Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nahrajte si digitální televizi na USB klíčenku

aktualizováno 
Uvažujete o pořízení přijímače digitální televize a chcete si nahrávat oblíbené pořady a dále s nimi pracovat? S tímto set-top boxem můžete nahrávat na připojený USB disk nebo přímo do počítače a navíc přehrávat multimediální soubory z disku na obrazovce vašeho televizoru.

Problematice digitální televize a digitalizace se věnujeme na našem serveru pravidelně v samostatné sekci Digitální televize

Ačkoli v současné době zatím funguje pouze zkušební provoz, již dnes se vyplatí, pokud bydlíte v dosahu signálu, přejít na digitální televizi. Odpadnou vám tak jednou pro vždy starosti s nekvalitním analogovým signálem, získáte přístup k dalším televizním stanicím (ČT24, Óčko) a navíc můžete své oblíbené pořady pohodlně nahrávat na digitální média (HDD, DVD-R/RW, DVD+R/RW, CD-R/RW). Jak to vypadá s kvalitou a dosahem signálu právě u vás, si můžete přečíst ve velkém čtenářské testu, který naleznete zde.

Po přechodu na ostrý provoz v příštím roce se dočkáme nejen mnohem větší nabídky televizních stanic, ale také dalších doplňkových služeb. V první vlně se můžeme těšit na dvanáct programů, později by jich mělo být minimálně dvakrát tolik.

Nahrávejte si televizní seriály přímo na harddisk

Digitální set-top box Siemens Gigaset M740 AV se od klasických set-top boxů, které jsme dosud testovali, v mnohém liší. Jedná se o multimediální počítač založený na Linuxu. Propojit jej můžete i s externím USB 2.0 harddiskem, klíčenkou, MP3 přehrávačem, počítačem nebo sítí prostřednictvím ethernetového kabelu. Připojované zařízení musí podporovat standard USB 2.0 (nové označení: Highspeed) a musí být zformátováno na systém souborů FAT32. Pokud dáváte přednost bezdrátovému připojení, pak můžete Siemens připojit pomocí Gigaset WLAN Repeateru přes Wi-Fi. Toto zařízení však není součástí výbavy a v případě zájmu si ho musíte dokoupit.

Set-top box je vybaven dvěma tunery, což oceníte především v okamžiku, kdy chcete jeden program nahrávat a druhý sledovat. Nemusíte však jen nahrávat, abyste využili obou tunerů. Díky funkci PiP (obraz v obraze) můžete mít na obrazovce v malém obdelníčku puštěný ještě jeden kanál a zároveň ve velkém sledovat druhý program. Nemusíte tak neustále přepínat a máte jistotu, že neprošvihnete začátek očekávaného seriálu.

Funkce Timeshift (časový posun) vám umožní od začátku sledovat například sportovní přenos, který si zároveň nahráváte, i když přijdete až o čtvrt hodiny později.

Pro nahrávání však je nutné k set-to boxu připojit jedno z výše uvedených USB zařízení nebo minimálně videorekordér či DVD rekordér. Při záznamu na připojený USB 2.0 disk nebo harddisk vašeho počítače, můžete využít i funkci Timeshift, která umožňuje posunuté sledování televizního pořadu (viz rámeček).

Zvládne i fotografie, MP3 a MPEG

Kromě funkce digitálního rekordéru umožňuje Siemens přehrávání i dalších multimediálních souborů s příponami: video – mpg, hudba – mp3, obrázky – bmp, gif, jpg, png. Škoda jen, že přístroj nepodporuje také přehrávání a nahrávání filmů do formátu MPEG4 DivX nebo Xvid. Na disk si můžete také samozřejmě ukládat vytvořené hudební playlisty, náhledy vybraných obrázků i jiných metadat.

Z dalších funkcí přístroje je nutné zmínit EPG (elektronický programový průvodce), teletext, časovač nebo aktualizaci softwaru.

 

Nahrát nový firmware je možné třemi způsoby: manuálně, automaticky (pokud je aktualizační soubor na připojeném disku), přes anténu DVB-T. Díky tomu, že je přístroj založený na linuxu, mají možnost přispět do vývoje nového firmware i jiné společnosti než Siemens.

Chcete si vyzkoušet digitální televize u vás doma? Zúčastněte se našeho testu.

O designu set-top boxu si můžete udělat obrázek sami z přiložených fotografií. Nám se Siemens líbí a podle našeho názoru je elegantní a zapadne prakticky do každého interiéru. Pouze bychom mu vytkli absenci jakéhokoliv displeje. Stav přístroje přístroje je indikován prostřednictvím tenkého prolisu s oranžovou diodou. Ve standby modu svítí pouze horní růžek, zatímco při provozu svítí celý. 

Dálkový ovládač je sladěn s přístrojem a i přes svou velikost se dobře drží a používá. Tlačítka jsou pryžová a mají dobrý zdvih. Můžete si přitom nastavit, zda chcete, aby se při jejich stisknutí ozýval signalizační tón. Popisky tlačítek jsou zřetelné a dobře je vyřešena i nápověda na obrazovce televizoru.

Pro připojení je přístroj vybaven anténním vstupem, dvěma konektory SCART, analogovým audio výstupem, digitálním audio výstupem (cinch), ethernetovým konektorem a dvěma konektory USB 2.0.

