Tělo v plamenech. Jak se měří žáruvzdornost oděvů

  • 6
Figurína Thermo-Man je napěchovaná senzory a firma DuPont ji používá k měření nehořlavých materiálů. Dokáže ve zkoušce ohněm naměřit, jak vážné popáleny by utrpěl člověk při vystavení spalujícímu žáru.

Thermo-Man je vysoký 1,85 metru, tedy jako dospělý člověk, a zpravidla je oblečen do nějakého nehořlavého obleku. Někomu může připadat jako postava z nějaké hororové akční hry, to kvůli "rohům," které mu po stranách čouhají z hlavy a na nichž visí. Ale je to velmi užitečný nástroj, který pomáhá zjistit, jak odolný je testovaný oděv. Narodil se v roce 1970 a od té doby má na svém kontě tisíce testů.

"Thermo-Man se stal základem pro vývoj normy ISO 13506 popisující zkušební metodu pro celé oděvy a předpověď popálenin za použití přístrojové figuríny," uvádí Jaroslav Bürger z firmy DuPont Protection Technologies.

122 senzorů

Thermo-Man měl minulý týden českou premiéru na veletrhu Pyros. Tato figurína je vybavená 122 tepelnými senzory a může být vystavena ohni o teplotě až 1 000 °C. Senzory zaznamenávají nárůst teploty a počítač pak stanoví předpokládaný rozsah popálenin 2. a 3. stupně, které by v podobných podmínkách utrpěl člověk.

"Senzory měří teplotu jak na povrchu figuríny, tak v několika vrstvách pod povrchem. Nárůst teploty na povrchu odpovídá vzniku popálenin 2. stupně, pod povrchem popáleninám 3. stupně," upřesňuje Bürger. Na každý senzor připadá asi 0,82 procenta povrchu těla figuríny, včetně hlavy.

Během zkoušky je možné vyvinout tepelný tok na úrovni 84 kW/m2. Za tímto účelem je ve zkušební komoře dvanáct propanových hořáků, které tak dokážou vytvořit teplotu 600 až 1000 °C. K měření odolnosti oděvů přitom stačí, aby byly vystaveny čtyřsekundové expozici.