Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


CDCopy 4.8 - grabber a multiformátový kodek

  0:20aktualizováno  0:20
CDCopy patří k nejoblíbenějším grabberům, proto jsme nemohli pominout jeho novou verzi. O tom, že se nejedná o jednoduchý a jednostranný program, svědčí novinky poslední verze - vypalování zvukových CD ze souborů formátu AAC a vypalování z playlistu.
CDCopy patří k velmi oblíbeným grabberům - programům na digitální extrakci zvukových CD, proto jsme nemohli minout jeho novou verzi 4.800. CDCopy byl původně freewarovým programem, ale jeho status se změnil na shareware. Soubor nabízený ke stažení můžete volně vyzkoušet, ale po třiceti dnech musíte zaplatit registrační poplatek. Navíc sharewarová verze nezpřístupňuje uživateli všechny rysy programu.

O dokonalosti programu svědčí velké množství funkcí a možností nastavení. To však nemusí vždy znamenat výhodu. U méně zkušeného uživatele může seznámení s programem a proniknutí k nabízeným možnostem zabrat delší dobu. Velké množství nabídek v menu je poněkud nepřehledné a ani grafické řešení programového panelu není podáno tak srozumitelně jako např. u programu Audiograbber. Zejména ikony ovládacích tlačítek mohou zpočátku mást, protože příliš neodpovídají standardně přiřazovaným funkcím.

Nemá cenu vypočítávat všechny funkce programu. Zájemci naleznou podrobný manuál na domovských stránkách programu (formáty doc, pdf). České a slovenské čtenáře jistě potěší, že server nabízí i slovenskou verzi stránek, které však bohužel nepopisují nejnovější verzi. Kromě základní funkce - kopírování zvukových CD na pevný disk, které nabízí program v imponujícím množství komprimačních formátů, pracuje program i opačně a umožňuje vypalování zvukových CD.

Grabování s programem CDCopy je bezproblémové. Pokud by se ve výsledných souborech objevovaly chyby (praskot), je k dispozici podobně jakou jiných grabberů metoda jitter correction, která zabraňuje chybám vzniklým při cyklickém načítání a ukládání zvukových dat. Rychlost čtení se dá nastavit a grabovat můžete i vybrané části zvukových stop CD. Pravou lahůdkou pro zájemce o digitální ukládání zvuku je množství podporovaných komprimačních metod, pomocí nichž program může ukládat zvukové soubory. Kromě základního zvukového formátu Windows WAV si můžete přímo v programovém okně vyvolit ukládání ve formátu AU, RAW, Yamaha VQF, AAC (MPEG 2 - AAC), RealAudio (RA5 / G2, Surestream), MS-Audio (WMA), MPG (MPEG 1 Layer 2), MPA (MPEG 2 Layer 3), MP3 (MPEG 1 Layer 3) nebo MP3-WAV. Pro kódování do MP3 můžete použít většinu významných komerčních i freewarových kodérů (L3CODEC, TOMPG, X3ENC, BladeEnc EXE/DLL, Lame EXE/DLL, Plugger, L3ENC, MP3ENC, Xing MPEG Encoder). Přímo v programu je obsažen freewarový BladeEnc. Ke komprimaci do AAC potřebujete freewarový kodér FAAC. Kompresní metoda RealAudio je dostupná jen v registrované verzi, v níž je také možno převádět MP3 soubory na VQF a RealAudio. Všechny podporované formáty je možno dekomprimovat.

Program umožňuje zobrazování informací o skladbách a CD z internetové databáze CDDB, které se zapisují do ID3 tagu MP3 souborů. Podporuje i verzi 2 ID3 tagu a ukládání textů písní do souborů. CDCopy dokáže generovat playlisty pro přehrávač Winamp.

Funkcí, kterou s postupně klesajícími cenami vypalovaček CD nabízí stále více programů, je zápis zvukových CD. Tato funkce bohužel není dostupná v sharewarové verzi. Program umožňuje vypalovat CD nejen ze souborů WAV, ale i ze všech podporovaných komprimovaných formátů. Novinkou poslední verze je vypalování ze souborů formátu AAC a vypalování z playlistu. Pro sestavování skladeb z více zdrojů je k dispozici funkce normalizace, která nastaví u všech souborů stejnou maximální hlasitost. K CD je možno vytisknout obal s informacemi o skladbách.

Pozoruhodným doplňkem programu CDCopy je Bitrate Convertor, který dokáže přeměnit rychlost datového toku (bitrate) komprimovaných digitálních formátů. Pokud je instalován kodek, můžete převést MP3 z vyšší bitrate na nižší a ušetřit tak místo na pevném disku (za cenu určité ztráty kvality). Praktické využití této funkce se ještě více rozšiřuje v souvislosti s další zajímavou možností programu, jíž je přenos komprimovaných souborů do hardwarových přehrávačů Diamond Rio, MPMan a MPlayer3.

CDCopy lze samozřejmě využít jako přehrávač zvukových CD. Ovládání je umístěno ve spodní části programového okna. S programem je dodáván i jednoduchý MP3 přehrávač, který je poněkud zbytečným přídavkem. Na Internetu existuje velké množství lepších a propracovanějších programů na přehrávání multimediálních souborů.

CDCopy patří bezesporu k nejlepším programům na grabování CD. Nedosahuje uživatelské přítulnosti Audiograbberu, ale poskytuje více možností než další populární ripper WinDAC. V jeho prospěch hovoří zejména přímá podpora konverze zvukových CD do řady komprimačních formátů. Program ocení hlavně zkušení uživatelé, kteří se neomezují na komprimační formát MP3 a dokáží využít řady funkcí, jež program poskytuje.

Autor: Markus Barth
Website: www.cdcopy.sk
Platforma: Windows 95/98/NT
Cena: 30 DM

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Vychází nová verze Windows 10. Nastavte si, kdy se vám nainstaluje

Tipy a triky pro Windows 10

Microsoft během večera a noci na středu SELČ vydá novou verzi Windows 10. Pokud nechcete, aby se vám začala instalovat...

Stáhněte si zdarma: Nejlepší program pro převod obrázků na text

Ilustrační foto

EasyScreenOCR zachytí text z obrázků nebo dialogů obrazovky k jeho dalšímu zpracování. Najít a umožnit odstranit data o...

Tipy a triky pro Windows 10: Změna metadat u hudebních souborů

Tipy a triky pro Windows 10

Ukážeme, jak měnit popisky u hudebních souborů, ale také, jak zakázat zobrazovat informační hlášení, jak zakázat...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz