Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


IBM Feature Tool - ztište si svůj pevný disk (recenze)

aktualizováno 
Tweakněte si svůj pevný disk a změňte jeho tovární nastavení, jenž vám nevyhovuje. Nevíte, jak na to? A co takhle zkusit software, pomocí kterého velmi pohodlně přenastavíte značnou část firmware HDD?

Ve včerejším článku jsme vám popsali některé nastavitelné parametry pevných disků IBM. Abyste ve firmware HDD mohli měnit tyto základní funkce, potřebujete dobrý software. IBM na své zákazníky myslí, a proto na oficiální stránky umístila jeden z nejlepších nástrojů pro tweakování disků, program IBM Feature Tool verze 1.5. Jak již napovídá sám název, software je určen výhradně pro HDD této společnosti. Předem vás upozorňujeme, že při změně jakéhokoliv parametru dojde k ovlivnění celého výkonu. Na druhou stranu, disky IBM jsou známy nejen perfektními výsledky v testech, ale i velmi malou hlučností. Takže si předem rozmyslete, zda chcete jejich hlučnost srazit ještě o nějaký ten dB níže.

Mějte na paměti: Pokud bude pevný disk pracovat v režimu AAM, bude sice pomalejší, méně hlučnější, ale spotřebuje i méně elektrického proudu, čímž dojde k prodloužení jeho životnosti.

Vytvoření diskety s programem

IBMFTOOL je distribuován jak pro operační systémy Windows (všechny verze), tak pro OS Linux. Popíšeme vám návod pro vytvoření diskety pro OS Windows. Linuxoví uživatelé si jistě poradí s instalací sami, a to bez větších problémů.

Stahujte lokálně z Technet.cz: verze IBMFTOOL (1.8 MB) pro Windows a pro Linux.

Stáhněte si instalační soubor a pak ho spusťte. V několika krocích instalátor zkopíruje na prázdnou disketu zaváděcí systém a potřebné podprogramy pro chod utility (ovladače myši a další). Samotný program lze samozřejmě po překopírování na pevný disk spouštět i bez přítomnosti diskety. Bohužel z pochopitelných důvodů (některé rezidentní procesy by mohly kolabovat) je zakázáno spouštění přímo ve Windows, proto tedy nakonec musíte stejně nabootovat do DOSu, odkud funguje vše na sto procent.

Tak to je on IBMFTOOL

Jen směle do toho, ať je brzo hotovo

Po spuštění programu dojde k detekci přítomných disků na všech řadičích. Program tak zjistí, co je připojeno a s čím může pracovat. Zároveň vám podá informace o aktuální zvolené jednotce. Pro výběr jednotlivých menu lze použít jak klávesnici, tak myš. Její drivery jsou nataženy ihned po startu systému. Samozřejmě lze využívat i nadefinovaných klávesových zkratek. V menu Drive najdete tlačítko k reskenování IDE kabelů a ukončení programu. Všechny ostatní funkce se skrývají ve volbě Features. V poslední volbě se pak nachází anglická nápověda k programu.

Popis jednotlivých menu

1. Změna akustického levelu disku

Asi nejvýznamnější menu k ovládání hlučnosti disku. Menu má tři následující volby Disable – vypnuto, disk je nastaven na nejvyšší výkon, Enable – zapnuto, normální režim. Jde o rozumný kompromis mezi poměrem výkonu a hlučnosti. Poslední volba slouží k manuálnímu nastavení úrovně hlučnosti Quit až Normal seek mode. Při změně doporučujeme mít disk vymontován z case a provádět ji v tiché místnosti, aby změny byly co nejvíce slyšitelné. Až budete se změnou hotovi, můžete si otestovat výsledný efekt v reálu na vlastní „uši“. Stiskněte tlačítko Test. Kurzorovými tlačítky nebo myší můžete měnit stupnici Seek LBA. Jestliže jste s nastavením spokojeni, stačí změnu potvrdit a vše bude uloženo. Některé starší diky toto nastavení nemusí podporovat.

Změna akustického levelu disku

2. Cache nastavení

Za normálních okolností dostává operační systém od disku potvrzující informace o dokončení úkolu (dojde-li například k dokopírování dat), tuto skutečnost zde lze trochu pozměnit. Můžete zvlášť zapínat nebo vypínat zpožděné nastavení cache jak pro zápis, tak pro čtení.

Cache nastavení

3. Kapacita disku

Starším základním deskám můžete nadefinovat velikost disku, se kterou dokáže pracovat. Některé BIOSy podporují pouze 8GB nebo 32GB HDD, právě pro ně je určena tato volba. Do pole Capacity vepíšete požadovanou novou velikost disku a na závěr vyberete, zda má být změna trvalá nebo jen dočasná. V menu Options máte také na výběr z předdefinovaných kapacit.

4. Ultra DMA režim

Změna teoretické přenosové rychlosti disku. Současné harddisky dokáží pracovat až se sedmi stupni přenosové rychlosti. DMA podporu tak můžete úplně zakázat a nebo ji naopak nastavit na poslední, tudíž i nejvýkonnější stupeň (doporučeno). Pokud HDD nepodporuje zvolené DMA, budete na to upozorněni (z důvodu ochrany před zničením).

5. Spotřeba disku

Volba slouží ke změně spotřeby energie disku. Na výběr máte opět z několika možností. Disable – vypnutí, spotřeba bude defaultně řízena softwarem (BIOSEm, respektive operačním systémem), Invalid values (hardwarové řízení), Selected APM – výběr mezi nižšími nebo vyššími otáčkami. Mějte však na paměti - čím pomalejší rotace, tím nižší spotřeba energie (baterií). Mění se i způsob pohonu ramene s hlavičkami. Přes menu Options je možné vrátit výchozí hodnoty.

6. Monitorování teploty

Pevný disk je předurčen k práci v určité teplotě. Pokud je tato mimo nastavený rozsah, pevný disk přestává spolehlivě fungovat. Správnou teplotu si tedy hlídá teplotní čidlo, které v případě překročení limitu dá signál k odpojení disku od napájení. Disk si můžete zkusit simultánně zatížit volbou Test. Minimální a maximální hodnoty z pochopitelných důvodů nelze měnit.

7. S.M.A.R.T

Self Monitoring, Analysis a Reporting Technology. Popis této technologie by vydal na samostatný článek a tak tedy jen ve zkratce. SMART chrání uživatelská data před neplánovanými chybami. Pomocí důmyslného algoritmu kontroluje veškeré dění s diskem, dokáže tak předcházet nepředvídatelným poruchovým stavům. Nedoporučujeme nastavení měnit, tím spíš ho vypínat. SMART je samozřejmě funkční jen při povolení téže volby v menu BIOSu.

Tabulka disků, u nichž je zaškrtnuta možnost nastavení dané volby:

Model

AAP

APM

Cache

Velikost

Teplota

SMART

UDMA

IC35L0xxAVVN07

X

X

X

X

X

X

X

IC35L0xxAVVA07

X

X

X

X

X

X

X

IC35L0xxAVER07

X

X

X

X

X

X

X

IBM-DTLA

X

X

X

X

X

X

X

IBM-DPTA

-

-

X

X

X

X

X

IBM-DJNA

-

-

X

X

X

X

X

IBM-DTTA

-

-

X

X

-

X

X

IBM

-

-

X

X

-

X

X

Podpora a omezení programu

IBMFTOOL je určena všem IBM ATA diskům. Sama společnost ovšem tvrdí (jak jinak), že na jejich discích není zapotřebí nic měnit, jsou totiž nastaveny na optimální výkon s minimální hlučností.

Závěrem

Jde o zajímavý program, který vám otevře funkce, které jsou za normálních okolností nepřístupné. Program je určen výhradně k tweakování IBM disků, popřípadě se můžete setkat i s funkčností na některých konkurenčních produktech, ale jen na vlastní riziko. Pokud jste neustále rušeni kmitáním hlaviček, hvízdáním (7200 rpm) a točením ploten, jistě stojí za zvážení podtaktování pevného disku.

<-- Nastavení HDD - díl první

 

Autor:


Nejčtenější

Nové iPhony Xs budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje Xs, zvětšená varianta pak Xs...

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...

Obří Ruslan přistál v Praze. Sledovali jste v přímém přenosu na Slow TV

Antonov AN-124 100 Ruslan přistává v 11.9. v Praze.

Z Pardubic do Prahy má přiletět jedno z největších letadel světa Antonov An-124 100 zvaný Ruslan. Stroj krátce po šesté...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Další z rubriky

Microsoft ukazuje rybičky, které mu plavou kolem datového centra

Webkamera sleduje dění kolem potopených í serverů v rámci projektu Natick od...

Microsoft má pod mořem datové centrum. Aby tento projekt zpropagoval, přidal k němu webkameru, která sleduje podmořský...

Nový iPad bude mít menší rámeček a možná přijde o sluchátkový výstup

Umělcova představa bezrámečkového iPadu

Společnost Apple hodlá podle nejnovějších spekulací přiblížit design tabletů iPad novém iPhonu.

Nvidia chystá „velkolepé překvapení“, konečně oznámí nové grafické karty

Nvidia GeForce 1080 GTX Ti

Na herním veletrhu Gamescom, který se uskuteční za tři týdny v německém Kolíně nad Rýnem, plánuje společnost Nvidia...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz