Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


CENY: Kolik jste ušetřili na pevném disku, grafické kartě nebo flash paměti?

  5:00aktualizováno  5:00
Kolik se dá ušetřit na komponentech jako jsou grafické karty, pevné disky nebo flash paměti, pokud si člověk počká měsíc a půl? Dnešní přehled přesně na tuto otázku odpoví. Porovnejte s námi současné ceny s cenami v předchozích týdnech.
Šest týdnů může být dlouhá, ale i krátká doba – záleží na úhlu pohledu. O tom, že v IT průmyslu z pohledu cen se jedná spíše o první variantu, se budete moci přesvědčit v následujícím přehledu cen paměťových flash karet, pevných disků a grafických karet.

Grafické karty

I přes příchod výkonnějších novinek v podobě karet s čipem GeForce 4, se pokles cen překvapivě zapsal výrazněji jen u menší části grafických akcelerátorů. Je to dáno asi i tím, že v Čechách není zase až tolik lidí, ochotných si za relativně velký peníz kupovat horkou novinku, když si mohou nějaký ten pátek počkat, až se sníží ceny. Dalším faktorem je výkon starších karet, který je pro většinu uživatelů momentálně dostačující, a tak je jejich poptávka směřována na karty s čipy starými i několik let. Proto i my jsme se v přehledu zaměřili spíše na starší produkty.

ATI

Graf vývoje ceny grafických karet ATIGrafické karty s dílen ATI jsou vyhledávány pro poměrně zajímavé vlastnosti v 2D zobrazení. Také výkon v trojdimenzionálním zobrazování nepatří k nejhorším. Za měsíc a půl, které uplynuly od minulého přehledu nejvíce zlevnily Radeony 8500 LE s DDR paměťmi, televizním a digitálním výstupem. Pokles byl téměř patnáctiprocentní a posunul tento akcelerátor k cenové hladině 6300 korun. O 10 % procent se snížila cena Radeonu 7200 s SDRAM pamětí a TV výstupem. Nyní by měl být k dostání za ceny kolem 2650 korun. Naopak zdražení postihlo nejvýkonnější Radeon 8500 s 64MB DDR SDRAM paměťovými čipy s TV a DVI výstupem. Zvýšení ceny činí 5% a zdražuje akcelerátor na ceny kolem 9100 korun.

GeForce 2

Graf vývoje ceny grafických karet GeForce 2Již delší dobu jsou karty se základem v tomto čipu nejvyhledávanější na trhu. Až na výjimečné aplikace mají stále dostatečný 3D výkon. Prakticky všechny karty s čipem od nVidie v poslední době zlevňovaly. Nejvíce pak GeForce 2 MX 400 s 32 MB paměti a TV výstupem - a to o celých 18 % na ceny kolem 1900 korun. Výrazněji (o 9 %) dále zlevnila také verze MX200 a je nyní v prodeji za cca 1700 Kč.

Pevné disky

Neustálý tlak na zvyšování kapacity a přenosové rychlosti, odsouvá starší disky stále více a více na okraj zájmu. Nové technologie umožňují zvyšování kapacity nad kdysi nepřekonatelné hranice a zároveň dovolují snížit cenu za jeden MB, či nyní spíše GB, úložného prostoru.

IBM

Za 1,5 měsíce stihla většina pevných disků vyráběných v IBM zlevnit o více než 10%. Například Deskstar 60GXP s kapacitou 40 GB je nyní levnější o dvanáct procent s cenou kolem 3150 korun. Menší sleva - 8% - pak postihla stejný model, ale s kapacitou 60 GB. Jeho nová cena se nyní pohybuje těsně pod hranicí 4000 korun. O patnáct procent je nyní levnější DeskStar 120 GXP s kapacitou 80 GB. Jeho současná cena se blíží 5000 korunám.

Seagate

Graf vývoje ceny HDD o kapacite 40 GBU disků Seagate Baracuda čtvrté generace největší slevu zaznamenal 60 GB model. Své současné ceny kolem 4000 korun dosáhl díky třináctiprocentnímu zlevnění. U modelu s kapacitou 40 GB spadla cena o 8% na 3100 korun. O 12% procent levnější oproti předchozímu přehledu je nyní 80 GB disk s cenou mírně nad 5000 korunami.

Maxtor

Výrobce s prakticky největším podílem na trhu snížil o 17 procent cenu 80 GB modelu řady D740X s U-ATA/133, což sráží konečnou hodnotu pod 5000 korun. Další zajímavé slevy se týkají stejné řady, ale modelů s kapacitou 60 a 40 GB. Větší disk zlevnil o 10% a je nyní oceněn přibližně 4000 korunami, zatímco menší je s cenou pohybující se u 3200 korun o 11 % levnější než před měsícem a půl. Disk s kapacitou 20 GB lze nyní sehnat za ceny mírně pod 2800 korunami, což znamená 8% slevu.

Flash karty

Mezi nejlevnější paměťové flash karty bezpochyby patří Smart Media(SM) a Compact Flash(CF). Je zajímavé, že při kapacitách do 64 MB jsou levnější karty SM, zatímco u 128 MB modulu je levnější naopak CF.

Smart Media

Graf vývoje ceny SM a CF karetZajímavý byl v průběhu uplynulého měsíce a půl vývoj ceny 32 MB modulu. Zatímco 14 dnů po našem minulém přehledu jeho cena narostla o více než 10%, nyní je o 15 % levnější než před 6 týdny, a tedy o 24% levnější než před měsícem. Koupit jej lze již za ceny kolem 575 Kč. 64 MB modul svou cenu plynule snižoval a tak jeho současné ocnenění kolem 1000 korun zanmená 6% slevu. Jedenáctiprocentní pokles nestačil 128MB modulu Smart Media, aby se dostal pod cenu CF karty se stejnou kapacitou. Současná cena je mírně pod hranicí 2000 korun.

Compact Flash

Největší pokles jsme objevili u 32 MB modulu. Činil bezmála 15% a dostal cenu karty na hranici 700 korun. 64 MB CF karta je levnější o 7,5% a pomalu se blíží ceně 1100 korun. Pouhých 9% slevy stačilo 128 MB Compact Flash kartě, aby zůstala levnější než SM se stejnou kapacitou. Současná cena za 128 MB Compact Flash je kolem 1900 korun.

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH. Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.
Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Google chce koupit výrobce unikátních fotoaparátů Lytro. Nebude to drahé

Lytro

Společnost Google má údajně zájem o společnost Lytro. Ta se proslavila výrobou fotoaparátů, které umí vytvořit snímek s...

Apple tajně vyrábí vlastní obrazovky microLED

iPhone X je nejdražším smartphonem současnosti

Technologický gigant v neuveřejněném testovacím projektu vyrábí obrazovky microLED. Tenčí a jasnější nástupci současné...

Konec utrpení audiofilů. Miniaturní Google Home se už umí spárovat

Nový chytrý reproduktor Home Mini

Google Home Mini, nejmenší a nejlevnější chytrý asistent do domácnosti, disponuje pouze velmi základním reproduktorem....

Najdete na iDNES.cz