Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Co se povedlo: technologické perly roku 2006

aktualizováno 
Jak jsme slíbili, po článku o technologických propadácích roku 2006 je na místě ocenit i produkty, které naopak zaznamenaly velký úspěch. K radosti mnohých můžeme konstatovat, že těch úspěšnějších produktů je mnohem více. A to je dobře.

Pokusili jsme se tedy udělat žebříček deseti nejlepších počinů za rok 2006 v oblasti počítačového hardware, software a příbuzných věcí kolem informačních technologií. Které to jsou?

 místo 10.:     nVidia GeForce 8800GTX

Pokud se někteří příznivci nVidie diví, co dělá nVidia GF8800 až na desátém místě, tak musím říci, že výše se jí neodvažuji umístit.

Ačkoli je karta GF 8800 jasnou revolucí na poli grafických karet a v současnosti i nejvýkonnější grafickou kartou vůbec, chybí to hlavní – srovnání s technologicky odpovídající konkurencí. Z toho důvodu nelze jasně říci, zda je to úspěch nebo není.

  • Nvidia GF8800 – Technologie a přínos srozumitelně
  • GeForce 8800GTX - Testy, grafy: nová dimenze výkonu

Prozatím se však jedná o to nejlepší a nejvýkonnější na trhu grafických karet a do konce roku 2006 nebude s absolutní jistotou překonána. Tedy jasné místo v žebříčku úspěšných, třebaže výše ji momentálně nelze zařadit. Za rok v bilancování roku 2007 už to budeme vědět jistě.   

 místo 9.:        ATI

Do žebříčku jsem zařadil firmu ATI a to pro celkově velmi zajímavý rok se spoustou úspěchů. Jedním z nich je i dohoda a odkoupení firmou AMD. ATI nám tedy jako samostatná firma skončila, nicméně zadělala si na velmi zajímavou budoucnost. Další úspěchy firma ATI  zaznamenala v boji s konkurenční nVidií.

 

Kanadská ATI je mladší a menší firmou, přesto se dokázala vyšvihnout na srovnatelnou pozici s nVidií. K zařazení do žebříčku úspěšných mě vedly hlavně dvě věci. Úspěšnost a technologická pokročilost řady ATI Radeon X1000 proti konkurenční nVidia GeForce7 a zejména cenově, a tedy i uživatelsky velký úspěch  zajímavých modelů X1900GT a hlavně krále poměru cena-výkon Radeon X1950PRO.

  • Radeon X1950PRO – král poměru cena-výkon?!

Během roku také ATI zaznamenala významný úspěch, když si její CrossFire (systém dvou grafických karet) poprvé dokázal v přímém souboji poradit s obdobným systémem SLI konkurenční nVidie. Úspěch to byl o to větší, že dva nejšpičkovější modely ATI dokázaly porazit hned systém SLI složený ze čtyř nejšpičkovějších  grafických čipů nVidia. CrossFire poprvé za svou krátkou historii tedy ukázal zoubky, avšak do dokonalosti, stejně jako konkurenční nVidia SLI, má daleko. Celkově si ATI v mém hodnocení zaslouží místo deváté i když je to tedy naposled, co o samotné ATI mluvíme. Dále už je to jen AMD – to ostatně v uplynulém roce sice posílilo, avšak nevytasilo se se žádnou technologickou revolucí a tak největším úspěchem je odkoupení firmy ATI. AMD-ATI tedy deváté místo.

 místo 8.:     Windows Vista


Třebaže jsem si říkal, zda Vista do letošního žebříčku patří, nakonec jsem Windows Vista zařadil na osmou příčku. Pro běžné uživatele bude Vista tématem příštího roku, avšak pro některé z nás a velké firmy je Vista právě aktuálním problémem. Říkáte si, že Vista ještě nic nedokázala? S tím nemohu souhlasit. Nedokáži si představit jiný produkt, o kterém by se napsalo a napovídalo tolik ještě dávno před jeho vlastním uvedením a vlastně i po něm.

Přestože je tu řada skeptiků a příznivců tučňáků, je zkrátka takřka vyloučeno, že by Vista neuspěla. Přes 90 % světových PC ( pomineme-li legálnost nebo nelegálnost užívání) využívá operačního systému Windows. Příchod Vista na tomto nic nezmění, třebaže není ještě defacto k dispozici pro běžné uživatele, již se o ní namluvilo a napsalo jako o ničem jiném. Úspěch slaví i hackeři, kterým se již podařilo obejít zabezpečení a registrační klíče vychvalovaného protipirátského zabezpečení Vista. Z pohledu zajímavosti pro uživatele, množství dotazů a délky diskusí je Windows Vista jasným úspěchem a  jasným členem vybrané společnosti toho nejlepšího za rok 2006, ačkoli stěžejní pro Windows Vista bude až rok 2007.

 místo 7.:       XBox 360

Přímý konkurent Sony Play Station 3 je Microsoft Xbox360. Zatímco PS3 má problém snad se vším, počínaje zpožděním, dodaným množstvím atd. atd. XBox 360 si mezi tím v klidu zajistil slušnou pozici na trhu.

Velkou zásluhu na tom hraje velmi dobrá dostupnost a hlavně dostatek velmi kvalitních herních titulů, o čemž si může nechat PS3 akorát zdát. Třebaže Microsoft, stejně jako SONY, svou konzoli dotuje, na každém prodaném kusu tratí zhruba 300 dolarů, podaří se do konce roku 2006 prodat prý 10 000 000 kusů této konzole. To je proti pár desítkám tisíc konkurenční PS3 rozdíl jako hrom. Xbox360 je tak v roce 2006 nejúspěšnější tzv. ,,next gen“ herní konzolí a právem ho zařazuji do žebříčku nejúspěšnějších technických počinů uplynulého roku.

 místo 6.:        Nintendo Wii

Menší herní konzole Nintendo Wii má však potenciál na to, aby porazila jak PS3, tak Xbox360. A to hlavně v tom ohledu, že nabízí něco trochu jiného a hlavně herní zábavu mnohem levněji.  Nintendo, na rozdíl od Microsoftu a Sony, na své herní konzoli i při její nižší ceně vydělává. Dokonce se při nedávném uvedení Wii v Evropě stala konzole Wii nejrychleji se prodávající herní konzolí všech dob – za dva dny 325 000 kusů! V den vydání v Japonsku (2.12.) se prodalo hnedle všech přichystaných 400 000 konzolí.

Microsoft a Sony jen skřípou zuby. Nintendo Wii je o mnoho levnější, nenabízí sice zdaleka takový výkon, avšak jsou pro něj hry často mnohem zábavnější. To vše díky ovladači Wiimote. Pro Wii jsou totiž i hry, k jejiž ovládání a hraní zapomeňte na poklidné rozvalování v křesle. Nintendo tímto možná ukazuje, že hry nejsou jen o grafice výkonu konzole a možná tím Sony a Microsoftu cosi vzkazuje. Poslední slovo mají však zákazníci a těm se Wii líbí. Možná je to tím, že se za každou cenu nesnaží nahradit počítač. Pár dní po uvedení Nintenda Wii můžeme prohlásit Wii za totální úspěch a tedy místo 6. v mém žebříčku.  

 místo 5.:       LCD, plasma

Letos je to také nesporně úspěšný rok pro LCD a Plasma obrazovky. V letošním roce společně naprosto vytlačily CRT obrazovky na okraj zájmu a mnozí výrobci ukončily výrobu CRT úplně. LCD také letos zaznamenaly strmé pády cen. Zatímco na počátku roku jste si slušné LCD pod 10 000 mohli skutečně jen vysnít, ke konci roku kupujeme kolem 10 000 korun dokonce širokoúhlá 19“ LCD. U větších úhlopříček šly ceny o desítky procent dolů.


Ovšem najdou se i negativa LCD a Plasmových televizí. Ne vždy je totiž obraz až tak úžasný, jak je nám předkládáno výrobci a distributory. O nějaké digitální televizi ve vysokých rozlišeních si stále musíme nechat zdát a to bohužel nenahrává kvalitě obrazu na vysokorozlišovacích LCD a Plasma obrazovkách. Dokonce to zašlo až tak daleko, že Samsung obnovil výrobu CRT se sníženou tloušťkou. Ač osobně nástup nových technologií vítám, k LCD jsem se vždy stavěl velmi skepticky a dnes už mám jasno, že tuto technologii vynechám. Ačkoliv tekuté krystalky jsou víceméně překonanou technologií a dávno má vymyšlené kvalitnější nástupce, tak vývoj LCD byl tak drahý, že se na tom musí výrobci pořádně zahojit a tedy LCD slaví ohromný prodejní úspěch. Každý ho musí mít a není jiné alternativy - alespoň dle výrobců. Co naplat, že často kvalitnější obraz nám poskytne 2-3 roky starý CRT Trinitron třetí generace, který je dnes za zlomek své původní ceny. Těším se na technologii elektronického papíru, avšak pro letošní rok je LCD jasným technologickým a hlavně prodejním úspěchem a tak má místo v TOP 10 zajištěno.   

 místo 4.:         YouTube

Pokud se dá nějaký počin označit za podnikatelský sen, pak je to YouTube. Kdo by neznal dnes asi nejpopulárnější web pro sdílení videí s pohádkovou návštěvností 100 000 000 lidí denně. Za jak dlouho se dá vytvořit takovýto úspěšný web? Budete se divit, ale stačily k tomu necelé dva roky. Právě letos zaznamenalo YouTube největší úspěchy a to takové, že gigantická firma Google nelenila a za ,,směšných“ 1,65 miliard dolarů si YouTube v listopadu pořídila – tomu říkám bohatý Ježíšek.

 

Inu to je návod pro vás, kteří stále nevědí, jak vydělat. Zkuste si založit slušnou webovou stránku a za rok můžete být o 1,5 miliardy dolarů bohatší. YouTube se to podařilo a tak myslím právem patří do top 10 největších technických úspěchů roku 2006.

 místo 3.:        FireFox

Ačkoli shledávám žabomyší hádky o tom, který internetový prohlížeč je nejlepší, naprosto směšnými, tak musím do žebříčku největších úspěchů v roce 2006 zařadit právě prohlížeč FireFox. Osobně si nemyslím, že by byl FireFox o něco lepší než IE. Je to vše jen o tom, že uživatel má na výběr. Oba dva prohlížeče (a nejen tyto) mají své, jsou děravé, fungují podobně, nastavit se dá ledacos, takže hovořit o tom, že je nějaký obecně lepší, či horší, je přinejmenším úsměvné.   


Uplynulý rok 2006 byl v pravém slova smyslu rokem FireFoxu. Ačkoli stále nemůže konkurovat v absolutním zastoupení Internet Exploreru, tak si letos dokázal právě na úkor Microsoft prohlížeče dost polepšit. Například v Evropě má FireFox asi 23% podíl, v Austrálii 23% v Americe nějakých 14%. Takže zasloužené místo v našem žebříčku. 

 místo 2.:     Intel Core2Duo

Jednoznačným adeptem na příčky nejvyšší je nová procesorová technologie firmy Intel. Jak jsem již psal v žebříčku největších technologických propadáků roku 2006, tak Intel zcela opustil myšlenku Netburst technologie a Pentia 4. Vlastně samotnou značku Pentium pustil k vodě. Po letech přesvědčování, jak je Netbusrt technologie úžasná a jak to bude krásné, když v roce 2006 překonáme 10GHZ hranici (prohlášení Intelu při uvádění Pentia 4 v život), tu máme obrat o 180°.

