Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Recenze: Nový iPad potěší oko, zahřeje ruce a prodává se v Česku

aktualizováno  13:07
Apple v pátek zahájil prodej nového iPadu v Česku. Je to bezpochyby jeden z nejlepších tabletů současnosti, především díky fantastickému rozlišení. Náskok oproti předchozím tabletům nebo konkurenci ale není dramatický. Přechod ze staršího iPadu na nový se vyplatí jen ve specifických případech.

Apple za první týden prodal přes tři miliony nových tabletů. Je to rekordní úspěch, a potvrzení výsostné pozice iPadu na tabletovém trhu. Když v roce 2010 Steve Jobs představil světu nový placatý displej, málokdo čekal takové vítězné tažení. Přestože iPad nešetří restrikcemi (podívejte se na naše tehdejší námitky) a ani třetí generace nenabídla slot pro SD kartu nebo USB konektor, jde o dlouhodobou strategii.

Pokud se vám v uzavřené a opečovávané Apple zahradě líbí, budete nadšeni i z nového tabletu s retina displejem. Vlastníte-li ovšem iPad 2 nebo původní iPad, přecházet na novou verzi asi nemá význam. Tedy pokud se nezamilujete do nového vysokého rozlišení.

Proč si koupit nebo nekoupit nový Apple iPad
ProProti
nádherný "retina" displej s vysokým rozlišením 2 048 × 1 536 pixelůponěkud vyšší hmotnost oproti iPadu 2 nebo Samsungu Galaxy Tab 10.1
rychlý procesor a dostatek paměti = plynulé ovládání a multitaskingvšechny nové funkce iOS 5.1 jsou k dispozici i majitelům starších iPadů
diktování v anglickém jazyce funguje překvapivě dobřediktování je dostupné jen pro angličtinu, a ani anglické nefunguje při nastavení regionu ČR
fotografie, křivky a písmo vypadají na novém displeji fantastickyrozdíl oproti starším displejům je výrazný, ale ne až tak přelomový
při používání klasických aplikací z AppStore se dá říci, že vše "zkrátka funguje"pokud zkusíte něco jiného, třeba kopírovat soubory nebo přehrávat jiné než přes iTunes zakoupené video, trochu se zapotíte
kvalitní materiál i zpracování, klasický design, prakticky stejné rozměry jako iPad 2výrazně se zahřívá, zvláště při náročnějších úlohách

Vysoké rozlišení je krásné, ale pravidla hry zatím nemění

Každý náš článek o novém iPadu začíná chválou displeje - zkrátka proto, že si chválu zaslouží. A také proto, že nic jiného přelomového na novém iPadu nenajdete.

 • čtyřnásobné rozlišení (tedy čtyřikrát více pixelů na stejné ploše)
 • rychlejší procesor A5X má tyto pixely pod kontrolou a vše je zcela plynulé
 • brouzdání po internetu je velmi příjemné, na šachovnici při rychlém posouvání téměř nenarazíte

Nový iOS 5.1 je zdarma dostupný i pro majitele starších Apple zařízení

Displej je krásně čitelný, jasný a jemný - zvláště fotografové zaplesají.

Pokud berete tablet jako svou primární čtečku, má zřejmě cenu o lepším displeji uvažovat jako o rozhodujícím faktoru. Elektronické knihy si ale stále raději přečtěte na čtečce elektronických knih s e-inkem.

Pokud byste chtěli iPad využít k úpravě fotek na cestách, zklame vás absence slotu pro SD kartu (lze ale dokoupit rozšíření do ipadovského konektoru). Pro úpravu fotek Apple nabízí za drobný poplatek skvělý nástroj iPhoto, disponující více než bohatou nabídkou úprav fotografií.

Nová aplikace iPhoto konečně umožní snadné a pokročilé úpravy fotografií v

Nová aplikace iPhoto konečně umožní snadné a pokročilé úpravy fotografií v tabletu.

Vysoké rozlišení se skutečně projeví hlavně na domovské stránce, u jakýchkoli písmenek, textu, map a fotografií (samozřejmě jen u těch ve vysokém rozlišení). Rozdíl je sice znatelný na první pohled, ale osobně se mi nepotvrdilo, že by mi pak všechny ostatní displeje připadaly čtverečkované (jak tvrdí některé recenze).

Prohlížeč Safari je přesně ta aplikace, která vysoké rozlišení využije při

Prohlížeč Safari je přesně ta aplikace, která vysoké rozlišení využije při vykreslování textu.

