Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny: Dolar padá, ale ceny pamětí a procesorů ne

aktualizováno 
Poslední vývoj v oblasti cen pamětí a procesorů potěší jen ty potenciální uživatele, kteří se poohlížejí po výkonnějších modelech. Zdá se totiž, že si ostatní produkty vzaly příklad z aktuálního počasí a snaží se také vyvolat chmury.
Relativně příznivý vývoj cen pamětí a procesorů, který byl první polovině tohoto měsíce, nevydržel. I přes další pokles hodnoty amerického dolaru vůči české měně, se ceny zmíněných dvou důležitých součástek každého počítače spíše zvedaly.

Paměti

Když jsme přibližně v polovině tohoto měsíce konstatovali, že se vývoj cen u SDR SDRAM pamětí pohybuje v poslední době poměrně příznivým směrem, patrně jsme to zakřikli. Všechny tři sledované moduly se totiž vydaly směrem vzhůru. Nejvíce se toto zdražení projevilo u 128MB modelu. Jeho cena je nyní o pět procent vyšší než v době posledního pohledu na tuto oblast, který jsme prováděli před 14 dny.

Graf vývoje cen pamětí SDR SDRAM

Méně jednoznačný je vývoj u DDR SDRAM pamětí. Dá se říci, že zhruba polovina modelů zdražovala a druhá polovina zlevňovala. Nedělo se však nic drastického, neboť se vlaní většina změn vešla do rozmezí 1,5 procenta.

Graf vývoje cen pamětí DDR SDRAM

Výjimku na jedné straně 128- a 512MB modul s taktem 266 MHz a na straně druhé DDR paměť s kapacitou 256 MB a frekvencí 400 MHz. Oba 266MHz modely jsou totiž nyní dražší o více než 4 %, zatímco 256MB modul se těšil zlevnění o téměř 2 procenta.

Většina DDR SDRAM pamětí druhé generace se snaží dohnat cenový rozdíl mezi nimi a starší generací, a proto se v této oblasti zlevňovalo. Přesto jsou stále jejich ceny o desítky procent vyšší než u DDR první generace.

Procesory

I v měsíci říjnu vypouštěli výrobci počítačových procesorů nové modely a ty starší zlevňovaly. Většina změn se sice týkala čipů pro mobilní přístroje nebo servery, ale objevilo se pár oficiálních zlevnění i v desktopové oblasti.

AMD

Tyto novinky představila společnost AMD. Jedná se modely Athlon 64 4000+ a Athlon 64 FX-55. Athlon 64 FX-55 pracuje na taktovací frekvenci 2,6 GHz a obsahuje 1 MB L2 cache. AMD jej nabízí za cenu 827 dolarů. Athlon 64 4000+ pracuje na stejné frekvenci jako méně výkonný Athlon 64 3800+, takt je tedy 2,4 GHz, ale nabízí dvojnásobnou velikost vyrovnávací paměti. Zájemci za něj zaplatí 729 dolarů.

 

Athlon 64 Předchozí cena Nová cena Změna
3800+

$643

$643

0%
3700+ $507 $470 -7%
3500+ $346 $288 -17%
3400+ $288 $238 -17%
3200+ $227 $208 -8%
3000+ $189 $163 -14%

2800+

$173 $144 -17%

Na českém trhu se zatím tento vliv neprojevil, takže i některé poklesy jsou spíše mírnějšího rázu.

U nejlevnější skupiny AMD čipů s označením Sempron sice došlo v drtivé většině ke zlevnění, ale to bylo tak minimální, že se dá spíše tvrdit, že se cena nehnula. Výjimku tvoří snad jen modely 2500+ a 3100+. První z nich totiž za uplynulých 14 dní zlevnil o více než jedno procento, zatímco druhý stihl snížit svou cenu o něco více než 3 procenta.

Graf vývoje cen procesorů Celeron a Sempron

U Athlonů XP nejvíce překvapilo zdražení procesoru s označením 2 000+, jehož cena se vyšplhala o necelých 14 procent výše. Největší slevu v této oblasti jsme zaznamenali u Athlonu XP 3000+. Od první poloviny října ztratil tento model více než dvě procenta ze své původní ceny.

Graf vývoje cen procesorů Athlon XP

Ceny Athlonů 64 se pohybují o 5 – 10 procent výše než stejně označené modely Athlon XP. Čím vyšší je výkon modelů, tím více se však jejich cena přibližuje. Až se naplno projeví výše zmíněné slevy, ceny obou druhů si budou ještě blíže.

Intel

Intel se ve své nejlevnější řadě Celeron musel potýkat se zdražením. To se nejvíce odrazilo na 2,8GHz modelu. Jeho cena znenadání vzrostla o zhruba 15 procent. Zdá se ale, že je to jen korekce vývoje z předchozího období, protože z měsíčního pohledu se cena v podstatě nezměnila.

Graf vývoje cen procesorů Pentium 4

Většina Pentií 4 zůstávala na své ceně a jen v podstatě jen v jednom případě se objevilo mírné zdražení. To zasáhlo jeden z rychlejších modelů, který pracuje na frekvenci 3,2 GHz. Tento procesor je nyní po dvou týdnech o více než jedno procento dražší.

 

 

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH (pokud není uvedeno jinak). Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.

Autoři:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Místo provazu za pár korun můžete mít předražené švihadlo, které kreslí

Chytré švihadlo je především vychytralým způsobem, jak vyrazit peníze ze...

Korejská značka Tangram si uvědomila, že skákání přes švihadlo je zbytečně levnou záležitostí, která navíc zatěžuje...

Dvacet let vyrábí procesory s katastrofálními chybami. Nyní řeší, co s tím

Stánek Intelu na veletrhu CES praskal většinu času ve švech. O chybách Spectre...

Pokus o opravu katastrofálních bezpečnostních chyb Meltdown a Spectre přinesl závažné problémy se stabilitou...

Čínští policisté zkoušejí brýle, díky kterým poznají zločince za jízdy

Největší tepnou Pekingu právě projíždějí vozy s SPZ s lichými číslem na konci.

Brýle s umělou inteligencí rozpoznávaly kriminálníky doposud jen v davu. Nyní je policisté v Číně úspěšně otestovali i...

Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·
Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·

r.v. 2016, naj. 64 656 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz