Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny software půjdou nahoru, genetická mapa člověka je na internetu

aktualizováno 
Pro váš lepší přehled přinášíme týdenní souhrn aktualit na Technet.cz. Věříme, že vám pomůže lépe se zorientovat v událostech, které se v posledním týdnu ve světě počítačů, spotřební elektroniky, internetu a PDA zařízení staly.

Týdenní souhrn aktualit technet.cz

Čína půjde pirátům více po krku
pátek, 23. dubna 2004 09:32 
Čína zostří boj proti softwarovým, filmovým a hudebním pirátům. Dohodla se na tom spolu s USA. Čínští piráti mají být za své činy trestáni tvrději než doposud. Podle deníku Wall Street Journal začnou být větší postihy praktikovány již příští měsíc, kdy Čína rovněž oznámí jejich výši.

K mizivému odhalování pirátů přispěla v minulých letech svým ležérním přístupem samotná vláda - v Číně je zhruba 90 procent všech prodávaných produktů nelegálních.

Zdroj: Wall Street Journal

Paměťová klíčenka již dosáhla na kapacitu DVD
čtvrtek, 22. dubna 2004 14:45 
Společnost Sharkoon rozšířila svoji nabídku o paměťovou klíčenku s kapacitou 4GB. Zařízení využívá k přenosu protokol USB 2.0 a je schopno zapisovat data rychlostí 7 Mbytů za sekundu. V obchodech se objeví během května za cenu kolem 1400 eur.

Klíčenka o kapacitě DVD

Zdroj: www.sharkoon.com


Linux dělá Windows lepším, tvrdí Microsoft
čtvrtek, 22. dubna 2004 13:57 
Produkty Microsoftu jsou nejlepší proto, že mají konkurenci, prohlásil na probíhající konferenci LinuxUser & Developer Expo představitel Microsoftu Bradley Tipp. Stále zvyšující se obliba Linuxu podle něj zapříčiňuje, že Microsoft je v oboru nejinovativnější. Tipp reagoval na předchozí prohlášení Matta Asaye z Novelu, který Microsoft osočil z toho, že se kvůli své dominantnosti na trhu a nedostatku konkurenčních systémů nemá redmondská společnost přílišnou motivaci ke zlepšování svých produktů.

Zdroj: CNet

iRiver IFP 1000 – mp3 přehrávač, diktafon, fotoaparát a rádiobudík na krk
čtvrtek, 22. dubna 2004 12:30 

Společnost iRiver představila svou druhou letošní novinku, vskutku multifunkční mini zařízení iFP 1000 - mp3 přehrávač, diktafon, fotoaparát a rádiobudík v jednom. Přístroj se nejvíce podobá modelu iFP 195TC. Ovšem svojí výbavou předčí všechny dosavadní produkty od firmy iRiver.

Neobvyklou novinkou je integrovaný fotoaparát s rozlišením 0,3 megapixelů a trojnásobným digitálním zoomem. Přístroj je vybaven barevným LCD displejem, který lze použít i k prohlížení uložených obrázků ve formátu „jpg“.

Výrobek bude uveden na trh ve dvou provedení lišící se velikostí vestavěné paměti, základní s 256 MB (iFP 1090) a druhý model s 512 MB (iFP 1095). U obou nechybí tradičně široká podpora audio kodeků – mp3, ogg, wma, asf. Samozřejmostí, u iFP řady, je vestavěný FM tuner s možností nahrávání přímo do mp3, zde obohacený o možnost použít jej jako budík. Diktafon je rozšířen o funkci SAD (Sound Activity Detector), kdy nahrávání je aktivováno (případně deaktivováno) pouze v případě, že přístroj detekuje zvuk. Již nyní je možné výrobek zakoupit v některých internetových obchodech, např. zde (pokud umíte korejsky). Podle informací od společnosti iRiver lze s oficiálním uvedením na trh, počítat kolem května.

Zdroj: Tiskové informace


Základní desky Intelu brzy s hudebním softwarem
čtvrtek, 22. dubna 2004 11:27 
Společnost Intel hodlá začít ke svým motherboardům přibalovat CD s hudebním softwarem jako Musicmatch Jukebox, Musicmatch Radio, Musicmatch MX a dalšími. Slibuje si od toho větší prodejnost u koncových zákazníků. Producent zmiňovaných programů Musicmatch hodlá touto cestou oslovit nové uživatele.

Zdroj: CoolTechZone.com

Spam stojí průměrného internetového uživatele 10 minut času denně
čtvrtek, 22. dubna 2004 10:13 
Uživatelé internetu, kteří nepoužívají anti-spamový filtr, stráví denně četbou a mazáním nevyžádané pošty zhruba 10 minut, tvrdí studie IDC. Přepočteno na peníze, činí ztráta ve společnosti, která zaměstnává 5 tisíc lidí ročně 4,1 miliónu USD.

V IT branži je stav ještě vážnější. Pracovníci, kteří filtr nepoužívají denně, věnují spamu 43 minut. S ochranou by byla tato doba podle IDC, která se na toto téma dotazovala 1000 IT-manažerů v USA, méně než poloviční.

Zdroj: IDC

Související odkazy:Soud zakázal Seznamu nabízet práci na sprace.cz
středa, 21. dubna 2004 21:23 

Internetová společnost Seznam.cz musí přestat nabízet zprostředkování zaměstnání na stránkách www.sprace.cz. Rozhodl o tom předběžným opatřením pražský městský soud. Název služby se totiž velmi podobá názvu prace.cz, pod kterým provozuje identické služby společnost LMC. ČTK to sdělila Alena Kořínková z oddělení komunikace LMC.

Seznam opatření soudu podle mluvčí firmy Hany Bakičové vyhověl, ale stránky dále provozuje na jiné adrese jako odkaz ze svého portálu seznam.cz. Soud zdůvodnil předběžné opatření tím, že užívání domény sprace.cz přináší společnosti Seznam neodůvodněné výhody, protože využívá známosti domény prace.cz k vlastnímu prospěchu. Soudní řízení, ve kterém LMC podezírá Seznam z nekalé soutěže, dále pokračuje. "Předběžné opatření nepostihne zákazníky ani klienty společnosti," uvedla Bakičová s tím, že služba je nyní dostupná na adrese sprace.seznam.cz. Dodala, že naprostá většina uživatelů přichází na službu prostřednictvím hlavní stránky portálu Seznam.cz.

Seznam se chce proti předběžnému opatření odvolat a bude požadovat náhradu škody. Jednání soudu považuje za důkaz nedostatečné legislativy v oblasti poskytování informací prostřednictvím internetu. Seznam koupil předchůdce sprace.cz, personální server Volna- mista.cz od společnosti Computer Press na začátku letošního roku. V době akvizice byly stránky třetím největším serverem ve své kategorii.

Největšími konkurenty jsou právě Práce.cz. a Jobs.cz. Seznam.cz provozuje nejnavštěvovanější portál českého internetu na www.seznam.cz s více než 2,8 milionu unikátních uživatelů.

Zdroj: ČTK

MIRONET a VŠE pořádají veřejnou přednášku o hardware a e-commerce
středa, 21. dubna 2004 13:06 

Vysoká škola ekonomická v Praze - katedra informatiky a statistiky a společnost MIRONET pořádají veřejnou přednášku na témata: „Hardware pro PC a servery“ a “Moderní formy technické podpory uživatelů hardware“.

V prvním bloku přednášky budou posluchači seznámeni s posledními trendy v oblasti výpočetní techniky. Cílem je doporučení při výběru výpočetní techniky a získání orientace posluchače v problematice s důrazem na nastupující trend multimédií. Na závěr prvního bloku se krátce přednášející bude věnovat tématu pro pokročilejší uživatele, oblasti serverů.

V druhém bloku přednášky přednášející nechá nahlédnout do zákulisí firmy MIRONET, která od klasického modelu obchodu přechází na e-commerce prodej v kombinaci se zajištěním servisu přímo u zákazníka. Posluchači se dozví, jaké úskalí e-commerce v praxi přináší; co je potřeba udělat, aby komunikace přes internet dokázala nahradit osobní komunikaci s prodejcem; za jakých podmínek si získává důvěru zákazníka a v jakých případech selhává.

Zdroj: Tisková zpráva

Experti se snaží odvrátit pád internetu
středa, 21. dubna 2004 11:03 
Američtí experti tvrdí, že v technologii, na které pracuje internet, se objevil nový závažný nedostatek. V nejhorším případě by se podle nich mohlo stát, že bude v ohrožení komunikace mezi počítači, včetně zasílání e-mailů, anebo návštěvy internetových stránek. Uvedla to agentura AP.

Experti upozorňují, že na závažnou chybu v úterý jako první upozornila britská vláda. Chyba prý ovlivňuje samotné jádro technologie, na které fungují počítače v síti. Pokud nebude chyba co nejdříve odstraněna, hackeři mohou vyřadit z činnosti počítače prakticky kdekoliv na světě.

"Využití této zranitelnosti by mohlo ovlivnit základy, které drží internet pohromadě," varoval ředitel britského Koordinačního centra pro bezpečnost národní infrastruktury Roger Cumming.

