Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Casio představilo stroj času do kapsy - foťák s 1000 snímky za sekundu

  2:11aktualizováno  2:11
Nové kompaktní fotoaparáty Casio EX-FC100 a EX-FS10 nápaditě využívají rychlých sekvencí fotografií a přinášejí tak nové možnosti digitální fotografie i běžným uživatelům. Už nikdy nezmeškáte dokonalý okamžik, slibuje Casio.

Casio EX-FC100 | foto: Casio

Casio ve středu v Hamburku představilo novou řadu svých vysokorychlostních (high speed) kompaktních fotoaparátů určených pro nadšené amatéry a běžné zákazníky. Těm tak dává do ruky inovativní funkce jako možnost v čase posunout pořízený záběr nebo zachytit vysokorychlostní sekvenci. První testy prototypů vypadají velice slibně, otázkou je, jak nové funkce přijme cílová skupina zákazníků.

Nové fotoaparáty

Nové fotoaparáty Casio: EX-FC100 (vlevo) a EX-FS10 (vpravo) 

Akční scény

Za zvuku písniček z Jamese Bonda sleduji, jak před námi tanečníci předvádějí jednu akční scénu za druhou: akrobatické kreace střídají karatisticke údery. Show napěchovaná překvapivými zvraty. Kdybych měl v ruce obyčejný kompakt, asi bych fotil karta nekarta a modlil se, abych alespoň některý z momentů šťastné trefil.

James Bond a Casio EX-FC100 - prototyp

Jenže jsem na tiskové konferenci, kde zástupci japonské společnosti Casio představili vysokorychlostní kompaktní fotoaparáty. Ty dokáží pořídit až 30 snímku za sekundu v plném rozlišení (6 Mpix), natáčet HD video (720p) nebo pochytat až 1000 obrázků za sekundu pro video s nízkým rozlišením. Kdyby po Jamesi Bondovi někdo vystřelil, kulka by byla na tak vysokorychlostním záběru zpomalená na rychlost chůze.

James Bond a Casio EX-FC100 - prototyp

James Bond a Casio EX-FC100 - prototyp

Naštěstí jsou všichni kolem mne vyzbrojeni pouze prototypy kompaktu Exilim EX-FS10 a Exilim EX-FC100, a o sto šest zkoušejí nové funkce, které mohlo Casio díky vysokorychlostní fotografii implementovat. Některé jsou spíše pro nadšence, další se hodí hlavně pro akční scény nebo focení rozverných dětí a pejsků, jiné ale najdou příznivý ohlas uživatelů i v každodenním použití.

 Casio Exilim EX-FC100 Casio Exilim EX-FS100
 

Casio EX-FC100

Casio EX-FC100

  • 5x optický zoom
  • výsuvný objektiv
  • 9,1 milionů pixelů efektivně
  • 156 g
 

Casio EX-FS10

Casio EX-FS10

  • 3x optický zoom
  • zabudovaný objektiv, velmi tenké tělo
  • 9,1 milionů pixelů efektivně
  • 121 g

Novinky budou v prodeji mezi únorem a dubnem roku 2009. Cena zatím nebyla stanovena, odhaduje se na sedm až osm tisíc Kč. Parametry se mohou nepatrně změnit.


Vysokorychostni fotografie

Když na CESu 2008 Casio představilo vysokorychlostní EX-F1, myslel jsem, že jde o překlep. Více než tisíc snímku za sekundu? Ale jděte! Šedesát snímku za sekundu v plném rozlišení? Moje zrcadlovka jich zvládne šest. Ukázalo se ale, že čísla jsou pravdivá, a brzy se na YouTube začala objevovat amatérská highspeed videa využívající v této cenové třídě jedinečných vlastnosti EX-F1. Casio, které se v oblasti digitálních fotografií vnímá jako malý hráč na trhu a klasickou velkou reklamu si nemůže dovolit, byl za tuto nadšenou propagaci jistě rád, nicméně EX-F1 do povědomí uživatelů příliš nevstoupila.

Balónek - 1Balónek - 2Balónek - 3
Ukázka sekvence, kterou lze zachytit na high-speed video

O rok později to Casio hodlá napravit, oslovit širokou škálu běžných uživatelů, a high-speed technologii mnohonásobně zmenšilo, takže nyní ji nalezneme i v kompaktnch tělech uvedených novinek. Casio také výrazně zjednodušilo původně celkem složité ovládání EX-F1 a nabídlo uživatelům konkrétní a pakticke funkce, jak z vysokorychlostní fotografie těžit. Podívejme se na některé z nich (smíchal jsem novinky i funkce obsažené v EX-F1).

1. Vyberte nejlepší snímek, nebo je uložte všechny

Znáte to jistě stejně, jako já. Pečlivě čekáte na zajímavý, neotřelý, zkrátka dokonalý záběr. Prst se napětím griluje na tlačítku spoustě, ale když ten moment přijde, zmáčknete ji až o půl sekundy později. Kocour seskočil a je mimo záběr, svíčka je sfouknutá, balónek prasklý, mléko rozlité. Nedá se nic dělat, radí lidová moudrost, darmo plakat nad rozlitým mlékem.

Casio EX-FC100 - sekvence

Casio EX-FC100 - sekvence snímků, ze kterých můžete vybrat jeden, více snímků nebo snímky všechny

Pokud jste ale fotili v režimu vysokorychlostního snímání, naříkat nemusíte. Fotoaparát zaznamenával scénu rychlostí 30 snímku za sekundu (60 fps v případě EX-F1 nebo 40 fps u EX-FH20) a ve chvíli, kdy jste stiskli spoušť, uložili jste celou poslední vteřinu z bufferu do paměti. Ihned nebo později můžete vybrat, který že záběru zachycuje dokonalý okamžik, případně si jich nechat více. Nebo všechny, i když 30 fotek už na kartě nějaké to místo zabere a také se budou pár sekund ukládat. Skutečně to působí, jako byste cestovali časem.

Funkce opravy zpoždění závěrky a její nastavení

Funkce opravy zpoždění závěrky a její nastavení - kolik snímků před a kolik po stisknutí spouště má přístroj uložit

2. Zpomalte čas

Podobnou, ale opačně pracující funkcí, je zpomalené opakování scény. Stiskněte příslušné tlačítko a scéna se celá zaznamená v plném rozlišení. Poté se vám na displeji přehraje v šestinásobném zpomalení a vy spouští "nafotíte" ty záběry, které se nejlépe povedly.

Casio EX-FC100 - sekvence


3. Digital panning

Také si pod tímto termínem nic nepředstavíte? Jde o jeden z inovativnich scénických režimů (Best Shot) a plně využívá možností vysokorychlostního snímání v plném rozlišení. Dovoluje totiž pořídit ostrý snímek pohybujícího se objektu i v horších světelných podmínkách. V rychlém sledu vytvoří několik fotek a přímo ve fotoaparátu z nich dopočítá ostrý snímek. Jde o zajímavý doplněk optické i elektronické stabilizace, kterými tyto foťáky disponují. Uvidíme, jak bude fungovat v praxi.

Best Shot - režimy

Best Shot - režimy


4. Noční scéna

Možná nejsmutněji dopadají u nezkušených uživatelů noční fotky. Delší expoziční časy mají na svědomí rozmazané a roztřesené fotky, automatický blesk zase bílé obličeje na černém pozadí.

Best Shot - noční scéna

Best Shot - noční scéna

Casio i tady využívá vysokorychlostní technologii - pořízení více snímků umožňuje automatické zlepšení snímku a jeho prosvícení i ostrosti (zřejmě podobně, jako to dělají fotografové pomoci kompozitního HDR). Jsme zvědaví, jak účinná technologie bude, ale zní rozhodně nadějně.

5. Detekce smíchu, mrknutí a rozmazání

Nové fotoaparáty Casio nabízejí detekci obličejů, smíchu a mrknutí. Umějí tak (v rámci BS) vybrat z v rychlém sledu "nasekaných" fotek tu, kde nkdo není mazaný, všichni jsou vidět, nikdo nemrká a, pokud možno, se co nejvíce lidí usmívá. Nejde sice o žádnou novinku, nicméně, opět díky vysokorychlostnímu snímání, mohou být výsledky velmi přesvědčivě.

Best Shot - obličeje

Best Shot - obličeje

Fotoaparát totiž nečeká, až takový okamžik nastane, ale hledá jej automaticky až poté. Na kartu uloží ten nejlepší ze snímků. Případně můžete místo této funkce použít 1 nebo 2, pokudbyste raději vybrali sami.

6. Přílet/Odlet

Skutečně velmi specifická funkce, která mne příjemně překvapila. Tyto dva z celkem 27 režimů ocení všichni, kdo někdy fotili racky, holuby nebo další nebeskou havěť. Vezměme si třeba Přílet: zaostříte na kašnu, na kterou má přiletět dejmetomu racek, a čekáte. Ve chvíli, kdy racek vlétne do záběru, spoušť se automaticky sepne a vy budete mít na výběr ze 30 záběrů, a můžete tak zvolit přesně tu kompozici, která se vám zalíbí.

Best Shot - Přílet

Best Shot - Přílet

Odlet funguje naopak: máte zaostřeno na okřídlence. Jakmile se tento rozhodně opustit své stanoviště, závěrka vypálí. Na výběr máte opět ze 30 obrázku, přičemž jednotlivé snímky jdou i kousek do historie, takže vybíráte ze sekvence celého odletu, včetně počátečního rozhoupávání. Tyhle režimy dobře demonstrují, co všechno se dá s extrémně rychlým sekvenčním snímáním provádět. Bohužel jsem je nemohl zatím vyzkoušet.

