Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Těšíte se na ploché OLED televizory?

aktualizováno 
Nástupcem klasických LCD panelů budou s největší pravděpodobností zařízení vyráběné technologií OLED. Zatím jsou jen v malých zařízeních typu mobil či MP3 přehrávač. V blízké budoucnosti se však dočkáme i větších úhlopříček.
Klasické LCD displeje již dobyly naše stoly, když se jejich cena v posledním roce výrazně přibližuje cenám klasických monitorů s katodovou trubicí (CRT). Výrobci jsou dokonce již tak daleko, že pomalu opouštějí výrobu 15“ LCD, jejichž cena je velice nízko a své kapacity vrhají na větší úhlopříčky.

V záloze však již čekají novější technologie, které hodlají štafetu zobrazovacích zařízení přebrat. Pravděpodobným vítězem bude systém Organic light-emitting diode (OLED). Mezi největší výhody této technologie oproti LCD patří to, že jednotlivé body samy vyzařují světlo a není tak potřeba využívat speciální systémy pro podsvícení. To umožňuje nejen snížit váhu a rozměry, ale také spotřebu elektrické energie. Navíce se díky jednoduchým příměsím může vytvořit výrazně odolnější displej, než ten, jaký v současnosti nabízejí LCD zařízení.

V současné době se OLED displeje prosazují především u menších zařízení, ale k vidění byl již i displej s úhlopříčkou, která dosahuje rozměrů dnešních LCD displejů.

Nahradí organické displeje LCD panely?

Nejste spokojeni s dnešními monitory a LCD? Těšte se na displeje budoucnosti

Na co budeme dívat v nejbližší budoucnosti?

První OLED překonávají hranici 20 placů

Již dříve společnost Chi Mei Optoelectronics (CMO) ve spolupráci s IBM předvedla 20palcový OLED. Tranzistory, které ovládají organickou vrstvu, jsou vytvořeny z amorfního křemíku. Stejný materiál se používá i při produkci LCD.

Toto 20palcové zobrazovací zařízení nabízí rozlišení 1280 x 768 a světelnost 300 candel na metr čtverečný. Jeho spotřeba je pouhých 25 W, což odpovídá přibližně spotřebě 15palcových LCD.

Jeden z prvních displejů přesahujících 20 palců, který využívá technologii OLED, představila společnost LG.Philips LCD. Na rozdíl od podobných konkurenčních produktů, které mají být představeny v nejbližší budoucnosti, není tento displej složen z několika menších.

Budoucnost je na dosah

Již v roce 2006 se mají podle společnosti Universal Display, která se výrobou OLED zařízení zabývá, objevit první televizní přijímače, které budou využívat právě tento systém. Podle předpokladů firmy Display Search, jenž má v popisu práce výzkum trhu se zobrazovacími zařízeními, se objem trhu s OLED zařízeními v roce 2007 vyšplhá až na 4,2 miliardy amerických dolarů. Avšak většinu této částky budou stále ještě generovat zařízení s menšími úhlopříčkami.
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Superlevný minipočítač Raspberry Pi je rychlejší a nepotřebuje zásuvku

Raspberry Pi 3 Model B+

Nová verze Raspberry Pi 3 B+ má rychlejší procesor, svižnější konektivitu a dokáže se připojit na 5GHz wi-fi. Zajímavá...

Tablety dál umírají. O Vánocích se jim naposledy dařilo

(Ilustrační snímek)

Apple si s iPadem udržuje vedení, nejvíce ale rostl Kindle Fire od Amazon - jako jedinému z hlavních výrobců se mu...

Nahrajeme váš mozek na cloud, plánuje startup. Ale zabije vás tím

Mozek, ilustrace

Johnny Depp by měl zbystřit. Zahrál si totiž roli ve filmu Transcendence, ve kterém si po smrti nahraje mysl do...

Najdete na iDNES.cz