Supertelevizor Samsung má skvělý obraz i zvuk, ale i několik „ale“

Má vše. Ultravysoké „4K“ rozlišení, prohnutou obrazovku, nový operační systém Tizen, velké množství aplikací, bezdrátovou konektivitu, oddělený box se všemi možnými vstupy a také pro mnohé nezkousnutelnou cenovku. Otestovali jsme jej.
55" SUHD televizor Samsung s OS Tizen.

55" SUHD televizor Samsung s OS Tizen. | foto: Samsung / koláž Technet.cz

Do testů televizorů s cenou, za kterou lze pořídit rozumně ojetý automobil, se nepouštíme často. Zejména proto, že většina čtenářů při výběru nové televize soustředí především na levnější varianty. Občas však není od věci udělat výjimku a podívat se, co vlastně takový televizor za 104 990 Kč nabízí.

Na první pohled: vzhled, koncepce, obsluha

Na první pohled zaujme čistá, jednoduchá, robustní a přesto elegantně působící konstrukce. Mohutný podstavec dává rozměrnému 55" zobrazovači dostatek stability, ale bohužel neumožňuje jeho otáčení.

Prohnutý televizor nepatří k nejtenčím, vešly se do něj však rozměrnější reproduktory a zvuk je tak výborný. Navzdory kulatým zádům lze připevnit i na zeď.

Výrobce počítá s tím, že televizor nebude součástí „obývákové stěny“, ale spíše bude instalován jako solitér. Hezky proto vyřešil „kabelové houští“, které moderní televizory zpravidla doprovází. Veškeré konektory, tunery a signálovou elektroniku tak umístil do samostatného boxu, který k televizoru připojíte jedním speciálním kabelem s multipinovým konektorem. Spolu s napájecím kabelem od elektrické zásuvky tak k televizoru vedou jen dva kabely.

Na zadní straně naleznete jen konektory pro systémový kabel (k boxu s elektroniku) a pro napájení. Pod pokličkou je zde jeden USB vstup, zcela vlevo pak ovládací kříž pro případ, že by došly baterie v ovladačích.

Všechny různé přehrávače, herní konzole, set-top-boxy, antény a kabel k routeru pro připojení k internetu tak připojíte k „One Connect“ boxu, který zůstane ukryt například ve společné skříňce s elektronikou. Bohužel jsou na stejném boxu i (tři) USB porty pro paměti a externí disky, takže jej musíte umístit tak, aby byl k těmto portům snadný přístup. Umístit jej do zavřené skříňky je však nezbytné, elektronika boxu je aktivně chlazena ventilátorem, jehož hukot je v tichém obývacím pokoji patrný a pokud jej nepřehluší zvuková produkce televizoru, pak i rušivý.

Všechny zdroje signálu včetně antén připojíte k externímu boxu, který k televizi připojíte jen jedním kabelem. K dispozici jsou čtyři HDMI porty, jeden USB 3.0 a síťový port. Obsahuje i tunery pro DVB-T2 (i HEVC), DVB-C a DVB-S. Dva USB 2.0 porty a digitální optický výstup jsou na boku boxu (viz. snímek v galerii).

K televizoru jsou dodávány dva ovladače. Klasická obyčejná „tatranka“, kterou snadno uřídíte především základní funkce při sledování televizoru, případně provozní režimy vestavěného multimediálního přehrávače. Pro obsluhu chytrých aplikací (u některých však nefunguje) raději sáhnete po „chytrém“ ovladači, který má i funkci „virtuálního ukazovátka“. Pouhými pohyby ovladačem v prostoru pohybujete „kurzorem“ na obrazovce a kliknutím prstu na ovladač potvrdíte výběr tlačítka/objektu, na který aktuálně ukazujete.

Ačkoli to technicky funguje velmi dobře, třeba při ovládání vestavěného multimediálního přehrávače mne tento způsob vysloveně otravoval a raději jsem sahal po druhém ovladači, nebo alespoň jeho virtuální podobě na obrazovce.

Chytrý dálkový ovladač s funkcí virtuálního ukazovátka a mikrofonem pro hlasové ovládání.

V chytrém ovladači je také integrován mikrofon, jehož prostřednictvím televizor můžete ovládat hlasem - stačí stisknout a podržet tlačítko „menu“ a vyslovit volací znak „Hi TV“. V tu chvíli se na obrazovce objeví nápověda, jak můžete pokračovat. Měnit hlasitost, přeskakovat kanály, nastavit časovač vypnutí, televizor vypnout, nebo si nechat zobrazit aktuální čas, případně předpověď počasí. Jiné povely hlasové ovládání neumí, bohužel nefunguje například hlasové zadávání do YouTube. Škoda.

Pokud si k televizoru dokoupíte kompatibilní USB kameru (ano, čekal jsem ji v příslušenství) můžete jej ovládat i gesty. To se hodí ve chvíli, kdy nemůžete sáhnout na ovladač - například prsty mastnými od popcornu.

Trochu hlouběji: chytré prostředí, aplikace, funkce

Samsung patří mezi výrobce, kteří řekli Googlu ne a neimplementovali platformu Android TV, kterou se Google snaží sjednotit velice heterogenní prostředí a související mezifiremní nekompatibilitu chytrých televizorů. V letošní modelové řadě Samsungu tak naleznete novinku - operační systém Tizen. Ten výrobce nasazuje i u svých chytrých hodinek a některých telefonů.

U televizního operačního systému považujeme za klíčové tři parametry: rychlost reakcí, jednoduchost obsluhy a nabídku smysluplných aplikací.

Jak si Tizen vede?

Z hlediska rychlosti reakcí je to spíše nadprůměr, ale vzhledem k tomu, že jsme jej testovali v nejvyšší modelové řadě výrobce, s osmijádrovým procesorem, by mohl být svižnější. Výborná je rychlost startu televizoru, od stisku tlačítka do spuštění obrazu DVB-T uplynou jen zhruba čtyři vteřiny. Na spouštění aplikačního prostředí si ale musíte ještě dalších zhruba 15 vteřin počkat.

Tedy, vlastně, nemusíte. Stačí televizor přepnout do režimu „instant on“ a vše se pak spustí prakticky okamžitě. Nárůst spotřeby elektrické energie je prakticky zanedbatelný, při plném vypnutí je stand-by spotřeba pod 0,1 W, v případě „instant on“ činí zhruba 0,3 W, což je i tak skvělá hodnota. Samotné reakce menu jsou v podstatě okamžité. U aplikací je to různé, některé naběhnou během tří sekund, u jiných čekáte i čtyřikrát déle. Jen pro zajímavost, spotřeba v provozu se pohybovala kolem 120 W, což je velmi dobrá hodnota.

Vyvolání menu zakryje obraz jen z části. „Poslední použité“ aplikace často nabízí vše potřebné.

Uspořádáním systém připomíná konkurenční WebOS od LG, aplikace jsou seřazeny v pásu na spodní hraně obrazovky, jejich pořadí se ale mění podle toho, jak aplikace používáte. Nejčastější volby tak máte vždy po ruce. Jednoduché a graficky zcela odlišené je menu samotného televizoru a opět jiné je menu pro nastavení a instalaci. Samotná obsluha není složitá, ale k některým funkcím - například u vestavěného mutimediálního přehrávače - se můžete dostat několika způsoby a někdy jsou utopeny zbytečně hluboko v menu.

Vestavěný multimediální přehrávač funguje velmi dobře, přehrává z USB i síťových zdrojů, u titulků můžete nastavit kódování i velikost - včetně takto obřího.

Na přechozím snímku bylo rozhraní při ovládání „virtuálním ukazovátkem“, zde je vidět varianta s virtuálním ovladačem, který lze obsluhovat i tlačítky křížového ovladače.

Vybavení aplikacemi nás příjemně překvapilo. Na to, že je systém na trhu teprve krátce, je již nabídka příjemně bohatá. Mimo klasiky jako YouTube, Vimeo, Dailymotion, Skype, Facebook a Twitter nás potěšilo mediacentrum Plex, multimediální přehrávač a přehrávač DS Video pro síťové disky Synology, fotoalbum Rajče, videoportál VOYO, nebo O2 TV. A na výběr jsou desítky dalších, včetně specialitek jako AudiTV, kde si můžete přehrávat různá videa produkovaná automobilkou, nebo aplikace různých sportovních kanálů. Nechybí ani HbbTV a tím i iVysílání České televize.

Pozitivní je množství lokálních českých aplikací, včetně streamu hudební televize Óčko, fotoalba Rajče.net, nebo videoték O2TV a VOYO.cz.

„Obchod“ s aplikacemi je řazen do kategorií a jeho nabídka je poměrně široká. Například u mnoha sportovních aplikací se zpravidla musíte registrovat u poskytovatelů obsahu a leckdy za přenosy i platit.

Samozřejmostí je MHL připojení telefonů USB kabelem a také bezdrátové propojení přes Miracast/WiDi. Aplikací Smart TV View 2.0 pro tablety a televizory umožňuje tato zařízení použít jako druhou obrazovku, jako ovladač i jako zdroj multimedií, se žádným mým Android zařízení však nebyla kompatibilní - tablet či telefon od Samsungu bude nejspíše nezbytností.

Nahrávání přijímaných pořadů na připojený pevný disk nikoho nepřekvapí, televizor nemá dvojité tunery a proto můžete nahrávat (a zároveň sledovat) na DVB-T/DVB-C/DVB-S jen pořady ve stejném multiplexu. Připojit můžete klávesnici a myš, pro ovládání her například bluetooth gamepad.

To nejdůležitější: obraz a zvuk

Obraz je parádní. Pokud si nenecháte vnutit úvodní „dynamický“ režim, ale přizpůsobíte si například „standardní“, nebo „kino“, dostanete skvěle prokreslený obraz s přirozenými barvami, jemnou gradací a minimálním pohybovým zkreslením.

Čtěte také ...

Recenze televizoru Philips s Android 4.2 Jelly Bean.

Operační systém Android, ostře řezané tvary, Ambilight. Philips 55PFS8209/12 je...

Málo aplikací, výborný obraz. Test prvního televizoru Philips s Androidem

Sekvence z testovacího z Blu-ray disku potvrdily ukázkovou pohybovou ostrost, díky které nemizí detaily a kresba v rychlých scénách a při švenkování. Výborný je i kontrast a jemná gradace jasu. Černá je při běžném sledování výborná, u testovacích obrazců a při sledování ve tmě je patrné, že lokální stmívání (diody podsvětlení jsou však jen v rámu obrazovky) pracuje dobře, ale i tak je okolí světlých objektů přisvětlené i v případě černé. Lepší černou a vyšší kontrast můžeme čekat až u OLEDů.

Na výborné kresbě a ostrosti se podepisuje „upscaling“, tedy přepočet signálů s nižším rozlišením na 4K. V nových modelech je díky rychlejším procesorům jeho účinek poměrně výrazný. Systém analyzuje po sobě jdoucí snímky a snaží se dopočítat chybějící detaily. K tomu pomáhá i rozsáhlá databáze vzorů a materiálů. Díky tomu vypadá kvalitní FullHD obraz na 55" obrazovce opravdu výborně. Samozřejmě, kvalitě nativního 4K rozlišení se upscalovaný obraz nemůže rovnat.

Čtěte také ...

Na prohnutou obrazovku si zvyknete rychle, ale musím říci, že jsem ani po dlouhém sledování nedošel k jednoznačnému závěru, zda vnímání obrazu pomáhá, nebo nikoli.

Obrazovka má však jednu velmi nepříjemnou vlastnost, je nesmírně lesklá. V nezatemněné místnosti vidíte její zrcadlový odraz a jakékoli okno či jiný zdroj světla vás ztrestá množstvím odlesků, v tmavých scénách velmi výrazných. Prohnutí obrazovky k tomu přispívá, zejména proto, že při pohybu hlavou se odrazy objektů deformují a tím jsou výraznější. 

Pochválit musíme perfektní zvuk. Televizor nepatří k nejtenčím a vešly se tak do něj i větší reproduktory. Oceňujeme výborný vokál, plný, dospělý, dynamický zvuk, kde v akčních scénách překvapí i solidní náznaky basů. Samostatnou aparaturu samozřejmě nenahradí, ale motivace pro pořízení tenkého „soundbaru“ je poměrně nízká.

Závěr

Samsung UE55JS9002T je výborný televizor. Potěší zejména ukázkovou kvalitou obrazu a zvuku, v těchto kategoriích patří ke špičce. Výhrady však máme k velmi lesklému povrchu obrazovky, který dojem při sledování v nezatemněné místnosti kazí.

Operační systém Tizen působí velmi dobře, i když WebOS od LG je v některých ohledech uživatelsky trochu přímočařejší. Nabídka aplikací v Tizenu je však překvapivě bohatá. Škoda jen dvou ovladačů, raději bychom viděli jejích „fůzi“ - stačilo by na „chytrý“ ovladač přidat několik tlačítek navíc, zejména pro ovládání přehrávání a záznamu.

Televizor je do jisté míry budoucnuvzdorný, jeho DVB-T2 tuner si poradí i s HEVC dekódováním, které bude pro příjem českého DVB-T2 vysílání nezbytný. A pokud by se vyskytla „novinka“, kterou nepůjde doplnit aktualizací firmware, bude nejspíše možné v budoucnosti zakoupit nový „One Connect Box“ a dále využívat „starý“ zobrazovač s novými porty a funkcemi.

  • Nejčtenější

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

v diskusi je 110 příspěvků

14. března 2024

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí...

Nejsilnější raketa úspěšně prošla prvním testovacím letem do vesmíru

v diskusi je 138 příspěvků

14. března 2024  12:12,  aktualizováno  15:31

Společnost SpaceX poprvé dostala svůj Starship do vesmírného prostoru. Po dvou předchozích...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Svět uznal nároky Beneše. Československo vyhrálo spor s Polskem o Javorinu

v diskusi je 42 příspěvků

12. března 2024

Před 100 lety se Československo dočkalo mezinárodního uznání ve sporu s Polskem o Javorinu....

Tato novinka ve vyhledávání Googlu lidi pěkně vytáčí. Máme řešení

v diskusi je 153 příspěvků

12. března 2024  10:45

Jedna z novinek, kterou přineslo evropské Nařízení o digitálních trzích, je změna v tom, jak Google...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Polopás není polovičaté řešení. Třetí říše byla mistrem v oboru

v diskusi je 9 příspěvků

18. března 2024

Druhá světová válka byla zlatým věkem polopásových vozidel. Vyráběli je především Němci a...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Kuličková myš, VHS a další technologické skvosty nedávné minulosti

v diskusi je 7 příspěvků

19. března 2024

S některými bylo možné se běžně setkat ještě před deseti lety, jiné je možné koupit a používat...

Od Amazonu po Voyo. Velký test streamovacích služeb našel obří rozdíly

v diskusi je 9 příspěvků

19. března 2024

Premium V jedné můžete vybírat z dvou set filmů a seriálů, ve druhé z osmi tisíc. V jedné je speciální...

Zemřel astronaut Stafford, který si ve vesmíru „podal“ ruku s Leonovem

v diskusi nejsou příspěvky

18. března 2024  19:10

Ve věku 93 let po dlouhé nemoci zemřel někdejší astronaut Thomas Stafford, který byl zapojený do...

Apple přidá do svých zařízení generativní AI, využije k tomu Google

v diskusi nejsou příspěvky

18. března 2024  13:34

Apple jako jedna z mála technologických společností nezachytil příchod vlny generativní umělé...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Konec nadvlády programátorů. Pozic ubývá, na jednu se hlásí stále víc lidí

Premium Ochota firem splnit uchazečům skoro jakýkoli požadavek a velmi nízká konkurence. Tak by se ještě nedávno dala definovat...