Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


CENY: Kolik jste ušetřili na pevném disku, grafické kartě nebo flash paměti?

  5:00aktualizováno  5:00
Kolik se dá ušetřit na komponentech jako jsou grafické karty, pevné disky nebo flash paměti, pokud si člověk počká měsíc a půl? Dnešní přehled přesně na tuto otázku odpoví. Porovnejte s námi současné ceny s cenami v předchozích týdnech.
Šest týdnů může být dlouhá, ale i krátká doba – záleží na úhlu pohledu. O tom, že v IT průmyslu z pohledu cen se jedná spíše o první variantu, se budete moci přesvědčit v následujícím přehledu cen paměťových flash karet, pevných disků a grafických karet.

Grafické karty

I přes příchod výkonnějších novinek v podobě karet s čipem GeForce 4, se pokles cen překvapivě zapsal výrazněji jen u menší části grafických akcelerátorů. Je to dáno asi i tím, že v Čechách není zase až tolik lidí, ochotných si za relativně velký peníz kupovat horkou novinku, když si mohou nějaký ten pátek počkat, až se sníží ceny. Dalším faktorem je výkon starších karet, který je pro většinu uživatelů momentálně dostačující, a tak je jejich poptávka směřována na karty s čipy starými i několik let. Proto i my jsme se v přehledu zaměřili spíše na starší produkty.

ATI

Graf vývoje ceny grafických karet ATIGrafické karty s dílen ATI jsou vyhledávány pro poměrně zajímavé vlastnosti v 2D zobrazení. Také výkon v trojdimenzionálním zobrazování nepatří k nejhorším. Za měsíc a půl, které uplynuly od minulého přehledu nejvíce zlevnily Radeony 8500 LE s DDR paměťmi, televizním a digitálním výstupem. Pokles byl téměř patnáctiprocentní a posunul tento akcelerátor k cenové hladině 6300 korun. O 10 % procent se snížila cena Radeonu 7200 s SDRAM pamětí a TV výstupem. Nyní by měl být k dostání za ceny kolem 2650 korun. Naopak zdražení postihlo nejvýkonnější Radeon 8500 s 64MB DDR SDRAM paměťovými čipy s TV a DVI výstupem. Zvýšení ceny činí 5% a zdražuje akcelerátor na ceny kolem 9100 korun.

GeForce 2

Graf vývoje ceny grafických karet GeForce 2Již delší dobu jsou karty se základem v tomto čipu nejvyhledávanější na trhu. Až na výjimečné aplikace mají stále dostatečný 3D výkon. Prakticky všechny karty s čipem od nVidie v poslední době zlevňovaly. Nejvíce pak GeForce 2 MX 400 s 32 MB paměti a TV výstupem - a to o celých 18 % na ceny kolem 1900 korun. Výrazněji (o 9 %) dále zlevnila také verze MX200 a je nyní v prodeji za cca 1700 Kč.

Pevné disky

Neustálý tlak na zvyšování kapacity a přenosové rychlosti, odsouvá starší disky stále více a více na okraj zájmu. Nové technologie umožňují zvyšování kapacity nad kdysi nepřekonatelné hranice a zároveň dovolují snížit cenu za jeden MB, či nyní spíše GB, úložného prostoru.

IBM

Za 1,5 měsíce stihla většina pevných disků vyráběných v IBM zlevnit o více než 10%. Například Deskstar 60GXP s kapacitou 40 GB je nyní levnější o dvanáct procent s cenou kolem 3150 korun. Menší sleva - 8% - pak postihla stejný model, ale s kapacitou 60 GB. Jeho nová cena se nyní pohybuje těsně pod hranicí 4000 korun. O patnáct procent je nyní levnější DeskStar 120 GXP s kapacitou 80 GB. Jeho současná cena se blíží 5000 korunám.

Seagate

Graf vývoje ceny HDD o kapacite 40 GBU disků Seagate Baracuda čtvrté generace největší slevu zaznamenal 60 GB model. Své současné ceny kolem 4000 korun dosáhl díky třináctiprocentnímu zlevnění. U modelu s kapacitou 40 GB spadla cena o 8% na 3100 korun. O 12% procent levnější oproti předchozímu přehledu je nyní 80 GB disk s cenou mírně nad 5000 korunami.

Maxtor

Výrobce s prakticky největším podílem na trhu snížil o 17 procent cenu 80 GB modelu řady D740X s U-ATA/133, což sráží konečnou hodnotu pod 5000 korun. Další zajímavé slevy se týkají stejné řady, ale modelů s kapacitou 60 a 40 GB. Větší disk zlevnil o 10% a je nyní oceněn přibližně 4000 korunami, zatímco menší je s cenou pohybující se u 3200 korun o 11 % levnější než před měsícem a půl. Disk s kapacitou 20 GB lze nyní sehnat za ceny mírně pod 2800 korunami, což znamená 8% slevu.

Flash karty

Mezi nejlevnější paměťové flash karty bezpochyby patří Smart Media(SM) a Compact Flash(CF). Je zajímavé, že při kapacitách do 64 MB jsou levnější karty SM, zatímco u 128 MB modulu je levnější naopak CF.

Smart Media

Graf vývoje ceny SM a CF karetZajímavý byl v průběhu uplynulého měsíce a půl vývoj ceny 32 MB modulu. Zatímco 14 dnů po našem minulém přehledu jeho cena narostla o více než 10%, nyní je o 15 % levnější než před 6 týdny, a tedy o 24% levnější než před měsícem. Koupit jej lze již za ceny kolem 575 Kč. 64 MB modul svou cenu plynule snižoval a tak jeho současné ocnenění kolem 1000 korun zanmená 6% slevu. Jedenáctiprocentní pokles nestačil 128MB modulu Smart Media, aby se dostal pod cenu CF karty se stejnou kapacitou. Současná cena je mírně pod hranicí 2000 korun.

Compact Flash

Největší pokles jsme objevili u 32 MB modulu. Činil bezmála 15% a dostal cenu karty na hranici 700 korun. 64 MB CF karta je levnější o 7,5% a pomalu se blíží ceně 1100 korun. Pouhých 9% slevy stačilo 128 MB Compact Flash kartě, aby zůstala levnější než SM se stejnou kapacitou. Současná cena za 128 MB Compact Flash je kolem 1900 korun.

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH. Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...Lákavá návnada. Jak se ruská agentka přibližovala k Trumpovi

Marija Butinová (19. 7. 2018)

Vyšetřování vlivu Moskvy na poslední americké volby se dostalo k zajímavému odhalení. Ruská agentka se podle něj...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Další z rubriky

Nvidia chystá „velkolepé překvapení“, konečně oznámí nové grafické karty

Nvidia GeForce 1080 GTX Ti

Na herním veletrhu Gamescom, který se uskuteční za tři týdny v německém Kolíně nad Rýnem, plánuje společnost Nvidia...

Apple zřejmě chystá vlastní biometrický čip, měl by zachraňovat životy

Wafer 14nm PLUS

Společnost Apple se stále více soustředí na vývoj vlastních čipů, díky kterým může mít svůj hardware i software lépe...

Casio představilo hodinky, které vás budou po horách navigovat tři dny

Nové odolné chytré hodinky Casio WSD-F30.

Sportovní chytré hodinky Casio s armádní specifikací odolnosti přicházejí na trh s vylepšeným operačním systémem Wear...

Najdete na iDNES.cz