Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


MP3 novinky a zajímavosti 2000 - 20.týden

  0:45aktualizováno  0:45
V pravidelném přehledu zajímavostí a novinek se samozřejmě nemůžeme vyhnout Napsteru, dozvíte se o mobilním telefonu přehrávajícím MP3 a další zajímavosti.
Napster stále v defenzívě
Jak je zvykem v poslední době, nemůžeme začít ničím jiným než Napsterem. V internetových médiích věnovaných MP3 se dnes o ničem jiné nedočtete a každý má dnes tendenci vyjadřovat se k situaci. Není divu, vedle případu MP3.comu se jedná o další kausu, podle níž se bude právně formovat budoucí šíření hudby na Internetu (alespoň v USA). Za poslední týden se však situace nijak překvapivě neposunula. Poté co Napster zablokoval většinu uživatelů dodaných na seznamu, který spolu se soudní žalobou dodala skupina Metallica, přihlásil se s dalším seznamem raper Dr Dre. Dr Dre také podal po vzoru metalové skupiny žalobu na Naspter. Uživatelé Napsteru přirozeně nezůstávají klidní. Asi třicet tisíc, což je deset procent z postižených, jich protestovalo proti zablokování přístupu do systému s odkazem na to, že s žádnými inkriminovanými soubory nemají nic společného. Metallica je ovšem označila za lháře a hodlá ve svém zásadovém postupu pokračovat. O tom, že k tomu je důvod, se můžete sami přesvědčit, zkusíte-li ji vyhledat v Napsteru.

Metallica nyní předala Napsteru dalších 332293 jmen uživatelů, kteří pomocí systému sdíleli její hudbu ve formátu MP3. Celkově tak i s minulým seznamem přesáhlo číslo přistižených neuvěřitelných 600 tisících osob. Tentokrát se však Metallica vyhnula možným negativním reakcím a zaslala seznam Napsteru bez jakékoliv publicity a zvláštních tiskových konferencí. Napster se zatím k novému seznamu nevyjádřil, ale lze předpokládat, že bude postupovat obdobně jako v předcházejícím případě a zasáhne proti svým uživatelům. Zatím můžeme pouze čekat, kdo se z dalších populárních umělců se ještě připojí k nátlaku na Napster.

N-Dream plugin pro Napster 1.02
Přídavné programové moduly - pluginy se již staly běžnou součástí řady programů. Nyní bychom vás chtěli upozornit na plugin N-Dream, který je určen pro v poslední době bezesporu nejpopulárnější vyhledávač MP3 Napster. Tento plugin ukazuje aktuální TOP10 několika světových hitparád. Protože se jedná o přídavek k Napsteru, tak se samozřejmě neomezuje pouze na výpis jmen. Vybranou skladbu z žebříčků po kliknutí na nabídku download automaticky vyhledá program Napster. Přes tlak jakému je Napster vystaven ze strany hudebních společností, se opravdu nemusíte bát, že byste nalezli málo odkazů. Program je freeware a nainstalujete jej bez problémů. Podmínkou je samozřejmě předem nainstalovaný Napster. Soubor naleznete na adrese http://www.n-dream.com (751 kB). Zajímavostí je možnost vytvořit a přidat vlastní žebříček skladeb, který můžete zadat na zmíněné internetové adrese.

MP3 mobilní tefefon
Jak můžete vidět v našem seriálu, v němž vám postupně představujeme světovou nabídku MP3 přehrávačů, narůstá jejich počet opravdu neuvěřitelně. Pomalu se začínají prosazovat i kříženci s dalšími elektronickými výrobky. Velmi perspektivní se zdá kombinace MP3 přehrávače a mobilního telefonu. Jako u ostatní elektroniky jsou v této oblasti velmi aktivní korejské firmy. Po Samsungu předvedla svůj MP3 mobil i u nás dobře známá firma LG (resp. LG Information & Communications). Nový mobilní telefon nazývaný CyON MP3 obsahuje hardwarový MP3 dekodér a jeden slot pro paměťovou kartu MultiMediaCard (MMC). Telefon je déle vybaven přídavnými sluchátky se zabudovaným ovládáním, s jehož pomocí lze telefonovat i přehrávat hudbu. MP3 lze do mobilu převést z počítače nebo můžete použít předem nahranou kartu MMC. Dodávané karty disponují kapacitou 16 a 32 MB, což není příliš mnoho. Jako další příslušenství budou dodávány externí reproduktory, z nichž je možné poslouchat hudbu během dobíjení baterií. CyON MP3 se v současné dodává pouze v Koreji, a to za cenu okolo 350 dolarů. Firma bohužel oznámila, že výrobek nehodlá v nejbližší době vyvážet na evropský a americký trh.

Alanis Morissetová live v MP3
Na závěr také jednu informaci o hudbě v MP3 (legální!). Alanis Morissettová patří k akcionářům MP3.com a minulý týden oznámila, že chce část svého podílu prodat. Pro její příznivce však bude jistě zajímavější další zpráva. Díky dřívějším dohodám má MP3.com právo exkluzivně prezentovat některé nahrávky A. Morisettové. Nyní můžete na jeho stránkách nalézt čtyři její skladby, jež pocházejí z koncertu v Los Angeles. Kromě formátu MP3 je k dispozici i video stream ve formátech Windows Media a RealMedia. Vše naleznete na MP3.com.

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

První test prosklených sluchátek v ČR: skvěle hrají a neruší okolí

Sluchátkový zesilovač Sennheiser HDV 820 a sluchátka HD 820.

Vyzkoušeli jsme špičková prosklená sluchátka Sennheiser HD 820, která navzdory své uzavřené konstrukci hrají jako...

Ptáci se vracejí i do vaší kanceláře. Nalaďte rádio, které nevypnete

Slow Radio opět startuje, vysíláme přímý přenos z ptačího ráje na utajeném...

Poslechněte si, jak právě teď zpívá ptačí ráj u rybníka. V přímém přenosu Slow Radia pro vás nezištně pracují tisíce...

Apple ořezal i to, co by konkurenci neprošlo. HomePodu chybí i Bluetooth

Takto malý je Apple HomePod. Překvapí hmotností 2,5 kg a také mohutným zvukovým...

Je absolutně svázaný s ekosystémem Apple. Vzhledem k velikosti výborně hraje, ale nemá Bluetooth ani žádný jiný vstup....

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz