Označení přístrojů splňujících normu DVB-T2

Označení přístrojů splňujících normu DVB-T2 | foto: ČRa

Hrozí konec bezplatného TV vysílání? Spíše ne, ale Senát čeká bitva

  • 84
V rámci projednávání novely Zákona o elektronických komunikacích se v českém Senátu očekává rozepře ohledně dalšího postupu v přechodu na novou generaci pozemního televizního vysílání. O své se hlásí zástupci satelitních technologií, kteří se cítí digitalizací odsunuti ze hry.

Část Senátu možná navrhne oddálit o zhruba půldruhého roku přechod na digitální televizní vysílání DVB-T2. Senátní ústavně-právní výbor by jej doporučil odsunout na polovinu roku 2022, aby měli diváci více času na výměnu přijímačů. Výbor pro územní rozvoj chce naopak přechod provést v souladu se Sněmovnou nejpozději k prvnímu únoru 2021. Další dva výbory zatím svá doporučení nepřijaly. Horní komora má o předloze rozhodnout tento týden.

Podle Českých radiokomunikací, které mají digitalizaci pozemního televizního vysílání na starost, však hrozí, že pokud se senátoři na těchto a dalších navrhovaných změnách nedohodnou a novela v termínu neprojde, přijdou diváci v roce 2020 o bezplatné (pozemní) televizní vysílání.

Zákon o elektronických komunikacích

Novela se také týká mobilních operátorů. Zvyšuje pravomoci Českého telekomunikačního úřadu stejně jako pokuty operátorům a podle vlády také více ochrání spotřebitele v oblasti elektronických komunikací. Vláda si od tlaku na konkurenci mezi operátory slibuje zlepšení služeb spotřebitelům.

Nově by mělo například platit, že pokud klient neudělí prokazatelný souhlas s prodloužením smlouvy na dobu určitou, mění se tato smlouva na dobu neurčitou. Sjednocuje také délku výpovědních lhůt u služeb elektronických komunikací na nejvýše 30 dnů.

Zdroj. ČTK

Podle aktuálních plánů by Česko mělo vypnout současné digitální vysílání první generace již v červnu 2020, aby se navzájem nerušilo televizní vysílání a mobilní broadband, kterému byly televizní frekvence podstoupeny. Právě v tento termín totiž mají v plánu u našich západních sousedů spustit 5G síť na uvolněné 700MHz frekvenci.

Ostatně s tím počítá i návrh rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady v této věci.

„Rozhodnutí nyní projednává Evropský parlament, takže finální znění ještě není hotové. Ale počítá s tím, že do 30. června 2020 členské státy povolí využívání kmitočtového pásma 694–790 MHz pro zemské systémy schopné poskytovat bezdrátové širokopásmové služby elektronických komunikací (zřejmě souběžně s TV vysíláním) a do 30. června 2022 povolí převedení nebo pronájem práv k užívání spektra pro služby elektronických komunikací v kmitočtovém pásmu 694–790 MHz. Do konce roku 2017 se mají státy domluvit na přeshraniční spolupráci,“ uvedla pro Technet.cz právnička Dagmar Hartmanová.

Vše, co jste chtěli vědět o DVB-T2

Konec bezplatného vysílání?

České radiokomunikace ve svém prohlášení varovaly, že „v případě nepřijetí novely ve znění Poslanecké sněmovny ČR dojde ke ztrátě pokrytí signálu DVB-T na značné části území republiky.“ Vycházejí totiž z premisy, že by se v roce 2020 muselo vypnout současné DVB-T vysílání a DVB-T2 vysílání by nemělo právní rámec.

„Pokud novela nebude schválena, spotřebitel přijde jak o bezplatný televizní příjem, tak i o lepší postavení v oblasti telekomunikačních služeb,“ tvrdí dokonce generální ředitel ČRa Martin Gebauer. To by však České radiokomunikace musely vypnout i přechodovou síť, což je málo pravděpodobné a navíc by tu byl ještě určitý časový polštář pro úpravu současného zákona nebo přijetí nové novely. Prohlášení o ztrátě bezplatného televizního vysílání je tak třeba brát s rezervou.

Kompenzace nákladů

Ústavně-právní výbor v rámci úprav novely o elektronických komunikacích rovněž navrhl, aby ministerstvo financí stanovilo podmínky poskytování dotací na kompenzace nákladů, které budou mít lidé kvůli nařízenému přechodu. Již dříve přitom bylo uváděno, že právě přechodové období mezi roky 2017 a 2020 má vést k přirozené obměně televizních přijímačů a set-top boxů, aby lidem vznikly minimální náklady. Již nyní má přijímač schopný přijmout nové pozemní televizní vysílání v normě DVB-T2 podle některých odhadů zhruba osm až deset procent domácností. Dodatečné náklady si však vyžádá i úprava některých společných anténních rozvodů.

Tento přirozený i nucený nákup nových přístrojů by mohl prodejcům přinést příjmy v řádech miliard korun. Standard DVB-T2 umožňuje vysílat více programů ve vyšší kvalitě na nižším množství frekvencí. Celkem DVB-T2 umožní vysílání šesti celoplošných multiplexů místo dosavadních čtyř.

,