Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny: HDD 80GB za 2000 Kč, mohu to tak nechat?

aktualizováno 
Na trhu paměťových flash zařízení a pevných disků to vře. Modely s vyššími kapacitami razantně zlevňují a ty s menšími musejí také, aby jim udělaly místo. Velký útok navíc provedly karty Secure Digital.
Příští týden začíná léto, ale ceny pevných disků a paměťových flash karet jsou rozžhavené již nyní od toho, jak rychle zlevňují. To je příjemné zjištění, i když u pevných disků se nedá očekávat, že by tento trend dlouho vydržel.

Jiná je situace u flash karet, do jejichž produkce se tlačí stále více výrobců a tím působí na snižování ceny těchto paměťových zařízení.

Pevné disky

Mezi zajímavosti měsíce, který uplynul od našeho posledního pohledu na tuto oblast, rozhodně patří první nabídky 400GB pevných disků v provedení SATA. Na svědomí je má společnost Hitachi, ale jejich cena je v poměru k méněkapacitním modelům značně vysoká.

Další zajímavostí, která se sice zase až tak netýká HDD pro osobní počítače, je stále se rozšiřující okruh výrobců miniaturních pevných disků. V poslední době to byl například Seagate, který uvedl 5GB miniaturu s rozhraním pro slot Compact Flash typu II.

Vraťme se ale ke standardním 3,5palcovým pevným diskům pro PC. V oblasti 80GB modelů se objevil nový šampión v podobě modelu z dílen firmy Maxtor. Je to první disk, který prorazil hranici 1 800 Kč (cca 2 150 s DPH) a navíc již atakuje sedmáctisetkorunovou metu. Takže  pokud se cena ještě o několik korun sníží. Bude to poprvé, kdy 80GB disk podnikne cestu pod psychologickou mez 2000 korun i s DPH.

Graf vývoje cen 80GB pevných disků

V sekci pevných disků s kapacitou 120 GB se Maxtorům také povedl úspěšný tah, když se v důsledku zhruba 9% slevy posunuly na místo nejlevnějšího HDD s tímto úložným prostorem. Kdysi vedoucí Hitachi je i přes šestiprocentní slevy nejdražším diskem tohoto druhu a na Maxtor ztrácí zhruba 10 procent. A když si uvědomíme, že rozdíl cen disků Maxtor s kapacitou 80 a 120 GB je zhruba 13 %, je tato ztráta ještě hrozivější.

Graf vývoje cen 120GB pevných disků

Maxtor má na svědomí ještě jeden primát, který se týká největší slevy u pevného disku v průběhu uplynulého měsíce. O celých dvanáct procent se totiž podařilo snížit cenu u 200GB HDD, ta se nyní pohybuje na úrovni 3 270 Kč (3 850 Kč s DPH). Žádný jiný námi sledovaný pevný disk tak velké slevy v uplynulém období nedosáhl.

Paměťové flash karty

Velice příznivý vývoj v oblasti flash karet by měl ještě notnou chvíli vydržet. Probíhá totiž cenová válka nejen mezi jednotlivými výrobci, ale také mezi jednotlivými formáty. Jinak si snad ani nelze vysvětlit výrazný propad cen u karet typu Secure Digital (SD).

Ostatně se blíží příchod nových redukovaných formátů, které mají oslovit především výrobce mobilních telefonů a dalších přenosných produktů, kde na velikosti záleží. Za všechny můžeme jmenovat T-Flas, které se již objevují v mobilních telefonech Motorola.

Paměťové karty Compat Flash (CF), které patří k nejstarším a nejlevnějším na trhu, se nyní budou muset připravit na odražení útoku z z oblasti karet SD. Zatím se jim to daří a tak jsou například v 64MB oblasti druhé nejlevnější a u 128- a 256MB fleší dokonce vedou.

Příjemnou slevu jsme zaznamenali u 512MB CF karty, jejíž cena za jeden měsíc poklesla až o 15 %pod hranici 2 400 korun ( cca 2850 Kč s DPH).

Graf vývoje cen 64MB flash pamětí

Starší sestra SD karet nese označení MultimediCard (MMC) a dlouhou dobu byla levnější než její příbuzná. K udržení této pozice jí však nepomohl ani 10% pokles u 256MB modelu a ani 5% sleva MMC karty s kapacitou 128 MB. To může, i přes oblibu tohoto formátu u výrobců mobilních telefonů, znamenat smrtelnou ránu.

Současným vývojem se příliš nevzrušují karty typu Memory Stick (MS), které například u 256MB modelu již více jak měsíc nezměnily cenu. Naštěstí to ale neplatí pro všechny kapacity a tak se činí alespoň ty MS karty, jenž jsou schopné pojmout 512 a více MB dat. U nich došlo k průměrnému snížení ceny přesahující 10 %.

Graf vývoje cen 128MB flash pamětí

Nejstarší karty na trhu, které jej ale již pomalu opouštějí, nesou název Smart Media (SM). Kdysi patřily k nejlevnějším, ale tuto pozici si udržely pouze v 64MB oblasti. Na 128MB poli se jejich cena řadí až na třetí místo za CF a SD karty.

Již zmiňovaná SD paměťová flash zařízení se ženou úprkem na čelní pozice. U 64- a 256MB SD karet se sleva pohybovala na úrovni 10 %, 128MB model zlevnil o 13,5 % a 512MB flash o neuvěřitelných 31 %. Pokud to těmto kartičkám ještě chvíli vydrží, porazí i CF.

Graf vývoje cen 256MB flash pamětí

Nejmladší paměťové flash karty s označením xD Picture Card se příliš nesnažily zbavit pověsti nejdražšího formátu fleší na trhu, a tak v důsledku poklesu cen u konkurence narostla mezi nimi cenová propast o pěkných pár procent. Nejvíce se v této oblasti snažil model s kapacitou 128 MB, který je po měsíci levnější o téměř 4,5 %.

 

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH (pokud není uvedeno jinak). Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Hranice vesmíru by měla podle vědců být níže. Ale oni o tom nerozhodují

Ilustrace evropské sondy GOCE na oběžné dráze kolem Země. Šlo o specializovaný...

Hranici vesmíru by bylo lepší posunout o dvacet kilometrů níže, navrhuje americký astrofyzik. Jeho argumenty možná...

Další z rubriky

Xbox One S a X se naučí HDR formát DolbyVision. Ne všude bude fungovat

Streamovací VOD služba Netflix nabízí tituly i ve 4K HDR kvalitě.

Herní konzole Microsoft Xbox One S a X dostanou s updatem systému schopnost přehrávat pokročilý HDR formát Dolby...

Logitech kupuje slavného výrobce mikrofonů Blue. Značku zachová

Výrobce mikrofonů Blue se stane součástí společnosti Logitech.

Mikrofony Blue jsou velmi oblíbené zejména mezi youtubery a tvůrci obsahu pro sociální sítě. Celou firmu včetně...

Evropská komise pokutovala Asus, Philips a další za šikanu obchodníků

Jakmile velkoprodejce elektrospotřebičů HP Tronic vyprodá skladové zásoby,...

Antimonopolní orgán Evropské unie udělil vysokou pokutu výrobcům spotřební elektroniky a výpočetní techniky za to, že...

Najdete na iDNES.cz