Set-top boxu trvá třičtvrtě minuty než naběhne 

Nemilé překvapení nás čekalo při zapnutí přístroje. Závaděcí fáze z režimu stand-by mu trvá téměř minutu. Uvedený čas potřebuje k nabootování a kontrole všech portů. To je však daň za použití Linuxu a možnost připojit další USB zařízení. Jediným řešením, jak se vyhnout dlouhému čekání, je set-top box vůbec nevypínat.

Zajímá vás, jak takové digitální vysílání vypadá?

Vyzkoušeli jsme to za vás: Jak funguje experimentální digitální vysílání naživo?

Siemens Gigaset M740 AV jsme, stejně jako ostatní dosud testované set-top boxy, testovali v malém městě zhruba pětatřicet kilometrů na západ od Prahy. Po připojení k běžné venkovní anténě, která je nasměrována na vysílač Praha-město, nalezl set-top box kromě multiplexu Českých radiokumunikací i druhý multiplex společnosti CDG, který je šířen z Prahy Strahova. S kvalitou obrazu i zvuku jsme byli spokojeni. Pouze výjimečně obraz nepatrně kostičkoval, ale tento jev byl pouze výjimečný a vždy trval pouze několik málo sekund. Nejedná se o nic, co by nějak výrazně znemožňovalo sledování televizního vysílání.

Připojení k počítači není tak snadné

Proč ho koupit?
  • dva tunery
  • možnost nahrávání na externí USB harddisk, klíčenku nebo MP3 přehrávač
  • kompletní lokalizace 
  • kvalitní obraz a zvuk
Proč ho nekoupit?
  • složitější instalace
  • nehodí se pro začátečníky a technicky nepříliš zdatné uživatele
  • start mu trvá téměř minutu
Kdy?
již v prodeji
Za kolik?
9 500 Kč

Instalace samotného set-top boxu včetně nalezení kanálů je velice jednoduchá a nebudete s ní mít žádné problémy. Námi testovaný vzorek ještě nebyl lokalizován, ale přístroje, které jsou v prodeji jsou již kompletně počeštěné.

Připojení Siemensu k vašemu počítači nebo síti přes ethernetový kabel již tak jednoduché není. Rozhodně nestačí pouze připojit kabel a začít pracovat. Do set-top boxu musíte nejprve nastavit IP adresu, masku podsítě a v případě potřeby i adresu výchozí brány. Mimo to se neobejdete ani bez uživatelského jména a hesla k připojenému počítači a hesla ke sdílenému adresáři, pokud je u něj nastavené. 

Instalace USB disků je mnohem jednodušší. Příslušné zařízení stačí pouze fyzicky připojit a přes menu aktivovat. Vyzkoušeli jsme připojit několik flashových a harddiskových MP3 přehrávačů a se všemi si bez problémů poradil. S externím harddiskem bez napájecího kabelu si však Siemens neporadil.  

U elektronického programového průvodce (EPG), byly stejně jako u ostatních testovaných výrobků problémy s kódováním češtiny. Znaky s diakritikou se zobrazují nesprávně. Pokud však pomineme tento běžný nedostatek, pak EPG fungovalo bez problémů.

 

Koupit či nekoupit

Přijímač digitální televize Siemens Gigaset M740 AV je spíše multimediálním počítačem než klasickým set-top boxem. Nabízí řadu nadstandardních funkcí: možnost připojení USB disků, zapojení do sítě a propojení s počítačem. Přičemž většinu z nich zvládne i technicky nepříliš nadaný uživatel. Propojení s PC je však již složitější.

Pokud u Siemensu vše nastavíte, jak má být, získáte skutečné centrum domácí zábavy. Nejen, že si budete moc nahrávat oblíbené pořady na připojené disky, ale prostřednictvím televize si přehrajete i MP3, filmy (MPEG) a fotografie.

Nevýhodou je zmiňovaný pomalý start, díky kterému by vám mohl snadno utéct začátek pořadu. Naopak musíme přístroj pochválit za jednoduché a intuitivní ovládání v češtině, elegantní design a malé rozměry. Doporučená maloobchodní cena přijímače Siemens Gigaset M740 AV činí 9 500 Kč, což je vzhledem k šíři nadstandardních funkcí více než příznivé.

Vlastnosti:  
Podporované kodeky:

MPEG-1, MPEG-2, MP3, JPEG, BMP, PNG, GIF

Rozhraní:

2x SCART, stereo, S/PDIF (digitální audio), anténa, 2x USB 2.0, LAN (10/100base T)

Obsah balení:

vlastní jednotka, dálkové ovládání včetně baterií, kabel SCART, napájecí kabel, manuál

Rozměry:

6,5 x 20 x 20 cm

Cena:

9 500 Kč

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

OT TV si od 1.12. může pořídit každý.
Letecká televizní stanice UP Network je v O2TV. Z nabídky vypadlo AXN

Česká televizní stanice zaměřená na letectví UP Network míří do programové nabídky O2TV. Z nabídky naopak vypadnou kanály AXN.  celý článek

Mapa předpokládaného pokrytí signálem DVB-T2 televize v prvním čtvrtletí 2018.
Na podzim by do televizní přechodové sítě měly přibýt další televize

Pozemní digitální vysílání DVB-T2 se šíří nezadržitelně naší krajinou a od podzimu by v něm mohlo vysílat již více než patnáct televizních stanic.  celý článek

Mapa předpokládaného pokrytí signálem DVB-T2 televize v prvním čtvrtletí 2018.
Nové pozemní digitální vysílání má mírné zpoždění

České radiokomunikace pomalu pokrývají území ČR signálem přicházejícího digitálního vysílání DVB-T2. V září však došlo k mírnému zpoždění.  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.