  • Mega test Core2Duo - E6300, E6400, E6600, E6700

Pentium 4 je horkým kandidátem na absolutní technologický propadák desetiletí a současně asi největším adeptem na titul nejlépe marketingově zvládnutého produktu vůbec. Po letech vývoje byl však usmrcen, či spíše umřel sám. Intel zahodil roky vývoje Pentia 4 se vrátil zpět k technologii Pentiu 3. Inspiroval se a letos vydal zcela novou technologii Core. Ta je o zcela něčem jiném než slepá ulička jménem Netburst.
Pokud se budeme bavit čistě o výkonu, pak dnes nemá Intel Core2Duo žádného soupeře a AMD ho se současnou nabídkou v nejvyšších modelech jen z dálky smutně pozoruje. Intel Core2Duo je jednoznačným kandidátem na nejpovedenější technologickou novinku roku 2006. Proč tedy není v našem žebříčku první? Ve skutečnosti je, ale není tam samo …

Tamtadadááá …. Top 1 produktem za rok 2006 vyhlašuji:

místo první:
Dvoujádrový procesor !!

Třebaže dvoujádrový procesor není novinkou letošního roku, byl to právě letošní rok, který byl pro něj tím prvním úspěšným. Snížení cen dvoujádrových procesorů u AMD o 50% i více procent v den uvedení na trh nových dvoujádrových Intel Core2Duo odstartovalo s konečnou platností nástup vícejaderných procesorů do domácností.

Co naplat, že zatím stále skutečného potenciálu dvoujader využije v domácnosti málokdo. Vícejádra jsou zkrátka In. Vítězem tedy není Intel nebo AMD, ale dvoujádrový procesor obecně. Nikdy před tím se nepodařilo přesvědčit tolik lidí, že to, co potřebují, je dvoujádrový procesor, i když ho vlastně vůbec nepotřebují. Pro některé z nás je i dvoujádro málo a tak Intel i AMD si připravili ke konci roku i čtyřjádrové procesory. Tedy AMD zatím jako platformu AMD 4x4 s dvěma dvoujádrovými procesory, ale Intel má skutečný čtyřjádrový procesor, tedy QuadCore, v nabídce. Více jádra prostě táhnou světem a ačkoli pro běžného uživatele je jejich využití otázkou, tam, kde je zapotřebí toho pravého výkonu, přinášejí vícejádra svěží vítr do plachet.

Vítězi tedy gratulujeme. Věřím, že jsem neopomněl nic podstatného, co se v roce 2006 objevilo.

Výše uvedený žebříček vychází z osobních názorů a zkušeností autora článku.

Pokud máte jiný názor, tak se vyjádřete v diskusi.


Co je nejlepším technologickým počinem roku 2006 podle Vás?

Při psaní dnešního článku mě napadlo téma na ještě jeden takový materiál - největší očekávání roku 2007. To by nám mohlo za rok usnadnit psaní největších technologických propadáků a úspěchů roku 2007 ;-).

Autor je šéfredaktorem počítačového magazínu Digital Doom´s DigiWorld.

Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Evropská komise pokutovala Asus, Philips a další za šikanu obchodníků

Jakmile velkoprodejce elektrospotřebičů HP Tronic vyprodá skladové zásoby,...

Antimonopolní orgán Evropské unie udělil vysokou pokutu výrobcům spotřební elektroniky a výpočetní techniky za to, že...

Microsoft ukazuje rybičky, které mu plavou kolem datového centra

Webkamera sleduje dění kolem potopených í serverů v rámci projektu Natick od...

Microsoft má pod mořem datové centrum. Aby tento projekt zpropagoval, přidal k němu webkameru, která sleduje podmořský...

Nvidia má novou generaci grafických karet. Profi modely doplní hráčské

Nová grafická karta Quadro RTX s jádrem Turing od Nvidie.

Nvidia poněkud překvapivě uvedla informace o připravovaných grafických kartách s novým jádrem Turing na konferenci pro...

Najdete na iDNES.cz