Chybu, která ovlivňuje protokol TCP, už koncem loňského roku objevil počítačový expert Paul "Tony" Watson z Milwaukee v USA. Protokol TCP řídí správný tok dat na internetu, Watson ale našel způsob, jak na dálku ovládnout internetové směrovače a získat tak nadvládu nad počítačem kohokoliv kdekoliv na světě.

Americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti vydalo své vlastní varování, v němž uvedlo, že by útokem hackerů mohla být napadena značná část internetové komunikace. Internet by měl ale prý začít opět normálně fungovat, jakmile útok hackerů přestane. Zatím však novou metodu napadení internetové komunikace nikdo nezneužil.

"Znamená to značné riziko. Velcí poskytovatelé internetových služeb se tomu nyní usilovně věnují. Je skutečně důležité, aby se to dalo do pořádku dřív, než toho zlí lidé zneužijí pro pobavení a zviditelnění," uvedl Paul Vixie ze společnosti Internet Systems Consortium. Na zítřejší konferneci ve Vanocouveru navíc hodlá sám Paul Watson představit řešení, které by mělo před takovým útokem bránit.

Podle Vixieho lze riziko přirovnat k tomu, když se někdo nahý prochází džunglí. "Do určitého okamžiku vám to nevadí, ale jen do té doby, než proti vám někdo vypustí tygra," řekl.

Zdroj: ČTK

Netsky.Y - další virové nebezpečí je na světě
středa, 21. dubna 2004 09:21 
Nová varianta viru Netsky přebírá většinu nectnostní ze svého předchůdce Netsky.X. Změněn je jen e-mail, který využívá již pouze angličtinu.

Jméno odesílatele je, jak je již standardem, podvrhnuté.

Předmět zprávy nabízí tento text:

Delivery failure notice (ID-náhodné osmiciferné hexadecimální číslo)

Text v těle zprávy je následující:

--- Mail Part Delivered ---
220 Welcome to [název domény]
Mail type: multipart/related
--- text/html RFC 2504
MX [Mail Exchanger] mx.mt2.kl.(název domény shodný s předchozím)
Exim Status OK.

E-mailová zpráva je pak zakončena jednou z následujících čtyř vět:

External message is available.
Delivered message is available.
New message is available.
Partial message is available.

Samotný vir se pak skrývá v příloze o velikosti 19 kB s názvem
www.(název domény).(uživatelské jméno).session-(náhodné osmiciferné číslo shodné s tím v předmětu zprávy).com.

Tato příloha pak může mít například následující podobu:

www.technet.cz.redakce.session-006598E9.com

Pokud tedy na základě předchozích indicií získáte podezření, že vám přišel tento vir, bez váhání jej smažte. Bez aktuální virové databáze ve vašem antivirovém programu a záplatovaného systému se i při vší oparnosti však již neobejdete.

Jak se bránit? Přečtěte si náš článek Deset pravidel pro účinnou antivirovou ochranu.

Zdroj: Symantec

Foma začala vyrábět barevné fotopapíry pro Fujifilm
úterý, 20. dubna 2004 14:26 

V pondělí 19.4. byla oficiálně zahájena výroba barevného fotopapíru pro japonský Fujifilm v české firmě Foma. Investice do provozu v Hradci Králové překročila 20 miliónů českých korun, technologie dodaná firmou Fujifilm se pohybuje v řádech desítek miliónů.
Česká republika tak nahradila Velkou Británii, ve které podle slov prezidenta výrobního závodu Yoshiteru Sata, "firma nenašla dostatečně spolehlivého parnera, který by zajistil kvalitní výrobu". Firma při hledání nového výrobce uvažovala o Polsku nebo Maďarsku, pro Fomu se nakonec rozhodla, protože nejlépe splňovala jejich kritéria a roli hrály i nižší mzdové náklady.
Důvodem investice je podle ředitele Fomy Ivana Tvrdíka také zvyšujícící se poptávka po barevných papírech, které jsou levnější než inkoustový tisk.
Provoz ve firmě zaměstnává kolem 20 zaměstnanců, kteří formátují a balí barevný fotopapír, který se dováží z nizozemského závodu Fuji v Tilburgu. V červnu tohoto roku firma plánuje přijmout dalších deset zaměstnanců.
Objem zpracovaného papíru, který je dále distribuován do celé Evropy, by měl být od příštího roku až sedm miliónů čtverečních. Letos Foma očekává produkci tří miliónů metrů čtverečních.

Zdroj: Vlastní zpráva

Genetická mapa člověka je již na internetu
úterý, 20. dubna 2004 13:25 
Detailní mapu více než 20 000 lidských genů zveřejnil na internetu mezinárodní vědecký tým. Tři roky po oznámení, že byla dokončena genetická mapa člověka, se s ní tak může seznámit každý zájemce.

Na přípravě těchto stránek se podílelo 152 vědců z mnoha zemí, kteří v rámci projektu H-Invitational consortium nabízejí mapu 21 037 lidských genů

Zdroj: News24

S internetem si nejvíce rozumí Skandinávci
pondělí, 19. dubna 2004 10:25 
Nejvíce umí výhod internetu využívat Dánsko a další tři skandinávské země spolu s Británií. Spojené státy v průzkumu firmy IBM a britského týdeníku The Economist z první pětky nejvyspělejších internetových zemí světa vypadly.

Dánsko vytlačilo z první příčky Švédsko. Dokázalo to díky tomu, že vláda vytvořila integrovaný webový portál pro pět ministerstev a 24 dalších organizací. Na tento portál mohou chodit firmy, když potřebují od vlády informace a služby.

"Dánsko má velmi aktivní vládní politiku, zaměřenou na omezení administrativní zátěže firem," řekl evropský ředitel výzkumného institutu IBM Peter Korsten.

Za Dánskem se umístila Británie, zatímco Švédsko kleslo na třetí pozici. Následují Norsko, Finsko a Spojené státy, které byly loni třetí. USA mají sice pro internet nejlepší sociální a kulturní prostředí, v expanzi rychlých širokopásmových připojení však zaostávají za jinými zeměmi.

O pozici České republiky se agentura Reuters nezmínila. Ministr informatiky Vladimír Mlynář minulý měsíc řekl, že Česko je co do internetu na průměrné úrovni v porovnání se zeměmi Evropské unie a dobře si stojí ve srovnání s novými členy unie.

V žebříčku letos vyskočila nejvýrazněji vzhůru podobně jako loni Jižní Korea, která se dostala z 21. na 14. místo. Stejně si vedl Singapur, který poskočil ze 12. na sedmou pozici. Obě země mají vysoký podíl vysokorychlostních připojení a dělají rychlé pokroky v převádění vládních služeb do elektronické podoby.

Pokles naopak zaznamenaly Japonsko (25.), Rusko (55.) a Austrálie (12.). Na dně žebříčku zůstaly Ázerbájdžán a Kazachstán.

Zdroj: ČTK


Ceny software půjdou od 1. května nahoru
pondělí, 19. dubna 2004 09:14 
Vstup Česka do EU bude mít vedle mnohých pozitiv i negativní dopady. Dojde k harmonizaci cen podle legislativy EU a někde odpadnu úlevy, které společnosti poskytují ekonomikám ze střední a východní Evropy.

Veřejně již zdražení oznámila společnost Adobe, která zároveň spustila reklamní kampaň, jenž má přimět potenciální zákazníky ke koupi jejich produktu ještě v dubnu. Zdražení ale neujdou například ani produkty firmy Microsoft. Odhady jejich zvýšení se pohybují v rozsahu od 6% - do 35% podle jednotlivých produktů. Hlavní příčina zdražení má být právě v narovnání cen v rámci EU

Zdroj: Redakce Technet

Celeron D – nový čip od Intelu
pondělí, 19. dubna 2004 08:59 
Společnost Intel se pomalu připravuje na přečíslování široké řady svých výkonnějších procesorů a zdá se, že nezůstane pouze u toho. V červnu se má totiž na trhu objevit nový procesor řady Celeron, který bude vyráběn 90nm procesem. Nový model se bude honosit dvojnásobnou vyrovnávací pamětí L2, což znamená 256 kB. Ve výbavě se také objeví podpora SSE3.

Aby firma umožnila zákazníkům rozlišit nový model od předchozích, hodlá mu za jméno Celeron přidat přídomek "D".

Zdroj: X-Bit Labs

Údaje o průměrné známce, počtu známek a příspěvků v diskusi jsou platné k okamžiku vydání přehledu.
Autor:


Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

Stáhněte si zdarma: profesionální spolehlivý firewall pro domácí použití

Ilustrační foto - bezpečnost

Vyzkoušejte osobní firewall spravující a sledující veškerou příchozí a odchozí komunikaci v PC. Zajímat by vás mohl i...

Stáhněte si zdarma: klikněte a relaxujte, nebo zálohujte počítač

Ilustrační foto - relax

Dopřát si při práci na PC příjemné zvuky na pozadí či se připravit na kvalitní spánek pomůže program Click and Relax. O...

Tablet vám pomůže jednoduše sdílet soubory nebo pohodlně prohlížet PDF

Tablet pro práci i zábavu

Šikovný správce souborů vám ušetří čas, stejně jako aplikace pro pohodlné sdílení obsahu. Pomoci může také prohlížeč...

ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku
ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku

V podstatě jde o pohádku, protože vše končí dobře, jen svatbou to teprve začalo...

Najdete na iDNES.cz