Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny: Na pamětech a procesorech nyní ušetříte

aktualizováno 
Po poněkud nepříjemném cenovém vývoji pamětí a počítačových čipů v měsíci říjnu se nyní karta obrátila. Většina sledovaných produktů v této skupině zlevňuje, což znamená další úsporu pro naše peněženky.
Příznivá zpráva, že ceny pamětí a procesorů klesají má několik příčin. Tou první je příchod nových produktů, které zákonitě srazily cenu těch starších. Na cenách se s největší pravděpodobností konečně odrazil i historicky nejslabší dolar vůči české koruně.

Paměti

Největší nabídka paměťových modulů je v oblasti DDR SDRAM pamětí s taktem 400 MHz. To je také důvod toho, že jsou tyto moduly nejlevnější a válcují tak i pomalejší 333-a 266MHz modely. Nově se v nabídkách některých prodejců začínají objevovat 600MHz DDR SDRAM paměti. U DDR druhé generace jsou však již několik týdnů k dispozici 675 MHz modely.

Graf vývoje cen pamětí SDR SDRAM

V oblasti SDR SDRAM pamětí se jak u 128MB paměti, tak i u 256- a 512MB výrobků zlevňovalo o přibližně 2,5 procenta. V postatě se tak korigoval nárůst ceny z konce minulého měsíce, takže aktuálně lze tyto paměti pořídit za přibližně stejnou cenu, jako na začátku října.

Graf vývoje cen pamětí DDR SDRAM

DDR SDRAM paměti také jako jeden muž snižovaly cenu. Největšího poklesu ceny se přitom podařilo dosáhnout 128MB modelu s taktem 266 MHz. Jeho aktuální cena se tak pohybuje o téměř 6 % níže než na konci října. O 4,5 procenta jsou zase levnější paměti s kapacitou 512 a 1024 MB s taktem 333, respektive 400 MHz. Z měsíčního pohledu si nejvíce polepšil 256MB modul s taktem 400MHz, který od začátku října shodil přibližně 5 procent.

Procesory

Zlevňování se naštěstí nevyhnulo ani procesorům. Navíc se někteří uživatelé mohou těšit z novinek, které nabízejí další zvyšování výkonu.

AMD

Procesory řady Sempron se měly čile k světu, když drtivá většina sledovaných modelů zlevňovala. Slevy však ve většině případů nepřesáhly ani 2% hranici. Jedinou výjimkou je Sempron 2500+, který je nyní levnější o téměř 3 procenta.

Graf vývoje cen procesorů Celeron a Sempron

Mnohem méně jednoznačný však byl vývoj u výkonnějších Athlonů XP. Největší sleva dosáhla hodnoty 2,5 procenta, ale na druhou stranu se i zdražovalo. Zdražení přitom dosáhlo téměř tří procent. Popisovanou slevu jsme zaznamenali u modelu s označením 2000+, zatímco zdražení zasáhlo čip 2600+.

Graf vývoje cen procesorů Athlon XP

Lépe se však vyvíjely ceny u 64bitových Athlonů XP. Jejich cena se již výrazně přibližuje starším 32bitovým kolegům a v některých případech je již i dostihla.

Intel

Intel nyní začíná rozjíždí výraznou podporu nové 775pinové procesorové patici i v oblasti levnějších procesorů Celeron. Cena těchto modelů je však mírně vyšší než u starších příbuzných.

Právě starší Celerony v poslední době poměrně příjemně zlevnily. Nejvíce pak 2,8GHz model, který nyní pořídíte o zhruba 6 % levněji než před dvěma týdny. Je to však stále cena o více než 8 % vyšší, než za jakou byl tento model v prodeji před měsícem.

Graf vývoje cen procesorů Pentium 4

I v případě Pentií 4 se především zlevňovalo. Nejvyšší slevy, která se blížila přibližně třem procentům, se podařilo dosáhnout hned třem modelům. Jsou to čipy s taktem 2400, 3060 a 3200 MHz.

 

 

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH (pokud není uvedeno jinak). Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.

Autoři:


Témata: Celeron, Intel

Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Další z rubriky

Novinky od Nestu: teplotní senzor i chytrý zvonek

Videozvonek od Nestu.

Firma Nest, specializující se na chytrou domácnost, představila trojici nových produktů. V rámci bezpečnosti zveřejnila...

Válka gigantů pokračuje. Amazon přestane prodávat produkty Nest od Googlu

O podlahové topení se stará intuitivní termostat Nest.

Americký obchod Amazon vyřadí z nabídky produkty společnosti Nest. Ta spadá do koncernu Alphabet a nabízí výrobky...

Nahrajeme váš mozek na cloud, plánuje startup. Ale zabije vás tím

Mozek, ilustrace

Johnny Depp by měl zbystřit. Zahrál si totiž roli ve filmu Transcendence, ve kterém si po smrti nahraje mysl do...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz