Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak začalo pátrání po ztracené liberecké ponorce U-206 Reichenberg

Převzít městský patronát nad ponorkou patřilo během druhé světové války k politickým aktům, které byly tradicí ponorkového loďstva třetí říše. Pod vlajkou s hákovým křížem operovaly ponorky mimo jiné s patronátem měst Trutnov (U-333), Ústí nad Labem (U-375), Karlovy Vary (U-376) či Brno (U-209). Jejich osud v obrysech známe. Nikdo ovšem dodnes neví, kam zmizela U-206 Liberec.
Ponorka U-206 těsně po spuštění na vodu

Ponorka U-206 těsně po spuštění na vodu | foto: Archiv der Stiftung Deutsches U-Boot-Museum, Altenbruch, Cuxhaven

Trvalo to zhruba tři roky výzkumné práce s historickými prameny, než se mohl badatelský tým vypravit na moře, aby se pokusil najít vrak hledané ponorky. Průběh expedice sledujeme a dokonce se k ní připojíme. Nejprve je však třeba vysvětlit, co se vlastně hledá a jak to všechno začalo.

Jeden šílený nápad

Říká se, že za každým velkým činem muže, stojí nějaká žena. A také se říká, že velké nápady většinou vzniknou na záchodě, ve vaně, na cigáru nebo v hospodě. Když jsem poprvé, někdy na přelomu rok 2017 a 2018, zaslechl vyprávět o německé druhoválečné ponorce, která se plavila pod patronátem města Liberec, myslím, že jsem opravdu měl v ruce pivo.
„U toho pátrání bych chtěl být, to by se mělo všechno točit,“ prohodil jsem. A tehdy se můj život změnil.

Věž ponorky U-206 se znakem města Reichenberg – Liberec. Pro tuto výrobní sérii ponorek VIIC byl charakteristický izolátor antény pod znakem.

„Všechno začalo nálezem složky ve Státním okresním archivu v Liberci, která nesla označení U-206. Dlouho se mělo za to, že osud této ponorky známe. Ale pak se zjistilo, že šlo o záměnu s jinou ponorkou a že osud ponorky Reichenberg – Liberec, je vlastně dodnes neobjasněný,“ říká muzejník Ivan Rous.

U piva se toho napovídá hodně, jenže postupně jsem začal zjišťovat, že nešlo jen o plané řeči. Ivan Rous ze Severočeského muzea v Liberci a Pavel Šercl z Jizerskohorského technického muzea v Bílém Potoce začali postupně budovat tým a plánovat konkrétní výzkum. Postupně vznikl oficiální projekt těchto dvou muzeí za finanční podpory Libereckého kraje, města Liberec a svazku obcí Frýdlantska. Vidina lokalizovat vrak ztraceného válečného plavidla najednou přestala už být tak nedostižná. (Sice trochu předbíhám, ale oba zmínění aktéři dokonce podstoupili i potápěčský výcvik.)

Brzy následovalo pátrání v zahraničních archivech, shánění informací a kontaktů po bývalých spojeneckých letištích, přístavech, a jak se později ukáže, své ovoce nakonec přineslo i trpělivé obvolávání německých občanů za pomoci obyčejného telefonního seznamu.

Ano, byla to německá ponorka, která za druhé světové války stála na straně nacistického Německa. Proč hledat nástroj zla, které vyvolalo největší válečný konflikt v dějinách lidstva? Hned v úvodu je myslím dobré si říct, že v tomto bádání nehraje roli žádná ideologie. Jak si později vysvětlíme, ponorka U-206 Reichenberg nejspíš sehrála v tzv. bitvě o Atlantik ojedinělou roli. Badatelský tým hnala dopředu prostá touha, znát její osud až do poslední chvíle. 

Delegace z Liberce se seznamuje s posádkou ponorky U-206. Kapitán Herbert Opitz šestý zleva dole.

A za sebe si dovolím jednu malou poznámku: U-206 Reichenberch se přestala hlásit 30. listopadu 1941. Ten den, se kdesi v Atlantiku utopilo v ocelové rakvi 46 námořníků ve věku od 16 do 36 let. Je otázkou, co by v době, kdy brázdili Atlantik, volili raději: jestli bojovat za vůdce, či dovádět s děvčaty v dirndlu. Služba na ponorkách patřila vždy k nejnebezpečnějšímu zařazení. Ze 40 tisíc německých ponorkářů druhé světové války, jich nepřežilo více něž 30 tisíc. Hledání ponorky U-206 je de facto hledání válečného hrobu, odkrývající širší souvislosti a příběhy na obou stranách válečného konfliktu.

Historický okamžik

Vraťme se ale nejprve v čase před ztrátu ponorky, do doby, kdy brázdila Atlantik na své první bojové akci. 26. srpna 1941 před půl osmou večer, jak na základě svého bádání uvádí Ivan Rous, narazila na volném moři ponorka U-206 na dva záchranné nafukovací čluny se šesti britskými letci bombardéru RAF Armstrong Whitworth A.W.38 Whitley Mk. V. 

Ztroskotaní letci RAF nastupují na palubu ponorky U-206, 26. srpna 1941

„Dochovalo se svědectví pilota bombardéru Winter-Taylora, který líčí že botsman (důstojník, odpovědný za posádku ponorky, pozn. red.), chtěl britské trosečníky postřílet. Ovšem kapitán a většina mužstva byli proti,“ uvádí Rous.

Stalo se něco, co by vydalo na román. Šest britských letců strávilo příští dva týdny na palubě nepřátelské ponorky, kde se už tak, z důvodu stísněného prostoru, střídali až tři muži na jednom lůžku.

Ztroskotaní letci RAF nastupují na palubu nepřátelské ponorky U-206. 26. srpna 1941

„Kapitán ponorky Herbert Opitz šel v tu chvíli proti doporučení Kriegsmarine, brát na palubu ponorky trosečníky. Přímý zákaz byl vydán až později, ale sama přítomnost trosečníků na palubě byla zásadní komplikací a ohrožení operačního nasazení ponorky,“ dodává Rous.

Tajná depeše

Nutno dodat, že letci byli vždy cenným „zajateckým zbožím“. Ale Kriegsmarine dobře věděla proč na ponorkách nechtěla cizí oči a uši. Šestice spojeneckých letců putovala po zakotvení v Saint-Nazaire 10. září 1941 do zajateckého tábora, v němž letci sestavili a dokázali dostat do Londýna technickou zprávu o německých ponorkách typu VIIC a ponorkové základně v Saint-Nazaire. Byla to první zpráva takového obsahu, která se do Londýna dostala.

Britské námořnictvo se tak dozvědělo podrobnosti o fungování německých ponorek. Letci odpozorovali třeba výdrž pod vodou, výzbroj, počet mužů, systém radiového spojení, velikost důležité ponorkové základny…

Ivan Rous a Pavel Šercl objevili v britském národním archivu tajnou zprávu zajatých letců RAF, kteří detailně popisují fungování německé ponorky na moři. Sestavili ji v zajateckém táboře na základě svých zkušeností s plavbou na U-206 Reichenberg.

„Sehr interessant…,“ dostal ze sebe udivený badatel německého ponorkářského archivu Archiv der Stiftung Deutsches U-Boot-Museum v Altenbruchu u Cuxhavenu, když jsme mu přísně tajnou depeši z národního britského archivu v létě 2018 ukázali. A to není všechno.

Noční můrou německých ponorkářů bylo proplutí přísně střeženým Gibraltarem z Atlantického oceánu do Středozemního moře. A právě U-206 byla první německou ponorkou, která v tomto prostoru uskutečnila útok na spojeneckou loď. 14. října 1941 tu torpédovala korvetu Fleur de Lys, součást konvoje OG-75 a následně, 19. října, parník Baron Kelvin o výtlaku přes 3 000 tun, jak opět vyplynulo z bádání Ivana Rouse a Pavla Šercla.

Složka U-206 z archivu Severočeského muzea v Liberci obsahovala fotky ztroskotaných letců RAF, jak 26. srpna 1941 nastupují na palubu nepřátelské ponorky U-206.

V oné zaprášené složce s názvem U-206 ze Státního okresního archivu v Liberci se dokonce dochovalo podrobné líčení těchto událostí, sepsané kapitánem ponorky Opitzem zástupcům města. Šlo o neveřejný, tehdy přísně tajný dokument. Byl to zvyk. Výměnou za zprávy z bojiště posílalo patronátní město posádce balíčky s potravinami, peníze a cigarety na přilepšenou.  

Jak se hledá potopená ponorka? Kde začít? Jaké jsou příběhy osob z obou stran válečného konfliktu, do jejichž osudu U-206 zasáhla? O tom bude řeč v dalších dílech speciálu Hledáme ponorku U-206.

PODCAST: Čtyři muži ve člunu. Jak se hledá ponorka, o které nikdo neví

Posádka se podle mapy snaží najít cestu skrze nebezpečné mělčiny.

VIDEO Ve svátečním vydání Technet podcastu se vrátíme do Atlantiku, kde letos v září český tým neúnavně...

Atlantik opustili s mrazením v zádech. Možná objevili ztracenou ponorku

Podvodní záběry zatím neidentifikovaných trosek, který by ovšem mohly být...

VIDEO Exkluzivně Čtvrtým rokem pátrají muzejníci z Liberce a Bílého Potoka po osudech potopené ponorky U-206...

Pátrání po ponorce U-206 přináší nové informace o ztroskotaných letcích RAF

Ztroskotaní letci RAF nastupují na palubu ponorky U-206. (26. srpna 1941)

Vedle fyzického pátrání po vraku německé ponorky U-206 Reichenberg na vlnách Biskajského zálivu...

Liberečtí badatelé opět pročesávají Biskajský záliv. Hledají ponorku

Náš gumový člun vyplouvá na oceán. Relativně klidná hladina se ale brzy změní v...

VIDEO Exkluzivně Noirmoutier, Francie Po roce se na vlny Atlantiku opět vydává skupina českých badatelů, aby se pokusila lokalizovat vrak...

U-206 Reichenberg a tragický útok na rybářskou loď Ocean Victor

Práce na rybářském parníku Ocean Victor. Na fotce rybář James Slater.

Ponorka U-206 Reichenberg byla součástí vedení agresivní války nacistickým Německem a to...

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 171 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 28 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Učili jsme se od alpských záchranářů, líčí pilot počátky letecké záchranky

v diskusi je 1 příspěvek

26. dubna 2024

Exkluzivně Za kniplem vrtulníku strávil přes 9 250 hodin. Stál u zrodu letecké záchranné služby, létal s...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 14 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...