Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny: 1GB flash karty stojí méně než 2000 bez DPH

aktualizováno 
Snižování cen v oblasti pevných disků a paměťových flash karet se v poslední době začíná zadrhávat. Naštěstí to ale nic nemění na faktu, že bylo dosaženo dalších historicky nejnižších cen. Například nejlevnější 160GB HDD je již za přibližně 2 500 Kč i s DPH.
Možná i proto, že se prodejci zásobují na předvánoční nákupy a tím zvyšují poptávku, začíná klesat rychlost zlevňování u pevných disků flash pamětí. Může top být ale také jen důsledek toho, že se pomalu objevují nové modely a ty staré se přestávají vyrábět, i když je po nich stále poptávka. Každopádně, pokud se chystáte na nákup pevného disku či některé z paměťových flash karet, sledujte pozorně, jak se bude v nejbližší době měnit cena těchto produktů. Možná, že právě nyní nastala vhodná doba, kdy před vánoci nakoupit některé z těchto úložných zařízení.

Pevné disky

Stále více firem začíná nabízet pevné disky s kapacitou větší než 250 MB. Nově mezi tyto společnosti zařadila firma Seagate. Její nové modely série Barracuda 7200.7 PLUS, navíc disponují technologií NCQ, která zvyšuje jejich výkon.

Zájem o pevné disky s kapacitou 80 GB se nyní pomalu přelívá k modelům s vyšší kapacitou, které nabízejí lepší poměr ceny a výkonu a nevíc jsou cenově dostupné. Proto se musejí HDD s kapacitou snažit seč mnohou, aby si alespoň nějaký zájem o ně udržely.

Nevíce se to od poloviny října daří modelu se značkou IBM, který je nově o téměř 7 % levnější. Výrazně tak ukousl z cenové vzdálenosti od nejlevnějšího modelu značky Maxtor.

Graf vývoje cen 80GB pevných disků

U disků s kapacitou 120 GB se také zlevňovalo. Nejvíce se v tomto ohledu podařilo shodit produktu Western Digital, který odepsal z ceny před měsícem více než osm procent. Doposud nejlevnější Maxtor však kontroval zhruba sedmiprocentním poklesem ceny, takže si svou pozici udržel.

Graf vývoje cen 120GB pevných disků

Kapacita 160 GB je dvojnásobná v poměru k 80GB modelům, ale cena je jen o zhruba polovinu vyšší. Tento rozdíl se navíc ještě o něco zmenšil, neboť ceny 160GB HDD klesaly rychleji než tomu bylo u pevných disků s kapacitou 80 GB.

Graf vývoje cen 160GB pevných disků

I v této oblasti se nejvíce dařilo produktu Western Digital, který je aktuálně o přibližně 8 % levnější. Navíc se mu podařilo ukořistit titul nejlevnějšího 160GB disku našeho přehledu, který doposud vlastnil Seagate.

Paměťové flash karty

Velké poklesy u paměťových flash karet se týkají především modelů s vyšší kapacitou a navíc jen některých formátů. Přesto se vyplatí podívat se i na vývoj u menších kapacit, které se možná přesto nenechávají zase až tolik zahanbit.

Paměťové karty Compact Flash (CF) se nyní mohou chlubit nejlevnější 1GB flash pamětí. Její cena se totiž poprvé v historii dostala pod hodnotu 2 000 bez DPH (cca. 2 200 s DPH). Dopomohl jí k tomu zhruba sedmnáctiprocentní pokles. Také u 512MB modelu se nezahálelo, když se podařilo stlačit cenu o dalších 12,5 procenta.

Graf vývoje cen 64MB flash karet

Největší slevu v případě karet MultiMedia Card (MMC) jsme naopak zaznamenali u 256MB produktu. Pokud by tento trend ještě chvíli vydržel, patrně bychom přivítali nového vládce této kategorie. O více jak deset procent se však snižovaly ceny i u 512- a 1024MB flash karet.

Karty Memory Stick (MS), které využívají především produkty značky Sony, také zlevňovaly. Nejvíce pak model s kapacitou 1 GB. Sleva výrazně přesáhla deset procent, když se těsně blížila 18% hranici.

Veliký skok se v tomto roce podařil u modelů Secure Digiat (SD). Podařilo se jim z jednoho z nejdražších produktů transformovat na dravce, který útočí na nejvyšší příčky. Potvrdil to i aktuální vývoj, kdy se například těšně přes 10% metu přehoupla sleva u karty s kapacitou 128 MB. SD s úložným prostorem 512 MB však zlevnila ještě více, hned o 17 procent.

Graf vývoje cen 128MB flash karet

Stále ještě neopustily prodejny, ale již mají opravdu na kahánku. Řeč je o Smart Media (SM) kartách, které se v současné nabídce objevují jen ve dvou kapacitách: 64 a 128 MB. Mnohem zajímavější byl cenový vývoj u prvně zmíněného produktu. Ten za uplynulé čtyři týdny stihl zlevnit o 13 procent.

Graf vývoje cen 256MB  flash karet

Formát xD Picture Card (xD) patří k nejdražším na trhu a nic na tom nezměnil ani vývoj posledních týdnů. To neplatí pouze pro 64MB model, který zlevnil o neuvěřitelných 35 procent a překonal tak konkurenci od MMC a MS.

 

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH (pokud není uvedeno jinak). Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.

Autoři:


Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Další z rubriky

Kvůli ukradeným certifikátům D-Linku vám může zlobit přístup ke kamerám

Kamery D-Link.

Hackerské skupině BlackTech se podařilo zcizit certifikáty D-Linku a opatřit jimi dva viry, které pak měly snadnou...

Opravte si chytrou domácnost od Samsungu, aby vás nesledovala televize

Samsung nabízí ovládání chytré domácnosti prostřednictvím systému SmatThings.

Přibývající počet připojených spotřebičů k internetu klade stále vyšší nároky na uživatele, aby je všechny udržel...

Microsoft ukazuje rybičky, které mu plavou kolem datového centra

Webkamera sleduje dění kolem potopených í serverů v rámci projektu Natick od...

Microsoft má pod mořem datové centrum. Aby tento projekt zpropagoval, přidal k němu webkameru, která sleduje podmořský...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz