrsosoft, Jan Kužník,  Technet.cz

Ballmer odstoupí

Do 12 měsíců Steve Ballmer odstoupí z čela firmy Microsoft. Oznámil to na webu firmy.

Když v roce 2000 Bill Gates předával Ballmerovi otěže Microsoftu, těžko byste v IT našli výraznějšího hráče na trhu. Microsoft mu dominoval a se svým údajně až 97% podílem na trhu s výpočetní technikou si mohl dovolit ovlivňovat výrobce, standardy i celé počítačové platformy.

O desetiletí později je Microsoft stále výrazným hráčem. Na poli operačních systémů desktopů i notebooků stále nemá významnou konkurenci - ačkoli rozhodně zde ztratil důležitá procenta. Ovšem jeho podíl na všech zařízeních se významně snížil. Objevila se nová zařízení - tablety a chytré telefony - a do tohoto vlaku Microsoft nedokázal naskočit včas.

Vývoj ceny akcií Microsoftu za posledních 25 let

Vývoj akcií Microsoftu za posledních 25 let. Steve Ballmer převzal společnost od Billa Gatese na vrcholu (měřeno cenou za akcii). Není jistě fér posuzovat jeho vedení pouze na této ose. Je to nicméně téměř jediný možný pohled akcionářů, kterým se Microsoft zodpovídá.

Steve Ballmer se podle všeho snažil. Jeho slova z roku 2008 potvrzují, že byl odhodlán spolu s Microsoftem vstoupit do divokého světa webových technologií. S téměř stotisícičlennou "rodinou" - nadnárodní korporací, jejíž divize sahají od počítačových her přes kancelářský software až po hardware a služby - není taková přeměna nic jednoduchého.

Ballmer byl terčem silné kritiky, a to jak ze strany veřejnosti, tak i z vlastních řad. "Osočující prsty bývalých i současných vrcholových zaměstnanců míří na Steva Ballmera, který nahradil Billa Gatese v pozici CEO," napsal ve zdrcujícím článku "Ztracená dekáda Microsoftu" časopis Vanity Fair.

Záleželo více na prodeji než na produktu

Ani zesnulý šéf Applu Steve Jobs kritikou Microsoftu nikdy nešetřil. V oficiálním životopise Jobs vyčítá Ballmerovi neschopnost zaměřit se na produkt: "Společnosti si váží svých prodejců, protože to jsou ti, kteří mohou pohnout se ziskem. Necení si tolik svých inženýrů a designérů. A tak celou společnost řídí prodejci," uvedl Jobs. "Stalo se to v Applu, když se ho ujal John Sculley, a stalo se to, když Ballmer převzal Microsoft." Apple měl podle (poněkud neskromného) Jobse štěstí, protože se dokázal vrátit zpět. "Ale myslím, že dokud Ballmer povede Microsoft, tak se tam nic nezmění."

Steve Ballmer na studentské soutěži Imagine Cup 2011 v New Yorku.

Je pravda, že Microsoft si v roce 2000 mohl dovolit těžit ze své bezmála monopolní pozice. Kdyby podnikal v jakékoli jiné oblasti než rychle se rozvíjejících informačních technologiích, zřejmě by mu takovýto náskok stačil na desetiletí dopředu.

Jenže internetový trh se za posledních 13 let změnil k nepoznání a webové služby, vznikající jako houby po dešti, si pranic nedělaly z dominujícího Microsoftu. Fungovaly na libovolné platformě, v libovolném prohlížeči - ten se stal v mnoha případech skutečně důležitějším, než samotný operační systém.

Silné výchozí pozice, nové strategie, většinou se zpožděním

A tak Microsoft pod vedením Ballmera rozšiřoval (více či méně úspěšně) své portfolio služeb o nabídku mobilních telefonů, vyhledávače Bing nebo herní konzole Xbox. To mu umožnilo najít nové zdroje zisku, ale také nepochybně sebralo schopnost zaměřit se na koncový produkt.

To ostatně přiznal i Ballmer, když letos v červenci svým zaměstnancům v bezprecedentním e-mailu napsal: "Naše další strategie se zaměří na vytvoření rodiny zařízení a služeb pro jednotlivce i podniky, které umožní lidem na celém světě doma, v zaměstnání i na cestách provádět aktivity, kterých si cení nejvíce. Dosáhneme toho pomocí využití našich silných stránek - počítačů s Windows a konzolí Xbox, balíku Office a dalších nástrojů pro firmy."

Ano, Windows, Office, Xbox a silná pozice ve firmách jsou stále tím, o co se Microsoft může opírat. Je to firma, se kterou se musí počítat. Jen není jednoduché sto tisíc zaměstnanců koordinovat k jednotné strategii. Firma každopádně vytrvale tvoří zisky, v posledním období trochu snížené ztrátou ze zlevněného Surface RT.

Vývojáři, vývojáři, vývojáři, vývojáři

Ballmer matematik

Většina má Steva Ballmera zařazeného spíše mezi typické obchodníky - to ostatně byla role, kvůli které jej v roce 1980 Bill Gates do Microsoftu jako 30. zaměstnance přizval. Ovšem Ballmer patřil mezi výborné matematiky. Už na střední měl výjimečné výsledky - u americké maturity (SAT) získal plný počet bodů. Aplikovanou matematiku pak vystudoval i na Harvardu, a v prestižní matematické soutěži dokonce porazil i Gatese.

Ve srovnání s ostatními zaměstnanci nepůsobil jako geek, ale spíše jako ekonom. Také během proslovů a rozhovorů, když zrovna nevtipkuje nebo neburcuje davy, mluví rozvážně a k věci.

Microsoft se koncem 80. let, a především v letech 90., dostal na špici i díky tomu, že (narozdíl třeba od Apple) spolupracoval s velkými firmami na distribuci svého operačního systému. Díky tomu se dostal na počítače, které nevyráběl, a stal se de facto standardním operačním systémem. Systémem, pro který museli všichni vyvíjet, pokud chtěli své aplikace rozšířit. Dokonce i Jobs tuto schopnost Gatesovi záviděl: "Myslím, že kdyby měl toto Apple více v krvi, hodně by nám to pomohlo."

Když jsme se našich fanoušků zeptali, který Ballmerův moment nikdy nezapomenou, věděli jsme, že nás nezklamou a připomenou Ballmerova slavná vystoupení před publikem. Jeho pokřik "Developers, developers, developers, developers!" ukazuje nejen Ballmerův vykřičený řečnický styl, ale také důraz, který Microsoft vytrvale kladl na podporu vývojářů. Ale i to mělo své stinné stránky.

Operační systémy Microsoftu totiž ve snaze usnadnit práci vývojářům povolovaly běžným aplikacím téměř cokoli. V podstatě každý program měl administrátorská oprávnění. "A to je průšvih. Celý softwarový průmysl automaticky počítá, že když píše programy pro Windows, mají přístup ke všemu," připomněl v roce 2007 Aleš Holeček, který se významně podílel na vývoji Windows Vista.

CES 2010 - úvodní projev Steva Ballmera, Windows 7 - Steve Ballmer

Operační systémy - povedené ob generaci

Právě Windovs Vista jsou považovány za možná nejvýznamnější omyl Microsoftu posledních deseti let. Přesto, že právě tento systém měl nápravit omyly dlouhodobě neudržitelné architektury. Uvedení systému však rozhodně nebylo zvládnuté a pachuť zůstala i poté, co se ho podařilo během následujících měsíců vyladit. O poznání úspěšnější a oblíbenější Windows 7 se líbily i proto, že byly veřejností více otestované a ověřené.

O to zajímavější je, že Microsoft se při uvedení nové verze, Windows 8, dopustil podobných omylů jako u Vist, a koncepčně povedený projekt se kvůli řadě zmateností a nevysvětlených nedodělků zapsal do povědomí uživatelů podobně jako proklínané Visty. V mnoha případech je to samozřejmě jen zvyk uživatelů, ale je těžké si představit, že by podobný experiment provedl perfekcionista Jobs.

Jedna rodina - tablet, mobil, počítač, hry i web

Teprve v posledních dvou letech se Microsoftu dařilo působit sjednoceně napříč svou rozsáhlou nabídkou služeb. Velkou zásluhu na tom má nové dlaždicové rozhraní, známé dříve pod jménem Metro UI. Spolu s čistou typografií a originálním svižným ovládáním se velmi dobře hodí pro tablety i telefony s dotykovým displejem - to jsou dvě oblasti, do kterým Microsoft dlouho nedokázal nastoupit, ačkoli zde technicky vzato měl před konkurencí mnohaletý náskok.

Ballmer se často v těchto oblastech konkurenci vysmíval - jeho pobavení nad novým iPhonem je bezmála legendární - ovšem později do těchto dotykových světů rád a se vší vervou vkročil. To už ale získaly konkurenční platformy iOS i Android pořádný náskok. Také webové rozhraní pro Microsoft Office přišlo až poté, co se nástroje Google dávno staly synonymem pro spolupráci on-line.

Microsoft možná v 90. letech přerostl sám sebe a po roce 2000 začal sám na sobě kanibalizovat. Ohromná společnost se začala soustřeďovat na interní procesy: "Mnohem více jsem se musel zaměřit na to, jak se zviditelnit před ostatními manažery, a mnohem méně jsem se mohl věnovat skutečné programátorské práci," uvedl jeden z programátorů. Jiný dodává: "Je nepochopitelné, jak Microsoft zahodil náskok, který v chytrých mobilech měl díky Windows CE. Ale zahodili jej, úplně, a to kvůli (interní) byrokracii."

Ballmer uvádí Windows 7

Rozhodně to není tak, že by Microsoft byla neúspěšná firma. Je neúspěšná jen v porovnání s tím, jak úspěšná byla na přelomu tisíciletí. Možná, že byla v pozici, kterou nebylo možné udržet. Možná šlo o selhání vize či managementu. Ballmer bude jistě obviňován z toho druhého. Posoudit to však není zcela jednoduché.

Ballmer ve svém interním dopise popsal svou vizi, jak Microsoft reorganizovat. "Jedna strategie, jeden Microsoft," napsal v červenci. O 42 dní později oznámil, že během roku ze své funkce odstoupí. Prý cítí, že novou vizi nejlépe uskuteční někdo, kdo u ní bude moci déle vytrvat.

Sedmapadesátiletý Ballmer, 19. nejbohatší člověk na světě, si jde užít důchodu. Bill Gates, ředitel představenstva Microsoftu, teď bude spolu s kolegy vybírat nového šéfa. Jeho úkol nebude jednoduchý. Udělat ze statisíce lidí a stovek služeb rodinu bude potřebovat více než jen nádherné dlaždicové rozhraní.

Autor:
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 171 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 29 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byla to druhá nejjasnější hvězda. V budoucnu může svítit jako druhý Měsíc

v diskusi je 17 příspěvků

21. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v devatenáctém století náhle zjasnila a stala se druhou...

Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

v diskusi je 1 příspěvek

27. dubna 2024

27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

Přistávat s vrtulníkem je jako balancovat na míči a zůstat při tom něžný

v diskusi nejsou příspěvky

27. dubna 2024

Mysli na to, že při záchraně druhých nesmíš sebe ani nikoho jiného ohrozit. Tak zněla jedna z...

Učili jsme se od alpských záchranářů, líčí pilot počátky letecké záchranky

v diskusi jsou 3 příspěvky

26. dubna 2024

Exkluzivně Za kniplem vrtulníku strávil přes 9 250 hodin. Stál u zrodu letecké záchranné služby, létal s...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 17 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...