Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny: Sedmnáctipalcová LCD útočí na hranici 11 000 Kč s DPH

aktualizováno 
Na začátku měsíce září mohou začít jásat všichni, kdo se chystají koupit optickou mechaniku nebo LCD panel. Jejich ceny ve většině případů klesaly. Smutní naopak budou čekatelé na lepší ceny grafických karet.
První poprázdninovém dny nezasáhly ceny počítačových komponent ve zrovna příznivé náladě. Zdražovalo se totiž v mnohem širším spektru výrobků, než tomu bylo během prázdnin.

Optické mechaniky

Cenovému vývoji na trhu optických mechanik dominují přepisovací DVD mechaniky. Překotný vývoj v této oblasti nenechává kámen na kameni a nové produkty střídají ty starší jako na běžícím pásu. Mezi novinky v této oblasti můžeme řadit vedle přístrojů se schopností zápisu do dvou vrstev (Dual layer (DL)) mechaniky s podporou Serial ATA rozhraní nebo nově příchozí 16rychlostní DVD přepisovačky.

Vzhledem k tomu, že je 16násobá rychlost zápisu u DVD limitem, dá se očekávat, že se výrobci vrhnou na rozšiřování možností těchto mechanik i dalšími směry.

Graf vývoje cen CD-RW mechanik

Tak trochu do zapomnění sen nyní dostávají přepisovací CD-RW mechaniky. Pokoušejí se to alespoň napravit mírným snížením cen, které se však nejvýše pohybovalo na úrovni 5 procent. Za měsíc to sice není mnoho, ale na druhou stranu je pozitivní že se ceny nehnaly směrem vzhůru. Nejlevnější modely tak lze nyní získat již za téměř 800 korun i daní z přidané hodnoty.

Graf vývoje cen DVD mechanik

Podobný vývoj, jako v předchozím případě jsme zaznamenali i v oblasti DVD-ROM mechanik. U části produktů došlo ke stagnaci cen a některé zlevňovaly. Nejlépe se dařilo mechanice společnosti Lite-On. Její aktuální cena je nyní o více jak 3 % menší než před měsícem. Toto zařízení se tak stalo nejlevnější DVD-ROM mechanikou z námi sledovaných produktů.

Pokud si nechcete pořizovat samostatnou CD-RW a k ní DVD-ROM mechaniku, můžete využít možnosti nákupu kombinovaného CD-RW/DVD přístroje. Jeho cena se nyní pohybuje v průměru o dvě třetiny výše než je tomu u nejlevnějších CD-RW mechanik.

Graf vývoje cen DVD±RW mechanik 

Již zmíněná přepisovací DVD zařízení si vedla více než dobře. Například jeden z modelů společnosti Teac, v důsledku více než sedmiprocentní slevy, úspěšně zaútočil na hranici 2 000 Kč (cca 2 400 Kč s DPH).Ceny nejlevnějších DVD vypalovaček se nyní pohybují kolem 2 200 korun s DPH

Grafické karty

Živo je i v oblasti grafických akcelerátorů. Karty s novými čipy se již pomalu na pultech zabydlely a tak se nyní výrobci zaměřují na uvádění karet s rozhraním PCI Express namísto AGP. Doposud se většinou na původně AGP kartu přidává převodník na PCI Express, ale objevují se již i akcelerátory s nativní podporou tohoto rozhraní.

Ati

Právě firmy spolupracující s firmou Ati již ve větší míře nabízejí grafické karty s přímou podporou šestnáctirychlostního PCI Express. Jsou však poněkud dražší.

V posledním měsíci se ceny akcelerátorů s čipem od Ati na palubě pohybovaly podle toho, zda se jednalo o starší low-endové druhy, nebo novou rychlejší nabídku. V prvním případě se objevilo zdražení, zatímco výkonnější modely zlevňovaly. Nejvíce si ze sledovaných produktů na své konto připsal akcelerátor Radeon 9200, který je o 2% dražší.

Graf vývoje cen grafických karet Ati a Nvidia

Nvidia

Téměř navlas stejná je i situace u konkurenční Nvidie. Také zde méně výkonné starší modely zdražují, zatímco ceny novinek klesají. Zvyšování cen je zde však dramatičtější, když akcelerátor GeForce2 MX400 nabral více než 4 %, k své výchozí ceně ze začátku srpna.

Graf vývoje cen grafických karet Matrox

Matrox

Jediná zajímavé cenová změna u karet se značkou Matrox se odehrála u grafické karty s čipem P650. Nově si zájemce o tuto kartu bude muset připlatit téměř 2 procenta.

LCD

V oblasti LCD panelů se vedle různých vychytávek typu simulace trojrozměrného zobrazení neustále pracuje na zvyšování rychlosti odezvy bodu. Ještě tento měsíc se chystají dva asijští výrobci uvést na trh LCD monitory s 8ms rychlostí odezvy bodu. V nadcházejícím roce se má stát taková rychlost standardem. Další z trendů protěžuje 17“ modely na úkor těch 15palcových. S nákupem LCD se patrně vyplatí ještě chvíli počkat, neboť se v říjnu očekává vlan zlevnění.

Graf vývoje cen 15placových LCD

Naštěstí to však neznamená, že by ceny 15“ LCD stagnovaly, nebo se v této sekci dokonce zdražovalo. Opak je pravdou a my můžeme být svědky například 14% poklesu ceny u modelu z dílen společnosti LG. Tento přístroj tak zamířil pod hranici 8 000 Kč (cca 9 500 Kč s DPH) a jedním z nejlevnějších na trhu.

Graf vývoje cen 17palcových LCD

Největší snížení ceny u sledovaných LCD s úhlopříčkou sedmnáct palců se odehrálo v režii jednoho z výrobků společnosti Sony. Zlevnění o zhruba 10 procent sice neposunulo tento produkt z klubu dražších 17“ LCD, ale i tak potěší.

 

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH (pokud není uvedeno jinak). Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.Témata: LG, Sony

Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

Xbox One S a X se naučí HDR formát DolbyVision. Ne všude bude fungovat

Streamovací VOD služba Netflix nabízí tituly i ve 4K HDR kvalitě.

Herní konzole Microsoft Xbox One S a X dostanou s updatem systému schopnost přehrávat pokročilý HDR formát Dolby...

Evropská komise pokutovala Asus, Philips a další za šikanu obchodníků

Jakmile velkoprodejce elektrospotřebičů HP Tronic vyprodá skladové zásoby,...

Antimonopolní orgán Evropské unie udělil vysokou pokutu výrobcům spotřební elektroniky a výpočetní techniky za to, že...

Nové MacBooky Pro s procesorem Core i9 se podle prvních testů přehřívají

Nové MacBooky Pro

Procesory Core i9 v nejvýkonnějších a nejdražších konfiguracích nových notebooků MacBook Pro společnosti Apple zatím...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz