Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Supertelevizor Samsung má skvělý obraz i zvuk, ale i několik „ale“

Má vše. Ultravysoké „4K“ rozlišení, prohnutou obrazovku, nový operační systém Tizen, velké množství aplikací, bezdrátovou konektivitu, oddělený box se všemi možnými vstupy a také pro mnohé nezkousnutelnou cenovku. Otestovali jsme jej.
55" SUHD televizor Samsung s OS Tizen.

55" SUHD televizor Samsung s OS Tizen. | foto: Samsung / koláž Technet.cz

Do testů televizorů s cenou, za kterou lze pořídit rozumně ojetý automobil, se nepouštíme často. Zejména proto, že většina čtenářů při výběru nové televize soustředí především na levnější varianty. Občas však není od věci udělat výjimku a podívat se, co vlastně takový televizor za 104 990 Kč nabízí.

Na první pohled: vzhled, koncepce, obsluha

Na první pohled zaujme čistá, jednoduchá, robustní a přesto elegantně působící konstrukce. Mohutný podstavec dává rozměrnému 55" zobrazovači dostatek stability, ale bohužel neumožňuje jeho otáčení.

Prohnutý televizor nepatří k nejtenčím, vešly se do něj však rozměrnější reproduktory a zvuk je tak výborný. Navzdory kulatým zádům lze připevnit i na zeď.

Výrobce počítá s tím, že televizor nebude součástí „obývákové stěny“, ale spíše bude instalován jako solitér. Hezky proto vyřešil „kabelové houští“, které moderní televizory zpravidla doprovází. Veškeré konektory, tunery a signálovou elektroniku tak umístil do samostatného boxu, který k televizoru připojíte jedním speciálním kabelem s multipinovým konektorem. Spolu s napájecím kabelem od elektrické zásuvky tak k televizoru vedou jen dva kabely.

Na zadní straně naleznete jen konektory pro systémový kabel (k boxu s elektroniku) a pro napájení. Pod pokličkou je zde jeden USB vstup, zcela vlevo pak ovládací kříž pro případ, že by došly baterie v ovladačích.

Všechny různé přehrávače, herní konzole, set-top-boxy, antény a kabel k routeru pro připojení k internetu tak připojíte k „One Connect“ boxu, který zůstane ukryt například ve společné skříňce s elektronikou. Bohužel jsou na stejném boxu i (tři) USB porty pro paměti a externí disky, takže jej musíte umístit tak, aby byl k těmto portům snadný přístup. Umístit jej do zavřené skříňky je však nezbytné, elektronika boxu je aktivně chlazena ventilátorem, jehož hukot je v tichém obývacím pokoji patrný a pokud jej nepřehluší zvuková produkce televizoru, pak i rušivý.

Všechny zdroje signálu včetně antén připojíte k externímu boxu, který k televizi připojíte jen jedním kabelem. K dispozici jsou čtyři HDMI porty, jeden USB 3.0 a síťový port. Obsahuje i tunery pro DVB-T2 (i HEVC), DVB-C a DVB-S. Dva USB 2.0 porty a digitální optický výstup jsou na boku boxu (viz. snímek v galerii).

K televizoru jsou dodávány dva ovladače. Klasická obyčejná „tatranka“, kterou snadno uřídíte především základní funkce při sledování televizoru, případně provozní režimy vestavěného multimediálního přehrávače. Pro obsluhu chytrých aplikací (u některých však nefunguje) raději sáhnete po „chytrém“ ovladači, který má i funkci „virtuálního ukazovátka“. Pouhými pohyby ovladačem v prostoru pohybujete „kurzorem“ na obrazovce a kliknutím prstu na ovladač potvrdíte výběr tlačítka/objektu, na který aktuálně ukazujete.

Ačkoli to technicky funguje velmi dobře, třeba při ovládání vestavěného multimediálního přehrávače mne tento způsob vysloveně otravoval a raději jsem sahal po druhém ovladači, nebo alespoň jeho virtuální podobě na obrazovce.

Chytrý dálkový ovladač s funkcí virtuálního ukazovátka a mikrofonem pro hlasové ovládání.

V chytrém ovladači je také integrován mikrofon, jehož prostřednictvím televizor můžete ovládat hlasem - stačí stisknout a podržet tlačítko „menu“ a vyslovit volací znak „Hi TV“. V tu chvíli se na obrazovce objeví nápověda, jak můžete pokračovat. Měnit hlasitost, přeskakovat kanály, nastavit časovač vypnutí, televizor vypnout, nebo si nechat zobrazit aktuální čas, případně předpověď počasí. Jiné povely hlasové ovládání neumí, bohužel nefunguje například hlasové zadávání do YouTube. Škoda.

Pokud si k televizoru dokoupíte kompatibilní USB kameru (ano, čekal jsem ji v příslušenství) můžete jej ovládat i gesty. To se hodí ve chvíli, kdy nemůžete sáhnout na ovladač - například prsty mastnými od popcornu.

Trochu hlouběji: chytré prostředí, aplikace, funkce

Samsung patří mezi výrobce, kteří řekli Googlu ne a neimplementovali platformu Android TV, kterou se Google snaží sjednotit velice heterogenní prostředí a související mezifiremní nekompatibilitu chytrých televizorů. V letošní modelové řadě Samsungu tak naleznete novinku - operační systém Tizen. Ten výrobce nasazuje i u svých chytrých hodinek a některých telefonů.

U televizního operačního systému považujeme za klíčové tři parametry: rychlost reakcí, jednoduchost obsluhy a nabídku smysluplných aplikací.

Jak si Tizen vede?

Z hlediska rychlosti reakcí je to spíše nadprůměr, ale vzhledem k tomu, že jsme jej testovali v nejvyšší modelové řadě výrobce, s osmijádrovým procesorem, by mohl být svižnější. Výborná je rychlost startu televizoru, od stisku tlačítka do spuštění obrazu DVB-T uplynou jen zhruba čtyři vteřiny. Na spouštění aplikačního prostředí si ale musíte ještě dalších zhruba 15 vteřin počkat.

Tedy, vlastně, nemusíte. Stačí televizor přepnout do režimu „instant on“ a vše se pak spustí prakticky okamžitě. Nárůst spotřeby elektrické energie je prakticky zanedbatelný, při plném vypnutí je stand-by spotřeba pod 0,1 W, v případě „instant on“ činí zhruba 0,3 W, což je i tak skvělá hodnota. Samotné reakce menu jsou v podstatě okamžité. U aplikací je to různé, některé naběhnou během tří sekund, u jiných čekáte i čtyřikrát déle. Jen pro zajímavost, spotřeba v provozu se pohybovala kolem 120 W, což je velmi dobrá hodnota.

Vyvolání menu zakryje obraz jen z části. „Poslední použité“ aplikace často nabízí vše potřebné.

Uspořádáním systém připomíná konkurenční WebOS od LG, aplikace jsou seřazeny v pásu na spodní hraně obrazovky, jejich pořadí se ale mění podle toho, jak aplikace používáte. Nejčastější volby tak máte vždy po ruce. Jednoduché a graficky zcela odlišené je menu samotného televizoru a opět jiné je menu pro nastavení a instalaci. Samotná obsluha není složitá, ale k některým funkcím - například u vestavěného mutimediálního přehrávače - se můžete dostat několika způsoby a někdy jsou utopeny zbytečně hluboko v menu.

Vestavěný multimediální přehrávač funguje velmi dobře, přehrává z USB i síťových zdrojů, u titulků můžete nastavit kódování i velikost - včetně takto obřího.

Na přechozím snímku bylo rozhraní při ovládání „virtuálním ukazovátkem“, zde je vidět varianta s virtuálním ovladačem, který lze obsluhovat i tlačítky křížového ovladače.

Vybavení aplikacemi nás příjemně překvapilo. Na to, že je systém na trhu teprve krátce, je již nabídka příjemně bohatá. Mimo klasiky jako YouTube, Vimeo, Dailymotion, Skype, Facebook a Twitter nás potěšilo mediacentrum Plex, multimediální přehrávač a přehrávač DS Video pro síťové disky Synology, fotoalbum Rajče, videoportál VOYO, nebo O2 TV. A na výběr jsou desítky dalších, včetně specialitek jako AudiTV, kde si můžete přehrávat různá videa produkovaná automobilkou, nebo aplikace různých sportovních kanálů. Nechybí ani HbbTV a tím i iVysílání České televize.

Pozitivní je množství lokálních českých aplikací, včetně streamu hudební televize Óčko, fotoalba Rajče.net, nebo videoték O2TV a VOYO.cz.

„Obchod“ s aplikacemi je řazen do kategorií a jeho nabídka je poměrně široká. Například u mnoha sportovních aplikací se zpravidla musíte registrovat u poskytovatelů obsahu a leckdy za přenosy i platit.

Samozřejmostí je MHL připojení telefonů USB kabelem a také bezdrátové propojení přes Miracast/WiDi. Aplikací Smart TV View 2.0 pro tablety a televizory umožňuje tato zařízení použít jako druhou obrazovku, jako ovladač i jako zdroj multimedií, se žádným mým Android zařízení však nebyla kompatibilní - tablet či telefon od Samsungu bude nejspíše nezbytností.

Nahrávání přijímaných pořadů na připojený pevný disk nikoho nepřekvapí, televizor nemá dvojité tunery a proto můžete nahrávat (a zároveň sledovat) na DVB-T/DVB-C/DVB-S jen pořady ve stejném multiplexu. Připojit můžete klávesnici a myš, pro ovládání her například bluetooth gamepad.