Kindle patří k aplikacím, které zvládají vysoké rozlišení (ovšem pouze u textu)

Kindle patří k aplikacím, které zvládají vysoké rozlišení (ovšem pouze u textu).

iPad (třetí generace) -

iPad (třetí generace) - "hands-on review"

Plynulé ovládání, znatelné zahřívání

Rychlejší procesor přinesl nejen možnost zachovat plynulost ovládání a zpříjemnit procházení webu, ale také vyšší hmotnost (kvůli baterii). Oněch padesát gramů je znát (srovnávám se Samsung Galaxy Tab 10.1), ale pořád je nový tablet o krapet lehčí než iPad první generace. Hmotnost tedy není na závadu.

Srovnání iPadu 2 a nového iPadu
iPad 2nový iPad
Displej1 024 × 758 pixelů2 048 × 1 536 pixelů
Hmotnost601 gramů (613 g u 3G)650 gramů (660 g u 4G)
Rychlost1GHz Apple A5dvoujádrový A5X
Výdrž baterie (udávaná)10 hodin10 hodin
Fotoaparát0,7 Mpix5 Mpix
Cena (apple.com)od 399 dolarůod 499 dolarů

Co ovšem může někomu vadit, je znatelné zahřívání zařízení. Už po několika minutách hraní náročnější hry nebo přehrávání videa vám placička ohřívá dlaně. Apple tvrdí, že je problém uživateli zveličován. Pravda je, že si o rozehřátý kov kůži rozhodně nespálíte, jen se vám trochu zapotí dlaně.

Tlačítko Home nezmizelo ani ve třetí generaci

Tlačítko Home nezmizelo ani ve třetí generaci.

Nový iPad - výborné zpracování, tradiční design, výrazný černý pruh na horní

Nový iPad: výborné zpracování, tradiční design, výrazný černý pruh na horní straně

Nový iPad - rozbalování

Nový iPad rozbalování

Parametry nového tabletu Apple iPad

 • Rozměry: 241,2 × 185,7 × 9,4 mm
 • Hmotnost: 652 (Wi-Fi) a 662 gramů (Wi-Fi + 4G)
 • Kapacita: 16 GB, 32 GB, 64 GB
 • Displej: 9,7" IPS s LED podsvícením a multitouch ovládáním
 • Rozlišení: 2 048 × 1 536 pixelů
 • Procesor: dvoujádrový Apple A5X
 • Fotoaparát: 5Mpix kamera, možnost 1080p HD nahrávání 30 fps
 • Kamerka: VGA rozlišení a 30 fps
 • Baterie: lithium-polymerová baterie s výdrží až 10 hodin

Další maličkosti a hledání aplikací

Přestože asi nikdo nekupuje iPad jako náhradu foťáku, je potěšující, že když s ním občas něco vyfotíte, je rozlišení čipu vyšší než rozlišení displeje. Pětimegapixelový fotoaparát je použitelný pro občasný snímek. Focení je ale nepraktické, protože musíte stisknout malé tlačítko na displeji. U iPhonu to tolik nevadí, protože tam můžete použít tlačítko pro ovládání hlasitosti jako hardwarovou spoušť. U tabletu je ale ovládání hlasitosti příliš blízko objektivu a držení je pak dost nejisté: vyfotíte i svůj prst, nebo se budete u focení legračně kroutit.

Perfektní rozlišení usnadňuje i tak běžné činnosti, jako je čtení e-mailů a

Perfektní rozlišení usnadňuje i tak běžné činnosti, jako je čtení e-mailů a odpovídání na ně. Klávesnici rozdělíte jednoduchým gestem (umí od iOS 5.0).

Apple také konečně přidal diktování na klávesnici (jako to má Android od Googlu už dávno). Jde rovněž o rozpoznávání řeči v cloudu, takže je potřeba připojení k internetu. Na ikonku mikrofonu klepnete prstem, nadiktujete text a klepnete znovu pro konec diktátu. Rozpoznávání funguje velmi dobře a celkem rychle, dokážu si představit, že za určitých okolností může nahradit psaní e-mailů datlováním.

Diktování

Diktování vykazovalo velmi vysokou míru úspěšnosti. Když je iPad na rozpacích, dá vám podtržením najevo, že dané slovíčko možná špatně pochopil, a můžete je opravit. Nedává ale na výběr z více možností.

Trochu překvapivé je, že diktování není zpřístupněno na základě jazyka, ale na základě regionu. Když jsem jako region zvolil Českou republiku, diktování jsem nemohl aktivovat, a to ani když jsem vše ostatní přepnul na angličtinu. Vyřešil to až reset do továrního nastavení, možná existuje jednodušší způsob. Diktování si zatím poradí s angličtinou, němčinou, francouzštinou a japonštinou.

Titulní obrazovka aplikace Flipboard. Obsah z jednotlivých serverů je...

Flipboard nově podporuje vysoké rozlišení

Game Center

Game Center

Výběr z magazínů a deníků pro iPad

Výběr z magazínů a deníků pro iPad

Softwarová vylepšení obecně se týkají spíše přechodu na iOS 5.1 a budou k dispozici i majitelům starších iPadů. Tedy o důvod méně, proč přejít ze starší verze iPadu na novější.

Závěr: nejlepší iPad, výborný tablet, ale žádná revoluce

Applu nelze upřít prvenství na trhu s tablety, a nový iPad je logickou evolucí zařízení pro konzumaci multimediálních obsahů. Tablet s vysokým rozlišením je zkrátka ideální přenosný displej pro sledování filmů, brouzdání internetem, čtení barevných magazínů a hraní her s dechberoucí grafikou (nebo směšně jednoduchou návykovostí).

Z hlediska produktivnosti vysoké rozlišení nic nového nepřináší (možná s výjimkou těch, co pracují s vektorovou grafikou, nebo profesionálních fotografů). Vytrvalá absence USB portu nebo snadný přenos souborů do tabletu přes Mass Storage nadále dláždí cestu do cloudu. Čím více žijete on-line, tím příjemnější pro vás tato cesta bude.

Pokud vlastníte původní iPad, nový iPad přinese jisté zrychlení. Přechod z iPadu 2 můžeme doporučit skutečně jen těm, kdo bez retina displeje nemohou žít. A pro ty, kdo po tabletu pošilhávají, ale nevědí, zda zvolit iOS nebo Android, přináší iPad jen jeden nový důvod: vysoké rozlišení (a ani na tomto poli nebude zřejmě Apple dlouho osamocen). Volba operačního systému pro tablet tak je nadále volbou mezi návykovou snadností (iPad) a opensourcovou přizpůsobitelností (Android).

Prodej iPadu v ČR

V pátek v 10 hodin se začal iPad oficiálně prodávat i Česku. Zahájení prodeje nevyvolalo u místních zákazníků takovou odezvu, jako v zahraničí. U specializovaných prodejen se až těsně před otevřením tvořily fronty čítající maximálně pár desítek osob.

V pátek dopoledne Apple zahájil prodej nového iPadu v Česku. Snímek je z

V pátek dopoledne Apple zahájil prodej nového iPadu v Česku. Snímek je z prodejny na pražském Smíchově. (23. března 2012)

Například na pražském Andělu ještě v půl deváté stálo u první prodejny Apple v ČR pouze pět osob. U prodejny nedaleko Václavského náměstí se před otevírací dobou podle ČTK sešla zhruba dvacítka lidí. Někteří z nich se přišli na tablet jen podívat.

Ceny nových iPadů začínají na 12 290 Kč za model s 16GB pamětí a pouze wi-fi. Za 32GB verzi dá zájemce 14 590 Kč a 64GB tablet stojí 16 890 Kč. V případě iPadů s 3G/4G jsou pak nové ceny následující: 16 GB - 15 290 Kč, 32 GB - 17 590 Kč a 64 GB - 19 890 Kč. V ceně je i gravírování osobní značky či nápisu.  

Místo rychlé LTE sítě čtvrté generace, se Česku musíme spokojit s několikanásobně pomalejší 3G.

Autor:Nejčtenější

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Pokud nevíte, co si s takovým výkonem počít, není to notebook pro vás

Eurocom Sky X7C nesmíte porovnávat s notebooky. Je to desktop.

Otestovali jsme notebook Eurocom Sky X7C. Je to v podstatě výkonný stolní počítač s monitorem a klávesnicí zabalený do...

Alcatel představil „retro“ tablety. S nízkou cenou to trochu přehnal

Alcatel 1T 10

Mají nový Android 8.1 Oreo a budou velmi levné. Tím však výčet předností tabletů 1T 7 a 1T 10 končí. Překvapí nízké...

První dojmy: nový hebký Surface Laptop a odlehčený Windows S

Surface Laptop

Představení nového luxusního notebooku a odlehčeného operačního systému Microsoft stihl ještě před konferencí Build. Ve...

Najdete na iDNES.cz