Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny: Vyplatí se již koupit pevný disk?

aktualizováno 
Poslední vývoj cen v oblasti paměťových flash karet a pevných disků nezklame nikoho, kdo čekal na ještě lepší cenu HDD. Větší radost však musejí mít všichni příznivci flash karet, jejich cena klesá ještě rychleji.
Stále lepší a lepší ceny pevných disků a paměťových flash karet, mohou uživatele nutit k co největšímu oddalování koupě potřebného zřízení. Zatímco u flash karet se ještě chvíli bude zlevňovat, tempo snižování cen u HDD se poněkud zpomalilo. Je možné, že se vývoj cen pevných disků obrátí, aby korigoval některé výstřely. Řeč je především o discích s větší kapacitou než 80 GB, jejichž cena je nyní až neuvěřitelně nízko. U paměťových kartiček je potěšující, že ty s vyšší kapacitou zlevňují rychleji.

Pevní disky

Zdá se, že právě nyní je velice dobrá doba na koupi pevného disku. Nedá se očekávat, že by v nejbližší době HDD s nejoblíbenějšími kapacitami 80 – 160 GB nějak razantně snižovaly ceny. Právě 160 GB disk se jeví jako jedna z nejlepších voleb co se poměru ceny a kapacity týká. Právě proto jsme nově přidali graf vývoje cen disků s touto kapacitou. Kdo však potřebuje disky s větším protorem pro data, tomu se vyplatí ještě chvíli počkat.

Graf vývoje cen pevných disků s kapacitou 80 GB

V 80GB sekci se již delší dobu velice dobře daří modelům společnosti Maxtor. Nemají to však jednoduché, neboť jim na záda čím dále tím více dýchá Hitachi. Zatímco Maxtoru se za uplynulých 14 dní podařilo snížit cenu o necelé jedno procenta, Hitachi přidal půl procenta.

Graf vývoje cen pevných disků s kapacitou 120 GBou 64 MB

Vyrovnanou partii hraje Maxtor i v oblasti 120GB modelů. Tentokrát je jeho soupeřem Seagate, který je na tom přeci jen o něco lépe. Ostatně musel kvůli tomu umazat ze své ceny z poloviny července téměř 2 procenta, když Maxtor zlevnil o něco více než jedno.

Graf vývoje cen pevných disků s kapacitou 160 GB

Nově sledované sekci pevných disků s kapacitou 160 GB vévodí znovu Seagate. Cena jeho modelu je o zhruba 3 % nižší než u nejbližší konkurence v podobě disku od Western Digital. Zajímavostí je, že všechny pevné disky poslední zmíněné značky většinou zdražovaly. Nejinak je tomu i u tohoto produktu, který si za 14 dní stihl připsat 2,5 % a připravil se tak o prvenství. To nyní náleží již zmíněnému modelu Seagate, který si pro vítězství v pohodě dokráčel díky malé slevě na úrovni jednoho procenta.

Flash karty

Do ceníků na českém trhu se dostal nový model paměťové flash karty, který nese název MultiMedia Card Reduces Size (MMC RS). Jak z názvy vyplývá, jedná se stejnou kartu jako je MMC, ale její rozměry jsou menší. Tento model tak začne konkurovat podobným produktům typu Memory Stick DUO, Mini Secure Digital nebo nejnovějšímu formátu tohoto druhu T-Flash.

Tyto karty jsou určeny především pro malá přenosná zařízení typu mobilní telefon či MP3 přehrávač a svou cenou zatím nemohou konkurovat existujícím matadorům trhu.

Mezi ně patří například paměťové flash karty Compact Flash (CF). Jejich cena patří k nejpříznivějším na trhu a také nabízejí modely s nejvyšší dostupnou kapacitou. Největší sleva u tohoto druhu karet zasáhla CF s kapacitou 128 a 512 MB. Oba produkty shodně zlevnily za 14 dní o 16 %, což je poměrně úctyhodný výkon. Nelze se tedy divit, že v obou těchto oblastech jsou nejlevnější.

Graf vývoje cen paměových flash karet s kapacitou 64 MB 

 

Šlapat na paty se kartám CF snaží druh Mutimedia Card. Tento formát dosáhl vůbec největší 14denní slevy tohoto přehledu. MMC karta s kapacitou 512 MB je totiž nyní o 28 % levnější než v polovině července. I tak je však stále mírně dražší než CF se stejnou kapacitou.

Žádné velké cenové změny se naopak nekonaly u karet Memory Stick (MS). Tedy až na jednu výjimku v podobě modelu s kapacitou 256 MB. Tato paměťová flash karta stihla zlevnit o 5 procent. To sice není v porovnání s rekordmany u předchozích formátů nijak oslňující, ale také to není zanedbatelné.

Graf vývoje cen paměových flash karet s kapacitou 128 MB 

 

O posun do oblasti nejlevnějších paměťových karet se pokouší již několik týdnů provést druh Secure Digital (SD). Tentokrát padla volba na 128MB kapacitu. V této oblasti se SD podařilo zlevnit za 14 dní o 13 %, což v měsíčním součtu činí pokles o jednu pětinu. Výsledkem je druhý nejlevnější formát v 128MB oblasti.

Karty Smart Media (SM) cenově vládnou trhu flash karet s objemem 64 MB. K návratu na pozici nejlevnější karty v této oblasti, stačilo SM zůstat na své ceně. Dopomohlo tomu ale zhruba 5% zdražení u CF karty.

Graf vývoje cen paměových flash karet s kapacitou 256 MB 

Zlevňování u karet xD Picture Card (xD) dosáhlo největší hodnoty u 256MB kapacity. Tato model nyní zájemci pořídí o 13 % levněji než před dvěma týdny. Ještě před měsícem a půl přitom tato karta stála o 25 % více.

 

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH (pokud není uvedeno jinak). Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

Opravte si chytrou domácnost od Samsungu, aby vás nesledovala televize

Samsung nabízí ovládání chytré domácnosti prostřednictvím systému SmatThings.

Přibývající počet připojených spotřebičů k internetu klade stále vyšší nároky na uživatele, aby je všechny udržel...

Nvidia chystá „velkolepé překvapení“, konečně oznámí nové grafické karty

Nvidia GeForce 1080 GTX Ti

Na herním veletrhu Gamescom, který se uskuteční za tři týdny v německém Kolíně nad Rýnem, plánuje společnost Nvidia...

Evropská komise pokutovala Asus, Philips a další za šikanu obchodníků

Jakmile velkoprodejce elektrospotřebičů HP Tronic vyprodá skladové zásoby,...

Antimonopolní orgán Evropské unie udělil vysokou pokutu výrobcům spotřební elektroniky a výpočetní techniky za to, že...

Najdete na iDNES.cz