Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny: Strmý pád pokračuje. DVD přepisovačky pod 2 500 Kč s DPH

aktualizováno 
Je až neuvěřitelné, kam se propadají ceny přepisovacích DVD mechanik. Už o něco pomaleji zlevňují DVD-ROM mechaniky. Na druhou stranu stále zdražují LCD panely a také vývoj ceny grafických akcelerátorů není zase až tak příznivý.
Jak se blíží německý veletrh informačních technologií CeBIT, je stále větší zájem o novinky, které zde mají být představeny. Dalo by se předpokládat, že tato událost spojená s oficiálním uvedením mnohých novinek bude vytvářet tlak na snížení cen většiny IT komponent. Platí to však pouze pro optické mechaniky. LCD panely na svou chvíli ještě počkají a grafické akcelerátory se zatím nemohou rozhodnout, jakým směrem se vydají.

Optické mechaniky

Když jsme na začátku podzimu minulého roku u přepisovacích DVD mechanik jásali nad prolomením cenové hranice 4 000, ani jsme nedoufali, že o půl roku později budeme moci prohlásit, že tato zařízení atakují hranici 2 000 Kč. To samozřejmě vyvolává tlak i na další optické mechaniky. Tak se nyní můžeme těšit z jejich opravdu příznivých cen.

Se svou troškou do mlýna přišly i CD-RW mechaniky, které mají opravdu již jen malé manévrovací množnosti. Jejich průměrná cena se totiž nyní pohybuje kolem hranice jednoho tisíce korun. CD-RW zařízení, jejichž cena je nyní nad touto hranicí, k ní rychle spěchají, což dokazuje například téměř 8% zlevnění u výrobku z dílen společnosti Teac.

Graf vývoje cen optických CD-RW mechanik 

Samotné DVD-ROM mechaniky, které slouží pouze pro čtení optických disků, se také snažily. Nejvíce, o celých 10 %, se propadla cena u šestnáctirychlostní DVD mechaniky od firmy NEC. Průměrná cena těchto zařízení se nyní pohybuje kolem 900 korun (cca 1 100 Kč s DPH).

Graf vývoje cen optických DVD-ROM mechanik

Kombinace CD-RW a DVD-ROM mechaniky nyní stojí v průměru kolem 1 500 korun a u většiny produktů se cena dále snižuje. Již nyní lze objevit CD-RW/DVD kombo, které stojí méně než 1 300 Kč (cca 1 550 Kč s DPH).

Graf vývoje cen přepisovacích optických DVD mechanik 

 

Hlavní pozornost ale poutají DVD přepisovačky. Ceny starších zařízení se pomalu přibližují dvoutisícové hranici (přibližně 2 450 Kč). Ty jsou však většinou již nahrazovány novými rychlejšími modely. Nejlevnější novinky s osminásobnou rychlostí zápisu na nepřepisovatelná média lze nyní pořídit za necelých 3 000 korun (cca 3 650 Kč s DPH). Většina z nich od svého uvedení na trh výrazně zlevňuje, takže například modely Teac DV-W58G či LG GSA-4081B nyní pořídíte o více než pětinu levněji než před měsícem.

Grafické akcelerátory

Veletrh CeBIT v německém Hannoveru se stane pódiem pro představení řady nových produktů, nebo alespoň jejich oficiálním uvedením na evropské trhy. Platí to i pro grafické čipy a karty, jejichž výrobci hodlají zákazníkům nabídnout další produkty ze svých vývojových laboratoří. Do boje se navíc chystají noví hráči.

Vzhledem k tomu, že největší souboj svádí bojovníci na tomto poli v oblasti nižší a střední střídy, projevují se již nyní některé přípravy na uvedení novinek právě v této kategorii. Jako příklad si můžeme vzít společnost Nvidia, která na začátku tohoto týdne zlevnila o 2 americké dolary (necelých 10 %) ceny čipů GF MX-4000.

ATI

Nezlevňuje se však jenom u Nvidie. Grafické karty s čipem o kanadské společnosti ATI neponechávají nic náhodě a razantně se hlásí o své místo na slunci. Téměř 30 % za poslední měsíc ztratil ze své původní ceny grafický akcelerátor s čipem 9800 Pro a 128MB pamětí. Pokud si nyní budete chtít pořídit grafickou kartu s čipem 9600 Pro a 128 MB operační paměti, zaplatíte za ni 11 % méně než před měsícem. Menší slevy do pěti procent pak zasáhly sledované akcelerátory s některou z variant čipu Radeon 9200.

Graf vývoje cen grafických karet ATI a Nvidia 

Nvidia

Slevy u Nvidie nedosahují takových výšin jako u konkurence, ale i tak potěší. Objevily se však modely, které zdražily. Patří mezi ně grafické karty s čipem GeForce4 MX-440 s 64 MB paměti, které jsou po měsíci dražší o téměř dvě procenta. Na druhé straně je o téměř tři procenta níže nyní cena grafického akcelerátoru s čipem GF FX5200 a pamětí 128 MB.

Graf vývoje cen grafických karet Matrox 

Matrox

Příjemné slevy tří procent se dostalo nejvýkonnějšímu modelu z nabídky společnosti Matrox. Parhelia, která disponuje pamětí 128 MB, se tak znovu dostala pod hranici 10 000 korun (cca 12 500 Kč s DPH).

LCD

LCD panely se ne a ne vymanit z ponuré nálady, když především ty s menší úhlopříčkou spíše zdražují.

Graf vývoje cen LCD panelů s úhlopříčkou 15 palců 

Avšak i u patnáctipalcových monitorů z tekutých krystalů se objevují výjimky. Dokladem toho může být model LG 1510S, který je po měsíci levnější o téměř 2 %. Přesně opačný směr však nabral panel S51 od Sony, který naopak o přibližně 2 % svou cenu navýšil.

Graf vývoje cen LCD panelů s úhlopříčkou 17 palců 

Ještě tragičtější je situace u sedmnáctipalcových modelů, kde se průměrné zdražení pohybuje kolem 3 %. Tento trend narušují pouze výjimky v podobě pětiprocentního zlevnění staršího modelu AOC LM720, který se řadí mezi nejlevnější.

 

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH (pokud není uvedeno jinak). Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.Témata: DVD, veletrh, CeBIT, Hannover, LG, Sony

Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Xbox One S a X se naučí HDR formát DolbyVision. Ne všude bude fungovat

Streamovací VOD služba Netflix nabízí tituly i ve 4K HDR kvalitě.

Herní konzole Microsoft Xbox One S a X dostanou s updatem systému schopnost přehrávat pokročilý HDR formát Dolby...

Nové MacBooky Pro s procesorem Core i9 se podle prvních testů přehřívají

Nové MacBooky Pro

Procesory Core i9 v nejvýkonnějších a nejdražších konfiguracích nových notebooků MacBook Pro společnosti Apple zatím...

Wi-fi bude mít po letech lepší zabezpečení i připojení bez displeje

Logo certifikovaného zařízení wi-fi

Organizace, která zaštiťuje vývoj bezdrátového standardu wi-fi vydala novou verzi zabezpečení WPA.

Najdete na iDNES.cz