Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

  7:00aktualizováno  7:00
Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na pravidelnou nebeskou podívanou, která se trefila do vhodné fáze Měsíce.

Pro ty, kdo musí jít v pondělí ráno do práce, je noční podívaná na „padající hvězdy“ poněkud problematická. Maximum každoročního srpnového meteorického roje Perseid se totiž odehraje mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní a to znamená mnoho desítek meteorů za hodinu včetně několika opravdu velkých záblesků, jejichž jasnost se může vyrovnat jasu Jitřenky, tedy planety Venuše.

Letošní návrat Perseid v kombinaci s fází Měsíce, který bude 11. srpna kolem poledne našeho času v novu, tak nabízejí ideální podmínky pozorování. Především mimo města budou na temné obloze vidět i ty menší záblesky prachových částic z komety zanikajících v atmosféře.

Fotogalerie

Jediným problémem tak může být oblačnost, která by mohla pozorování zhatit. A byla by to škoda, protože podobná kombinace fáze Měsíce a vrcholu Perseid se naskytne až v roce 2023, jak upozorňují astronomové z Astronomického ústavu AV ČR.

Aktuální předpověď slibuje jasno až polojasno, což znamená, že ne všude bude obloha čistá. Připravit byste se také měli na poměrně nízké noční teploty, které by v některých oblastech mohly klesnout pod deset stupňů.

Vydejte se mimo města

Pokud se chcete zúčastnit veřejného pozorování Perseid, podívejte se, zda ve vašem okolí některá z místních astronomických skupin pozorování nepořádá, nebo se podívejte na některý z portálů shromažďujících informace o kulturních a dalších událostech. Ideální podmínky budou daleko od měst, která kvůli světelnému smogu pozorování ruší.

I proto Česká astronomická společnost a Astronomický ústav AV ČR pořádají akci Den a noc na Jizerce, což je veřejné pozorování ve spolupráci s Muzeem Jizerských hor v Jizerské oblasti tmavé oblohy. To je jedna z mála oblastí, která je chráněna jako mezinárodní rezervace tmy.

Perseidy dostaly jméno podle místa v souhvězdí, z něhož meteory vlivem perspektivy zdánlivě vylétají (z horní severozápadní poloviny souhvězdí Persea) a první zmínky pocházejí z poloviny třetího století našeho letopočtu v souvislosti s umučením svatého Vavřince. Několik dnů po jeho popravě 10. srpna 258 údajně začaly z nebe padat třpytivé slzy a od této události jsou Perseidy lidově známé jako „slzy svatého Vavřince“. Více se o historii pozorování Perseid dozvíte v našem starším článku K Zemi se vrátily Perseidy. Za hodinu se mihlo až 70 meteorů. Najdete zde i rady, jak tento úkaz fotit.

Pokud vám pozorování Perseid něco zhatí, nezoufejte. V průběhu roku můžeme pozorovat asi sedm metorických rojů. V říjnu to budou Orionidy na které v podstatě navážou v listopadu Leonidy.  V prosinci to pak budou Geminidy, které přinášejí také hodně meteorů. Na přelomu roku se pak objeví Kvadrantidy.

Autor:


Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Let Falconu 9 ukázal, že se sen o opakovaně použitelné raketě splnil

Start rakety Falcon 9.

Sen Elona Muska o opakovatelně použitelných raketách, které zlevní a zefektivní lety do vesmíru, se začíná naplňovat....

Takto by se mohlo bydlet na Marsu. NASA zveřejnila výsledky soutěže

Představa ilustrátora obydlí na Marsu

Americká vesmírná agentura NASA zveřejnila výsledky soutěže s tématem bydlení na Marsu. Stavby bude možné vytvořit...

Pohled na „padající hvězdy“ bude nejlepší v nejbližších pěti letech

Perseidy nad Negevskou pouští.

Po roce se k Zemi znovu přiblížil meteorický roj Perseid. Na našem nebi se tak chystá podívaná, kterou si řada nadšenců...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz