Ceny: Po roce dochází znovu k neuvěřitelnému nárůstu cen pamětí – až o čtvrtinu

aktualizováno 
Zdá se, že si výrobci pamětí oblíbili přelom října a listopadu jako čas pro výrazné zdražování nejžádanějších paměťových modulů. Minulý rok to byly SDRAM paměti, nyní DDR SDRAM. Pozadu nezůstaly ani procesory, především z dílem AMD.
Paměti

V minulém přehledu jsme se v titulku řečnicky ptali, zda se bude opakovat skokový nárůst cen pamětí z minulého roku. Ale ani v nejčernějších představách jsme nečekali, že se téměř do roka a do dne zopakuje situace z přelomu loňského října. Bohužel se tak stalo, a to i přesto, že předchozí vývoj tomu nenasvědčoval. Zatímco minulý rok totiž do osudného data pokračoval cenový pokles pamětí, nyní již několik týdnů jejich cena roste. Z toho také vyplývá, že z dlouhodobějšího hlediska je celkový nárůst ještě tragičtější. Asi vás nebude mnoho, koho utěší alespoň částečné zlevnění RDRAM pamětí.

U pamětí SDRAM se většího nárůstu za posledních 14 dní dočkaly moduly s kapacitou 256 a 512 MB. Menší paměti zdražily v průměru o 3 %, ale 512 MB je nyní o 10 % dražší a 256 MB dokonce přesáhlo 13% hranici. Proto se při koupi 256MB modulu budete muset vybavit více než 900 korunami a při požadavku na dvojnásobnou kapacitu budete muset na pult složit přibližně 1750 korun.

Graf vývoje ceny pamětí SDRAM 

Hotovou spoušť napáchal růst cen v případě DDR SDRAM pamětí. Pouze dva z námi sledovaných modelů zdražily za 14 dní o méně než 10 %. O více než dvacet procent dražší je ale celá čtveřice modulů. O 25 % dráže nyní pořídíte 128MB DDR SDRAM s taktem 266 MHz. To znamená cenu blížící se 1400 korunám. Naposledy byla tato paměť takto drahá v 16. týdnu tohoto roku.

O 23 % procent jsou nyní dražší stejně taktované moduly s kapacitou 256 MB a 512 MB. Paměť s menší kapacitou pořídíte za necelých 2700 korun, za dvojnásobnou kapacitu zaplatíte cca 5300 Kč.

Graf vývoje ceny pamětí DDR SDRAM

Největšího cenového skoku se ale dočkala paměť DDR SDRAM o velikosti 256 MB a s rychlostí 333 MHz. Téměř 30 % ceny navíc znamená zdražení na necelé 3000 Kč. Pokud se na všechny čtyři zmíněné paměti podíváte z pohledu celého měsíce, zjistíte, že jejich cena za tuto dobu stoupla shodně o cca 35 %.

Graf vývoje ceny pamětí RIMM 

Jediné RDRAM paměti pokračovaly v nastoleném kurzu ze začátku září a pomalu snižovaly svou cenu. V obou námi sledovaných případech zlevnění nepřesáhlo dvě procenta, ale i tak je to rozhodně příjemnější než nárůst cen u předchozích druhů.

Procesory

Společnosti AMD a Intel se v následujícím čtvrtletí pokusí pohřbít některé své starší modely, a tak se již příští rok nesetkáme s Celerony se starým tualatinovým jádrem (určené pro Socket 378) a ani s kompletní řadou Duronů, které na výrobních linkách nahradí nový 64bitový procesor.

AMD

Zatím se Duronům z cenového hlediska poměrně daří. Žádné větší zdražování narušují pouze dva modely. Jeden s frekvencí 900 MHz a druhý, jehož rychlost je 1300 MHz. Zatímco pomalejší zdražil o více než 12 % za čtrnáct dní, 1300MHz procesor je za tuto dobu dražší o téměř 3 %. Nejlevnější Duron je tedy k dostání za více než 1000 korun a nejdražší se začíná blížit 1500 korunám.

Graf vývoje ceny procesorů Duron a Celeron 

Procesory Athlon XP ani v jednom případě nezavelely k ústupu, a tak se u nich setkáváme pouze s růstem cen. Největšího zdražení v poměru k situaci před čtrnácti dny dosáhly modely označované jako 1700+ a 2400+, oba o 11 %. Tyto dva procesory dokonce zaznamenaly největší zdražení i v rámci měsíce. Současná cena méně výkonného procesoru se pohybuje na hranici 2600 korun. Rychlejší procesor je po zdražení v prodeji za ceny kolem 8000 Kč.

Graf vývoje ceny procesorů Athlon XP 

Intel

Procesory řady Celeron se ze svých cen z před čtrnácti dny v podstatě neuhnuly. To „v podstatě“ má naznačit, že k určitým posunům došlo, ale většinou do jednoho procenta. Jen 1GHz, 1,2GHz a 1,4GHz procesory toto pravidlo porušily. První dva zmíněné za dva týdny zdražily o necelá 2 %, poslední pak o 3 %. Nejlevnější Celeron našeho přehledu tak seženete za cca 1900 Kč. Procesor o 200 MHz rychlejší v cenících naleznete nejspíše s cenou pohybující se kolem 2250 Kč. A pokud budete chtít kupovat 1400MHz čip, připravte si přibližně 2850 korun.

Graf vývoje ceny procesorů Pentium 4 

Podobná situace jako u Celeronů je i v případě výkonnějších Pentií 4. V tomto případě z jednoprocentního pohybu cen vybočují pouze dva modely. Pentium 4 s takty 1,8 Ghz a 2 GHz. Pomalejší zdražil o 2% a rychlejší je po dvou týdnech s cenou výše o 3%. Cena prvního se pohybuje kolem 5600 korun, při pořízení 2000MHz čipu pak zaplatíte cca 6350 Kč.

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH. Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.Nejčtenější

Skrytý mechanismus zničil obraz za 30 milionů. Záhadný Banksy ukázal zuby

Banksy do svého obrazu zabudoval skartovačku.

Banksy, jeden z nejznámějších a zároveň nejzáhadnějších umělců, znovu šokoval umělecký svět. Ani ne tak úspěchem v...

Afrika do Evropy narazí, shodují se vědci. Budoucnost však zůstává záhadou

Předpověď budoucího pohybu kontinentů Christophera Scoteseho.

Zatímco rekonstrukce minulosti pohybu kontinentů je skutečná věda, jejich predikce je spíše koníček či spekulace....Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...

Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Další z rubriky

Casio představilo hodinky, které vás budou po horách navigovat tři dny

Nové odolné chytré hodinky Casio WSD-F30.

Sportovní chytré hodinky Casio s armádní specifikací odolnosti přicházejí na trh s vylepšeným operačním systémem Wear...

Čína údajně zaútočila na americké služby přes Apple a Amazon

Podle zdrojů agentury Bloomberg odhalily experti v USA ve vnitřnostech serverů...

Čínské tajné služby podle agentury Bloomberg provedly masivní útok na americké společnosti a skrze ně na americké tajné...

Google má svůj první tablet s Chrome OS a asistentku s obrazovkou

Novinky Googlu

Společnost Google v úterý představila nový hardware. Vůbec poprvé se mezi produkty objevil tablet a chytrý asistent s...Najdete na iDNES.cz