Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny: Dolar padá, ale ceny pamětí a procesorů ne

aktualizováno 
Poslední vývoj v oblasti cen pamětí a procesorů potěší jen ty potenciální uživatele, kteří se poohlížejí po výkonnějších modelech. Zdá se totiž, že si ostatní produkty vzaly příklad z aktuálního počasí a snaží se také vyvolat chmury.
Relativně příznivý vývoj cen pamětí a procesorů, který byl první polovině tohoto měsíce, nevydržel. I přes další pokles hodnoty amerického dolaru vůči české měně, se ceny zmíněných dvou důležitých součástek každého počítače spíše zvedaly.

Paměti

Když jsme přibližně v polovině tohoto měsíce konstatovali, že se vývoj cen u SDR SDRAM pamětí pohybuje v poslední době poměrně příznivým směrem, patrně jsme to zakřikli. Všechny tři sledované moduly se totiž vydaly směrem vzhůru. Nejvíce se toto zdražení projevilo u 128MB modelu. Jeho cena je nyní o pět procent vyšší než v době posledního pohledu na tuto oblast, který jsme prováděli před 14 dny.

Graf vývoje cen pamětí SDR SDRAM

Méně jednoznačný je vývoj u DDR SDRAM pamětí. Dá se říci, že zhruba polovina modelů zdražovala a druhá polovina zlevňovala. Nedělo se však nic drastického, neboť se vlaní většina změn vešla do rozmezí 1,5 procenta.

Graf vývoje cen pamětí DDR SDRAM

Výjimku na jedné straně 128- a 512MB modul s taktem 266 MHz a na straně druhé DDR paměť s kapacitou 256 MB a frekvencí 400 MHz. Oba 266MHz modely jsou totiž nyní dražší o více než 4 %, zatímco 256MB modul se těšil zlevnění o téměř 2 procenta.

Většina DDR SDRAM pamětí druhé generace se snaží dohnat cenový rozdíl mezi nimi a starší generací, a proto se v této oblasti zlevňovalo. Přesto jsou stále jejich ceny o desítky procent vyšší než u DDR první generace.

Procesory

I v měsíci říjnu vypouštěli výrobci počítačových procesorů nové modely a ty starší zlevňovaly. Většina změn se sice týkala čipů pro mobilní přístroje nebo servery, ale objevilo se pár oficiálních zlevnění i v desktopové oblasti.

AMD

Tyto novinky představila společnost AMD. Jedná se modely Athlon 64 4000+ a Athlon 64 FX-55. Athlon 64 FX-55 pracuje na taktovací frekvenci 2,6 GHz a obsahuje 1 MB L2 cache. AMD jej nabízí za cenu 827 dolarů. Athlon 64 4000+ pracuje na stejné frekvenci jako méně výkonný Athlon 64 3800+, takt je tedy 2,4 GHz, ale nabízí dvojnásobnou velikost vyrovnávací paměti. Zájemci za něj zaplatí 729 dolarů.

 

Athlon 64 Předchozí cena Nová cena Změna
3800+

$643

$643

0%
3700+ $507 $470 -7%
3500+ $346 $288 -17%
3400+ $288 $238 -17%
3200+ $227 $208 -8%
3000+ $189 $163 -14%

2800+

$173 $144 -17%

Na českém trhu se zatím tento vliv neprojevil, takže i některé poklesy jsou spíše mírnějšího rázu.

U nejlevnější skupiny AMD čipů s označením Sempron sice došlo v drtivé většině ke zlevnění, ale to bylo tak minimální, že se dá spíše tvrdit, že se cena nehnula. Výjimku tvoří snad jen modely 2500+ a 3100+. První z nich totiž za uplynulých 14 dní zlevnil o více než jedno procento, zatímco druhý stihl snížit svou cenu o něco více než 3 procenta.

Graf vývoje cen procesorů Celeron a Sempron

U Athlonů XP nejvíce překvapilo zdražení procesoru s označením 2 000+, jehož cena se vyšplhala o necelých 14 procent výše. Největší slevu v této oblasti jsme zaznamenali u Athlonu XP 3000+. Od první poloviny října ztratil tento model více než dvě procenta ze své původní ceny.

Graf vývoje cen procesorů Athlon XP

Ceny Athlonů 64 se pohybují o 5 – 10 procent výše než stejně označené modely Athlon XP. Čím vyšší je výkon modelů, tím více se však jejich cena přibližuje. Až se naplno projeví výše zmíněné slevy, ceny obou druhů si budou ještě blíže.

Intel

Intel se ve své nejlevnější řadě Celeron musel potýkat se zdražením. To se nejvíce odrazilo na 2,8GHz modelu. Jeho cena znenadání vzrostla o zhruba 15 procent. Zdá se ale, že je to jen korekce vývoje z předchozího období, protože z měsíčního pohledu se cena v podstatě nezměnila.

Graf vývoje cen procesorů Pentium 4

Většina Pentií 4 zůstávala na své ceně a jen v podstatě jen v jednom případě se objevilo mírné zdražení. To zasáhlo jeden z rychlejších modelů, který pracuje na frekvenci 3,2 GHz. Tento procesor je nyní po dvou týdnech o více než jedno procento dražší.

 

 

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH (pokud není uvedeno jinak). Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.

Autoři:


Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Kvůli ukradeným certifikátům D-Linku vám může zlobit přístup ke kamerám

Kamery D-Link.

Hackerské skupině BlackTech se podařilo zcizit certifikáty D-Linku a opatřit jimi dva viry, které pak měly snadnou...

Logitech kupuje slavného výrobce mikrofonů Blue. Značku zachová

Výrobce mikrofonů Blue se stane součástí společnosti Logitech.

Mikrofony Blue jsou velmi oblíbené zejména mezi youtubery a tvůrci obsahu pro sociální sítě. Celou firmu včetně...

Nové MacBooky Pro s procesorem Core i9 se podle prvních testů přehřívají

Nové MacBooky Pro

Procesory Core i9 v nejvýkonnějších a nejdražších konfiguracích nových notebooků MacBook Pro společnosti Apple zatím...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz