Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny : 17“ LCD a DVD vypalovačky nebyly nikdy levnější

aktualizováno 
Opravdu příznivé zprávy přicházejí z pultů obchodů, kde se prodávají grafické karty, optické mechaniky a LCD panely. Ceny těchto komponent klesají a například 17“ displej lze pořídit již za méně než 9 500 i s DPH.
Obchodníci již pomalu rozjíždějí předvánoční nákupy a spolu s výrobci se již těší na doplnění celoročních příjmů. V oblasti počítačových komponent a periférií je ve většině případů vývoj cen příznivý zákaznické kapse a když k tomu přidáme množství nových produktů, zdá se, že počítačové dárky mohou slavit úspěch.

Optické mechaniky

V oblasti optických mechanik se patrně největší pozornost upírá k přepisovacím zařízením DVD. Týden co týden jejich ceny klesají a navíc se neustále objevují nové modely, která mají lepší vlastnosti než ty, které se na trhu objevily v minulém čtvrtletí.

Avšak ani jiné přístroje jako jsou DVD-ROM či CD-RW mechaniky si zaslouží pozornost. Jejich vývoj se již příliš nehýbe a tak je zajímavé sledovat alespoň vývoj cen těchto produktů.

Optické přístroje CD-RW sice již nemají v podstatě kam by dále klesaly se svou cenou, ale i tak se jim daří dosahovat stále nižších a nižších cen. Rychlost zlevňování se sice nemůže rovnat s modernějšími produkty, ale i tak může případného zájemce o koupi potěšit. Nejlevnější modely v této oblasti již nestojí ani 800 korun s DPH a to rozhodně není poslední slovo. Právě této hranici se nyní například přiblížil produkt z dílen firmy Aopen, který kvůli tomu musel srazit cenu z konce září o téměř 3 procenta.

Graf vývoje cen CD-RW mechanik

Zlevňovalo se také u DVD-ROM přístrojů, které slouží pouze ke čtení optických disků CD a DVD. Největší sleva za uplynulý měsíc u této komodity přesáhla 5 % a pomohla mechanice ASUS překonat hranici 700 Kč bez DPH.

V poměru k vývoji cen u předchozích dvou zařízení, byl poněkud překvapivý cenový posun u kombinovaných CD-RW/DVD přístrojů. Většina modelů se držela ceny z konce třetího čtvrtletí, ale objevilo si i několik zdražení. Ta však naštěstí nepřesáhla hodnotu 2 procent.

Graf vývoje cen DVD-ROM mechanik

Ti výrobci přepisovacích DVD mechanik, kteří doposud na trh neuvedli modely se schopností 16rychlostního zápisu a možností ukládat data do dvou vrstev (Dual Layer, DL), tak činí právě v tomto období. Dá se tedy očekávat, že se zanedlouho bude moci uživatel vybírat z kompletní nabídky nejmodernějších vypalovaček DVD.

Graf vývoje cen přepisovacích DVD mechanik

Vývoj cen v této oblasti je stejně tak hektický, jako vývoj technologických možností zmíněných zařízení. Největších slev dosahují nejčerstvější mechaniky, ale ty starší zase drží nejnižší cenu. Nejmodernější přepisovačka DVD od společnosti Lite-ON tak například zlevnila o necelých 13 %. Ale i tak má stále co dohánět například k ceně staršího zařízení Toshiba SD-R5272, jehož cena klesala o necelá 4 % a pohybuje se na jedné z nejnižších cenových úrovní těchto mechanik, když ji lze pořídit již za téměř 2050 Kč i s DPH.

Grafické karty

Kdo se chystá koupi nových grafických akcelerátorů, může se ve většině případů těšit z poklesu cen starších modelů. I když firma Ati oznámila požár v jednom ze svých výrobních závodů, nijak by to podle jejích slov nemělo ohrozit předvánoční dodávky. Hovořilo se sice o tom, že jak Nvidia, tak Ati nyní nestíhají uspokojit poptávku, ale zatím se to neodrazilo ani na nabídce produktů a ani na cenách. Navíc se dá očekávat, že by případné problémy postihly především novinky.

Ati

Snižování cen u grafických akcelerátorů od společnosti Ati se netýká pouze starších produktů. Například nejnovější model Radeon X300SE, který je určen pro sběrnici PCI Express 16x za poslední měsíc zlevnil o více než osm procent.

Tento měsíc přibyl do nabídky Ati v českých obchodech model Radeon X700PRO. Jeho cena se pohybuje pod úrovní 6 000 Kč s DPH. Akcelerátor je určen pro rozhraní PCI Express (PCI-E).

Graf vývoje cen grafických akcelerátorů ATi a Nvidia

Nvidia

U grafických karet GeForce (GF) jednoho z nejlepších výsledků dosáhl akcelerátor GF FX5700LE, který je nyní o zhruba 14 procent levnější. Mezi novinky tohoto výrobce na našem trhu pak patří GF PCX 6600, který se 128MB pamětí startuje s cenou kolem 4 000 Kč bez DPH (cca 4 800 Kč s DPH). Také tento model pasuje do sběrnice PCI-E.

Matrox

Graf vývoje cen grafických akcelerátorů Matrox

Nepříliš očekávané zdražení postihlo výrobky společnosti Matrox. Týkalo se především grafických akcelerátorů Millennium a naštěstí nebylo nijak drastické. Naopak zlevňoval vlajkový model Parhelia, který je po měsíci o další 4 % levnější.

LCD monitory

Jak stále více opouští méně rentabilní výrobu 15“ stolních monitorů LCD, objevují se takové paradoxy, že se některé 17“ modely prodávají levněji něž jejich menší kolegové. Poslední vývoj v této oblasti přinesl další rekordy a zdá se, že je ještě nějaký prostor k dalším slevám.

Graf vývoje cen 15

Jak z 15“ oblasti pomalu mizejí výrobci a jejich výrobky dá při troše pozornosti narazit na zajímavé výprodejové akce. Ale i bez nich jsou slevy u většiny nabízených modelů více než příznivé. Zdaleka nejlépe si v této oblasti vedl model od firmy Samsung, který je nyní o celých 17 % levnější než před měsícem. Přesto tento model stále nepatří mezi zcela nejlevnější. Desetiprocentní hranici slevy překonaly ještě dva ze sledovaných 15“ LCD. Je to starší Neovo F15 a Hyunday A515.

Graf vývoje cen 17

Největší slevu u 17“ modelů jsme zaznamenali u přístroje od společnosti Eizo. Její výše dosáhla téměř 22 %. Činily se ale i další výrobci. O jedenáct procent jsou tak nyní levnější například modely Acer, AOC či Belinea. První dva zmíněné produkty také patří ve sledované nabídce k nejlevnějším.

 

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH (pokud není uvedeno jinak). Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.

Autoři:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Tablety dál umírají. O Vánocích se jim naposledy dařilo

(Ilustrační snímek)

Apple si s iPadem udržuje vedení, nejvíce ale rostl Kindle Fire od Amazon - jako jedinému z hlavních výrobců se mu...

Proč chodit na horory? Alexa od Amazonu se sama strašidelně směje

Amazon Echo Dot

Asistentka s umělou inteligencí od Amazonu se bezdůvodně začíná smát, hlásí někteří uživatelé. Obchod o problému ví a...

Superlevný minipočítač Raspberry Pi je rychlejší a nepotřebuje zásuvku

Raspberry Pi 3 Model B+

Nová verze Raspberry Pi 3 B+ má rychlejší procesor, svižnější konektivitu a dokáže se připojit na 5GHz wi-fi. Zajímavá...

Najdete na iDNES.cz