Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


VIDEO: Airbus nedal přednost boeingu, ten raději přerušil přistání

  13:41aktualizováno  13:41
Na barcelonském letišti přejížděl argentinský Airbus A340 ranvej, na kterou právě přistával ruský Boeing 767. V poslední fázi Rusové přerušili přistání. Podle letiště nešlo o výjimečnou událost.

Nepovolený vjezd na dráhu (v angličtině runway incursion) je definován jako neoprávněný vjezd nebo setrvání na ranveji, bez ohledu na nebezpečí, které tento incident způsobil. V případě, který se stal v Barceloně 5. července kolem 7. hodiny ráno, ovšem incident způsobil přinejmenším přerušený pokus o přistání.

Opakované přistání

Amatérské video, které se souhlasem autora uveřejňujeme, ukazuje, že přistávající ruské letadlo (UTAir Boeing 767-300, let 5181 z Moskvy) muselo přerušit přistání necelých 100 metrů nad zemí. Piloti zatáhli podvozek, prudce zrychlili a případnému střetu s katastrofálními následky se vyhnuli. Letadlo Airbus A340-300 argentinských aerolinek mezitím dokončilo přesun po pojezdové dráze k ranveji 25R.

Opakované přistání na záznamu z Flightradar24:

Animace letu UT 5181 z Moskvy

Podle AVHerald.com zatím není jasné, jestli byl incident způsoben chybou pilotů argentinského letadla, kteří ignorovali pokyn dispečera, nebo naopak chybou věže, která dala argentinským pilotům chybný pokyn k přejezdu dráhy číslo 02.

Největší letecká katastrofa se stala na ranveji

Připomeňme v této souvislosti srážku v Tenerife, kde se srazily dva Boeingy 747. Celkem v této katastrofě - zatím největší v historii - zemřelo 583 lidí.

AVHerald cituje vyjádření barcelonského letiště, podle kterého prý vše bylo v pořádku. Mezi letadly byla dostatečná vzdálenost a ruský boeing mohl přistát. Piloti se místo toho rozhodli přistání přerušit a přistáli až o 15 minut později.

Na druhou stranu je dobré připomenout, že dlouhé ohnisko objektivu, který incident zachytil, výrazně zkresluje vzdálenosti. Video tak situaci prezentuje dramatičtěji, než by se jevila pozorovateli, který by událost sledoval z východu. Letadla se k sobě nejspíš nepřiblížila na stovky metrů, ale spíš dva i více kilometrů. Piloti ruského letadla ji nicméně vyhodnotili jako nebezpečnou a pro jistotu si přistání zopakovali na stejné ranveji.

Přerušené přistání není ojedinělým jevem. Barcelonská dráha 02 vede napříč rovnoběžnými dráhami (07L a 07R), což způsobuje řadu komplikací při pojíždění letadel, která musejí ranvej přejet i několikrát a pokaždé tak žádat věž o povolení. Protože se dráha 02 nepoužívá tak často jako dráhy hlavní, mají piloti (podle anonymní diskuze na AVHerald) ve zvyku přejíždět ji bez povolení.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Prožijte znovu přílet olympioniků ve speciálně „pomalovaném“ letadle

Letoun A330-200 korejských aerolinií s olympijskými motivy dosedá na plochu...

V půl druhé dosedl na plochu letiště Václava Havla letoun Airbus A330-200 s našimi olympioniky na palubě. Přistání jsme...

Giganty na obloze. Největší vrtulníky světa Mil V-12 postavili v SSSR

Mil V-12

Mezi úzkou světovou špičku vrtulníkových konstruktérů se bezpochyby zapsal Michail Leonťjevič Mil z tehdejšího...

Je budoucnost ve dřevě? Vědci z něj vytvořili nečekaně odolný materiál

Dřevo pevné jako železo? (ilustrační foto)

Dřevo je levný a užitečný materiál, ovšem nepříliš tvrdý, což ho pro některá využití diskvalifikuje. Vědci nyní ale...

Najdete na iDNES.cz