Zajímavé programy a utilitky ke stažení zdarma - když počítač nepracuje tak, jak má

aktualizováno 
I počítač má někdy své dny. Lehce se vám totiž může stát, že i kdybyste se na hlavu stavěli, tak vám ne a ne naběhnout. Čas od času totiž některá z jeho součástí nepracuje tak, jak má. Pak přicházejí na řadu diagnostické a optimalizační nástroje.

Diagnostické nástroje slouží k detekci a řešení problému komponent obsažených v PC. I ten nejzkušenější uživatel potřebuje čas od času pomoci s řešením nějakého HW problému. A právě za tímto účelem vznikají nástroje pro detekci a diagnostiku hardware, se kterými vás dnes seznámíme v našem pravidelném přehledu.

Softwarový týden
I minulý týden se objevilo pár zajímavých softwarových perliček, které by vám neměly uniknout. V pondělí jsme vás informovali, že Winrar ve verzi 3.2 se již dočkal plného počeštění, o které se postaral server pro českou podporu. Přehrávač Winamp 2.92 se v této verzi dočkal podpory přehrávání hudby ve formátu AAC a dalších vlastností. Pokud se zmíníme o čištění systémových registrů, většině z vás se jistě vybaví výborný program RegCleaner. Ano, i tento nástroj se dočkal čerstvé verze v kompletní sadě programů jp16 PowerTools 1.4 RC2 k monitorování počítače. A v závěru uplynulého týdne pak přišla společnost Elby s finálním produktem, nesoucím název CloneDVD. Ten slouží ke kopírování a vytváření image souborů DVD médií. Včera pak vyšla další verze s označením 1.1.6.1.

Počítačová diagnostika
O tom, že i počítač může být nemocen, zcela jistě svědčí velká konkurence programů z této oblasti. Ale jak tomu již bývá, ne všechny jsou vždy kvalitní. Ty nejlepší dokonale pracují na všech OS a dokáží detekovat téměř všechen HW obsažený v PC. Zároveň jsou schopny ve složité situaci navrhnout, jak postupovat při odstraňování problémů. Samozřejmě nesmíme zapomenout ani na nabídku všelijakých testů, které dokonale prověří funkčnost komponent a stabilnost PC. Toto a ještě více umějí dnešní programy. 

TOP programy v uplynulém týdnu:

Zaměření

Internet-programy

Název

K-lite

Download Accelerator Plus

NTFS for Windows 98

Verze

2.03 Final

5.3.0.0

2.0

Popis

Marně hledáte na internetu různé kodeky pro přehrání video souboru? Již nepátrejte. Zkuste instalační balík K-lite, který obsahuje všechny pěkně pohromadě.

Stahovač, který nestahuje pouze jednu, ale několik částí souboru zároveň, které se po dokončení zkompletují a vytvoří plnohodnotný celek. Tímto procesem se download urychlí.

Utilita pro Windows 95, 98 a ME, která zpřístupňuje na těchto operačních systémech pevné disky se souborovým systémem NTFS. Tato verze pouze umožňuje z těchto disků číst nikoliv na ně zapisovat.

Více na...

Technet.cz

Technet.cz

Technet.cz

Velikost

7.3 MB

1.8 MB

1.1 MB

Staženo celkově/týdně

8494x/311x

20530x/174x

560x/560x

Stahujte na

URL - Stahuj

URL - Stahuj

URL - Stahuj

Oficiální stránky

K-lite

SpeedBit Ltd.

Sysinternals

Databáze Stahuj je denně aktualizována a objevují se zde ty nejlepší programy a utility, které by vám určitě neměly uniknout. Jednotlivé programy jsou v databázi tříděny podle oblastí, do nichž spadají. Nechybí u nich krátký popis či další užitečné údaje (velikost souboru, výrobce). Program můžete oznámkovat. Věříme, že si ze seznamu, případně samotné rubriky vyberete software, který pro vás bude užitečný...

Pro tento týden Technet.cz doporučuje následující programy:

Diagnostické nástroje:

Sisoftware Sandra Standard 2003/SP1 9.44 - shareware
Nejlepší benchmark pro kompletní otestování veškerého železa v počítači. Obsahuje 50 testů určených k diagnostice. Kromě nových technologií, jako je Hyper-threading u procesorů Intelu a AGP 8x u grafických karet, byly doplněny do databáze také nové čipové sady a nejnovější procesory pro snadnější porovnání výkonu.

 • Stahujte na této adrese (5.4 MB). 
 • HWiNFO32 1.31 - shareware
  Hardware Info (HWiNFO) je mocný nástroj určený na detekci hardware, který dokáže identifikovat celou škálu komponent, podporuje nejnovější technologie a standardy z oblasti osobních počítačů. Program bývá periodicky inovovaný (přibližně jednou do měsíce) za účelem dosáhnutí nejaktuálnějších výsledků.

 • Stahujte na této adrese (1.2 MB).
 • Dr. Hardware 2003 build 4.0.0d - shareware
  Program pochází z německých programátorských dílen, tudíž na vás bude i německy mluvit. Kromě detailní analýzy nainstalovaného hardware poskytuje vyčerpávající informace o CPU, čipsetu, BIOSu, grafické kartě, pamětích a dalších komponentách v PC. Poskytuje také informace o nastavení systému či stavu systémových zdrojů. Nástroj obsahuje i několik velmi zajímavých testů.

 • Stahujte na této adrese (2.3 MB).

  Fresh Diagnose 5.9 - freeware
  Fresh Diagnose je utilita provádějící analýzu hardwarového a softwarového prostředí vašeho počítače a schopná benchmarkovat výkon některých komponent. Navíc nabízí i řadu výkonnostních testů, které umožňují srovnání s referenčními zařízeními. Výstupem z tohoto programu je široké spektrum detailních informací o instalovaném hardware, software a systémových zdrojích.

 • Stahujte na této adrese (1.1 MB).

  System Information 1.8 - shareware
  Velice jednoduše vyhlížející nástroj nabízí celou řadu užitečných funkcí. Kromě klasických HW detekcí nabízí i detailní přehled o nainstalovaném software, sdílených souborech či spuštěných procesech. Je určen spíše začínajícím uživatelům, kteří se s podobnými diagnostickými programy teprve seznamují. 

 • Stahujte na této adrese (2.2 MB).

  AIDA32 3.61 - freeware 
  Propracovaný diagnostický program, který se nejen jednoduše ovládá, ale navíc poskytuje vyčerpávající informace o všech podstatných komponentách systému. Výstupní protokol lze uložit do několika formátů včetně HTML.

 • Stahujte na této adrese (2.8 MB).

  Belarc Advisor 6.0c - freeware
  Tato aplikace zobrazí v rámci prohlížeče obsáhlý a poměrně detailní seznam jak instalovaného hardware (procesor, diskové mechaniky, řadiče, síťový a grafický adaptér, paměti...), tak i software. V případě software jsou vypsány názvy instalovaných aplikaci včetně jejich verzí a případných licenčních čísel. Producent této aplikace tvrdí, že shromážděná data jsou k dispozici pouze lokálně - program je údajně nikam nezasílá.

 • Stahujte na této adrese (619 kB).

  BIOSInfo 1.2 - freeware
  Program, který zjistí z BIOSu identifikační číslo zobrazované při startu počítače v levém dolním rohu obrazovky. Z něj určí výrobce desky (pro AMI a AWARD BIOSy), použitý čipset a samozřejmě verzi BIOSu. Umí i odstranit případné heslo (po restartu počítače se obnoví tovární nastavení BIOSu).

 • Stahujte na této adrese (200 kB).

  Systémové informace 1.0 - freeware
  Jednoduchá aplikace na několika záložkách zobrazuje informace o systémovém vybavení. Zobrazuje velmi obecné informace o paměti, procesoru, operačním systému, discích, videu apod. 

 • Stahujte na této adrese (145 kB).

  System Analyser 5.2w - shareware
  Program detekující všechny hardwarové součásti ve vašem PC. Mezi ně patří: BIOS, Video, CD-Rom, IEEE 1284, ASPI/CAM, IRQ, Network, AGP, DVD, Modem, PCI, DMA, Dos, Monitor, LPT, Fax, PCMCIA, Cmos, CPU/FPU, Drives, Rs232, ISDN, PnP, Y2K, Cache, IDE, Mouse, Sound, APM, Windows, Memory, ATAPI, Keyboard, SCSI, DMI, ESCD.

