Dvanáct tipů, jak vyfotit vánoční pohodu a nezkazit ji

  1:30aktualizováno  23. prosince 2010 15:21
Vánoce nabízejí mnoho nádherných příležitostí k úchvatným fotkám. Radíme, jak nastavit blesk nebo citlivost, na co si dát pozor a co s pořízenými fotografiemi provést, aby z nich měla radost celá rodina.

Vánoční portrét | foto: shutterstock.com

Usměvavá rodina pohromadě, překvapené reakce a zajímavé osvětlení dělají z Vánoc málem fotoudálost roku, alespoň co se rodinného alba týče. Fotoaparáty a fotopříslušenství navíc i letos patří mezi časté podstromečkové dárky, takže se nelze divit gigabajtům momentek, které se během svátků nahromadí na kartách a discích.

Fotografické nadšení je ale třeba krotit. Jak známo, žádné měření se nevyhne ovlivnění měřeného, a zuřivý reportér bleskající do očí všem, vždy a všude, nepatří mezi ingredience pro vánoční pohodu. O kvantitě, která nesmí nahrazovat kvalitu, ani nemluvě. Pokusil jsem se pro vás sestavit pár tipů, které se mi osobně osvědčily, nebo které se letos chystám vyzkoušet. Těším se na vaše komentáře.

1. Vybavení musí být připraveno

Většina z nás bude o Vánocích fotit nejrůznější žánry - od klidných zasněžených krajinek až po bezmála sportovní reportáže (pes závodí s dětmi, kdo za minutu rozbalí více dárků). Mějte tedy v pořádku veškeré vybavení - vyprázdněné paměťové karty, plně nabité baterie (včetně náhradních), čistý objektiv i čip. Prosím, pokud nevíte, jak objektiv čistit, raději to nedělejte, naděláte víc škody než užitku. Čištění čipu se týká především zrcadlovek a je nejlepší nechat je na servisu.

Pokud obsahuje vaše výbava více objektivů, připravte si je. Ale s rozmyslem - lepší vybrat dvě vhodná skla než dvacetkrát za večer měnit pět objektivů. Výjimkou je situace, kdy chcete příbuzenstvo upozornit na svou fotovýbavu. Pak je nutné ji rozestavět všude po místnosti a i tříleté neteři vysvětlovat, jak jsou "ty elka nehorázné drahý, ale chápeš, ta kvalita, to se ti ani nezdálo..."

2. Informujte rodinu i hosty

Výbavičku máme připravenou, teď zbývá ještě připravit fotografované. Co tím myslím? Stačí jednoduchá větička: "Budu dneska trochu fotit, pozítří vám pak pošlu výběr. Nevadí vám to?" Přestože to zní banálně a zbytečně, může právě takovéto laskavé upozornění zcela změnit vyznění vašeho fotografického snažení. Babička se přestane schovávat, maminka si vezme oblíbenou blůzku, teta upraví ratolestem vlásky a pes... Není to všemocný tip, ale zkusit to můžete.

3. Foťte nečekaně

Předchozí tip nám mimochodem otevřel cestu k nenápadnému focení momentek. Protože všichni vědí, že fotíte, po nějaké době už nepůsobíte se svým sebevětším fotoaparátem rušivě a můžete tak zachytit skutečnou náladu, skutečné výrazy, skutečný smích.

Jak vyfotit nefalšovaný úsměv

Radíme, jak vyfotit přirozený úsměv a přitom neotravovat dotěrným "a teď prosím sýýýýr!"

Právě rozbalování dárků pod stromečkem nabízí ideální příležitost k zachycení celé škály emocí. Fungují jak detaily na rozzářený obličej, tak celky širokoúhlým objektivem, který lépe zachytí reakce různých členů rodiny.

Vánoční portrét

Nechte všechny "reagovat s prostředím" - především děti budou hned zkoušet nové hračky a oblečky, zachyťte to. Při focení dětí nezapomeňte fotit v podřepu - nepovyšujte se nad ně, snižte se na jejich úroveň. Fotce to dá přirozenou, dětskou perspektivu a úplně ji promění.

4. S bleskem opatrně

Slunovrat mnoho světla nenabízí ani přes den, natož během štědrovečerních radovánek. Využití blesku jakožto podpůrného zdroje světla se tedy přímo nabízí.

Kdy použít a kdy nepoužít blesk?
Blesk ano Blesk ne 
 • skupinový portrét
 • "aranžovaná" fotografie dítěte s dárkem
 • rychlý pohyb v místnosti
 • nenápadné momentky
 • nerušivé fotografování celé místnosti
 • focení malých dětí, kterým může blesk škodit
 • fotky "s atmosférou"
 • rozsvícený vánoční stromeček

Tabulka je pochopitelně až nemístně zjednodušená. O tom, jak a kdy správně použít blesk, se dají napsat celé knihy. Zde bych chtěl jen zdůraznit, že fotografie bez blesku mají své nesporné výhody - jsou přirozenější, jejich pořizování je nenápadné a navíc není omezené intervalem nabíjení blesku.

Jak fotit bez blesku

Focení bez blesku je pro fotografa náročnější - neměl by se zcela spoléhat na automatiku a často je třeba trochu experimentovat, případně si se snímky pohrát v počítači.

Více o nastavení expozice

 • Dobrou volbou může být priorita času - nastavte si nejdelší čas, který ještě při daném ohnisku udržíte (např. 1/60 s) a podle toho přizpůsobte zbývající parametry
 • Klidně proveďte korekci expozice směrem dolů (podexponovat), pokud je v místnosti tma, vaše fotky mohou být dejme tomu o dvě třetiny EV tmavší než je ona "neutrální šedá"
 • Nezapomeňte si fotoaparát znehybnit. Když už nemůžete použít stativ ani náhražku stativu, opřete si alespoň přístroj o nábytek nebo stěnu
 • Vhodným kompromisem může být někdy také režim "nočního blesku" či "nočního portrétu" - jde o záblesk v kombinaci s dlouhou expozicí.
 • Rozmazané nemusí nutně znamenat špatné - trocha vhodně rozmazaných lidí na jedné či několika vybraných fotkách může působit zajímavě. Dobré ale je, aby alespoň nějaká část byla ostrá a nerozmazaná.
 • Vybírejte si méně pohyblivé objekty. Ideální je například 1. ledna ráno, kdy už jsou všichni "úplně tuhý"...

5. Pozor na citlivost

Fotky bez blesku ale narážejí na nepříjemný limit, který trápí fotografii už od jejích počátků - při vysoké citlivost (ISO) dochází k nepříjemnému jevu, a sice šumu.

Doporučuji každému fotografovi, aby si se svým fotoaparátem a software (barevný i světelný šum jde do jisté míry odstranit) dopředu vyzkoušel, jaká hodnota ISO je ještě snesitelná. Pro orientaci lze říci, že u kompaktů je to většinou 200 - 800 ISO, u amatérských zrcadlovek i dvojnásobek. Zvláště pokud neplánujete nějaké zvlášť velké zvětšeniny, nemusíte se šumem nechat až tolik vystrašit - přirozené světlo a zachycení vánoční atmosféry za to stojí.

6. Aby bílá bílá byla

Přestože mnoha svátečním fotografům postačí automatické vyvážení bílé, Vánoce si zaslouží, abyste věnovali trochu pozornosti světlu, za kterého fotíte. Platí to zejména pro fotografování za žárovkového světla v místnosti.

A samozřejmě, pokud váš fotoaparát nabízí možnost focení do RAW formátu a vy víte, že budete mít čas fotografie editovat, toto dobrá příležitost, jak se v úpravách (nejen) teploty barev procvičit.

7. Časosběrná fotografie

O time-lapse fotografii, tedy videosekvencí složených z velkého počtu fotografií, jsem psal rozsáhlý článek o Velikonocích. Vánoce ale myslím nabízejí pár případných příležitostí pro časosběrnou fotografii - třeba zrychlené zdobení stromečku nebo ohňostroj.

Ostatně o tom, jak fotit ohňostroj, už jsem také psal...

8. Reportáž se vším všudy

Rodinná alba nabízejí každé Vánoce stejné fotky. Jistě, společné foto pod stromečkem a u oběda je nezbytné. Zkuste ale přemýšlet o fotografování s ohledem na výstup - třeba na galerii fotografií, kterou budete příbuzným rozesílat. Pokud vyfotíte stotřicetkrát malého Míšu se štěňátkem, ve výsledném výběru budou (pokud máte špetku soudnosti) maximálně čtyři tyto fotky. Zkuste místo toho vyfotit i prastrýce Evžena - zachytit jeho letmý náznak úsměvu je o poznání větší výzva.

Nezapomeňte také fotit detaily i celky a polocelky. Hodí se i fotky ze zákulisí - příprava večeře, shon v kuchyni, zdobení stromku, balení dárků, vítání hostů. Stačí jedna dvě fotky, ve výsledku ale udělají hodně. Pamatujte, že fotíte fotografie pro přímé účastníky akce, oživujete tedy jejich vzpomínky.

9. Experimentujte s ohniskem

Kdy jindy máte všude kolem tolik velkých i malých objektů různého původu, materiálu a světelnosti? Hrajte si s nízkou hloubkou ostrosti, juxtapozicemi (kompozicí dáte do souvislosti zdánlivé protiklady) a bokeh (rozostřené vánoční osvětlení tvoří atraktivní pozadí pro portrét).

Vánoční portrét pejska

Rozostřené osvětlení na stromečku dělá z jinak obyčejné fotky fotku vánoční portrét

A nejen kvůli nízké hloubce ostrosti se vyplatí zvolit světelný objektiv, pokud máte tu možnost.

10. Nepřežeňte to!

Vánoce jsou jistě důležitou událostí, nejen rodinnou, ale i náboženskou a duchovní. To ale neznamená, že byste jim měli věnovat stejnou fotografickou pozornost, jako třeba svatbě. Jistě, vyfotíte během svátků pravděpodobně stovky fotek, ale vždy mějte na paměti, co je cílem fotografování. Obvykle vám vyjde něco jako "abychom měli hezkou vzpomínku" nebo "abych si vyzkoušel nové vybavení". V obém případě je dobré pamatovat, že je čas fotit, a je čas nefotit.

11. Upravte fotografie včas

Nedopusťte, aby fotky proudily na váš disk rychleji, než je stíháte zpracovávat. Pak je něco špatně. Pokuste se fotky probrat a protřídit pokud možno ten samý den nebo den poté. Úpravy můžete nechat na později, ale nemá cenu je příliš odkládat. Už jenom kvůli tomu, abyste nenechali příbuzné čekat.

Postačí několik desítek vybraných fotek, které se střední pečlivostí upravíte (soustřeďte se na ořez, vyvážení bílé a expozici, další parametry jsou pro běžné použití až na druhém místě) a vyvěsíte na web. Neposílejte prosím desítky fotografií mailem - tím pravděpodobně nikoho nepotěšíte. Místo toho využijte služby jako Rajče nebo Picasa. Obě nabízejí možnost soukromé (uzavřené) galerie, takže vaši příbuzní nebudou mít nepříjemný pocit, že je soukromá oslava vystavená na světové síti všanc. Babičce a dědovi můžete kromě e-mailu fotografie také vytisknout a zarámovat, užijí si to přeci jen více než na obrazovce.

Dobrý, pozitivní pocit z vystavených fotografií vám příští rok umožní pořídit fotografie ještě lepší - získali jste si totiž důvěru.

12. Užijte si pohodu Vánoc

Alergici, pozor, následující odstavec může obsahovat následující alergeny: sentiment, klišé.

A nakonec to nejdůležitější. Bavte se. Za fotodokumentaci vlastních vánočních radovánek vám nikdo nedá ani korunu. Tou největší odměnou pro vás bude výsledná radost, kterou fotografiemi uchováte.

Ale i vy se té radosti můžete, ba dokonce musíte účastnit. Na fotkách se to projeví. To srdce do nich žádná automatika ani post-processing nepřidá. To tam musíte vložit vy. A nejlépe tak, že focení nebude o Vánocích na prvním místě.

Redakce Technet vám přeje radostné prožití vánočních svátků!

Zdroje:

Autor:

Nejčtenější

Alza to zase zkouší. Zákazníkům do košíku „tajně“ přihodí nechtěné věci

Stačí chvilka nepozornosti a obchod vám do košíku přidá něco, co jste si...

Před odesláním objednávky v e-shopu si dobře zkontrolujte obsah košíku. Je možné, že vám tam bez vašeho vědomí něco...

Alza dostala pokutu za přidávání zboží do košíku. A není jediná

Česká obchodní inspekce pravomocně rozhodla o udělení pokuty pro společnost...

Společnost Alza.cz bude muset zaplatit 150 tisíc korun za to, že zákazníkům přidávala do košíku zboží, na které sami...

Známe tvář mrtvé dívky z obleženého Tábora. Kdy zemřela, napověděla mince

Zrekonstruovaná podoba dívky (18 až 19 let) nalezené ve společném hrobě v...

Téměř 400 let ležela v zapomenutém společném hrobě, než její pozůstatky při stavbě rodinného bazénu náhodou objevili. V...

Vyzkoušeli jsme nejlepší způsob, jak sledovat televizi. Poradíme i vám

Test set-top-boxů pro televizi přes internet

Nezajímá vás kdy pořad jde, ani kolik je v něm reklam. Pustíte si jej kdykoli během i po odvysílání a reklamní bloky...

Poslechněte si vítr na Marsu. Je to první nahrávka zvuku z této planety

Jak zni vitr na Marsu

Sonda InSight, která na konci listopadu přistála na Marsu, poslala vůbec první nahrávku zvuku z této planety.

Další z rubriky

Kino do kapsy od Ankeru vykouzlí velký obraz kdekoli, kabely nepotřebuje

Anker Nebula

Na stěnu vám promítne videa z YouTube, Netflixu i USB paměti, bez připojení k elektřině zvládne i Titanic a stiskem...

Uživatelé bluetooth sluchátek se musí spokojit s horší kvalitou

Bose QuietComfort 35 a Sony MDR-1000X v redakčním testu

Stále populárnější bezdrátová sluchátka připojená přes bluetooth zatím nemohou přinést tak kvalitní zvuk jako ta...

Vyzkoušeli jsme nejlepší způsob, jak sledovat televizi. Poradíme i vám

Test set-top-boxů pro televizi přes internet

Nezajímá vás kdy pořad jde, ani kolik je v něm reklam. Pustíte si jej kdykoli během i po odvysílání a reklamní bloky...

Najdete na iDNES.cz