Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Novinky 2010: éra tabletů, pokus o 3D, cokoli se dvěma displeji a e-booky

aktualizováno 
Koupíte si televizi, připojíte ji k internetu, stáhnete si film ve vysokém rozlišení nebo se zdarma podíváte na jeho kvalitativně horší kopii. Pokecáte s přáteli přes Skype a ověříte své znalosti v encyklopedii. Zdaleka ne všechny uvedené služby však budou dostupné v Česku.

Obsah pro vaši televizi se povaluje na internetu | foto: Jan Kužník, Technet.cz

Krize nekrize, letos nás čekají zajímavější novinky než loni. Zábavní průmysl společně s elektronickým na nás už letos chystá obří ofenzívu s 3D filmy, na plné obrátky jedou výrobci elektronických knih stejně jako producenti multidotykových tabletů, výrazně se zrychlí přenášení dat mezi počítačem a externím zařízením a dva displeje se stanou minimem asi i u ledničky.

Tou nejpodstatnější novinkou je však integrace služeb do všech typů audiovizuální techniky určené pro domácí použití. K televizi už nebude muset připojovat žádný DVD nebo Blu-ray přehrávač.

Služby, služby, služby a zase služby

Ať už si pořídíte novou televizi, DVD nebo Blu-ray přehrávač, internetové rádio nebo třeba čtečku knih, nepřinesete si domu pouze onu "krabičku". Zároveň si s výrobkem kupujte i balík služeb, které můžete někdy bezplatně začít využívat hned, jakmile připojíte spotřebič k elektrické síti a internetu.

Aniž by se vám doma povalovalo jediné cédéčko, aniž byste utratili jedinou korunu za film na DVD, ihned můžete sledovat filmy, poslouchat hudbu, chatovat s přáteli, číst encyklopedie, surfovat po webu, facebookovat, atd.

CES 2010 - služby, které v Česku nemáme

Nejen v USA si mohou majitelé nových televizorů užívat sledování filmů on-line, placené stahování HD filmů online nebo třeba televizi na přání. V Česku se podobného konfortu v dohledné době nedočkáme.

Nemusíte koupit jediné CD a přesto poslouchat hudbu, kterou chcete.

Last FM, Pandora (internetové rádio), Facebook, YouTube, Netflix (on-line stahování filmů), Hulu (on-line sledování filmů zdarma), Vudu (on-line stahování filmů v HD), Twitter, OnDemand TV (televize na přání), Skype, Wikipedia, Google Books, Flicker, ale i české fotoalbum Rajče.net a další desítky služeb jsou nově dostupné zákazníkům, kteří si pořídí jeden z výše uvedených spotřebičů.

Partnerství s poskytovateli obsahu se stalo pro výrobce elektroniky nezbytností. A protože jsou všechny služby on-line na internetu, jejich počet se i ve vaší televizi může (a zřejmě i bude) neustále rozrůstat.

Není náhodou, že specializované hudební prodejny pomalu, ale jistě mizí z velkých obchodních center a stejně jako filmy na Blu-ray a DVD se prodávají především v prodejnách elektro.

Pro našince má tento poměrně pozitivní vývoj samozřejmě jeden háček. Ty nejlepší služby jsou dostupné buď pouze v USA nebo v zemích, které nejsou degradovány politickou nekulturou a nepřešlapují již mnoho let v kruhu. Zjednodušeně řečeno, naprostá většina nových audiovizuálních on-line služeb není a dlouho ještě nebude v Česku nedostupná.

Filmoví a hudební fanoušci se tedy u nás ještě nějaký čas bez běhání po špatně zásobených obchodech a stahování ze špičkově zásobených "šérů" neobejdou. Neuspokojivé situaci se podivoval i šéf CESu, největšího veletrhu spotřební elektroniky Gary Shapiro. Postřehy z rozhovoru s ním si můžete přečíst v článku Šéf veletrhu CES: Jsem šokován, že u vás není ani obchod iTunes.

CES 2010 - služby, které v Česku nemáme

Služba Netflix umožňuje zákazníkům on-line stahovat za poplatek filmy a seriály v HD kvalitě. Do své herní konzole Xbox 360 ji integroval Microsoft. Více v článku Už je jasné, proč Microsoft odmítl Blu-ray. Filmy v HD bude šířit po síti.

Letos se můžeme těšit pouze na televize vybavené přístupem na YouTube, fotoservery Flickr.com a Rajče.net. Vrcholem je pak videoarchiv televize Nova a snad budou k dostání i televize umožňující videohovory přes Skype. V omezené míře bude možné poslouchat internetová rádia. Více například v článku Pět skvělých věcí, které dokážou jen nejmodernější televizory.

Zaklínadlo jménem 3D

Všichni velcí výrobci spotřební elektroniky s výjimkou jednoho se na největším světovém veletrhu spotřební elektroniky CES tvářili, že 3D filmy v našich domácnostech jsou jasná věc. Jak jsme si na vlastní oči vyzkoušeli, zážitek to může být opravdu dokonalý. A nemusí se přitom jednat o akční film, který bude schválně natočen tak, aby v něm 3D vynikly. Více jsme se tématu věnovali v článku Vše o 3D videu: úžasný zážitek i zklamání a nejrychleji se Sony Playstation 3.

První 3D filmy si budete moci přehrát již letos. Postačí k tomu Playstation 3 s novým firmware a set speciálních brýlí a vysílače, který do nich bude přenášet povely z Playstationu. Zatím není jasné, jakým způsobem bude uvedený set Sony distribuovat a zda například upgrade na nový firmware nebude podmíněn právě jeho nákupem, či zda nebude zdarma přibalen k nějakému filmu či hře.

Nezbytností pro sledování 3D filmů bude i 3D televize. Tedy ta televize, která bude mít dostatečně rychlou zobrazovací frekvenci pro střídání obrazů pro levé a pravé oko (více opět v článku Vše o 3D). Teoreticky by se na 3D filmy mohli bez problémů například dívat všichni majitelé nových neoPDP plazem od Panasonicu.

3D nevěříme, ale ovládáme hry gesty

Jediný, kdo 3D zatím příliš nevěří, je Microsoft (podrobnosti v uvedeném článku). Jeho herní konzole Xbox 360 i nadále zůstane bez podpory 3D filmů i bez Blu-ray přehrávače. Zato však nově nabídne on-line dostupné staré klasické hry, které jsme i v našem totalitním státě měli možnost "pařit" v maringotkách s automaty. Již letos se firma také chystá uvést na trh ovládání Xbox gesty.

Žádné nákupy dodatečných ovladačů jako pro Nintendo Wii. Stačí se postavit před obrazovku a systém vybavený kamerkami sejme vaše pohyby a převede je je do hry nebo třeba výukového programu. Podle Microsoftu tak bude velmi jednoduché se například naučit řídit auto a i hraní sportovních her tak může dostat úplně jiný rozměr.

Podle některých odborníků je však nejisté, zda bude Microsoft do podzimu (na kdy novinku nazvanou Natal ohlásil) schopen připravit opravdu funkční systém. Plán je to velmi ambiciózní a pokud společnosti vyjde, zcela jistě ji budou následovat i ostatní výrobci.

Další informace o microsoftích novinkách najdete v článku Microsoft ukázal nový Tablet PC a ovládání gesty.

Když kniha, tak elektronická

Sony, Samsung, enTourage, Amazon, Barnes and Noble a tisíce bezejmenných čínských firem. Ti všichni přišli nebo přijdou letos na trh s čtečkami elektronických knih, takzvanými e-readery (e-reader je zařízení, e-book je kniha převedená do elektronické podoby).

Zákazníci v rozvinutějších zemích mají již teď možnost on-line stahovat tisíce knih všech žánrů ve svých rodných jazycích .

Svůj obchod pro čtečky Kindle v Česku otevřel internetový obchod Amazon - více v článku  Budoucnost novin a knih dorazí do Česka. Čtečka Kindle stahuje z internetu zdarma. Naprostá většina knih je však v angličtině. Rozvoji prodeje elektronických knih v ČR brání především velikost trhu a sami vydavatelé knih.

Na CESu jsme vyzkoušeli několik čteček. Nejzajímavější je dvoudisplejová od firmy enTourage, která umí na barevném LCD displeji přehrávat i videa, což se hodí například u učebnic, nebo cestopisů - více v článku První elektronická kniha na světě se dvěma displeji umí i video.

Zatímco Amazon a Barnes and Noble mají vlastní e-shopy, například Samsung spolupracuje s Google Books. Většina čteček zvládne i běžné formáty jako je třeba PDF.

Cena obyčejné čtečky s jedním displejem začíná někde na 240 dolarech, novinka od Samsungu se pohybuje dokonce kolem 700 dolarů. Na CESu bylo takových výrobků stovky. E-reader bude příští Vánoce buď velkým hitem, nebo obřím propadákem. Reuters varuje, že trh je příliš malý pro tolik výrobců. Zákazník na tom může každopádně pouze vydělat.

Jeden displej nestačí

Tlačítka, šoupátka a kroutítka z elektroniky valem mizí a jejich místo obsazují dotykové displeje. A v některých případech je to dobrý nápad. Líbil se nám prototyp netbooku se dvěma displeji od MSI. Jeden je většinou použit jako klávesnice, ale v případě potřeby může zobrazit cokoliv jiného. Případně se (po sklopení displejů do vodorovné polohy) mohou oba displeje spojit v jeden a získáte tak dvojnásobnou plochu obrazovky pro čtení dokumentů, nebo sledování filmů.

CES 2010 - Notebook MSI se dvěma dotykovými displeji

Notebook MSI je multidotykový tablet i e-reader.

Zajímavé řešení nabízí již zmiňovaná čtečka enTourage eDGe. Jeden displej tvoří e-ink pro pohodlné čtení dokumentů, na druhém (LCD) vidíte ovládací prvky, nebo můžete prohlížet přílohy dokumentů - obrázky i video. S kvalitním barevným obrazem.

Dva displeje mají i nové fotoaparáty Samsung - Digitály Samsung mají displeje na obou stranách, wi-fi a připojení na Facebook. Úlohu klasického zadního displeje netřeba vysvětlovat, na předním displeji však vidíte sebe při pořizování autoportrétů, případně je na požádání zobrazen animovaný klaun, který upoutá pozornost dítěte a snad ho i rozesměje. Jen je dobré tuto funkci vypnout při focení smutečního obřadu. 

CES 2010 - notebook Onkyo s Windows 7 má dva displeje.

CES 2010 - notebook Onkyo s Windows 7 má dva displeje s rozlišením 1366 x 768 pixelů.

Dva displeje by se mohly začít objevovat i u notebooků. Prototyp takového počítače představil Microsoft. Zatímco v zákulisí stánku na veletrhu CES, kde jsme si mohli notebook podrobně prohlédnout se ještě jmenoval Onkyo, pro veřejnost byl uveden jako Kohjinsha DZ. Jaký bude definitivní název, dostupnost přístroje ani cena zatím není jasné.

CES 2010 - notebook Onkyo s Windows 7 má dva displeje.CES 2010 - notebook Onkyo s Windows 7 má dva displeje.
CES 2010 - notebook Onkyo s Windows 7 má dva displeje.CES 2010 - notebook Onkyo s Windows 7 má dva displeje.

Stejně tak podrobnější technická specifikace zatím není příliš podrobná. Stroj má hmotnost 1,84 kg a dá se složit do podoby obyčejného notebooku. Vybaven je čipem AMD Athlon Neo MV-40 a 320GB diskem. Dva desetipalcové displeje mají rozlišení 1366 x 768 pixelů. Samozřejmostí jsou Windows 7.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Nově verze čtečky Kindle Oasis je voděodolná.
Čtečka elektronických knih Kindle je konečně voděodolná

Po deseti letech od uvedení první čtečky se značkou Kindle vydal Amazon verzi, se kterou se nemusíte bát do vody.  celý článek

Dlouho očekávané procesory AMD Ryzen 7 přišly na trh.
Nečekaný dárek. Některá šestijádrová AMD mají patrně omylem osm jader

Příjemné překvapení čekalo na některé nové majitele procesorů Amd Ryzen 1600 a 1600X. Místo slibovaných šesti výpočetních jader dostali model se dvěma jádry...  celý článek

Nývlt Václav: Asus ROG Zephyrus
První Max-Q notebook vysune po odklopení displeje podvozek

První notebooky s koncepcí Max-Q od Nvidie míří na český trh. První bude Asus/ROG Zephyrus, hned po něm Acer Triton 700. Oba překvapí tichým chodem při...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.