PC odpad

PC odpad | foto: Profimedia.cz

Největší technologické propadáky roku 2006

  • 416
Ne vždy se zadaří a tak každý rok vznikne mnoho výrobků, projektů a technologií, které nevyjdou tak, jak se plánovalo. Sestavili jsme žebříček pěti největších neúspěchů roku 2006. Ačkoli by se jich dalo nalézt mnohem více, zaměřili jsme se na ty nejviditelnější...

 místo 5. :          procesor Intel Pentium 4

Možná pro mnohé trochu překvapivě jsem na 5. místo zařadil technologického velikána Intel. Rozhodně však nebudu mluvit o jeho nových procesorech Core 2 Duo, které patří do jiného žebříčku, i když s Core 2 Duo to tak trochu souvisí. 

Asi jste si všimli, že v letošním roce skončila existence Pentia 4. Slavné jméno, které nás provázelo řadu let společně s notoricky známým logem Intel Inside. Bývá zvykem, že vývoj se odvíjí od produktu k produktu, Pentium 4 však takto nekončí. Letos se ukázalo, že celá jeho technologie Netbusrt je vlastně zcela slepou vývojovou větví. Někteří zasvěcení ví, že současné Core je spíše inspirováno Pentiem 3, stejně jako v době existence Pentia 4 mobilní procesory Pentium M. Pentium 4 a celou Netburst technologii tak lze zařadit jako jeden z největších technických omylů vůbec.

  • Test Intel Pentium4 proti Core2Duo

Spolu s pochováním Pentia 4 (odpočívej v pokoji) byl pohřben i formát základních desek a počítačových skříní s označením BTX. Formát BTX s Pentiem 4 přímo souvisí, ve své době to vypadalo, že bude zapotřebí pro vzrůstající spotřebu procesorů a nároky na chlazení. Intel měl s BTX velké plány, avšak nakonec bylo BTX zcela na pokraji zájmu zákazníků až se o něm hovořilo, že jediní, kteří BTX používají, je nejvyšší management firmy Intel.

Pentium 4 rozhodně nebylo propadákem v pravém slova smyslu, díky neskutečně úspěšnému marketingu se z Pentia 4 stala doslova kultovní značka, která si však zasloužila lepší konec.   

 místo 4.:          technologie HDTV

Jasným adeptem na zařazení do žebříčku je technologie HDTV. Ohromná reklama, všude se o něm mluví. Všude se na nás vrhají zkratky HDTV, HDMI, HDCP atd. Všechny slibují novou dobu a revoluci v domácí zábavě s neskutečným obrazem a vizuálním zážitkem - a výsledek? HDTV zůstává drtivě poraženo DVD a obyčejnými vakuovými televizemi. Proč? Možná je to tím, že mnozí z nás mají i něco jiného na práci, než čučet do bedny na stupidní ,,růžové ordinace štěstí a televizních pout“. Možná je to tím, že HDTV nestojí zanedbatelných pár tisíc. Hlavně však HDTV není až tak úžasné, jak se nám to různé firmy snaží malovat. Ano, obraz je ostřejší a detailnější, ovšem co je to platné, když většina z nás očekává od filmu, seriálu atd. spíše kvalitní příběh a zápletku než dech beroucí povrchní efekty, které rychle omrzí a filmový zážitek rychle vyprchá. 

Nepochybuji, že HDTV je blízkou budoucností, ovšem je to běh na dlouhou trať. HDTV zkrátka není tak úžasné, jak se nám to snaží namluvit ohromná propagační kampaň kolem této technologie. Zato HDTV jednoznačně patří do mého žebříčku, i když na to, zda bude skutečným propadákem nebo úspěchem, si ještě pár let počkáme. Letos však jednoznačný neúspěch. 

místo 3.:            společnost SONY

Pokud bychom vyhlašovaly titul smolaře roku, pak je to firma SONY. Ta na letošní rok 2006 nebude vzpomínat v dobrém. Skoro by se dalo říci: na co sáhla, to šlo do háje. Začněme technologí Blu-Ray, které mělo velké zpoždění, i když nakonec to vypadá, že svou bitvu s HD DVD postupně vyhraje. Na to si však ještě počkáme.

Malou katastrofou pro Sony byl problém s bateriemi notebooků. Takových 10 000 000 kusů na nucené reklamaci skutečně nepotěší. 

Citelným neúspěchem SONY jsou herní konzole. Začněme tou menší - PSP. Ta byla drtivě poražena konkurenčním Nintendem DS.


Všechno to korunovala větší Play Station 3, která místo ovací sklízí jen rozporuplné reakce. Konkurenční Microsoft Xbox 360 je sice také dotován, ale skvěle se prodává a je již dlouho dostupný. PS3 přišel pozdě, o rok později než se čekalo. Navíc přišel v malém množství a ve staré Evropě stále není a navíc už se mluví o dalším zpoždění.

PS3 moc nepřidalo ani srovnání kvality obrazu, kde jsme z PS3 ve srovnání s Xbox 360 celkem v rozpacích. Inu myslím, že SONY si to místo v našem žebříčku zaslouží, i když je otázkou, jak moc si za onu smůlu může samo.

 místo 2.:     akcelerátor Ageia PhysX

Jednoznačný držitel titulu hardwarový propadák roku 2006. Pokud nevíte o co jde, což se vzhledem k velkohubým prohlášením výrobce Aeiga trochu divím, tak jen ve stručnosti. Ageia PhysX je přídavnou počítačovou interní kartou do slotu PCI. Její hlavní funkcí je jednoduše počítání fyziky v reálném čase ve hrách. Tedy střelíte-li do dřevěné stodoly, tak se rozletí reálně na třísky a vše s tím související. Ačkoli se jedná o celkem zajímavý nápad podpořený velkými prohlášeními, tak situace několik měsíců po vydání vzbuzuje pouze úsměv. Po Ageia PhysX neštěká ani pes. Podpora ze strany her je tak minimální, že je lze spočítat na prstech jedné ruky – navíc se nejedná o žádné špičkové herní tituly. Minimálně překvapené kroucení hlavou, ne-li smích, vyvolá cena za tohle užitečné zařízení – 6500 korun s DPH.

Ageia, ačkoli je zajímavým nápadem, možná trochu předběhla svou dobu. Minimální podpora u her nikoho ke koupi takového herního zařízení nepřesvědčí. Navíc jsou tu i další problémy s vlastní funkcí tohoto zařízení. A koneckonců i co do výkonu při fyzikálních výpočtech bude tato karta rozdrcena koncepty nVidia PhysSLI nebo konkurenčním ATI CrossFire. Ageia PhysX je zkrátka jasná dvojka v našem žebříčku.

První místo je podle mého názoru naprosto jednoznačné. A tak prosím fanfáry připravit, (rajčata se vydávají u vchodu) – vítězem se stává:

 místo 1.: 
 ,,Výpalné“, DRM, RIAA – protipirátské kampaně

Nemyslím si, že by na titul propadák roku měl někdo větší nárok, než protipirátská kampaň a s ní spojené záležitosti. Aniž bych hájil pirátství a kradení software, ale co je moc je moc a nad některými praktikami protipirátských organizací zůstává rozum stát.

Začněme například technologií DRM nebo-li Digital Rights Management. Tato ochrana před kopírováním splňuje veškeré definice počítačového viru, přesto byla nasazena a defacto porušuje práva každého uživatele. Sama tato technologie má místo v žebříčku technologických propadáků jisté.


obrázek převzat z www.electech.co.uk

RIAA (Recording Industry Association of America) – americká organizace na ochranu práv výrobců se v letošním roce blýskla skutečně neuvěřitelnými skutky. Pokud pominu takovou maličkost, jakou jsou žaloby na soukromé osoby za pár stáhnutých MP3, které dokonce nikdy nevlastnily počítač, pak již nemohu pominout fakt, že kdyby veškeré oznámené snahy a cíle  RIAA uspěly, znamenalo by to konec Internetu, jak ho známe. To je samozřejmě nereálné, ale už jen to, že takové cíle někoho napadnou, je přinejmenším na pár facek. 

Myslíte si, že se nás to tady v České republice netýká? To je omyl. I zde máme podobné SOUKROMÉ organizace, které se zabývají ,,ochranou“ určitých práv soukromých osob. Těm se povedlo zalobovat takovým způsobem, že si tyto soukromé organizace dopomohly k ohromným finančním prostředkům. Mluvím o tzv. ,,Výpalném“ – poplatky ze všech prodaných CD, DVD, tiskáren, kopírek, pevných disků, flash pamětí atd.

  • I bez práce jsou koláče aneb poplatky autorským svazům    

Tyto nehorázné, neodůvodnitelné, často na hlavu postavené poplatky zaplatíme všichni soukromým organizacím k ochraně určitých soukromých osob, navíc zdaleka ne všech, kterých se to týká. A celé to posvětilo Ministerstvo kultury svou vyhláškou.

V tomto případě se navíc ukázalo, že zloděj volá chyťte zloděje. Následný audit, který nechal na Ministerstvu kultury provést ministr Martin Štěpánek ukázal, že na ministerstvu je 75% veškerého software kradeného. Nelegální kopie operačních systému, nelegální kopie kancelářského software ...    

S přáním, aby podobných technologických excesů a dalších s tím souvisejících technologií v roce 2007 bylo méně, se dnes rozloučíme. Příště se podíváme na to, jak by mohl vypadat žebříček těch povedených technologií za rok 2006.

Výše uvedený žebříček vychází z osobních názorů a zkušeností autora článku.

Máte-li jiné pořadí, či jiné kandidáty, na které jsem třeba i zapomněl, zkuste se (prosím slušně) vyjádřit v diskusi. Budu se těšit. 


 Co je propadákem roku podle Vás?

Autor je šéfredaktorem počítačového magazínu Digital Doom´s DigiWorld