Co můžete čekat v pozemním digitálním TV vysílání od ČRa?

aktualizováno 
Pozemní digitální televizní vysílání je zatím ve zkušebním provozu. Jaké zkušenosti má jeden z provozovatelů digitálního multiplexu České radiokomunikace (ČRa)? Co se změní s ostrým provozem? Na tyto a další otázky vám odpovídal ředitel Úseku vysílacích služeb ČRa Ing. Martin Roztočil.
Pozemní digitální televizní vysílání (DVB-T) zatím zkušebně provozují dvě společnosti České radiokomunikace (ČRa) a Czech Digitl Group (CDG). K nim je potřeba připočítat ještě Český Telecom (ČTc), který již také provozoval svůj experimentální multiplex a minulý rok získal třetí licenci na multiplex C.

Největší zkušenosti však nasbíraly právě ČRa, které jako první společnost v České republice zahájily v březnu 1999 experimentální digitální rozhlasové vysílání tehdy ve formátu T-DAB. To bylo vzhledem k neexistenci komerčních přijímačů na konci roku 2000 pozastaveno. Od 12. května roku 2000 pak rozšířily ČRa provoz o digitální televizní vysílání DVB-T z vysílačů Praha - město a Cukrák.

Dalším přelomový bod nastal zhruba před rokem, kdy Český telekomunikační úřad přidělil ČRa jako jednomu ze 3 operátorů sadu kmitočtů (multiplex A) pro šíření programů prostřednictvím digitálního vysílání ve standardu DVB-T.

Zajímá vás, jak takové digitální vysílání vypadá? Vyzkoušeli jsme to za vás. Jak funguje experimentální digitální vysílání naživo?

Testovat můžete s námi i vy. Půjčíme vám přijímač.

Současný stav experimentálního pozemního digitálního televizního vysílání ČRa představuje provoz na 25. kanálu ze dvou vysílačů - Praha-město (ERP 5 kW) a Praha-Cukrák (ERP 2,5 kW). V rámci multiplexu ČRa s datovým tokem 22Mbit/s, kde na jeden TV program připadá zhruba 4Mbit/s, mohou diváci sledovat pět televizních stanic (ČT1, ČT2, Nova, Óčko a Prima) a 4 rozhlasové stanice (ČRo 1 - Radiožurnál, ČRo 2 - Praha, ČRo 3 – Vltava a Frekvence1).

Jaké jsou plány ČRa?

ČRa chce mít největší pokrytí a na základě tohoto plánu chystá v rámci standardního vysílání co nejdříve pokrýt území, na kterém žije cca 75 % obyvatel České republiky. Cílový stav by měl nakonec představovat penetraci 97% obyvatel ČR. To však bude záviset na tom, zda Český telekomunikační úřad přidělení další kmitočty pro DVB-T.

Zajímají vás zkušenosti a plány ČRa v této oblasti?

Dnes 30.6. 2005 vám mezi 11:00 a 12:00 server technet.idnes.cz nabídne možnost zeptat se na dosavadní zkušenosti a budoucí plány společnosti a další věci související s DVB-T ředitele Úseku vysílacích služeb Českých radiokomunikací pana Ing. Martina Roztočila.

 Ing. Martin Roztočil - ředitel Úseku vysílacích služeb Českých radiokomunikací

On-line rozhovor probíhal na této adrese. Odpovědi na některé nezodpovězené  dotazy přineseme v dalším článku.

Nejčtenější

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Samopal vz. 58, který není samopalem, má vyšší kadenci než kalašnikov

Československý samopal vz. 58 V - verze pro výsadkáře se sklopnou opěrkou.

V Československu vzniklo několik typů palných pěchotních zbraní, které se mohly směle rovnat se zahraniční konkurencí....

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

DBS

Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

Změna v TV vysílání se blíží. Vše, co musíte vědět o přechodu na DVB-T2

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Informační kampaň k přechodu na nový standard pozemního televizního vysílání DVB-T2 může stát až 350 milionů korun. V...

Další z rubriky

Nové pozemní TV vysílání se zaseklo. Na jihu Čech se čeká na Německo

Mapa pokrytí signálem přechodové sítě DVB-T2 na konci února 2018

Český telekomunikační úřad počítá se spuštěním DVB-T2 vysílání z jihočeských vysílačů Kleť a Mařský vrch až na sklonku...

Česká televize odloží start vysílání v DVB-T2 až na příští rok

Mapa pokrytí signálem přechodové sítě DVB-T2 na konci listopadu 2017.

Vstup České televize do nové generace pozemního televizního vysílání přijde později, než se původně očekávalo.

Certifikace nemusí stačit. Nové TV možná brzy nezvládnou všechny funkce

Informace o přítomnosti HbbTV služeb dané stanice v DVB-T vysílání

České radiokomunikace již déle něž rok testují televizní přijímače a set-top boxy pro nové pozemní vysílání. Aktuální...

Najdete na iDNES.cz