Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


VIDEO: Airbus nedal přednost boeingu, ten raději přerušil přistání

  13:41aktualizováno  13:41
Na barcelonském letišti přejížděl argentinský Airbus A340 ranvej, na kterou právě přistával ruský Boeing 767. V poslední fázi Rusové přerušili přistání. Podle letiště nešlo o výjimečnou událost.

Nepovolený vjezd na dráhu (v angličtině runway incursion) je definován jako neoprávněný vjezd nebo setrvání na ranveji, bez ohledu na nebezpečí, které tento incident způsobil. V případě, který se stal v Barceloně 5. července kolem 7. hodiny ráno, ovšem incident způsobil přinejmenším přerušený pokus o přistání.

Opakované přistání

Amatérské video, které se souhlasem autora uveřejňujeme, ukazuje, že přistávající ruské letadlo (UTAir Boeing 767-300, let 5181 z Moskvy) muselo přerušit přistání necelých 100 metrů nad zemí. Piloti zatáhli podvozek, prudce zrychlili a případnému střetu s katastrofálními následky se vyhnuli. Letadlo Airbus A340-300 argentinských aerolinek mezitím dokončilo přesun po pojezdové dráze k ranveji 25R.

Opakované přistání na záznamu z Flightradar24:

Animace letu UT 5181 z Moskvy

Podle AVHerald.com zatím není jasné, jestli byl incident způsoben chybou pilotů argentinského letadla, kteří ignorovali pokyn dispečera, nebo naopak chybou věže, která dala argentinským pilotům chybný pokyn k přejezdu dráhy číslo 02.

Největší letecká katastrofa se stala na ranveji

Připomeňme v této souvislosti srážku v Tenerife, kde se srazily dva Boeingy 747. Celkem v této katastrofě - zatím největší v historii - zemřelo 583 lidí.

AVHerald cituje vyjádření barcelonského letiště, podle kterého prý vše bylo v pořádku. Mezi letadly byla dostatečná vzdálenost a ruský boeing mohl přistát. Piloti se místo toho rozhodli přistání přerušit a přistáli až o 15 minut později.

Na druhou stranu je dobré připomenout, že dlouhé ohnisko objektivu, který incident zachytil, výrazně zkresluje vzdálenosti. Video tak situaci prezentuje dramatičtěji, než by se jevila pozorovateli, který by událost sledoval z východu. Letadla se k sobě nejspíš nepřiblížila na stovky metrů, ale spíš dva i více kilometrů. Piloti ruského letadla ji nicméně vyhodnotili jako nebezpečnou a pro jistotu si přistání zopakovali na stejné ranveji.

Přerušené přistání není ojedinělým jevem. Barcelonská dráha 02 vede napříč rovnoběžnými dráhami (07L a 07R), což způsobuje řadu komplikací při pojíždění letadel, která musejí ranvej přejet i několikrát a pokaždé tak žádat věž o povolení. Protože se dráha 02 nepoužívá tak často jako dráhy hlavní, mají piloti (podle anonymní diskuze na AVHerald) ve zvyku přejíždět ji bez povolení.

Autor:


Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Facebook vypustí do vesmíru svůj satelit. Chce poskytovat rychlý internet

Facebook plánuje vlastní družici (ilustrační foto)

Firma Facebook se chystá vypustit na oběžnou dráhu sérii satelitů. Pomocí nich chce poskytovat rychlý internet v...

Lenovo uvedlo na trh chytrý reproduktor s velkým displejem

Předprodukční vzorek Lenovo Smart Display v salonku Lenova na CES 2018 v Las...

Jmenuje se Smart Display a je to vlastně kombinace chytrého reproduktoru a rozměrného displeje, ve kterém úřaduje...

Praha instaluje chytré lampy, dobijí auto nebo pohlídají smog

Instalace chytré lampy v Karlíně

Na území Prahy stojí již delší dobu několik chytrých lamp. Nový projekt, který se buduje v Karlíně, počítá s lampami,...

Najdete na iDNES.cz