V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

  7:00aktualizováno  7:00
Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na pravidelnou nebeskou podívanou, která se trefila do vhodné fáze Měsíce.

Pro ty, kdo musí jít v pondělí ráno do práce, je noční podívaná na „padající hvězdy“ poněkud problematická. Maximum každoročního srpnového meteorického roje Perseid se totiž odehraje mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní a to znamená mnoho desítek meteorů za hodinu včetně několika opravdu velkých záblesků, jejichž jasnost se může vyrovnat jasu Jitřenky, tedy planety Venuše.

Letošní návrat Perseid v kombinaci s fází Měsíce, který bude 11. srpna kolem poledne našeho času v novu, tak nabízejí ideální podmínky pozorování. Především mimo města budou na temné obloze vidět i ty menší záblesky prachových částic z komety zanikajících v atmosféře.

Fotogalerie

Jediným problémem tak může být oblačnost, která by mohla pozorování zhatit. A byla by to škoda, protože podobná kombinace fáze Měsíce a vrcholu Perseid se naskytne až v roce 2023, jak upozorňují astronomové z Astronomického ústavu AV ČR.

Aktuální předpověď slibuje jasno až polojasno, což znamená, že ne všude bude obloha čistá. Připravit byste se také měli na poměrně nízké noční teploty, které by v některých oblastech mohly klesnout pod deset stupňů.

Vydejte se mimo města

Pokud se chcete zúčastnit veřejného pozorování Perseid, podívejte se, zda ve vašem okolí některá z místních astronomických skupin pozorování nepořádá, nebo se podívejte na některý z portálů shromažďujících informace o kulturních a dalších událostech. Ideální podmínky budou daleko od měst, která kvůli světelnému smogu pozorování ruší.

I proto Česká astronomická společnost a Astronomický ústav AV ČR pořádají akci Den a noc na Jizerce, což je veřejné pozorování ve spolupráci s Muzeem Jizerských hor v Jizerské oblasti tmavé oblohy. To je jedna z mála oblastí, která je chráněna jako mezinárodní rezervace tmy.

Perseidy dostaly jméno podle místa v souhvězdí, z něhož meteory vlivem perspektivy zdánlivě vylétají (z horní severozápadní poloviny souhvězdí Persea) a první zmínky pocházejí z poloviny třetího století našeho letopočtu v souvislosti s umučením svatého Vavřince. Několik dnů po jeho popravě 10. srpna 258 údajně začaly z nebe padat třpytivé slzy a od této události jsou Perseidy lidově známé jako „slzy svatého Vavřince“. Více se o historii pozorování Perseid dozvíte v našem starším článku K Zemi se vrátily Perseidy. Za hodinu se mihlo až 70 meteorů. Najdete zde i rady, jak tento úkaz fotit.

Pokud vám pozorování Perseid něco zhatí, nezoufejte. V průběhu roku můžeme pozorovat asi sedm metorických rojů. V říjnu to budou Orionidy na které v podstatě navážou v listopadu Leonidy.  V prosinci to pak budou Geminidy, které přinášejí také hodně meteorů. Na přelomu roku se pak objeví Kvadrantidy.

Autor:


Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

Apple Watch 2

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...Ve věku 65 let zemřel na rakovinu Paul Allen, s Gatesem založil Microsoft

Paul Allen na snímku z prosince 2017.

Ve věku 65 letech zemřel v pondělí spoluzakladatel firmy Microsoft Paul Allen. Miliardář, filantrop a hledač lodních...

Návrat „imperialistického brouka“? Výzkumný program USA vzbudil obavy

Program „Hmyzí spojenci“ má změnit škůdce v pomocníky v zemědělství.

Skupina vědců v časopise Science varuje před možným zneužitím amerického výzkumného programu, který vyvíjí zcela nový...

Grafika snů: podrobné srovnání RTX 2080 s GTX 1080Ti

Porovnání grafických karet s čipem Nvidia GeForce RTX 2080 a GTX 1080Ti (vpravo)

Porovnali jsme novou grafickou kartu RTX 2080 s předchozí špičkou GTX 1080Ti. Výsledky jsou zajímavé a ačkoli v mnoha...

Další z rubriky

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Zemřel spisovatel, novinář a propagátor kosmonautiky Pavel Toufar

Spisovatel a propagátor kosmonautiky Pavel Toufar měl na brněnské výstavě...

Ve věku 70 let ve středu po těžké nemoci zemřel propagátor kosmonautiky, spisovatel a novinář Pavel Toufar.

Rusko nepošle po neúspěšném startu Sojuzu MS-10 zásobovací let k ISS

Návratový modul, který bezpečně přistál s ruským kosmonautem Alexejem Ovčininem...

Čtvrteční nepodvedený start ruské rakety vyústil v odložení startu říjnové zásobovací mise. Mezitím se kosmonauti budou...

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.Najdete na iDNES.cz