Best Shot - Odlet

Best Shot - Odlet

7. Extrémně rychlé videosekvence
Unikátní vlastností těchto kompaktů je schopnost nahrávat videosekvence neuvěřitelnou rychlostí až 1000 snímků za sekundu (při nízkém rozlišení). Už fotoaparát EX-F1 je díky tomu prý oblíben třeba mezi golfisty a tenisty kvůli analýze jejich hry, ale mezi zákazníky jsou také univerzity, továrny nebo policie. Pro vysokorychlostní fotografii je mnoho využítí i jinde. A fotoaparát pochopitelně umí nahrávat video i standardní rychlostí...
Sekvence

Videosekvence a její nastavení

Kromě těch nejrychlejších režimů ale můžete zvolit třeba režim YouTube, který umožní nahrávat videa optimalizovaná pro tento populární video server. Ostatně s nahráváním na YouTube z foťáku přišlo Casio už na IFA 2007. Velmi mne potěšila možnost upravit (časově oříznout) videosekvence již ve fotoaparátu - šetří to čas i místo na kartě.

Best Shot - YouTube

Dynamic Image
Kromě řady vysokorychlostních kompaktů Casio představil také chystané nové kompakty řady Exilim - EX-Z400, EX-Z270 and EX-S12. Mezi připravované funkce patří třeba automatické vylepšení obličejů (změkčení, odstranění vad pleti apod.). Vše zkrátka směřuje k tomu, abyste nemuseli fotky upravovat na počítači, ale mohli je rovnou prezentovat, třeba na obrazovce prostřednictvím příslušné základny od Casia.
Další, Casiem opěvovanou funkcí, je Dynamic Photo. Jedná se o vytváření kompozitních animací - spojíte pohybujícího se člověka se statickým pozadím dle vlastního výběru. Zní to jako vtipná věc, Casio evidentně plánuje více, než to, mluví o využití i v byznysu nebo aukcích. Uvidíme.

Nové fotoaparáty Exilim mají funkci Dynamic Photo

Dynamic Photo - kompozitní animace


Závěr

Všechny fotoaparáty, o kterých zde byla řeč, jsou zatím ve stádiu jakési betaverze. Na jejich úspěch nebo neúspěch na trhu bude mít vliv kromě schopností Casia prodat koncept vysokorychlostní fotky také kvalita obrázků a cena. Myslím ale, že Casiu se povedlo vměstnat do těchto malých kompaktů dostatek zajímavých funkcí na to, aby si své zájemce našel, a to jak mezi laiky a nadšenými amatéry, tak mezi těmi, kteří se fotkou zabývají intenzivněji - jako štíhlý kompakt do kapsy s funkcemi, které žádná zrcadlovka nenabídne.

Když se James Bond v podání známého německého karatisty chystal k rozpůlení vysokého komínu dlaždic, tedy k vrcholu celého vystoupení, zavládlo v sále ostražité napětí, všichni novináři čekali s prsty na spoušti svých testovacích vzorků. Nápřah... A já jsem stiskl spoušť. Šlo o reflex ze zrcadlovky, kde vím, že musím počítat s určitým zpožděním mých postřehů a fotit zlomek sekundy před očekávanou událostí. Fotoaparát začal ukládat sérii fotek a já jsem jedinečný moment promeškal s fotoaparátem, který dokáže vyfotit 30 snímků za sekundu. Přitom kdybych spoušť zmáčkl až poté, co byly dlaždice na zemi, měl bych nyní na výběr hned z několika skvělých okamžiků. Fotoaparát zkrátka nikdy nebude fotit za nás a musíme se jej naučit používat, aby naše fotky zachycovaly to, co chceme. Ještěže tak.

Odkazy

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Zatékalo i na hlavní tribunu odkud tehdy mával soudruh Husák (na snímku z něj...
Absurdity totality: Neznámé fotografie z Prvního máje. Najdete se?

Se svými přístroji prochodil doslova celou Prahu. Fotografoval okupaci v šedesátém osmém, sraz milicionářů i události běžného dne v komunistickém...  celý článek

Fotografický kinofilm
Karel Cudlín: Jak se fotilo za komunistů na kinofilm

Focení na film sice není úplně mrtvé, ale je na okraji zájmu, byť s ním někteří fotografové znovu začínají experimentovat. Jak se fotilo ve zlaté éře filmu...  celý článek

Umělá kaskáda na říčce v německých Alpách. Canon 5D Mark III, Canon EF...
Rady, jak fotografovat vodu. Dejte si pozor, aby to nebyla nuda

Pokud vás nebaví fotit lidi a fotka krajiny se samými kopci vám připadá statická, je tu téma, které vás může oslovit svoji lehkou dynamikou a hravostí – focení...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.