Internetové stránky jedním klikem - převaděč souborů RTF na HTML (recenze)

aktualizováno 
Vytváříte internetové stránky? Pak se vám jistě již někdy stalo, že jste potřebovali nástroj, který by vám převedl textové dokumenty do tvaru, s nímž pracují internetové browsery. Na neustálé ruční přepisování můžete zapomenout díky dnešnímu programu.

Zejména tvůrci internetových stránek a ti uživatelé, kteří s nimi potřebují pracovat, zcela jistě uvítají dnešního malého pomocníka. Jde o českého zástupce, jenž se věnuje převodu prostého textu do formátu HTML. Ostatně to již vyplývá z jeho názvu - Převaděč souborů RTF na HTML.

Historie tohoto programu sahá do roku 1998, kdy se objevila jeho první verze. Ta ovšem nebyla nikdy uveřejněna, a tak program spatřil světlo světa až v polovině roku 2000. Zatím poslední a zřejmě konečná verze (s tou vás dnes seznámíme) se objevila na konci července 2001. Aplikace je napsána v Borland Delphi 3.

Funkce programu
Program dovede převádět text ze souborů RTF do formátu HTML. To může být užitečné, pokud například nemáte Microsoft Word a potřebujete převést nějaký text napsaný ve WordPadu do HTML. Jiným důvodem, proč používat tento program, může být nespokojenost s kvalitou převodu do HTML ve Wordu. Program se snaží co nejlépe zachovat strukturu dokumentu (velikosti a barvy písma, zarovnání odstavců, odrážky...); neumí ale převádět obrázky.

Instalace
Díky své velikosti nebude stažení zazipovaného archívu zcela jistě činit problém žádnému počítačovému uživateli – RTFnaHTML 2.0 (143 kB). S jeho instalací si navíc nemusíte dělat starosti. Po jeho rozpakování do libovolného adresáře je program připraven k použití.

Převaděč RTF na HTML

Podrobný návod k ovládání programu
Jelikož jde o velmi lehce ovladatelný program, nebude mít problémy ani naprostý začátečník. Pravidlo „v jednoduchosti je síla“ u této aplikace platí dvojnásob. Po spuštění se otevře okno se čtyřmi tlačítky:

Převést – započne převod RTF souboru
Storno – ukončí převádění
O aplikaci – informace o autorovi
Konec – ukončí běh programu

Převaděč RTF na HTML

Převod v akci
Pro zadání cesty k převáděnému souboru, který je ve formátu RTF, slouží vpravo nahoře tlačítko se třemi tečkami. Vybrat lze i soubor v jiném formátu, ale u těchto souborů není zaručen převod.

Převaděč RTF na HTML

Pak stačí celou aplikaci odstartovat tlačítkem „Převod“ a ta během několika vteřin (v závislosti na počtu znaků a složitosti formátování) vytvoří jeden soubor typu HTML. Výstupní soubor bude ve stejném adresáři a bude mít stejný název jako soubor vstupní, pouze jeho přípona bude HTM.

Závěr a zhodnocení
Program převádí jen dokumenty ve formátu RTF. Pokud tedy toužíte po převodu jiných textových souborů, musíte je nejprve uložit do RTF formátu a následně použít služeb tohoto programu, který se postará o převod do tvaru pro internetové prohlížeče. Tento nástroj tedy zcela jistě uvítají všichni ti, kteří mají co do činění s tvorbou či vytvářením webových stránek.

Převaděč RTF na HTML
Zdroj textu ve Wordu

Prohlédnete-li si zdrojový kód vygenerovaného souboru v textové podobě, zcela jistě si nelze nevšimnout, že se v souboru nachází několik tagů, které by se daly vypustit. Týká se to zejména těch, jež souvisejí s propagací samotné aplikace. Na místě je zcela jistě srovnání s Wordem (právě pomocí Wordu jsou nejčastěji vytvářeny amatérské internetové stránky). Po analýze převedených dokumentů můžeme s klidným svědomím říci, že konkurence v podání freewarového programu obstála více jak dobře. Oproti Wordu totiž nevložila tunu nesmyslných tagů a atributů, čímž by i pro uživatele znalého HTML po jistých malých úpravách nebyl výsledný soubor k rozeznání od ručně psané verze. Mezi velká mínus patří nemožnost převádět obrázky a tabulky. Obrázky úplně vypustí a tabulky zbaví okrajů a vloží jen text. Word si jak s obrázky, tak s tabulkami poradí na výbornou.

Převaděč RTF na HTML
Převedeno programem - Převaděč

Převaděč RTF na HTML
Převedeno Wordem

Převaděč RTF na HTML
Zdrojový kód z převodu - Převaděč 

Převaděč RTF na HTML
Zdrojový kód z převodu Wordu

Co asi nejvíce potěší, je jeho licenční ujednání. Program je totiž freeware, což znamená, že jej lze šířit volně, bez jakýchkoliv poplatků. Po celou dobu našeho testování se choval korektně jak ve Windows 98, tak ve Windows XP. Pokud vás tedy již nebaví psát veškeré tagy ručně a neradi používáte specializované programy na vytváření stránek, zkuste tento jednoduchý převaděč, který udělá velký kus práce za vás.

Autor:

Nejčtenější

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Samopal vz. 58, který není samopalem, má vyšší kadenci než kalašnikov

Československý samopal vz. 58 V - verze pro výsadkáře se sklopnou opěrkou.

V Československu vzniklo několik typů palných pěchotních zbraní, které se mohly směle rovnat se zahraniční konkurencí....

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

DBS

Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

Změna v TV vysílání se blíží. Vše, co musíte vědět o přechodu na DVB-T2

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Informační kampaň k přechodu na nový standard pozemního televizního vysílání DVB-T2 může stát až 350 milionů korun. V...

Další z rubriky

Digitální kuchařky poradí se zdravým i levným vařením

Ilustrační foto - vaření

Generátor receptů pro přípravu jídel podle příležitosti či ingrediencí najdete na webu, ale také ve smartphonu a...

Zemětřesení v Česku hlídá nová aplikace Geofyzikálního ústavu

Screenshot z aplikace SeisLok

Nová mobilní aplikace SeisLok od odborníků z Geofyzikálního ústavu AV ČR umožní sledovat aktuální zemětřesení v...

IBM koupí firmu Red Hat. V cloudu zaútočí i na Microsoft a Amazon

Red Hat teď patří pod IBM

Americká firma IBM se dohodla na koupi softwarové společnosti Red Hat za 34 miliard dolarů (770,4 miliardy korun) v...

Najdete na iDNES.cz