Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vládu čeká schvalování důležitého zákona

aktualizováno 
Vláda má na své dnešním zasedání schválit návrh nového zákona o elektronických komunikacích, který plně nahrazuje současný zákon o telekomunikacích a splňuje požadavky EU. Dále je na programu projednání prováděcí vyhlášky k zákonu o elektronickém podpisu, která stanoví povinnost veřejných orgánů zřídit takzvané e-podatelny.

Schvalování návrhu zákona o elektronických komunikacích má ve středu 25. srpna na programu vláda. Nový zákon plně nahrazuje současný zákon o telekomunikacích a splňuje požadavky Evropské unie. "Cílem předkládaného návrhu je posílit soutěž na trhu elektronických komunikací, a tím dosáhnout větší dostupnosti a kvality poskytovaných služeb," sdělila ČIA tisková mluvčí ministerstva informatiky Klára Volná.

Návrh zákona dokončilo ministerstvo informatiky již v březnu, legislativní rada vlády k němu však zaujala stanovisko až 13. srpna. Tato norma usnadní vstup nových subjektů na trh, zruší dosavadní licenční systém, včetně odstranění stotisícového poplatku za udělení licence, a zjednoduší pravidla a podmínky pro podnikání v oblasti elektronických komunikací. Mimo jiné též zavede přenositelnost čísel při změně mobilního operátora.

Nový zákon dále obsahuje ustanovení, že na zajištění univerzální služby bude regulační úřad vypisovat výběrová řízení. Ztráta z provozování linek bude hrazena z účtu univerzální služby, do kterého budou přispívat všechny společnosti podnikající v oblasti elektronických komunikací. Hospodaření s účtem bude veřejné. Regulace sektoru telekomunikací zůstane v kompetenci Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ).

Související články:

Vláda i opozice představily vlastní vizi elektronické vlády

Vláda schválila internetizaci knihoven v letech 2004 až 2006

Chcete zneužít elektronický podpis? Není to vůbec složité!

Použití elektronického podpisu v praxi

Podnikatelé mají zajem o internetové služby veřejné správy

Loni bylo elektronicky podáno přes sedm tisíc daňových přiznání

Vláda také projedná prováděcí vyhlášku k zákonu o elektronickém podpisu, která stanoví povinnost veřejných orgánů zřídit takzvané e-podatelny. Návrh dále ukládá úřadům povinnost zajistit ochranu zpracovávaných informací. Zavede též povinnost zveřejnit informace, které jsou k využívání služeb e-podatelen nezbytné. "Seznam adres e-podatelen zveřejníme na portálu veřejné správy," sdělila ČIA tisková mluvčí ministerstva informatiky Klára Volná.

Zákon o elektronickém podpisu platí od počátku července letošního roku. Kromě elektronického podpisu zavedl též elektronickou listinu, čili dokument nahrazující list papíru s podpisem a razítkem. Novela platná od konce července do zákona přidala takzvaná kvalifikovaná časová razítka a elektronické značky. Jejich využití se předpokládá zejména v situacích, kdy je nutné posílat velké objemy dat v krátkém časovém intervalu.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Umělá inteligence Googlu slouží v armádě a ne všem se to líbí

Bezpilotní letoun RQ-4 Global Hawk

Umělou inteligenci společnosti Google využívá americká armáda v rámci jednoho projektu u bezpilotních letadel.

Než začnete stěhovat nábytek, vyzkoušejte si design v tabletu

Tablet pomůže i při zařizování bydlení

Aplikace pro tablety nám pomohou v celé řadě situací, třeba i když plánujete stavbu, rekonstrukci, nebo jen menší...

Tipy a triky pro Windows 10: Dostaňte z OneDrivu maximum

Tipy a triky pro Windows 10

OneDrive není jen služba ve Windows. Jde o celou platformu, která uživatelům umožňuje manipulovat s daty i mimo PC...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz