Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tajemné pouštní obrazce? Ne, jen známá čínská atomová střelnice

Satelitní snímky, které v posledních dnech probudily fantazii mnoha uživatelů internetu, poskytují ve skutečnosti především pohled do zákulisí čínského vojenského programu. A na tamní výrobu hnojiv.
Střelnice patrně určená ke zkouškám účinku bojových hlavic v závislosti na

Střelnice patrně určená ke zkouškám účinku bojových hlavic v závislosti na vzdálenosti od výbuchu | foto: Google Maps

Jak jsme již psali v úterý zde, internet zase jednou žije divokými domněnkami. Tentokrát spekulace (například zde, zde či zde) živí záhadné objekty v čínské poušti objevené na Google Maps. Jejich význam či určení není na první pohled vůbec zjevný.

Především je třeba poznamenat, jak si všimli i někteří čtenáři v diskusi pod článkem, není to úplně nový objev. Stejných útvarů si lidé všimli už v roce 2006 (důkaz je například zde). A není divu, daná oblast kypí podivnou aktivitou už dlouhé roky.

Tento útvar je patrně střelnice určená k posuzování účinku munice. Snad na
Model vzletových drah v čínském vojenském prostoru Lop nor. Podoba je
Jeden z nejzáhadnější objektů v oblasti Lop Nor. Připomíná vás něco? Nám tedy

Je totiž skutečně dobře známou vojenskou oblastí, která se označuje nejčastěji jako Lop Nor podle nedalekého jezera. V minulosti to byla jediná střelnice v rámci čínského atomového výzkumu a i dnes to je vojenský prostor. Právě na tomto místě mimo jiné vybuchla první čínská atomová bomba v roce 1964. To nasvědčuje tomu, že většina "útvarů" a objektů má vojenský účel.

Návrat k atomu

Střelnice vznikla v opuštěné oblasti v západní části pouště Gobi v 50. letech minulého století na doporučení sovětských expertů. Program tu probíhal dlouhé roky nejprve s pomocí odborníků ze SSSR, pak jen ryze čínskými silami. O čínském jaderném programu si můžete na Technetu přečíst podrobněji zde, v úryvku z knihy Karla Pacnera Atomoví vyzvědači. Ocitujeme jen to nejdůležitější:

Schematická mapka střelnice Lop Nor s vyznačenými zeměpisnými souřadnicemi. Vpravo dole je oblast nadzemních zkoušek jaderných zbraní, k podzemním zkouškám pak sloužila oblast vlevo nahoře, vyznačená třemi symboly.

Ve čtvrtek 16. října 1964 - shodou okolností ve dnech, kdy ÚV KSSS v Moskvě zbavil všech funkcí Nikitu Chruščova - zaznamenaly japonské meteorologické stanice nárazy vzdušných proudů. Vzápětí vydala agentura Nová Čína o pokusu oficiální zprávu. První čínská atomová puma tedy vybuchla přesně v 15:00  místního času 15. října 1964 na střelnici u jezera Luo-pu-pcho (čínský přepis jména jezera Lop Nor, což je výraz ujgurského původu, pozn. red.).

Nálož byla umístěna na vrcholu devadesátimetrového stožáru. Výbuch měl stejnou sílu jako Fat Man (Tlouštík) svržený na Nagasaki - asi 20 tisíc tun trinitrotoluenu, tedy 20 kilotun TNT. Záři atomového hřibu pozorovali dokonce i obyvatelé Semipalatinska, jednoho ze sovětských středisek jaderných pokusů, vzdáleného přibližně 1 300 kilometrů na severozápad.

O tři dny později fotografovala družice Corona atomovou střelnici po výbuchu. Rozbor zachycených vzorků Američany udivil. Puma obsahovala mimo jiné i čistý uran 235, nikoli plutonium, jak se čekalo. Číňané tedy zvládli velmi pokročilou výrobní technologii, kterou nevlastní dokonce ani Británie a Francie.

Co bylo dál?

Stejný zkušební areál byl místem i dalšího velkého mocenského čínského úspěchu. Dne 27. října 1966 tu Čína jako první země na světě provedla test rakety s jadernou hlavicí. Raketa DF-2A s hlavicí o síle 12 kilotun vyletěla tehdy ze základny Jiuquan v Gansu. Zhruba o deset minut později explodovala podle plánu o 900 kilometrů dále, zhruba pět set metrů nad povrchem polygonu Lop Nor. 

Střelnice se dnes již samozřejmě nepoužívá. Ale poslední atomové zkoušky na ní proběhly ještě v roce 1996. Celkem se jich na místě uskutečnilo čtyřicet pět. Používala se ovšem dále, například k testům raketových hlavic. A tím jsme znovu u našich záhadných obrazců.

Většinou jasno, někdy záhadno

"Podivnosti" na Google Maps jsou roztroušeny na několika místech vojenského areálu, který zabírá sto tisíc čtverečních kilometrů, tedy plochu větší než celá ČR. Některé sloužily evidentně jako cvičené cíle, protože na nich jsou vidět stopy po poškození výbuchem. Například kruhový objekt s dobře viditelnými trupy letadel (fotografie v záhlaví článku, na mapě zde) je téměř jistě určen ke sledování účinnosti raketových hlavic. Snadno na něm lze určit účinek nálože na různé předměty či typy cílů i vliv překážek na snížení účinnosti v přesně dané vzdálenosti od místa nárazu.

Zcela nepravděpodobný obrazec v čínské poušti, u kterého si jeho významem či možným využitím nejsme vůbec jisti.

Týká se to i dalších "záhadných" útvarů, na kterých jsou patrné ohořelé a poničené kostry automobilů (na mapách zde). Zřejmě ke zkouškám zbraní navržených k potlačení bojeschopnosti protivníkova letectva byla postavena i maketa vzletové a přistávací dráhy patrná na dalších snímcích (na mapě zde).

U některých dalších objektů nám patrně jejich přesné určení zůstane skryto, pokud se nenajde někdo kvalifikovanější, kdo by ho mohl osvětlit. Týká se to například záhadného obrazce o několik řádků výše vlevo (nebo na Google Maps zde, případně podobný zde).

Ale ani tak není důvod se domnívat, že by jejich účel byl jiný než vojenský. Stavění modelů terénu používá řada armád světa, Číňané jen v nečekaně velkém měřítku. V roce 2006 například - také na Google Maps - nadšenci objevili přesný model hraniční oblasti mezi Indií a Čínou, o kterou se obě země stále přou. Geografický model byl vytvořen v měřítku zhruba 1:500.

Model sporného území na čínsko-indické hranici v měřítku 1:500

Čína tehdy oznámila, že jde o výcvikový tankodrom. Ale to je jen těžko představitelné. Tanky by rychle zcela zničily na pohled pečlivě připravený terén skutečně připomínající oblast, o níž Indie s Čínou v roce 1962 válčily. Nejspíš je to vizualizační pomůcka pro přípravu taktických vojenských plánů.

Modely terénů jsou dost veliké na to, aby unesly váhu lidského těla a umožňovaly tak plánovačům pohyb přímo "v terénu", což používala v posledních letech například americká armáda.

Na závěr trocha potaše

Na seznamu "záhadných objektů" se objevil ovšem alespoň jeden, který s vojenstvím nemá nic společného. Byť je oblast kolem jezera Lop Nor pro zemědělství zcela nevhodná, přesto skrývá něco zajímavého pro zemědělce: suroviny pro přípravu umělých hnojiv.

Na níže připojeném obrázku, nad kterým si mnozí na internetu lámali hlavu, je velký závod na výrobu anorganických hnojiv. Vyrábí se v ní potaš, tedy uhličitan draselný. Získává se vysoušením ze solanky (slaného roztoku). Lop Nor je jedním z největších zdrojů potaše pro čínský trh a odpařovací nádrže zabírají plochu desítek kilometrů čtverečních.

Odpařovací nádrž v areálu na přípravu potaše na snímku družice NASA z května letošního roku. Kratší strana nádrží (vlevo dole) měří na délku asi sedm kilometrů.

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 171 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 29 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byla to druhá nejjasnější hvězda. V budoucnu může svítit jako druhý Měsíc

v diskusi je 17 příspěvků

21. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v devatenáctém století náhle zjasnila a stala se druhou...

Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

v diskusi je 1 příspěvek

27. dubna 2024

27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

Přistávat s vrtulníkem je jako balancovat na míči a zůstat při tom něžný

v diskusi nejsou příspěvky

27. dubna 2024

Mysli na to, že při záchraně druhých nesmíš sebe ani nikoho jiného ohrozit. Tak zněla jedna z...

Učili jsme se od alpských záchranářů, líčí pilot počátky letecké záchranky

v diskusi jsou 3 příspěvky

26. dubna 2024

Exkluzivně Za kniplem vrtulníku strávil přes 9 250 hodin. Stál u zrodu letecké záchranné služby, létal s...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 17 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...