Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Přehled všech článků vycházejících na Technetu od 22. 9. do 26. 9.

aktualizováno 
Pro váš lepší přehled přinášíme týdenní souhrn článků na Technet.cz. Věříme, že vám pomůže lépe se zorientovat v událostech, které se v posledním týdnu ve světě počítačů, spotřební elektroniky, internetu a PDA zařízení staly.

Pondělí 22.9.

 

Bývalý tvůrce virů se stal uznávaným odborníkem FBI
Autor viru Melissa, který se šířil v roce 1999, dostal na výběr. Buď stráví až 40 let za mřížemi, nebo se bude podílet na odhalování tvůrců virů. Případ Davida Smitha není první, kdy FBI rekrutuje pracovníky z řad zločinců.

 

Malé digitální fotoaparáty od firem Samsung a Ricoh
Další dva kompaktní digitální fotoaparáty přibudou do již tak rozsáhlé nabídky tohoto druhu přístrojů. Zatímco Samsung se svým Digimaxem U-CA3 nabídne velice tenký design, Ricoh Caplio RR211 se již může řadit mezi digitální kolibříky.

 

PalmareFreeware45 - v pondělí se neplatí

Další várka programů a utilit, za které nemusíte platit. Pár programů pro práci s alarmy, nový poznámkovník a pohodlné přepínání programů potěší majitele handheldů s PalmOS, stejně tak jako výborný tracker pro evidenci jejich programů. Platforma PocketPC zde najde luxusní Rubikovu kostku, program na výpočty všeho druhu a kapesní svítilnu hýřící všemi barvami!

 

Jak postupovat při upgrade Palmu

Při koupi nového Palmu se mohou naskytnout problémy. Pokud se chcete dozvědět, jakým způsobem zálohovat svoje data z Palmu, uchovat si všechna data, databáze, aplikace a většinu všech nastavení, čtete dále.

 

Strategické partnerství: nVidia podporuje Efficeon
NVidia a Transmeta oznámily své strategické partnerství. Transmeta má v nVidii získat schopného návrháře a dodavatele integrovaných čipových sad pro své procesory Efficeon TM8000. Zachrání populární výrobce grafických čipů propadající se oblibu Transmety? Kéž by!

 

Úterý 23.9

 

Nezavírejte ještě své elektronické knihy
Kdysi hojně opěvované, nyní spíše zatracované, to jsou knihy v elektronické podobě. Poslední vývoj na trhu s těmito produkty není příliš optimistický. E-booky, především ty placené, však ještě není třeba pohřbívat.

 

Rádiové čipy budou sledovat pohyb DVD v obchodech
Společnost Tesco spustila pilotní projekt označování zboží ve svých obchodech rádiovými čipy RFID. K čemu tato technologie slouží, v jakých odvětvích se používá a proč proti ní ochránci lidských práv tak hlasitě protestují?

 

Zajímavé programy a utilitky ke stažení zdarma - synchronizujeme čas ve Windows
Toužíte-li po přesném času na svém počítači, můžete si vybrat některý program z následujícího přehledu. Jednoduché aplikace automaticky synchronizují vaše systémové hodiny s atomovými a navíc mohou běžet i na pozadí.

 

PocketWorldInfo & Pocket Atlas - svět v kapse
Doslova a do písmene kapesní atlas světa mohou s sebou nosit všichni majitelé kapesních počítačů. Protože se různé verze elektronických atlasů většinou liší jen grafikou a poskytovanými informacemi, není příliš důležité, pro jakou platformu PDA je daný atlas určen. Vždyť možnosti různých druhů kapesních počítačů jsou dnes na zhruba podobné úrovni. Dnes vám představíme dva z kapesních elektronických atlasů pro Pocket PC.

 

Přežijí 68K palmy rok 2003? Zřejmě ne!
Rok po uvedení prvních palmů s operačním systémem nové generace PalmOS 5 a s novými ARM/XScale procesory se čas 68K "dragonbalů" nachýlil. Je dokonce možné, že od začátku příštího roku nebude na trhu dokonce ani jeden handheld s OS4 a starší!

 

Nástupce Centrina oznámen: Dothan v plné polní!
Dothan, Sonoma, Bulverde - taková je škála nových kódových označení pro mobilní produkty, ze kterých bude konkurence Intelu zcela jistě nešťastná. Mimo již známých detailů k Pentiu M ve 2MB verzi Dothan Intel předvedl i nové čipové sady s úsporou energie a nové bezdrátové adaptéry, tentokráte již vysokorychlostní.

 

Středa 24.9.

 

Střípky z IDF - kam míříš, Intele?
Co půl roku pořádá firma Intel, největší výrobce polovodičů, vlastní výstavu svých nejnovějších produktů, technologií a představuje své vize. Na letošním IDF bylo kromě procesorů také nové řešení pro Wi-Fi a supermoderní čip pro mobilní telefony. Rozbor novinek vám přinášíme ve článku...

 

Duel: Digitální elektronické zrcadlovky s ultrazoomem do 20 000 (díl 1.)
Nové digitální fotoaparáty představené toto léto nabízejí mnoho funkcí za ceny, o kterých jsme si mohli před rokem nechat jen zdát. Dnešní duel přístrojů Fujifilm Finepix S5000 a HP Photosmart 945 to jen potvrzuje.

 

Kdo nabídne na internetu lepší zvuk než MP3? Nikdo
Již dlouhé měsíce zuří boj o nástupce populárního zvukového formátu MP3. Softwarové společnosti se holedbají, že jejich algoritmus nabídne vyšší zvukovou kvalitu při poloviční šíři datového pásma. Je tomu ale skutečně tak?

 

Voláte SOS? Pořiďte si SDS!
Švédská firma SDS Data není mezi uživateli handheldů s PalmOS příliš známá, šíří však několik aplikací, které už možná dávno hledáte - SDS Time a SDS Mile.

 

TascalSearch – vyhledávejte rafinovaněji
Potřebujete na svém PocketPC nutně najít nějaký soubor? Pokoušíte se jej najít pomocí vestavěné vyhledávací funkce, ale bezvýsledně? Zkuste TascalSearch!

 

PalmOS6 ještě letos - Tungsten E - a další aktuality
PalmOS 6 ještě do konce roku | PalmSource hlásí 30 milionů prodaných palmů | Paragon software vydal RifleSlugs 3.0 | Palm neutajil Tungsten E

 

ASUS L5800C - rychlík se skvělou výbavou (preview)
Notebook s technologií ASUS ACE View, procesorem Intel Pentium 4 s taktem až 3,06 GHz, rychlou grafickou kartou ATI MOBILITY RADEON 9000, 15palcovým TFT SXGA+ displejem, optickou mechanikou DVD-RW a několika dalšími zajímavými vlastnostmi si už nějakou dobu můžete koupit na českém trhu.

 

Čtvrtek 25.9.

 

Microsoft se brání pedofilii - uzavře svůj chat
Webová diskusní fóra služby MSN Chat jsou prý zneužívána pedofily a osobami, které zasílají nevyžádané e-maily. Microsoft se rozhodl většinu z nich zavřít a u ostatních omezit jejich provoz.

 

Úschovna: Letem světem internetem aneb jak přenášet soubory netem
Na českém internetu existuje služba, pomocí které je možné posílat soubory po celém světě. Potřebujete-li tedy rychle a levně přenést větší objem dat mezi vzdálenými počítači a máte přístup k internetu, pak můžete snadno využít bezplatný diskový prostor na internetu.

 

Apple iPod, iRiver iHP-100, Xclef HD-500: Tři HDD jukeboxy v testu (díl 1.)
Kapesní hudební přehrávače s pevnými disky jsou v poslední době velmi žádaným artiklem. Také na našem trhu již mají zájemci z čeho vybírat. Nabízíme vám srovnání tří podobných přístrojů: luxusní Apple iPod, všestranný iRiver iHP-100 a levný Xclef HD-500.

 

Duel: Digitální elektronické zrcadlovky s ultrazoomem do 20 000 (díl 2.)
V předchozí části recenze digitálních fotoaparátů HP PhotoSmart 945 a Fujifilm FinePix S5000 jste se mohli seznámit se specifikacemi, designem a výbavou obou přístrojů. Nyní máte šanci zjistit, jak dopadly v našich testech.

 

Visual Basic v PalmOS/Symbian - MPrint s Bluetooth - a další
MPrint - mobilní tiskárnička s Bluetooth | NVIDIA připravila grafický chip pro PDA | Visual Basic do PalmOS 5 a Symbian 60 | Školy řeší problém PDA | PDA + Voyager = lahůdka pro lékaře

 

Agile Messenger 1.01 pro Sony Ericsson P800
Univerzální freewarový instant messenger Agile Messenger už nějakou čas existuje ve verzích pro Nokii 7650/3650 a podporuje služby instant messagingu přes servery ICQ, MSN, Yahoo! a AOL. Novinkou společnosti Agile Mobile je Agile Messenger pro Sony Ericsson P800, kterou by měla navíc brzy následovat verze programu pro platformu MS Windows Smartphone.

 

V novém! Apple PowerBook 15" a 12"
Menší, lehčí, o něco levnější a samozřejmě také rychlejší jsou některé nové modely notebooků Apple PowerBook. Luxusní variantu PowerBooku se 17" displejem si nejen z hlediska mobility zdaleka nemůže dovolit každý, a proto společnost Apple nabízí několik nových modelů PowerBooků se 12,1" a 15,2" displeji s výrazně nižší váhou, menšími rozměry a 1GHz nebo 1,25GHz procesory PowerPC G4.

 

Pátek 26.9.

 

Ceny: Procesory a paměti po dlouhé době zlevňují
V minulých týdnech jsme v oblasti pamětí a procesorů nepřinášeli příliš příznivé zprávy. Trend se však konečně otočil, a tak se můžeme radovat z poklesu cen. Objevily se také nové modely, které rozhodně stojí za pozornost.

 

IDF - technologie budoucnosti na dosah
Intel na svém vývojářském fóru představil technologie, které - ač mohou vypadat jako hudba vzdálené budoucnosti - možná do našich systémů dorazí poměrně brzo. Líbil by se vám počítač velikosti mobilu?

 

Apple iPod, iRiver iHP-100, Xclef HD-500: Tři HDD jukeboxy v testu (díl 2.)
Včera jsme představili parametry tří kapesních hudebních přehrávačů s pevnými disky. Jak si naši bojovníci vedli v testech? Který toho umí nejvíc, který se nejsnadněji ovládá a který má nejlepší zvuk? Zvítězí Apple, iRiver nebo Xclef? A co na to Jan Tleskač?

 

PalmOS pro laptopy a mobily - TV pro PDA - a další
PalmSource chystá PalmOS 5 pro chytré mobily | PalmOS do laptopů? | Sony pracuje na miniaturním TV tuneru | Úřad FCC schválil nové Toshiby

 

Hry do kapsy 59
Příliv herních novinek pokračoval v tomto týdnu a my se vám snažíme přinést alespoň ty nejzajímavější novinky a updaty. V minitématu se podíváme na závodní hry - pohled shora a zavzpomínáme si na hru, o které někteří majitelé PDA neměli ani tušení. Pokud se chcete dozvědět oč se jedná, čtěte dále.

 

Michael Dell uvedl nové Aximy - X3
Necelý rok po svém impozantním vstupu na trhy s PDA představila firma Dell novou řadu svých kapesních počítačů s PocketPC Axim X3. PDA za 150 USD se nekoná, ale na předvánoční trh se dostanou tři solidní modely nižší a střední třídy

 

100 rad a triků pro začínající Palmisty (8)
Každý jednou začíná a pro ty, kdo začínají s Palmem, není občas jednoduché vyhledat patřičnou pomoc v řadách odborné veřejnosti. My se budeme snažit odpovídat na vaše dotazy a nejčastěji kladené otázky.

 

Archos ARCDisk - miniaturní kapesní harddisk
Tenoučký externí pevný disk s rozměry menšími než běžná 3,5 palcová disketa a kapacitou 20 nebo 40 GB a ultrarychlým rozhraním USB 2.0 připravila pro mobilní uživatele s malým diskem v notebooku společnost Archos.

 

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Aplikace nahradí zapomenutou myš.
Aplikace pro tablety: náhrada myši či bezpečné připojení k wi-fi

V dnešním výběru aplikací poradíme, jak nahradit zapomenutou počítačovou myš, jak se bezpečně připojit i k volné wi-fi síti, jak dostat stejný e-mailový klient...  celý článek

Notebook
Stáhněte si zdarma: Vdechněte právě pořízeným fotografiím retro vzhled

Jako kdyby byly pořízeny Polaroidem a před dávnou dobou. Přitom jsou to fotografie zcela nové. Chcete-li i vy takové vytvářet, použijte program XnRetro....  celý článek

Aplikace Uber
Apple nechal Uberu vlastní funkci, která umí nahrávat obrazovku uživatelů

Apple umožnil taxikářské aplikaci Uber kvůli aplikaci pro hodinky iWatch snímat obrazovky mobilních zařízení.   celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.