Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


EMusic.com čistí Napster od nelegálních nahrávek

  0:10aktualizováno  0:10
Ochranu před systémem Napster nehledají hudební společnosti pouze před soudem. EMusic, přední internetový poskytovatel placeného downloadu hudby ve formátu MP3, vzal řešení do vlastních rukou a začal používat novou technologii, která má zabránit šíření jeho nahrávek právě v této výměnné síti.
Napster, který umožňuje neomezené šíření hudebních nahrávek přes internet, nedá spát mnoha hudebním firmám, a to nejen těm "kamenným". Chránit svá práva a duševní vlastnictví svých partnerů před Napsterem se rozhodla internetová hudební firma EMusic. EMusic patří k nejznámějším společnostem, které nabízejí na internetu za poplatek MP3 soubory ke stažení. Nedávno spustila novou službu založenou na předplatném a nyní se pustila do svého nebezpečného protivníka - Napsteru. Firma EMusic začala používat novou technologii, která jí pomůže vystopovat její MP3 soubory v síti Napsteru.

Monitorováním svého internetového konkurenta chce EMusic zamezit porušování svého copyrightu a unikání zisků. Program od EMusic pracuje jako softwarový robot (bot). Skenuje a analyzuje zvukové soubory dostupné prostřednictvím sítě Napster. K identifikaci využívá techniku digitálních "otisků prstů" v souborech (acoustic fingerprint), tedy vlastní variantu digitálních vodoznaků .

Firma EMusic o svém systému příliš mnoho podrobností nesdělila. Robot automaticky zjišťuje na serverech Napsteru, zda někdo nenabízí skladby, jež patří EMusic. EMusic má smlouvy se stovkami nezávislých nahrávacích společností a v jejím katalogu naleznete i skladby od velmi populárních umělců jako je Louis Armstrong či Elvis Costello. Robot sleduje soubory, které obsahují jméno umělce nebo skladby z katalogu EMusic. Podezřelé skladby program stáhne a automaticky porovná s originálem od EMusic. Pokud jsou shodné, program zaznamená všechny soubory sdílené uživatelem a zašle mu zprávu (prostřednictvím Napsteru - instant message), aby do 24 hodin soubory ze sítě odstranil.

Neodstraní-li uživatel soubor, bude EMusic informovat Napster a žádat zablokování jeho účtu. To již je postup dobře známý z akce skupiny Metallica, která v tomto roce vzbudila značnou pozornost svým razantním vystoupením proti Napsteru. Kdyby se uživateli podařilo navrátit do systému a pokračoval ve sdílení souboru, obrátí se EMusic přímo na internetového poskytovatele, přes kterého je uživatel připojen. V případě, že odmítne proti uživateli zasáhnout, obviní jej EMusic z napomáhání porušování autorských práv.

Napster již EMusic varoval před porušováním svých pravidel a zpochybnil jejich systém. Napster ve svých podmínkách užití zakazuje používat softwarové roboty a měl by je vyloučit ze sítě. Společnost EMusic s Napsterem již delší dobu jednala, ale podobně jako v případu Metallica firma Napster projevila pouze ochotu zrušit konta uživatelů, kteří se provinili. EMusic chce svým systémem naopak dokázat, že je (oproti tvrzení Napsteru před soudem) možné ze sítě odfiltrovat skladby chráněné copyrightem. Podobně se vyjádřil i šéf asociace RIAA (sdružující americké nahrávací společnosti), který věří, že kontrolní systém bude možné uplatnit i na mnohem větší hudební katalogy, než má EMusic.

Autor:Nejčtenější

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Rozuzlení: Platit je třeba za každý televizor. Výjimku má snad jen IPTV

Příklad televizoru, který je na dobré cestě k nezpůsobilosti pro příjem...

Neexistuje televizor, za který by nebylo podle zákona potřeba platit koncesionářské poplatky. To, že na něj doma nic...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

„Zatím bez komentáře. Možná brzy.“ Koss chystá bezdrátová Porta Pro

Koss Porta Pro Wireless

Po čtyřiatřiceti letech výroby se sluchátka Koss Porta Pro dočkají poměrně nečekané inovace. Přijdou o kabel a k...

Prodeje hudebních CD klesají, Best Buy je v létě přestane prodávat

Hudební CD jsou vytlačovány streamovacími službami.

Jeden z největších prodejců elektroniky v USA v létě skončí s hudebními CD. Druhý největší diskontní řetězec chce...

Můžete být mezi prvními: nespoutané Xavian Prometeo hrají v Praze

Reprosoustava Prometeo.

Dnes a v sobotu si můžete na výstavě audio a video techniky v Praze poslechnout a prohlédnout to nejlepší od...

Jak zlepšit kondičku a zhubnout po porodu?
Jak zlepšit kondičku a zhubnout po porodu?

Zeptejte se, jak správně začít.

Najdete na iDNES.cz