Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Užitečné triky nejen pro Windows - díl 8.

aktualizováno 
V další porcičce triků se dozvíte, jak otevřít soubor v jiném než přidruženém programu, dále se podíváme na zoubek skrytým souborům a složkám, poradíme, jak skrýt jméno naposledy přihlášeného uživatele, přidáme návod, jak zrychlit brouzdání po internetu. A nebudou chybět i další, neméně zajímavé rady.

Tipy pro začátečníky:

50 – jak otevřít soubor v jiném než přidruženém programu
Pokud systém Windows narazí na typ souboru, který nezná, a neví, jakým programem ho má otevřít, objeví se seznam, v němž si můžete vybrat. V opačném případě ho otevře zaregistrovaným programem. Přejete-li si ho ovšem otevřít v jiném programu, stačí podržet klávesu SHIFT a kliknout pravým tlačítkem na soubor. Otevře se dialogové okno, ve kterém se objeví navíc jedna položka - Otevřít v programu.

Tipy pro začátečníky

 

51 - vypnutí „rolování“ nabídkou Start ve Windows XP
Při vysokém počtu položek v nabídce Start a jejích podnabídek jsou zobrazovány pouze programy, které jste použili v poslední době. Chcete-li zobrazit všechny, klikněte na hlavním panelu pravým tlačítkem myši a z menu vyberte Vlastnosti. Přepněte se na kartu Nabídka Start a zvolte Vlastnosti. V druhé polovině okna se nachází seznam s položkou Používat individuální nabídky, kterou odškrtněte. Po zavření nabídek již nebude rolování aktivní.

Tipy pro začátečníky

52 – deaktivujte při psaní textu odkazy v Microsoft Wordu
Jistě víte, že při psaní URL adres, např. www.technet.cz dojde po zadání textu v tomto tvaru k automatické aktivaci odkazů (kliknutím budete přesměrováni na adresu). Toho se lze zbavit tím, že před text vložíte apostrof. Tento znak se nezobrazí a text se nepřemění v odkaz.

53 – zobrazení skrytých souborů a složek
Některé soubory nebo složky mohou být tzv. skryté. Jde především o soubory, ve kterých jsou uložená důležitá konfigurační data operačního systému Windows. Tyto, ale i další skryté soubory si můžete nechat zobrazit. Otevřete Tento počítač, vyberte Nástroje –> Možnosti složky. Přepněte se na kartu Zobrazení a v seznamu najděte položku Skryté soubory a složky. Klikněte na Zobrazovat skryté soubory a složky. Změny potvrďte kliknutím na OK.

Tipy pro začátečníky

Tipy pro pokročilé:

54 - skryjte logon posledně přihlášeného uživatele
Pokud používáte pro přihlášení k počítači standardní styl NT, ale nechcete nechat zobrazit jméno posledně přihlášeného uživatele, můžete tuto volbu deaktivovat. Klikněte na Start -> Spustit a vepište gpedit.msc. Přejděte do větve Konfigurace počítače -> Nastavení systému Windows -> Nastavení zabezpečení -> Místní zásady -> Možnosti zabezpečení. Zde naleznete položku Interaktivní přihlašování: nezobrazovat naposledy použité uživatelské jméno, kterou musíte změnit na Povolit.

Tipy pro pokročilé

55 – aktivace Windows XP po reinstalu není nutná
Pokud se chystáte k reinstalaci operačního systému Windows XP, pak si určitě nezapomeňte zkopírovat na nějaké bezpečné místo kromě potřebných dat také soubor wpa.dbl. Ten se standardně nachází v C:\Windows\System32. V něm jsou zapsány informace o HW vašeho počítače, které jsou použity pro aktivaci produktu Windows XP. Po provedené instalaci stačí soubor opět vrátit do zmíněné složky, bez nutnosti opětovné registrace.

Tipy pro pokročilé

56 – jak zrychlit brouzdání po internetu
Windows XP v sobě zahrnuje vyrovnávací paměť DNS (Domain Name Server). V ní jsou uloženy informace identifikující jiné počítače/servery. Pokaždé, když vepíšete do internetového prohlížeče abecední adresu idnes.cz, chcete vlastně 80.188.162.193. Tento překlad mají na starost tzv. DNS servery. Aby se počítač neptal na IP adresu, je ve Windows XP k dispozici lokální vyrovnávací paměť. Ta sníží čekací stavy. Ačkoliv je její účinnost slušná, můžete její celkový výkon ještě zvětšit. Stačí, když si vytvoříte soubor, vepíšete do něho níže uvedené řádky a uložíte ho s příponou upravaDNScache.reg. Poté na něj klikněte a informace se automaticky zavedou do registru.

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Dnscache\Parameters]
"CacheHashTableBucketSize"=dword:00000001
"CacheHashTableSize"=dword:00000180
"MaxCacheEntryTtlLimit"=dword:0000fa00
"MaxSOACacheEntryTtlLimit"=dword:0000012d

Tipy pro pokročilé

 

Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

S aplikací poznáte každou kytku a poznámkový blok uloží i hesla

Užitečné programy pro tablet vám mohou pomoci i udělat radost.

Na cestách se vám může hodit například atlas rostlin i poznámkový blok. A nechybí třeba ani ekvalizér zvuku v efektním...

Fotografie stokrát jinak vytvoří nejlepší fotoeditační programy

Ilustrační foto - notebook

Paměťové karty digitálních fotoaparátů, smartphonů či tabletů se zejména v létě plní šílenou rychlostí. Chcete-li...

Vytvořte si vlastní panoramatické snímky pomocí šikovných programů

Ilustrace - notebook

Panoramatické snímky už běžně vytvářejí nejen digitální fotoaparáty, ale také mobilní telefony. S automatickou tvorbou...

Najdete na iDNES.cz