To nejdůležitější: obraz a zvuk

Obraz je parádní. Pokud si nenecháte vnutit úvodní „dynamický“ režim, ale přizpůsobíte si například „standardní“, nebo „kino“, dostanete skvěle prokreslený obraz s přirozenými barvami, jemnou gradací a minimálním pohybovým zkreslením.

Čtěte také ...

Recenze televizoru Philips s Android 4.2 Jelly Bean.

Operační systém Android, ostře řezané tvary, Ambilight. Philips 55PFS8209/12 je...

Málo aplikací, výborný obraz. Test prvního televizoru Philips s Androidem

Sekvence z testovacího z Blu-ray disku potvrdily ukázkovou pohybovou ostrost, díky které nemizí detaily a kresba v rychlých scénách a při švenkování. Výborný je i kontrast a jemná gradace jasu. Černá je při běžném sledování výborná, u testovacích obrazců a při sledování ve tmě je patrné, že lokální stmívání (diody podsvětlení jsou však jen v rámu obrazovky) pracuje dobře, ale i tak je okolí světlých objektů přisvětlené i v případě černé. Lepší černou a vyšší kontrast můžeme čekat až u OLEDů.

Na výborné kresbě a ostrosti se podepisuje „upscaling“, tedy přepočet signálů s nižším rozlišením na 4K. V nových modelech je díky rychlejším procesorům jeho účinek poměrně výrazný. Systém analyzuje po sobě jdoucí snímky a snaží se dopočítat chybějící detaily. K tomu pomáhá i rozsáhlá databáze vzorů a materiálů. Díky tomu vypadá kvalitní FullHD obraz na 55" obrazovce opravdu výborně. Samozřejmě, kvalitě nativního 4K rozlišení se upscalovaný obraz nemůže rovnat.

Čtěte také ...

Na prohnutou obrazovku si zvyknete rychle, ale musím říci, že jsem ani po dlouhém sledování nedošel k jednoznačnému závěru, zda vnímání obrazu pomáhá, nebo nikoli.

Obrazovka má však jednu velmi nepříjemnou vlastnost, je nesmírně lesklá. V nezatemněné místnosti vidíte její zrcadlový odraz a jakékoli okno či jiný zdroj světla vás ztrestá množstvím odlesků, v tmavých scénách velmi výrazných. Prohnutí obrazovky k tomu přispívá, zejména proto, že při pohybu hlavou se odrazy objektů deformují a tím jsou výraznější. 

Pochválit musíme perfektní zvuk. Televizor nepatří k nejtenčím a vešly se tak do něj i větší reproduktory. Oceňujeme výborný vokál, plný, dospělý, dynamický zvuk, kde v akčních scénách překvapí i solidní náznaky basů. Samostatnou aparaturu samozřejmě nenahradí, ale motivace pro pořízení tenkého „soundbaru“ je poměrně nízká.

Závěr

Samsung UE55JS9002T je výborný televizor. Potěší zejména ukázkovou kvalitou obrazu a zvuku, v těchto kategoriích patří ke špičce. Výhrady však máme k velmi lesklému povrchu obrazovky, který dojem při sledování v nezatemněné místnosti kazí.

Operační systém Tizen působí velmi dobře, i když WebOS od LG je v některých ohledech uživatelsky trochu přímočařejší. Nabídka aplikací v Tizenu je však překvapivě bohatá. Škoda jen dvou ovladačů, raději bychom viděli jejích „fůzi“ - stačilo by na „chytrý“ ovladač přidat několik tlačítek navíc, zejména pro ovládání přehrávání a záznamu.

Televizor je do jisté míry budoucnuvzdorný, jeho DVB-T2 tuner si poradí i s HEVC dekódováním, které bude pro příjem českého DVB-T2 vysílání nezbytný. A pokud by se vyskytla „novinka“, kterou nepůjde doplnit aktualizací firmware, bude nejspíše možné v budoucnosti zakoupit nový „One Connect Box“ a dále využívat „starý“ zobrazovač s novými porty a funkcemi.

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 179 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 30 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Byla to druhá nejjasnější hvězda. V budoucnu může svítit jako druhý Měsíc

v diskusi je 17 příspěvků

21. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v devatenáctém století náhle zjasnila a stala se druhou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 47 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi je 9 příspěvků

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

KVÍZ generála Pattona. Vypořádejte se s ocelovou lavinou

v diskusi nejsou příspěvky

28. dubna 2024

Jak jste dobří v tancích, poznáte je nejen na plese, ale i v následujícím kvízu? Je zaměřen na...

Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

v diskusi je 10 příspěvků

27. dubna 2024

27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

Přistávat s vrtulníkem je jako balancovat na míči a zůstat při tom něžný

v diskusi jsou 4 příspěvky

27. dubna 2024

Mysli na to, že při záchraně druhých nesmíš sebe ani nikoho jiného ohrozit. Tak zněla jedna z...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...