Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny: Na pamětech a procesorech nyní ušetříte

aktualizováno 
Po poněkud nepříjemném cenovém vývoji pamětí a počítačových čipů v měsíci říjnu se nyní karta obrátila. Většina sledovaných produktů v této skupině zlevňuje, což znamená další úsporu pro naše peněženky.
Příznivá zpráva, že ceny pamětí a procesorů klesají má několik příčin. Tou první je příchod nových produktů, které zákonitě srazily cenu těch starších. Na cenách se s největší pravděpodobností konečně odrazil i historicky nejslabší dolar vůči české koruně.

Paměti

Největší nabídka paměťových modulů je v oblasti DDR SDRAM pamětí s taktem 400 MHz. To je také důvod toho, že jsou tyto moduly nejlevnější a válcují tak i pomalejší 333-a 266MHz modely. Nově se v nabídkách některých prodejců začínají objevovat 600MHz DDR SDRAM paměti. U DDR druhé generace jsou však již několik týdnů k dispozici 675 MHz modely.

Graf vývoje cen pamětí SDR SDRAM

V oblasti SDR SDRAM pamětí se jak u 128MB paměti, tak i u 256- a 512MB výrobků zlevňovalo o přibližně 2,5 procenta. V postatě se tak korigoval nárůst ceny z konce minulého měsíce, takže aktuálně lze tyto paměti pořídit za přibližně stejnou cenu, jako na začátku října.

Graf vývoje cen pamětí DDR SDRAM

DDR SDRAM paměti také jako jeden muž snižovaly cenu. Největšího poklesu ceny se přitom podařilo dosáhnout 128MB modelu s taktem 266 MHz. Jeho aktuální cena se tak pohybuje o téměř 6 % níže než na konci října. O 4,5 procenta jsou zase levnější paměti s kapacitou 512 a 1024 MB s taktem 333, respektive 400 MHz. Z měsíčního pohledu si nejvíce polepšil 256MB modul s taktem 400MHz, který od začátku října shodil přibližně 5 procent.

Procesory

Zlevňování se naštěstí nevyhnulo ani procesorům. Navíc se někteří uživatelé mohou těšit z novinek, které nabízejí další zvyšování výkonu.

AMD

Procesory řady Sempron se měly čile k světu, když drtivá většina sledovaných modelů zlevňovala. Slevy však ve většině případů nepřesáhly ani 2% hranici. Jedinou výjimkou je Sempron 2500+, který je nyní levnější o téměř 3 procenta.

Graf vývoje cen procesorů Celeron a Sempron

Mnohem méně jednoznačný však byl vývoj u výkonnějších Athlonů XP. Největší sleva dosáhla hodnoty 2,5 procenta, ale na druhou stranu se i zdražovalo. Zdražení přitom dosáhlo téměř tří procent. Popisovanou slevu jsme zaznamenali u modelu s označením 2000+, zatímco zdražení zasáhlo čip 2600+.

Graf vývoje cen procesorů Athlon XP

Lépe se však vyvíjely ceny u 64bitových Athlonů XP. Jejich cena se již výrazně přibližuje starším 32bitovým kolegům a v některých případech je již i dostihla.

Intel

Intel nyní začíná rozjíždí výraznou podporu nové 775pinové procesorové patici i v oblasti levnějších procesorů Celeron. Cena těchto modelů je však mírně vyšší než u starších příbuzných.

Právě starší Celerony v poslední době poměrně příjemně zlevnily. Nejvíce pak 2,8GHz model, který nyní pořídíte o zhruba 6 % levněji než před dvěma týdny. Je to však stále cena o více než 8 % vyšší, než za jakou byl tento model v prodeji před měsícem.

Graf vývoje cen procesorů Pentium 4

I v případě Pentií 4 se především zlevňovalo. Nejvyšší slevy, která se blížila přibližně třem procentům, se podařilo dosáhnout hned třem modelům. Jsou to čipy s taktem 2400, 3060 a 3200 MHz.

 

 

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH (pokud není uvedeno jinak). Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.

Autoři:


Témata: Celeron, Intel

Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Apple opravuje klávesnice u MacBooků, nebo vrátí peníze

MacBook Pro s Retina displejem

Některé klávesnice notebooků MacBook a MacBook Pro dělaly věci, které neměly. Firma je nyní svolává k opravě.

Nvidia chystá „velkolepé překvapení“, konečně oznámí nové grafické karty

Nvidia GeForce 1080 GTX Ti

Na herním veletrhu Gamescom, který se uskuteční za tři týdny v německém Kolíně nad Rýnem, plánuje společnost Nvidia...

Nový iPad bude mít menší rámeček a možná přijde o sluchátkový výstup

Umělcova představa bezrámečkového iPadu

Společnost Apple hodlá podle nejnovějších spekulací přiblížit design tabletů iPad novém iPhonu.

Najdete na iDNES.cz