Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Spybot - Search & Destroy - najdu a zničím (recenze)

aktualizováno 
Brouzdání na internetu s sebou přináší jedno velké riziko - otevření vrátek pro tajné agenty. Ti se vám zabydlí v PC a vy o tom nemáte ani potuchy. Pokud si myslíte, že zrovna vám se to nemůže stát, zkuste tento prográmek, který nejenže detekuje spyware v počítači, ale lehce s ním dokáže i zatočit.

Také toho už máte dost? Stále častěji vám firewall ukazuje, že odesílá data, aniž byste k tomu dali podnět? Pak je na místě zjistit, zda se vám v operačním systému Windows neusadil nějaký tajný agent, který slídí a informuje o všem, co se v PC nachází. Odesílá svému mateřskému serveru informace o tom, které stránky nejraději navštěvujete, kolik vám je let, nebo čím se živíte. Takto získané informace pak mohou být zneužity k různým účelům. V tom nejlepším případě se využívají pouze k natahování cílené reklamy. Na tu nejhorší variantu nechceme ani pomyslet. Pokud tomu chcete zabránit, zkuste proskenovat počítač programem Spybot - S&D.

Upozornění: Používání programu jen na vlastní riziko. Vždy pečlivě zvažte co odstraňujete.

Funkce programu
Tento zajímavý prográmek se věnuje detekci a odstranění spyware a adware, které se nacházejí na vašem PC. Zajišťuje odstranění agentů, kteří rozesílají vaše data do světa pomocí internetu.

Instalace software
Po stažení programu, který samozřejmě najdete i na našem serveru v sekci Stahuj: Spybot - Search & Destroy (2.5 MB), budete v několika následujících krocích provedeni jednoduchou instalací. Software je distribuován jako freeware, takže za něj nemusíte platit. Po skončení instalace se na ploše operačního systému objeví nová ikonka ke spuštění. Co vás jistě hned mile překvapí, je výběr jazyku. Díky plné lokalizaci na vás program může "nahlížet" v češtině. Vyberete tedy českou vlaječku, potvrdíte varování na provádění častých aktualizací a směle vykročíte k ničení agentů.

Spybot - Search&Destroy

Nastavení - konfigurace
Ihned po spuštění, díky integrovanému průvodci, máte možnost stáhnout nejnovější definice k programu. Doporučujeme jejich stažení. Spybot se skládá z jednoho okna a hlavní lišty, která je jeho součástí. Ta je umístěna na levé straně. V liště je k dispozici šest tlačítek, kterými se ovládá celý chod a nastavení software. Pár voleb se ještě nachází pod třemi tlačítky na horní liště, ale vesměs jde o ty, jež jsou obsažena i na levé straně.

Spybot - Search&Destroy

Spybot-S&D - start programu a zpětná obnova smazaného spyware
Nastavení - základní konfigurace programu (chování)
Vyloučit - specifikuje, jaké boty (bots) nebudou vyhledávány
Nástroje - ulehčují práci s některým nastavením OS
Online - aktualizace definic a skinů programu
Info & Licence - informace o verzi

1. Spybot-S&D - start programu a zpětná obnova smazaného spyware
V podmenu se nacházejí dvě tlačítka, jedno pro start aplikace a druhé k obnovení předešlých nalezených komponent.

Search & Destroy - po zmáčknutí dolního tlačítka Scan provede program kompletní prohlídku celého OS, zaměřenou na přítomnost nežádoucího spyware. Po skončení máte možnost prohlédnout si všechny komponenty v počítači, které jsou dle aktuálnosti definic nežádoucí. Zvlášť nebezpečné jsou okamžitě označeny a připraveny k odstranění. Za velmi výbornou vlastnost považujeme funkci - Popis jednotlivých záznamů. Stačí kliknout myší na vybraný produkt a informace máte jako na dlani. Opravit vybrané produkty - dojde k upravení nebo zničení jednotlivých záznamů spyware.

Spybot - Search&Destroy ale že tam toho bylo

Obnovit - pokud byste zaznamenali nefunkčnost některých aplikací, či skriptů v IE, existuje tzv. zpětný krok. V seznamu máte možnost obnovit boty, které způsobily nefunkčnost. Některé aplikace totiž pro svůj chod potřebují komunikovat se svým mateřským serverem.

2. Nastavení - základní konfigurace programu (chování)
Zde se mění nastavení chování celého programu. Můžete tak měnit vzhled (skins) či jazyk.

Jazyk - na výběr máte z několika jazyků, mezi kterými nechybí ani čeština.

Spybot - Search&Destroy

Nastavení souboru - jde o specifikaci, v jakých souborech či klíčích má být prováděn test na výskyt spyware. Můžete tak například odškrtnout cookies, zde následně nebude prováděn test.

Nastavení - detailní nastavení funkce programu. Konfiguraci provádějte dle svého uvážení. Možná bychom jen doporučili hned po prvním spuštění zvýšit prioritu scanu na nejvyšší stupeň. Budete tak moci zničit všechny nežádoucí agenty najednou. Také si zapněte volby "Při každém startu programu vyhledat nové verze programu", " Aktualizované konfig. soubory (definice)" a v neposlední řadě "Zobrazit expert tlačítka v seznamu výsledků". V menu Search & Destroy dojde k přidání dvou velmi podstatných tlačítek.

Adresáře - prověří obsah adresářů. Stačí pouze z IE přetáhnout do okna programu.

Skins - nainstaluje nové prostředí. Pokud je k dispozici soubor se skinem, aplikuje ho do grafického jádra programu.

3. Vyloučit - specifikuje, jaké boty nebudou vyhledávány
Detailně tak lze nadefinovat, které typy souborů, botů či cookies nebudou nikdy zničeny. Program je tedy nebude skenovat ani odstraňovat.

Spybot - Search&Destroy

4. Nástroje - ulehčují práci s některým nastavením OS
Z tohoto menu máte např. přístup ke koši, informacím o objektu Active X nebo k aplikacím, které se natahují na pozadí OS po startu počítače. Také je k dispozici seznam spuštěných procesů. Můžete tak klidně a jednoduše ovlivňovat chování a funkce Windows.

Spybot - Search&Destroy

Seznam nástrojů:

 • Koš
 • ActiveX
 • BHOs
 • Browsers Pages
 • Hosts soubor
 • Process list
 • Start systému
 • View report

  5. Online - aktualizace definic a skinů programu
  Program v sobě integruje update funkce, díky kterým si jednoduše a lehce, bez jakéhokoliv hledání, stáhne nové verze programu, definice nebo volitelné skiny.

  Spybot - Search&Destroy

  Aktualizace - prvním tlačítkem vyhledáte všechny dostupné aktualizace na mateřském serveru. Pak si stačí zaškrtnout, které z nich chcete stáhnout, a třetím tlačítkem zahájíte download. Po stažení dojde k instalaci do určených adresářů. Čtvrtým tlačítkem se přepnete na mirror server s update soubory.

  Novinky - přepnutí na stránku s výpisem novinek (taktéž jako News na homepage programu) programu.

  Záznam chyb - odesílání chybových hlášení programu na server.

  Zrušit reklamy (emailem) - odhlášení zasílání reklamních informací z navštívených serverů.

  6. Info & Licence - informace o verzi
  Detailní informace o autorovi, verzi programu a poděkování. Nic víc, nic míň.

  Spybot - Search&Destroy

  Závěr
  Jde o velmi dobrý nástroj, který se může směle poměřovat s takovou konkurencí, kterou je světoznámý a uznávaný Ad-aware. Pro jeho volbu hovoří perfektně provedené menu, díky jemuž se lze v nastavení a funkcích lehce pohybovat. Na jedničku také funguje skinovatelnost, update a stahování nových verzí definic. Naopak díky mohutnému nastavení ti, kteří preferují jednoduchost, se možná setkají s nevolí jeho konfigurace. Ale na druhou stranu je zcela zdarma, pracuje ve všech verzích OS Windows a je plně lokalizován do českého jazyka. Rozhodnutí je na vás, zda si vyberete právě tento nástroj k ničení spyware. 

 • Autor:
  Hlavní zprávy

  Další z rubriky

  Diskové úložiště
  Víte v jaké kondici je váš HDD či SSD? Zeptejte se správného programu

  Data. Chcete-li je mít jak v peřince, potom jistě pravidelně zálohujete. Můžete se však spolehnout na výdrž samotných diskových úložišť? To prozradí HDD...  celý článek

  Google Home - domov pro Asistenta Google
  Vyberte si pohlaví. Google Assistant nabídne i mužský hlas

  Digitální asistentky měly zatím vždy ženský hlas, ale nyní si u Googlu můžete vybrat, stačí v nastavení přepnout z Voice 1 na Voice 2. A ozve se chlap.  celý článek

  Tipy a triky pro Windows 10
  Tipy pro Windows 10: automatické zapínání wi-fi či vyšší zabezpečení

  Ruční deaktivace wi-fi připojení a její automatická aktivace po určité době zajistí, že vás nikdo v tuto chvíli nebude rušit. Ukážeme také, jak v oznamovací...  celý článek

  Najdete na iDNES.cz  mobilní verze
  © 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.