Dotykový displej místo klávesnice: Apple si patentoval hrbolaté řešení

aktualizováno 
Klávesnice, která se mění podle toho, jakou aplikaci právě používáte. Nebo může úplně zmizet a dát prostor obsahu. Apple si podal patentovou přihlášku, ve které ukazuje vizi notebooku s interaktivní klávesnicí.

Apple pracuje na notebooku, který má místo klávesnice dotykový displej s haptickou odezvou | foto: patent: Apple, montáž: Pavel Kasík, Technet.cz

Smartphony slavné značky BlackBerry měly v minulosti jeden zcela jasný rys -...

Smartphony slavné značky BlackBerry měly v minulosti jeden zcela jasný rys - QWERTY klávesnici. Teď mezi nimi zbyl jediný model, který se jí drží.

Nahradit hardwarovou klávesnici dotykovým displejem, to není na první pohled žádná novinka. Tento vývoj jsme mohli sledovat u mobilních telefonů. Ještě před dvanácti lety se mohlo zdát, že datlování na fyzické klávesnici typu BlackBerry bude vždy pohodlnější a rychlejší, než matlání prsty po dotykovém displeji. Trh však rozhodl jinak a dnes jsou ve světě mobilních telefonů hardwarové QWERTY klávesnice naprostou raritou.

Firma Apple, která iPhonem výrazně přispěla k rozšíření dotykových displejů a psaní prstem, možná chystá podobnou revoluci i v oblasti přenosných počítačů.

Místo klávesnice a touchpadu notebooku dotykový displej

O něco podobného už se v posledním desetiletí pokusilo několik výrobců, včetně těch velkých, jakými jsou Acer, Toshiba nebo Lenovo. Žádný z těchto strojů však nezaznamenal masivní úspěch. Mohl by tedy uspět nápad Applu, či spíše série nápadů, kterou si nyní firma nechala patentovat?

Asus Dual Panel Concept

Asus Dual Panel Concept, 2009

Acer Iconia

Acer Iconia, 2010

Toshiba Libretto W100

Toshiba Libretto, 2010

Book využívá stejný kloub, jako má větší model Yoga 910.

Lenovo Yoga Book, 2016

Apple v patentové přihlášce popisuje několik známých prvků. Třeba to, že dotykový displej nahrazující klávesnici by mohl pro každou aplikaci ukazovat její jiné rozložení, podle toho, co se pro daný program hodí.

Ilustrace z patentu Apple číslo 20180218859
Ilustrace z patentu Apple číslo 20180218859

Jiná klávesnice pro psaní, jiná pro hraní...

Kromě toho samozřejmě Apple slibuje zajímavá gesta. V podstatě si můžete představit klávesnici, jako ji znáte z tabletu, včetně automatických oprav, gest, zoomování, „svajpování“. Gesta by fungovala na povrchu celé plochy spodní části notebooku.

Ilustrace z patentu Apple číslo 20180218859

Ilustrace z patentu Apple číslo 20180218859

Hlavní zbraní by měla být haptická odezva. Ta by se měla postarat o iluzi psaní na hardwarové klávesnici, což je něco, co zatím žádný výrobce nedokázal.

Ilustrace z patentu Apple číslo 20180218859
Ilustrace z patentu Apple číslo 20180218859

Haptická odezva může být zajištěna elektronicky, mechanicky nebo kombinací

Z patentové přihlášky samozřejmě není jisté, zda v tomto případě Apple patentuje něco, co už v praxi umí, nebo si patentuje spíše nápad, který ještě není podpořen funkčním prototypem. Apple totiž v USA nemusí podpořit přihlášku funkčním výrobkem.

Pro každého něco?

Pro ty, kterým by haptická odezva nestačila, by sloužila „nasazovací“ klávesnice, kterou by bylo možné položit na základnu notebooku. Jinak by mohla zůstat například srolovaná v brašně. A konečně zde Apple představil i nápad, jak celou mechanickou klávesnici „zabalit“ do fólie a chránit ji před vodou a znečištěním, aniž by to narušilo její použitelnost.

Podaná patentová přihláška samozřejmě nemusí znamenat, že Apple na takovémto notebooku skutečně pracuje, o to méně pak, že se takový produkt dostane do prodeje. Ukazuje však na trend, který jsme mohli sledovat u mobilních telefonů, tedy odchod od mechanických částí směrem k nepohyblivým.

U mobilních telefonů jsme dlouho nevěřili, že by dotekové displeje mohly hardwarovou klávesnici porazit. I v době, kdy nastoupily chytré softwarové klávesnice typu Swype nebo SwiftKey, jsme stále předpokládali, že jistotu hardwarových tlačítek nic nenahradí. U notebooků si to dnes myslíme taky. Uvidíme, jestli nás Apple i tentokrát překvapí.

Autor:


Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

Apple Watch 2

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...Ve věku 65 let zemřel na rakovinu Paul Allen, s Gatesem založil Microsoft

Paul Allen na snímku z prosince 2017.

Ve věku 65 letech zemřel v pondělí spoluzakladatel firmy Microsoft Paul Allen. Miliardář, filantrop a hledač lodních...

Návrat „imperialistického brouka“? Výzkumný program USA vzbudil obavy

Program „Hmyzí spojenci“ má změnit škůdce v pomocníky v zemědělství.

Skupina vědců v časopise Science varuje před možným zneužitím amerického výzkumného programu, který vyvíjí zcela nový...

Grafika snů: podrobné srovnání RTX 2080 s GTX 1080Ti

Porovnání grafických karet s čipem Nvidia GeForce RTX 2080 a GTX 1080Ti (vpravo)

Porovnali jsme novou grafickou kartu RTX 2080 s předchozí špičkou GTX 1080Ti. Výsledky jsou zajímavé a ačkoli v mnoha...

Další z rubriky

Alexa se naučí rozpoznávat emoce. Lépe vám pak vnutí, co si máte koupit

Amazon Echo Look.s digitální asistentkou Alexa

Digitální asistentka Alexa se má naučit nové triky. Nový patent Amazonu jí má umožnit rozpoznávat emoce a zdravotní...

VIDEO: Z Liberce přilétá nový bezpilotní vrtulník LIAZ

Na výstavě Future Forces Forum ukázali nový bezpilotní vrtulník

Na zbrojařském veletrhu Future Forces International Exhibition, konaném v Praze ve dnech 17. až 19. října, představila...

Na papíře skvělá, v reálu však není autokamera A5 Pro WiFi žádná sláva

Kamera TrueCam A5 Pro Wifi

Nad počínáním některých řidičů zůstává rozum stát a záznam z palubní kamery může být rozhodujícím důkazem při...

Advantage Consulting, s.r.o.
KAM/OBCHODNÍ MANAŽER - VÝROBNÍ SPOLEČNOST

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 35 000 - 40 000 KčNajdete na iDNES.cz