Jak udržet Windows fit: díl 3. - registry a jejich správa

aktualizováno 
Registry systému jsou velká neznámá pro mnoho uživatelů Windows. Často v sobě skrývají mnoho záznamů, které pro chod PC nejsou potřebné. Neplatné nebo nefunkční klíče můžete samozřejmě odstranit, ale není to tak lehké, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Předchozí články:

 • Jak udržet Windows fit: díl 1. - instalace
 • Jak udržet Windows fit: díl 2. - užitečné tipy a triky
 • Registr systému je nejsložitější součást celých Windows. Zde se nachází obrovská databáze se všemi informacemi o ovladačích, nastaveních a aplikacích operačního systému. Jeho struktura je řazena do několika hlavních klíčů, ty jsou pak dále rozvětveny do několika tisíc (pod)klíčů. Je to velmi složitý mechanismus, kterému mohou rozumět jen programátoři Microsoftu. Všechny úpravy ve Windows se automaticky zaznamenávají do této databáze k pozdějšímu použití. Celé Windows by se samozřejmě daly ovládat pomocí změn v registru, ale pro obyčejného “smrtelníka” by to bylo nemyslitelné. Proto programátoři vytvořili grafická rozhraní, díky kterým je práce běžná rutina. S jejich pomocí pak můžete například měnit velikost odkládacího prostoru na pevném disku.

  Informace o nainstalovaném softwaru najdete v registrech, konkrétně v sekci HKEY_LOCAL_MACHINE\Software. Zde máte možnost měnit nastavení jednotlivých nainstalovaných programů. V sekci HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft najdete všechny standardně dodávané aplikace s operačním systémem.

  Tip: Pokud se vám nedaří nainstalovat některý program, který byl již dříve instalován, pravděpodobně za to může některý záznam v registru (došlo k jeho nekorektnímu odebrání). Pak použijte funkci vyhledávání, kam zadejte jméno programu, a nalezené výrazy smažte. Některé instalační balíky, na nich totiž mohou zkolabovat.

  Děravá wokna

  Utility pro správu Registrů

  Pro toho, kdo si netroufá, nebo se nechce sám pouštět do nastavení klíčů, jsme připravili malou porci programů, které tyto uživatelsky skryté volby zpřístupní všem. Pomocí těchto programů se zbavíte zbytečných nebo nefungujících klíčů a nastavení, které již stejně nejsou využívány.

  1. RegClean - oficiální program společnosti Microsoft na údržbu registrů
  2. RegCln - program odhalí a ukáže všechny špatné klíče
  3. Clean Reg - nástroj pro čištění registrů
  4. jv16 Power Tools - kompletní nástroj úpravu registrů
  5. Winnow Optimizer - optimalizuje výkon systému (bohužel se spouští při startu PC)
  6. RegCleaner

  Program RegCleaner nám připadá nejlepší, a proto vás s některými jeho volbami seznámíme poněkud blíže.

  Poslední verzi si stáhněte lokálně z našeho serveru: RegCleaner 4.3.0.780 (540 kB)

  Program RegCleaner

  Po instalaci si v menu options zvolte český jazyk. Na hlavní obrazovce je 7 záložek, pomocí kterých se v programu provádí jednotlivé příkazy. V první nabídce jsou k dispozici informace o každém programu, který kdy byl instalován do Windows. Jestliže jste některý program odinstalovali a chcete se ho nenávratně zbavit, je třeba odstranit jeho záznam v registrech. Jednoduše vyberete ty, které již bezpečně nepoužíváte, a tlačítkem vpravo dole „odstranit vybrané“, dojde k jeho vymazání. V záložce „startup list“ jsou všechny programy, které se startují automaticky s natažením OS. Úplně vpravo máte k dispozici informaci, odkud se daný program startuje. Pokud je zde uvedena nabídka „start“, programy se nachází v menu po spuštění, v opačném případě je natahován přímo z Run nebo RunService. Odstraňte jen ty klíče, o kterých bezpečně víte, že byly přidány až po samotné instalaci Windows. Pokud byste odstranili klíče, které jsou nutné pro chod Windows, mohl by OS začít dělat neplechu.

  Nabídka „uninstall“, zde jsou zobrazeny všechny, v současné době nainstalované, programy. Chcete-li se s některým z nich rozloučit, stačí je označit a odebrat. Tato záložka supluje aplikaci „přidat odebrat programy“ v ovládacích panelech, s tím rozdílem, že odtud 100% odinstalujete i programy, které se vám normálně nedaří z jakýchkoliv důvodů odebrat.

  Program RegCleaner

  Typy souborů, Nový soubor a Přípony souborů, tyto záložky slouží k vyhledání informací o způsobu použití jednotlivých přípon programů. Zde se tedy můžete dozvědět, jaká aplikace je určena pro otevření daného souboru. Poslední záložka s názvem „zálohy“ slouží k obnovení jakýchkoliv úprav v programu RegCleaner, které vedly k nestabilitě nebo zhroucení OS. Jde o velmi užitečnou funkci.

  Na závěr lahůdka

  Jednu z nejlepších funkcí skrývá program ve volbě nástroje->čištění registru a jeho čtyř podmenu. Odtud můžete spustit automatické čištění registru. Program vyhledá všechny klíče, které již nejsou využívány, a dá vám možnost vybrat ty, které chcete odstranit. Osobně doporučujeme projít záznam po záznamu a odstranit jen ty, které jsou určitě nepotřebné! Po delším běhu Windows zde můžete najít dokonce i několik tisíc nefunkčních klíčů.

  Program RegCleaner

  Jestliže je váš počítač aspoň o pár sekund rychlejší a nezabírá tolik systémových prostředků jako před touto minisérii článků, blahopřejeme. Nejen že jste nyní schopni kdykoliv vyčistit Windows bez nutnosti instalace, ale zároveň jste pochopili některé principy, na kterých operační systém pracuje.

   

  Autor:
  Témata: OS, software, Startup

  Nejčtenější

  Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

  Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

  „Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

  Samopal vz. 58, který není samopalem, má vyšší kadenci než kalašnikov

  Československý samopal vz. 58 V - verze pro výsadkáře se sklopnou opěrkou.

  V Československu vzniklo několik typů palných pěchotních zbraní, které se mohly směle rovnat se zahraniční konkurencí....

  Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

  Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

  Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

  Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

  DBS

  Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

  Změna v TV vysílání se blíží. Vše, co musíte vědět o přechodu na DVB-T2

  Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

  Informační kampaň k přechodu na nový standard pozemního televizního vysílání DVB-T2 může stát až 350 milionů korun. V...

  Další z rubriky

  Digitální kuchařky poradí se zdravým i levným vařením

  Ilustrační foto - vaření

  Generátor receptů pro přípravu jídel podle příležitosti či ingrediencí najdete na webu, ale také ve smartphonu a...

  Tipy a triky pro Windows 10: kde v systému najdete novinky či jak na rohy

  Tipy a triky pro Windows 10

  Microsoft přímo ve Windows ukazuje, jaká nová vylepšení v systému provedl. Ukážeme vám i jak deaktivovat aktivní rohy,...

  Aplikace: Pořiďte si trezor na data nebo si nechte najít ta zbytečná

  Tablet pro práci i zábavu

  Aplikace z dnešního přehledu promění váš tablet v radiobudík, pomohou vám s rychlou výměnou souborů a zpráv, vyčistí...

  Najdete na iDNES.cz