Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny : 17“ LCD a DVD vypalovačky nebyly nikdy levnější

aktualizováno 
Opravdu příznivé zprávy přicházejí z pultů obchodů, kde se prodávají grafické karty, optické mechaniky a LCD panely. Ceny těchto komponent klesají a například 17“ displej lze pořídit již za méně než 9 500 i s DPH.
Obchodníci již pomalu rozjíždějí předvánoční nákupy a spolu s výrobci se již těší na doplnění celoročních příjmů. V oblasti počítačových komponent a periférií je ve většině případů vývoj cen příznivý zákaznické kapse a když k tomu přidáme množství nových produktů, zdá se, že počítačové dárky mohou slavit úspěch.

Optické mechaniky

V oblasti optických mechanik se patrně největší pozornost upírá k přepisovacím zařízením DVD. Týden co týden jejich ceny klesají a navíc se neustále objevují nové modely, která mají lepší vlastnosti než ty, které se na trhu objevily v minulém čtvrtletí.

Avšak ani jiné přístroje jako jsou DVD-ROM či CD-RW mechaniky si zaslouží pozornost. Jejich vývoj se již příliš nehýbe a tak je zajímavé sledovat alespoň vývoj cen těchto produktů.

Optické přístroje CD-RW sice již nemají v podstatě kam by dále klesaly se svou cenou, ale i tak se jim daří dosahovat stále nižších a nižších cen. Rychlost zlevňování se sice nemůže rovnat s modernějšími produkty, ale i tak může případného zájemce o koupi potěšit. Nejlevnější modely v této oblasti již nestojí ani 800 korun s DPH a to rozhodně není poslední slovo. Právě této hranici se nyní například přiblížil produkt z dílen firmy Aopen, který kvůli tomu musel srazit cenu z konce září o téměř 3 procenta.

Graf vývoje cen CD-RW mechanik

Zlevňovalo se také u DVD-ROM přístrojů, které slouží pouze ke čtení optických disků CD a DVD. Největší sleva za uplynulý měsíc u této komodity přesáhla 5 % a pomohla mechanice ASUS překonat hranici 700 Kč bez DPH.

V poměru k vývoji cen u předchozích dvou zařízení, byl poněkud překvapivý cenový posun u kombinovaných CD-RW/DVD přístrojů. Většina modelů se držela ceny z konce třetího čtvrtletí, ale objevilo si i několik zdražení. Ta však naštěstí nepřesáhla hodnotu 2 procent.

Graf vývoje cen DVD-ROM mechanik

Ti výrobci přepisovacích DVD mechanik, kteří doposud na trh neuvedli modely se schopností 16rychlostního zápisu a možností ukládat data do dvou vrstev (Dual Layer, DL), tak činí právě v tomto období. Dá se tedy očekávat, že se zanedlouho bude moci uživatel vybírat z kompletní nabídky nejmodernějších vypalovaček DVD.

Graf vývoje cen přepisovacích DVD mechanik

Vývoj cen v této oblasti je stejně tak hektický, jako vývoj technologických možností zmíněných zařízení. Největších slev dosahují nejčerstvější mechaniky, ale ty starší zase drží nejnižší cenu. Nejmodernější přepisovačka DVD od společnosti Lite-ON tak například zlevnila o necelých 13 %. Ale i tak má stále co dohánět například k ceně staršího zařízení Toshiba SD-R5272, jehož cena klesala o necelá 4 % a pohybuje se na jedné z nejnižších cenových úrovní těchto mechanik, když ji lze pořídit již za téměř 2050 Kč i s DPH.

Grafické karty

Kdo se chystá koupi nových grafických akcelerátorů, může se ve většině případů těšit z poklesu cen starších modelů. I když firma Ati oznámila požár v jednom ze svých výrobních závodů, nijak by to podle jejích slov nemělo ohrozit předvánoční dodávky. Hovořilo se sice o tom, že jak Nvidia, tak Ati nyní nestíhají uspokojit poptávku, ale zatím se to neodrazilo ani na nabídce produktů a ani na cenách. Navíc se dá očekávat, že by případné problémy postihly především novinky.

Ati

Snižování cen u grafických akcelerátorů od společnosti Ati se netýká pouze starších produktů. Například nejnovější model Radeon X300SE, který je určen pro sběrnici PCI Express 16x za poslední měsíc zlevnil o více než osm procent.

Tento měsíc přibyl do nabídky Ati v českých obchodech model Radeon X700PRO. Jeho cena se pohybuje pod úrovní 6 000 Kč s DPH. Akcelerátor je určen pro rozhraní PCI Express (PCI-E).

Graf vývoje cen grafických akcelerátorů ATi a Nvidia

Nvidia

U grafických karet GeForce (GF) jednoho z nejlepších výsledků dosáhl akcelerátor GF FX5700LE, který je nyní o zhruba 14 procent levnější. Mezi novinky tohoto výrobce na našem trhu pak patří GF PCX 6600, který se 128MB pamětí startuje s cenou kolem 4 000 Kč bez DPH (cca 4 800 Kč s DPH). Také tento model pasuje do sběrnice PCI-E.

Matrox

Graf vývoje cen grafických akcelerátorů Matrox

Nepříliš očekávané zdražení postihlo výrobky společnosti Matrox. Týkalo se především grafických akcelerátorů Millennium a naštěstí nebylo nijak drastické. Naopak zlevňoval vlajkový model Parhelia, který je po měsíci o další 4 % levnější.

LCD monitory

Jak stále více opouští méně rentabilní výrobu 15“ stolních monitorů LCD, objevují se takové paradoxy, že se některé 17“ modely prodávají levněji něž jejich menší kolegové. Poslední vývoj v této oblasti přinesl další rekordy a zdá se, že je ještě nějaký prostor k dalším slevám.

Graf vývoje cen 15

Jak z 15“ oblasti pomalu mizejí výrobci a jejich výrobky dá při troše pozornosti narazit na zajímavé výprodejové akce. Ale i bez nich jsou slevy u většiny nabízených modelů více než příznivé. Zdaleka nejlépe si v této oblasti vedl model od firmy Samsung, který je nyní o celých 17 % levnější než před měsícem. Přesto tento model stále nepatří mezi zcela nejlevnější. Desetiprocentní hranici slevy překonaly ještě dva ze sledovaných 15“ LCD. Je to starší Neovo F15 a Hyunday A515.

Graf vývoje cen 17

Největší slevu u 17“ modelů jsme zaznamenali u přístroje od společnosti Eizo. Její výše dosáhla téměř 22 %. Činily se ale i další výrobci. O jedenáct procent jsou tak nyní levnější například modely Acer, AOC či Belinea. První dva zmíněné produkty také patří ve sledované nabídce k nejlevnějším.

 

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH (pokud není uvedeno jinak). Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.

Autoři:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Logitech kupuje slavného výrobce mikrofonů Blue. Značku zachová

Výrobce mikrofonů Blue se stane součástí společnosti Logitech.

Mikrofony Blue jsou velmi oblíbené zejména mezi youtubery a tvůrci obsahu pro sociální sítě. Celou firmu včetně...

Připravte se na pád cen SSD disků. Mohou zlevnit na třetinu

SSD disky jsou stále levnější

Podle firmy Objective Analysis je na trhu tak velký převis nabídky NAND pamětí, které slouží k výrobě SSD disků, že...

Nvidia chystá „velkolepé překvapení“, konečně oznámí nové grafické karty

Nvidia GeForce 1080 GTX Ti

Na herním veletrhu Gamescom, který se uskuteční za tři týdny v německém Kolíně nad Rýnem, plánuje společnost Nvidia...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz