Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Streaming a jeho záznam na pevný disk - 3.díl

  0:05aktualizováno  0:05
Streamingově přenášené audio i video soubory a on-line vysílání rádií jsou dnes běžnou součástí internetu. Jak je to však s možností jejich nahrávání, resp. záznamu na pevný disk? Odpověď na tuto otázku najdete ve třetím dílu našeho seriálu.
Minule jsme si představili řadu programů pro záznam streamingu založeném na formátu MP3. Mnohem větší problémy nastávají u dalších technologií streamingu, jmenovitě u RealMedia a Windows Media. Tyto systémy dokážou na rozdíl od MP3 přenášet i video a záznam by zejména pro uživatele s pomalým připojením měl velký význam, protože by si uložený soubor mohli poslechnout a shlédnout nerušeně a opakovaně. Ne vždy je ukládání streamingu zcela vyloučené. Např. program Quicktime umožňuje ukládat streamingové soubory i v případě pluginu, který přehrává formát firmy Apple přímo v Internet Exploreru. V nastavení programu je možné zvolit současné přehrávání i ukládání souboru na disk do cache Internet Exploreru.

Nejrozšířenější streamingovou technologií internetu je nepochybně RealMedia firmy RealNetworks a na streamingové soubory a rádia, jež ji využívají, narazíte na každém kroku. Ani RealNetworks se záznamu streamingu zcela nebrání. Záznam se dokonce na první pohled zdá ještě jednodušší, protože přehrávač RealPlayer umožňuje ukládat streamingové soubory. Při jeho používání však narazíte na značné obtíže, které nejsou technického rázu.

Prvním problémem, že je RealPlayer nabízí tlačítko Record jen ve své komerční verzi. Pokud chcete tuto funkci využívat musíte si u RealNetworks zakoupit RealPlayer Plus. Avšak ani pokud si program zakoupíte, nečeká vás bezproblémový život. Na vině není přímo firma RealNetworks, ale poskytovatelé internetových multimédií. V jejich zájmu není, abyste si soubor uložili, ale abyste se pro jeho shlédnutí museli vrátit na jejich stránky. Jejich licenční podmínky se také liší od online distribuce souborů. Proto RealPlayer umožňuje funkci záznamu (Record) zablokovat poskytovatelem streamingu, pokud si je nepřeje. V praxi zjistíte, že vám uložení souborů dopřeje málokdo. Jediná možnost, jak takový streaming nahrát, je opět obcházením zákona. Stejně jako u Winampu se pro RealPlayer objevily cracky, které tuto ochranu odstraní.

Záznam nejen streamingových souborů, ale i rádia ve formátu RealMedia, případně i souborů dalších systémů jako Windows Media, však možný je. V první části našeho článku jsme zmínili, že se zatím nemusíme příliš bát zašifrování souborů. Jedinou zásadní překážkou je, že streamingové servery používají speciální přenosové protokoly. Standardem je RTSP (Real Time Streaming Protocol), který se používá např. pro RealMedia či QuickTime. Zájemci o jeho specifikaci mohou nalézt informace zde . Existují však protokoly další jako PNM u RealMedia a MSM u Windows Media).

Jediným řešením je napsat program, který bude se streamingovými servery komunikovat jejich jazykem, ale data bude místo zobrazování ukládat na disk. Teoreticky je to prosté a i firma RealNetworks to připouští: Úkol "by však vyžadoval odborníka dobře obeznámeného s protokoly RealNetworks a značný čas k vyvození nějaké použitelné informace." A takový odborník se k nemalé nelibosti firmy RealNetworks našel.

Tím se dostáváme k vrcholu, k programu, který dokáže skoro vše. Program Streambox VCR od firmy Streambox dokáže zaznamenávat streaming RealMedia na disk. V poslední zveřejněné verzi zahrnul i další streamingové technologie, zejména Windows Media a Quicktime. Název programu napovídá i možnosti jeho využití. Vedle ukládaní streamingových souborů program umí i záznam live streamingu (rádií) ve formátu RealMedia, který můžete naprogramovat dopředu jako u videa.

Streambox VCR není jediný zajímavý produkt Streamboxu, který se dotkl technologie RealMedia. RealMedia soubory uložené pomocí Streambox VCR je možné převádět do jiných zvukových formátů (zejména WAV či MP3) pomocí programu Streambox Ripper .

Bohužel i zde existuje "ale". Program Streambox VCR dokáže skoro vše, ale není oficiálně k dispozici. Zářný případ "zpětných technik programování" firmy Streambox, se stal obětí soudního zákazu a firma jej musela přestat vyvíjet a distribuovat. Poslední zprávy o dohodě Streamboxu s RealNetworks však dávají naději do budoucnosti, a protože se jedná o program vskutku jedinečný, zastavíme se u něj podrobněji v samostatném článku.

Streambox VCR se má opět objevit na stránkách jeho mateřské firmy. Vyhlídky však nejsou zcela růžové. Záleží na tom, co dovolí Streamboxu dohoda s RealNetworks. Prvním hmatatelným výsledkem této spolupráce je fakt, který uživatele příliš nepotěší - Streambox Ripper v nejnovější verzi již dekódování formátu RealMedia nepodporuje.

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Napište BFF, abyste ukázali, jak jste důvěřiví. Po Facebooku se šíří hoax

Zkratka BFF na Facebooku sice zezelená, ale žádné zabezpečení tím neověříte,...

Po Facebooku se šíří další hoax. Tentokrát slibuje rychlé ověření zabezpečení účtu. Nabádá uživatele, aby pod příspěvek...Sklep v Říčanech vydává 600 let starou záhadu. Poklad ukrytý před Žižkou

Pražské groše z říčanského pokladu

Do toho hrnečku se vešly veškeré rodinné úspory. Proč je majitel do svého sklepa ukryl, nevíme jistě. Jisté ovšem je,...

Druhý den grilování: „EU změní Facebook po celém světě,“ říká Zuckerberg

Mark Zuckerberg vypovídá před sněmovním výborem (11. dubna)

Mark Zuckerberg i ve středu odpovídal na otázky amerických zákonodárců. Zopakoval, že přijímá svou osobní zodpovědnost...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Prohlížeč pro tablety skryje vaše surfování, další aplikace vás uspí

Na tabletu lze seriózně pracovat i si užít zábavu.

Všestranný videopřehrávač najde i doplňkové informace, šikovná kalkulačka umí převádět jednotky i měny. Internetový...

Vyzkoušejte osm zdarma dostupných alternativ Skypu

Ilustrační foto - notebook

Komunikační nástroj Skype umožňuje zdarma vést textové, audio, ale i video a skupinové hovory. Mezi uživateli je...

Tipy a triky pro Windows 10: Změna metadat u hudebních souborů

Tipy a triky pro Windows 10

Ukážeme, jak měnit popisky u hudebních souborů, ale také, jak zakázat zobrazovat informační hlášení, jak zakázat...

Najdete na iDNES.cz