 • Stahujte na této adrese (211 kB).
 • TechFacts XP 2.6 - shareware
  Nástroj poskytuje informace o vašem HW a navíc nabízí základní benchmark testy, nástroje pro očistu PC a prohlížeče obrázků.

 • Stahujte na této adrese (1.9 MB).

  Net.Medic 1.2.2 - freeware
  Program spolupracuje s vaším internetovým prohlížečem, diagnostikuje a monitoruje připojení, ať pro internet nebo intranet. Měří rychlost, tok dat a opravuje i chyby v připojení. Dále vytváří různé statistiky ve formě grafů.

 • Stahujte na této adrese (980 kB).
 • Audio a MP3 programy
  Nová verze volně šiřitelného multitrack editoru Audacity pro zvukové kutily, Cakewalk Sonar 2.2 a Project5 pro hudebníky, MixVibes 5 pro diskžokeje, Video Edit Magic pro střihače, AudioShaker hrající podle nálady pro nostalgiky a spousta dalších aplikací pro ty ostatní...

 • Celý článek s nejlepšími MP3 programy k nahlédnutí zde.
 • Přímý odkaz do rubriky Stahuj.

  Zajímavé programy a utilitky ke stažení zdarma...

  Datum vydání Zaměření
  17.06.2003 Textové editory
  10.06.2003 Zbavte se nepotřebného software
  03.06.2003 Posviťte si na pevný disk
  20.05.2003 Snímáme a ukládáme plochu v PC
  13.05.2003 Nástroje pro optické mechaniky
  06.05.2003 Uklízíme a čistíme pevný disk
  29.04.2003 Taktujeme grafické karty
  22.04.2003 Audio přehrávače pro každý den
  15.04.2003 Bez kodeku ani ránu
  08.04.2003 Vytváříme HTML stránky
  18.03.2003 Legrácky
  25.03.2003 Surfujeme offline
  18.03.2003 Chcete e-mailovat?
  04.03.2003 S čím na FTP?
  25.02.2003 Software na úpravu fotografií
  Autor:

  Nejčtenější

  Kolem právě prolétli mimozemšťané, říkají vědci. Vyvrátit jim to nelze

  Rekonstrukce možné podoby planetky 1I/2017 U1 (‘Oumuamua) na základě údajů...

  První objekt od jiné hvězdy zachycený pozemskými teleskopy by podle naměřených parametrů mohl být sluneční plachetnicí,...

  Vyšší lidé trpí častěji řadou rakovin. Důvod je zřejmě zcela triviální

  Kolorovaný snímek rakovinových buněk z elektronového mikroskopu

  Pravděpodobnost vzniku rakoviny je větší u lidí vyššího vzrůstu. A to zřejmě proto, že mají v těle více buněk,...

  Republikáni přebarvili USA pomocí chytrého plánu. Nenápadně a legálně

  Jak se republikánům podařilo přebarvit mapu USA na červeno...

  Přestože voličů demokratů je v USA už deset let více, republikánská strana má většinu v obou komorách parlamentu. Za...

  Konec dvojích cen. Evropské e-shopy už Čechům nebudou účtovat přirážku

  Ilustrační snímek

  Na začátku prosince začne platit nařízení Evropské unie, které zakazuje internetovým obchodům považovat zákazníka z...

  Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

  Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

  Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

  Další z rubriky

  Aplikace vám poradí, kdy zalít kytky, jiná dá nápad na domácí výrobky

  Tablet pro práci i zábavu

  Vyzkoušejte aplikaci s neustále rozšiřovanou databází zajímavých nápadů na domácí výrobky, průvodce historickými...

  Google vám vyčistí v Androidu úložiště a nabídne diář ovládaný gesty

  Tablet pro práci i zábavu

  Google aktualizoval hned několik aplikací ze své dílny. Files Go zvládne praktickou analýzu složek i fungovat jako...

  Tipy a triky pro Windows 10: kde v systému najdete novinky či jak na rohy

  Tipy a triky pro Windows 10

  Microsoft přímo ve Windows ukazuje, jaká nová vylepšení v systému provedl. Ukážeme vám i jak deaktivovat aktivní rohy,...

  Najdete na iDNES.cz